Tichý dech

Tichý dech https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/173729/bmid_tichy-dech-AfD-173729.jpg 5 534 117

Kniha Tichý dech přináší svědectví mladého českého chirurga z afrického Konga a z Haiti, kam odletěl s dalšími lékaři ihned po ničivém zemětřesení. Zároveň jde o velmi osobní, s nadhledem a s humorem psanou výpověď člověka, který vyrazil do dalekých končin plný romantického nadšení a postupně začal zjišťovat, že mnohdy za zbytečné utrpení lidí nemůže jen chudoba a nedostatečná technická vyspělost zemí, ale i obyčejná lidská zpupnost a arogance tamních lékařů a úředníků. Dramatické líčení náročných operací v africké džungli a v haitských ruinách se střídají s popisem exotických krajin a života jejich obyvatel i s líčením některých krvavých historických událostí nedávné doby.... celý text

Literatura faktu Literatura česká Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Paseka

Tichý dech - Zápisky českého lékaře z Afriky a z Haiti , 2013

Chesterton
04.04.2021 5 z 5

Největším poselstvím je skromný přístup doktora Trachty a jeho realistický nadhled.

"Chtěl jsem zpochybnit jakoukoli nadřazenost lékařského povolání, které rozhodně neplodí lidi se silnějším charakterem nebo schopností porozumět lidskému utrpení a smrti. Jestliže má lékařské povolání jakoukoli auru výjimečnosti, pak já na ni nevěřím."
5/5

Velekněžka
21.02.2021 4 z 5

Já nepatřím k těm, (jen klidně plač),
dýchat smíš potichu - není zač, ač
máš zrychlený tep, bolest obrůstá hlad,
nářky tvé utiším na chvíli snad,
stanu se motorem, srdcem i tváří,
duše má odměnou naplno září,
když černá oblaka dnes proměním v duhu,
vím, navždy jsem součástí bludného kruhu…

PavlaTr
19.02.2021 5 z 5

Neuvěřitelná kniha !! Klobouk dolů před všemi , kteří takto pomáhají lidem v nouzi . Až je mi trapně , jen tak sedět doma s hrnkem kafe , s nohama na stole , obklopena všemi těmi zbytečnostmi , které člověk nepotřebuje a číst tyto dojemné stránky .........Tuto knihu by si měli přečíst všichni ti , kteří si stále na něco stěžují......hlavně na zdravotnickou péči v ČR . Přeji hodně sil a zdaru LÉKAŘŮM BEZ HRANIC !!!!

jordys
05.02.2021 5 z 5

Sám jsem o práci MSF věděl minimum, stydím se a zároveň věřím, že nejsem sám. Rozhodně je to něco, o čem by měl být každý informovaný, protože odhodlání a záchrana tolika životu je podle mě jedna z možných definic hrdinství. V tomto případě hrdinství, které mi připadá naprosto nedoceněné ze strany veřejnosti, i když to pro účastníky misí z hlediska motivace určitě není faktor.

jana0338
03.01.2021 5 z 5

Pěkně napsáno , přečteno jedním dechem . Drsná realita , ale i dojemné . Celý koncept MSF má můj velký obdiv.

knihyKeMne
30.10.2020 5 z 5

Tak tohle je wow kniha, plně se ztotožňuji s komentáři uživatelů Akana či osman111 (četla jsem jen poslední stranu komentářů, určitě by jich bylo víc).
Doporučuji!

Crozz
09.09.2020 4 z 5

Velmi dobře napsáno, čtivé a drsné.

Akana
31.08.2020 5 z 5

Dlouho jsem nenarazil na knihu, u které bych takhle hltal stránky. Jelikož je autor lékař a ne spisovatel, nějaké literární kvality v tomto případě nejsou tím hlavním, ale ani v tomhle směru se Jan Trachta rozhodně nemá zač stydět. Jeho vyprávění je svěží a strhující, přitom nemá zapotřebí se předvádět, přikrášlovat, hledat senzační drama za každým rohem (v prostředí, které popisuje, to ani nemá zapotřebí) a už vůbec ne vylepšovat před čtenářem obrázek svůj ani humanitárních pracovníků jako takových. Bez uzardění odhalí naivitu, s níž v řadách Lékařů bez hranic začínal, pocity marnosti a totálního vyčerpání i lecjaký svůj osobní přešlap, který v daných podmínkách často znamená rozdíl mezi životem a smrtí. Střízlivě podaná fakta, žádná zbytečná žoviálnost nebo afektovanost, a přece se stránky obracejí skoro samy. Trachta totiž dokáže navázat se čtenářem bezprostřední vztah, získat si jeho důvěru, upoutat pozornost. Dobrý vypravěč zkrátka nemusí být hned spisovatel na plný úvazek. A co se týče jeho práce, má samozřejmě můj hluboký obdiv.

osman111
21.08.2020 4 z 5

Tuto knihu jsem četla s vědomím, že autorem je lékař, nikoli spisovatel. Obsah knihy je naprosto strhující a co se týče formy, působí uvolněně, asi jako vyprávění známého.
Kniha je skutečně obohacující a zároveň neuvěřitelně čtivá.
Chtěla bych se vyhnout klišé typu "To si pak člověk uvědomí, jak se má dobře.." Ale u této knihy se těmto myšlenkám nevyhnete.
Po přečtení máte pocit, že to nebyla ztráta času, ale že jste se nenásilnou formou dozvěděli spoustu informací. Taky nejspíš okamžitě začnete hledat, jestli pan doktor Trachta napsal ještě něco dalšího.
Řadím do kategorie "Přečteno jedním dechem".

Martina1805
29.06.2020 5 z 5

Drsné vážím si všeho, co mám a jsem ráda, že žiji v civilizované zemi. Bohužel za vším stojí jen politika, hlad po penězích a po moci.

daja51
06.06.2020 5 z 5

Naprosto skvělá kniha - vyhovoval mně styl psaní vč. humoru, kterým byl místy prokládán, i když s mrazením v zádech - hluboce smekám před všemi, kteří se podílejí na MSF - kapitola o historii Konga byla rovněž vynikající - doporučuji všem, opravdu se vám kniha dostane pod kůži.

Recidivista
23.05.2020 4 z 5

Tak toto bolo ťažké a pomalé čítanie. Okrem samotnej pochmúrnej témy k tomu pravdepodobne prispelo aj prevedenie knihy, mám na mysli najmä jednoliatosť textu bez logického členenia do súvisiacich celkov, či absencia kapitol a odsekov. Až sa človek čuduje, ako mohla takáto kniha získať cenu Magnesia litera. Netuším, aké sú hodnotiace kritéria v tejto súťaži, ale po prečítaní knihy mi je jasné, že v tomto prípade všetky takéto nevýznamné negatíva vysoko prevýšil autenticky vyrozprávaný príbeh doktora, a to samotným doktorom, nie spisovateľom. Je to teda kniha, v ktorej obsah dominuje nad formou. Kto očakáva prevratné literárne kvality, alebo poetické písanie bude sklamaný. Toto je naturalistické a bez príkras podané rozprávanie o skúsenostiach českého chirurga z jeho pôsobenia na misiách v Kongu a Haiti s organizáciou Lekári bez hraníc.

Veľmi sa mi páčilo, že autor to nepoňal ako prehliadku múzeom jeho hrdinských činov v podobe dokonalých a neomylných rozhodnutí na operačnom sále. Práve naopak, keď sa tak zamyslím, v knihe opisuje viac pacientov, ktorí nakoniec zomreli, ako tých ktorých sa mu podarilo zachrániť. S výnimkou Tarantinových filmov mám pri pohľade na krv tendenciu odvracať zrak, preto vôbec nerozumiem, že v prípade tejto knihy si moja predstavivosť hravo poradila aj s podrobnými opismi operácií najrôznejšieho druhu. Zaujímavé sú aj pasáže, kde sa autor zamýšľa nad vzťahom doktor-pacient alebo kde porovnáva systém fungovania zdravotníctva v Európe s tým v Afrike. Práca všetkých doktorov je obdivuhodná, no u lekárov pôsobiaci na misiách v rozvojových krajinách to platí dvojnásobne. Neuveriteľná drina, stres, nedostatok spánku, biedne materiálové zabezpečenie a do toho všetkého naokolo zúriaca vojna, či chaos panujúci po prírodnej katastrofe.

Ak chcete tip na knihu s podobnou tematikou, odporúčam prečítať Sarajevskú princeznú od Eda Jaganjaca, taktiež chirurga, mimochodom od roku 1993 žijúceho v Prahe a dokonca pôsobiaceho v tej istej nemocnici Motol, kde pracuje aj Ján Trachta. Honza však svoju knihu napísal o rok skôr. A ktovie, možno tým inšpiroval svojho staršieho kolegu k niečomu podobnému. V každom prípade pred oboma klobúk dole.

Záverečné hodnotenie: 8/10

oskli
15.05.2020 5 z 5

Po přečtení několika knih Tomáše Šebka jsem objevila i tuhle knihu. A je skvělá! Mám pocit, že v Jižním Súdánu už měli Lékaři bez hranic vyloženě luxus. Kongo bylo fakt drsné a o Haiti ani nemluvím. Klobouk dolů před všemi, kdo dokážou na podobných místech pomáhat.
Hodně se mi líbila i část věnované historii Konga. Opravdu výborně napsaná kniha.

oewi
09.04.2020 5 z 5

Naprosto skvele, autor se neboji popsat sve sve pocity, at uz jsou jakekoli... na to, ze pan vlastne neni spisovatel, vyborne a ctive napsano. Skoda, ze toho nenapsal vic, cetla bych dal.

javirgo
11.03.2020 5 z 5

O organizaci Lékaři bez hranic jsem slyšela již před lety a její poslání mě zaujalo natolik, že jsem jim i jako důchodkyně poslala svůj skromný příspěvek. Po přečtení této knihy jsem zjistila, jak mise fungují a jak je vše dobře organizováno z ústředí v Evropě. Kromě autora obdivuji i všechny pracovníky, kteří se na fungování takovýchto misí podílejí. U pana doktora Trachty se mě také moc líbil jeho vztah, který si dokázal vytvořit ke svému místnímu zdravotnímu personálu a k domorodým obyvatelům všeobecně.

Verkavcelka
27.01.2020 5 z 5

Výborná kniha, tito lidé mají můj obdiv.
Líbí se mi, že autor zmiňuje historii Konga a tím mi tuto zemi víc přiblíží.

Evišťátko
28.12.2019 5 z 5

Krásná kniha,která nemůže nikoho nechat chladným ke starostem a trápením druhých. Oceňuji i styl, jakým je napsána. Radost číst .

Arbenin
14.10.2019 4 z 5

Opravdu bez absolutnich prikras zpritomnene hrdinstvi lidi pracujicich na misich MSF.

AniLes
27.01.2019 5 z 5

Výborně napsaná kniha,která přiblíží lidem práci MSF.Doporučuji k přečtení.

LenkaV.1
14.01.2019 4 z 5

Další knížka, další autor, přibližující práci MSF, zase trochu jiný naturel, trochu jiný pohled, pro mne o malinko méně čtivá, než knihy MUDr. Šebka, ale to nic nemění na tom, že je to skvělý pohled do nitra člověka - chirurga - na misi.