Ten, kdo stojí v koutě

Ten, kdo stojí v koutě https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136815/bmid_ten-kdo-stoji-v-koute-136815.peg 4 2995 547

Když člověk stojí v koutě, může si všimnout spousty úžasných věcí. Ale pak přijde chvíle, kdy je třeba vykročit na parket a začít opravdu žít. Strhujícímu románu Stephena Chboskyho o dilematu mezi nečinností a touhou se dostalo nadšeného přijetí, vyvolal polemiku a získal miliony oddaných čtenářů. Příběh o dospívání na střední škole, který Charlie vypráví v dopisech, je otevřenější a důvěrnější než leckterý deník, zároveň vtipný i sžíravý. Nevíme, kde Charlie bydlí, ani komu píše – máme jen slova, o která se rozhodl podělit. Zmítán touhou žít svůj vlastní život i touhou vymanit se z role, která mu připadla, prozkoumává dosud neznámé území. Před ním se otvírá svět prvních lásek, rodinných dramat i nových přátelství. Svět sexu, drog a Rocky Horror Picture Show, kde klíčem ke štěstí může být například ta správná píseň, díky níž se můžete řítit tunelem a cítit se nekonečně. V Charliem se autorovi podařilo stvořit vypravěče, který vás uhrane a přenese zpět do divokých a intenzivně prožívaných dní na prahu dospělosti, kdy se život podobal jízdě na horské dráze. Zdroj: slovart.cz... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Brio

The Perks of Being a Wallflower , 1999

RouZuše =P
03.01.2014 5 z 5

Tuhle knížku jsem si strašně zamilovala. A samozřejmě taky Charlieho (obzvlášť když ve filmu ho hraje Logan Lerman :3). Můžu jí jedině doporučit! :)

Zlosynus
02.01.2014 4 z 5

ze začátku se mi to zdálo trochu "teplý" - hlavně jak tam furt všichni brečí...ale nakonec to bylo docela super ;-)

LEGACY
01.01.2014 5 z 5

Rok se s rokem sešel a po mé první filmové projekci se mi do rukou konečně dostala i vychvalovaná předloha, od které jsem si pravda sliboval hodně. Tato kniha, nebo chcete-li knížečka mě svým naprosto odlišným nikoli však špatným stylem ''Charlieho dopisů'' udivila, zrovna tak jako před rokem film. Je to zkrátka něco nového - takto překrásně a citlivě popsat dospívání takto citlivého jedince jakým je Charlie v takto realistické podobě je opravdu obdivuhodné. Já, jakožto introvert mohu být jedině rád, že jsem takový jakým doposud jsem, protože ne každý chápe, vidí a cítí všechny ty překrásné věci kolem, které obyčejní lidé vidět nemusí - je pravda, že mi utíkají jiné věcí, ale k čertu s tím - teď prožívám silnou emoční depresi během níž se cítím nekonečně. Mít zde TOPku jako na ČSFD, má tam tato kniha čestné místo, škoda.

Deni_ss_e
18.12.2013 5 z 5

Skvělá kniha, líbí se mi vyprávění v dopisech. Má myšlenku. :)

Natique
11.12.2013 5 z 5

Prostě kniha plná úžasných myšlenek, podnětů k úvahám, naprosto dech vyrážejících scén i srdceryvných dialogů. Z knihy jsem opravdu nadšená.

Kee
26.10.2013 5 z 5

Všimla jsem si Charlieho, útlé, podivně zelené knížečky v knihkupectví a koupila si jeden výtisk.

Knížka má své jemné kouzlo, podpořené hrdinou, který je pravděpodobně jednou z nejrealističtějších postav, s nimiž jsem měla tu čest. Protože Charlie, trpící mnou nazvaným mocpřemýšlivým syndromem, je člověkem, jenž se nebojí nahlédnout pod povrch věcí, častokrát udivuje vyspělými názory (ale pouze dospělé ;), spisovatel celým svým srdcem a hlavně osoba, která Vám učaruje svou tichou silou, tím, že pozoruje, soucítí, ví - a mlčí. Nepoví nic, co byste nechtěli. A i to řekne jemně, tichým hlasem.

A taková je i kniha. Tichým, zároveň však podmanivým způsobem otvírá čtenářovo srdce, uvolňuje vzpomínky (a v mém případě hlavně připomíná nedávné situace :) a než se nadějete, jste vtaženi do rytmu písniček, spontánních nápadů, ale i melancholie a Charlieho úvahy Vám pomáhají lépe uchopit svět - aspoň na chvilku. Konec jsem malinko odtušila, přesto mě lehce překvapil, ale pouze podtrhl celkové vyznění. Doporučuji všem čistokrevným introvertům a vnímavým lidem - neboť tohle je důkaz, že nejste sami. :)

Chtěla jsem přidat citaci, ale on celý příběh je velkým citátem - běžte si ho přečíst. Je to jedno z mála vzácných dílek, kde si každý něco najde. :)

DajaF
05.10.2013 5 z 5

Ten konec mě naprosto dostal!

LibriProhibiti
03.10.2013 3 z 5

Vezměte Kdo chytá v žitě přidejte devadesátá léta a všechny problémy, které "týnejdžři" v té době mohli mít, a mixujte tak dlouho, než z toho vznikne spousta dopisů dětstvím poznamenaného chudáka kluka někomu, kdo ho nezná a on ho taky v životě neviděl. Možná jsem moc kritická, ale mám pocit, že v té knize nebylo vůbec nic nového, jednoduše řečeno, že už jsem to všechno někde četla, viděla nebo slyšela.... Ale čtivé to rozhodně je...

lulcalu
01.09.2013 5 z 5

Naprosto bezvadná kniha, která rozhodně stojí za přečtení! O dospívání, láskách a strastech, spojených s tímto obdobím lidského života. Velmi osvobozující čtení, ale i dojemné, zábavné a povzbuzující. Také filmová verze se velmi povedla.

Lenny33
23.08.2013 5 z 5

Úžasná kniha, při jejímž čtení mě obestíral smutek a přísahala jsem si, že jestli to skončí špatně, kniha poletí oknem. No nakonec neletěla...
Ovšem nemohla jsem se (hlavně na začátku) ubránit dojmu, že to mnohdy byly myšlenky spíše dítěte než dospívající kluka, ať takového jako je Charlie. Což dojem trochu kazilo, ale je to asi jediné, co bych knize vytkla. :)

magnolia
23.08.2013 4 z 5

Jedna z těch nejzajímavějších knih o dospívání, nezapomenutelný hrdina, na film se také někdy podívám už kvůli citované hudbě...

Ruxandra
21.08.2013 5 z 5

Úžasná kniha, která stojí za přečtení. A doporučuji i film (s úžasným soundtrackem), krásně se doplňují. Ale nejdřív čtěte ;)

Claire
20.08.2013 5 z 5

Nemohu číst knihy po tom, co vidím film, ale po shlédnutí tohoto filmu mě zajímalo, jak kniha vypadá. A musím říct, že kniha je bomba! Forma dopisů taky krásně seděla.. za mě skvělý :)

Missan
14.08.2013 5 z 5

Kniha se mi moc líbila a hlavně mi i v některých věcech otevřela oči či mi pomohla. Je v ní spousta úžasných nápadů a celkově je to moc příjemné čtení.

benyben
07.08.2013 5 z 5

Moc se mi tato kniha líbila, protože jsou v ní skvělé nápady, jaké knihy bych mohla číst a poslechla jsem si všechny písničky, které Charlie napsal. Od dneška jsem si ji oblíbila a doufám, že Stephen Chbosky napíše brzy nějakou další knihu!!!

Eliz
30.07.2013 5 z 5

Charliemu jsem moc fandila, jeho příběh mě opravdu dojal. A způsob, jakým byl podán, je dle mého názoru geniální. Poklona autorovi. Film se mi až tak nelíbil, ale... to sem nepatří.

Reiben
25.07.2013 5 z 5

Skvělá kniha, ke které jsem se dostal prostřednictvím filmu. Charlie i další postavy mi rychle přirostli k srdci a dopisová forma, kterou autor použil zvyšují autentičnost příběhu a kniha se doslova čte jedním dechem. Všem doporučuji!

scr00chy
16.07.2013 4 z 5

Film je podle mě lepší, ale knížka mě taky bavila.

hradil
30.06.2013 5 z 5

K vysvědčení jsem si vybral tuto knihu, po doporučení jedné facebookové stránky. Je to jeden z mála případů, kdy mi FB byl užitečný.
Knížku jsem si naprosto zamiloval. Sdílím podobné pocity s hrdinou, postavy mi byly sympatické a nemohl jsem knížku zavřít. Mamka mi ji pak musela schovat, abych ji nepřečetl za jeden den.
Konečně jsem mohl mojí sestře vysvětlit, co je to masturbace: Masturbace je, když si třeš genitálie, dokud nemáš orgasmus! Akorát ten konec mě uvedl do tranzu, ve kterém jsem hleděl na televizi. (Ne nebyl jsem nahý :-D)
Po této knize se cítím nekonečně!
(Jinak doporučuji si pustit nějaké písničky zvláště ASLEEP)

juckey
29.06.2013 5 z 5

Musím přiznat, že ze začátku jsem se celkem bála toho, že to bude jenom "obyčejný", možná bych se nebála sni slova "tradiční", příběh o dospívání a jeho úskalích, o hledání si místa ve světě, atakdále, všichni to jistě moc dobře známe. Ale ta různá tajemství, náznaky a samozřejmě tajemstvím opředená teta Helen tomu dodaly šťávu a nakonec jsem musela číst pořád dál, dál a dál, abych zjistila, co tomu Charliemu, chudáčkovi, je. Charlie totiž není obyčejný, a už vůbec ne tradiční, dospívající kluk. Je to zřejmé už ze stylu, kterým píše. A věřte, že to, že stojí v koutě má svůj důvod. To svoje nechutné tajemství. Až se dozvíte, jak to všechno bylo, co byla teta Helen zač a že ty psychiatrovy otázky měly přece jenom smysl, budete naprosto šokovaní a budete se mnou souhlasit, že toto je případ knížky, po které máte "knižní kocovinu". Tzn. neschopnost začít číst něco nového. (moje pozn.) Už se těším, až se podívám na film, abych v tom Charlieho světě mohla strávit trošku víc času.