Tiché šlapací království

Tiché šlapací království https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/337539/mid_tiche-slapaci-kralovstvi-Oxv-337539.png 4 116 26

Tiché šlapací království napsal Zdeněk Svěrák v šedesátých letech jako rozhlasovou pohádku. Ta byla v roce 1968 smazána jako nežádoucí. Její obsah totiž až příliš připomínal situaci v tehdejším Československu. Pohádka vypráví o divném království, kde se nesmí mluvit nahlas. Ti, kteří tento zákaz poruší, jdou díky Špiclovi do vězení. Věříme, že příběh má stále co říci i dnes – nejen chytrým dětem, ale i jejich chytrým rodičům…... celý text

Marcik7
22.12.2023 4 z 5

Milý a moudrý humor pana Svěráka vždy potěší , paralela s realitou totality se opravdu nabízí . Přečteno na jeden nádech .

knihovna1
18.10.2022

Roztomilé čtení do postele, kavárny, metra a vlaku. Pan Svěrák je milý vždy a všude. Výstižný, osobitý a brilantní.

Páájinka
20.01.2021 5 z 5

Líbila se mi moc.

Lenny33
22.06.2020 3 z 5

Chápu myšlenku této pohádky, ale to nic nemění na tom, že jsem panu Svěrákovi nikdy na chuť nepřišla a číst jeho texty mě prostě nebaví. 2,5*

AnjaBo
04.01.2020 3 z 5

Moc pěkná “Svěrákovina” :-)

kilometr
02.12.2019 3 z 5

Za přečtení tahle rozhlasová hra stojí,i když vám moc dlouho v hlavě neuvízne.65%.

Shardlake
26.10.2018 4 z 5

Vtipné, pěkné. Slyšet ji jako rozhlasovou hru musí být úžasné.

xxtom
11.02.2018 5 z 5

Milá a legrační pohádka.

pkweb.eu
01.02.2018 3 z 5

Poslechnuto v nemocnici jako audiokniha. U Svěráka mám obecně jeho hru se slovy rád, toto mi však přišlo oproti jiným jeho věcem salbší.

maryska09
16.01.2018 2 z 5

Pro deti mila pohadka, pro dospeleho poutava povidka a pro ty trochu starsi skvela satira. Doporucuju vsem. Pan Sverak ma jedinecny smysl pro humor a je videt, ze tento styl si drzi po celou dobu tvorby.

yellowbanna
10.01.2018 4 z 5

Je pravda, že jako zvuková nahrávka má tato pohádka větší grády. Boris Rösner jako reportér Ludvík Šňůra je nejvíc. Ale i jako útlá knížečka se dětem pár večerů četla příjemně. A můj sedmiletý syn taky souhlasí: "Mami, ty pohádky od pana Svěráka jsou hezký."

Bustedka
23.10.2017 3 z 5

Tak ja vam nevím. Člověk si opravdu musí uvědomit, kdy a za jakých okolností byla pohádka napsána. Vyšší hodnocení je í dílem cenzury. Což samo o sobě dělá knížku zajímavou. Ale já tomu nějak na chuť nepřišla. Pamatuju si jak jsme jako malinci pohádku poslouchali z kazet, ale prostě po tě literární stránce mě to zas tak nenadchlo.

Eorin
03.10.2017 3 z 5

Jednohubka, co potěší, ale osobně si myslím, že tohle bylo z toho slabšího soudku.

JPBelmondo
24.09.2017 3 z 5

Pohádka spíše pro dospělé, zejména pro ty, kteří si v ní připomenou absurditu časů minulých (inteligentně vtipně skrytou mezi řádky). Přečteno za pár minut.

Lidka
04.09.2017 5 z 5

Tady je potvrzeno, že i takto drobné dílko dovede pobavit, potěšit, poučit. Humor pana Svěráka je svérázný, moudrý, vždy slušný a velmi inteligentní. Pro mne krásné chvilky.
P.S. Chápu, že děti, které totalitní režim nezažily nedovedou tak pochopit a porozumět všemu, co je třeba jen v náznacích a narážkách . Lépe chápou jistě pamětníci.

Fremr
04.09.2017 3 z 5

Mám rád Zdeňka Svěráka, jeho smysl pro humor je jedinečný. Asi jsem ovšem neměl jako první jeho knihu číst tohle. Je to pohádka pro děti i dospělé, do které jsou zakomponované absurdity, které se dřív děly. Jo, beru to, ale trochu mě štve, že humoru je poskrovnu, alarmující to taky není, prostě je to jenom takové malé tiché šlapací království, které když přejdete tak se nic nestane.

triatlet
01.08.2017 5 z 5

Hlásí se databáze knih. U klávesnice triatlet.
Svěrák kouká na svět nadčasovým pohledem prostřednictvím pohádky.
Autor při hraní se slovy využívá i frazémy (nedá se svítit, to si nevezmu na triko).
Král Tichošlap IV. nesnáší hluk, rámus, křik, hukot, práskání, bouchání, hlasité zpívání, ale rád kouká na svůj portrét na známce. "Připadá mi, že na ní mám takové moudré oči. Zvláště to levé."
xxx
Kdo šlape, ten jede,
kdo si přečte, ten se pobaví, poučí, popřemýšlí...

Heyhey
01.08.2017 5 z 5

Dokonalost na 64 stranách.

Jolina
05.07.2017 3 z 5

Rychlé, možná by to zasloužilo ještě jednou přečtení...a chtěla bych slyšet rozhlasové podání...

MartinaF
14.06.2017 4 z 5

Taková rychlá jednohubka. Ač pohádka byla fajn, myslím si, že v rozhlasové podobě je mnohem lepší.

Zdeněk Svěrák
česká, 1936
2013  87%Po strništi bos
2000  95%Dobytí severního pólu
2008  82%Povídky
2011  88%Nové povídky
2009  93%České nebe

Kniha Tiché šlapací království je v