Ten, kdo stojí v koutě

Ten, kdo stojí v koutě https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136815/bmid_ten-kdo-stoji-v-koute-136815.peg 4 2989 547

Když člověk stojí v koutě, může si všimnout spousty úžasných věcí. Ale pak přijde chvíle, kdy je třeba vykročit na parket a začít opravdu žít. Strhujícímu románu Stephena Chboskyho o dilematu mezi nečinností a touhou se dostalo nadšeného přijetí, vyvolal polemiku a získal miliony oddaných čtenářů. Příběh o dospívání na střední škole, který Charlie vypráví v dopisech, je otevřenější a důvěrnější než leckterý deník, zároveň vtipný i sžíravý. Nevíme, kde Charlie bydlí, ani komu píše – máme jen slova, o která se rozhodl podělit. Zmítán touhou žít svůj vlastní život i touhou vymanit se z role, která mu připadla, prozkoumává dosud neznámé území. Před ním se otvírá svět prvních lásek, rodinných dramat i nových přátelství. Svět sexu, drog a Rocky Horror Picture Show, kde klíčem ke štěstí může být například ta správná píseň, díky níž se můžete řítit tunelem a cítit se nekonečně. V Charliem se autorovi podařilo stvořit vypravěče, který vás uhrane a přenese zpět do divokých a intenzivně prožívaných dní na prahu dospělosti, kdy se život podobal jízdě na horské dráze. Zdroj: slovart.cz... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Brio

The Perks of Being a Wallflower , 1999

postrach
13.01.2023 3 z 5

Myslím,že je kniha určena spíš mladým čtenářům.Nezaujala mě.Zkusím i film.

Ivka14
03.01.2023 3 z 5

Nevím proč, ale od knihy jsem podle hodnocení čekala víc. Samotný příběh špatný rozhodně nebyl, ale chyběla mi tam nějaká větší zápletka a velké vyústění či vyvrcholení na závěr. Čekala jsem, že se dozvíme komu Charlie ty dopisy psal.

Přečti_si
30.12.2022 4 z 5

Srdcovka! Kniha se četla naprosto sama, Charlie mi připomínal vyjadřováním autistického Sama ze seriálu Atypical. Bylo to osobní, samozřejmě jsem brečela. Kniha byla i zfilmována a taky stojí za to!

Zuzulet15
20.12.2022 4 z 5

Zvláštna kniha. Napísaná tak jednoducho no na postave Charlieho od začiatku cítiť, že nepôjde o žiaden prvoplánový príbeh. Premýšľavý, druhým načúvajúci, knihy čítajúci chalan asi nie je prototyp bežného teenegera. I keď, občas som si hovorila, že tak z tohto som už vyrástla, potom to ale zakorunoval silný záver. Len mi je ľúto, že mi kniha ušla v mojich -nástich, zaujímal by ma môj vtedajší pohľad.
A odkazy autora na ďalšie knihy a hudbu boli príjemným bonusom.

Puntíkatýhrnek
29.11.2022 1 z 5

Zřejmě nejsem cílová skupina, takže možná nebude moje hodnocení dvakrát relevantní. Knihu jsem četla proto, že jí můj třináctiletý syn dostal jako povinnou četbu a odmítl knihu číst, protože se v ní píše o drogách, homosexualech, sexu a znásilnění. Byla jsem úplně paf a tak jsem knihu přečetla. Nevím, za mě to klenot knihovny není a skutečně mě fascinuje, že někdo vybral takovou hruznost jako povinnou četbu pro třináctileté...Jsem "Husakovo dítě" a jsem za to ráda, protože Malého Bobše a Lovce mamutů považuji za daleko hodnotnější čtení...politicky korektní možná nejsou, ale alespoň mají nějaký obsah i odkaz. Za mne tuhle knihu nedoporučuji.

.berenika.
25.10.2022 5 z 5

- svou přítomností, lehkou naivitou a vtipem mě Charlie zasvěcuje do svého života
- forma dopisů, kterou je knížka psána je svou monotóností hezky uklidňující
- knížka skvěla zasáhla citlivá místa a ve správnou chvíli rozesmála

filispin
07.10.2022 5 z 5

Když jsem si poprvé četl anotaci, tak jsem okamžitě věděl, že mi tato kniha sedne. Chbosky totiž ke mně prostřednictvím hlavního hrdiny hovořil podobným, ne-li stejným jazykem. Pár vět a bylo v nich všechno. Těšil jsem se tedy na okamžik, až knihu otevřu a konečně se začtu. Charlieho příběh nezklamal. Ať mi nikdo netvrdí, že toto není alespoň z části autobiografické dílo. Z každého řádku jsem cítil, jak autor své psaní silně prožívá a chce své myšlenky předat těm, kteří umí naslouchat. Toto rozhodně není obyčejný příběh o problémech v dospívání. Tohle je krásná pocta všem outsiderům, kteří (zatím) stojí v koutě, pozorují svět kolem sebe a své pocity dávají najevo pouze skrze různé druhy umění a vlastní mixtapy. Cítil jsem se nekonečně, díky.

anet8843
03.10.2022 4 z 5

Kniha je bezesporu ikonická hlavně díky svému filmovému zpracování, proto jsem ji nějakou dobu odkládala. Musím říct, že mi byla velmi příjemná forma knihy, protože se všechno obešlo bez dlouhých popisných pasáží, na které jsem už alergická. Vypravěč je nespolehlivý , mnoho nám tají, mnoho zkresluje, včetně tedy pohledu na sebe samotného a některé situace, což tedy vyústí velkou pointou na závěr, která je opravdu dechberoucí a nečekaná pro ty, co film neviděli.
Měla jsem však od knihy ještě trochu větší očekávání, je na podobné úrovní jako film, nepředčí ho, proto jedna hvězda dolů.

kajka.bhlv
25.09.2022 5 z 5

Kniha mi sedla, skvěle se četla a musím uznat, že se velmi povedla a koncem jen utvrdila moje domnění.

lenka0383
01.09.2022 4 z 5

Knihu jsem rozečetla už kdysi, ale vůbec mi nesedla. Čekala jsem nějaký děj, ale ten tam prostě nebyl. Teď jsem ji rozečetla znovu už bez očekávání a objevila jsem novou dimenzi V téhle knize nejde o děj, ale o skvělé postřehy trochu zvláštního kluka o společnosti, holkách, lidech... Asi od půlky mě navíc začalo zajímat, proč je ten kluk tak trochu divný, takže zbytek jsem přečetla skoro na jeden zátah. Odnáším si z toho trochu depresivní pocity, ale cítím se obohacená o Charlieho život a ještě chvíli mi bude chybět.

uzivatel3489
14.08.2022

(SPOILER) Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četl. Velmi osobní, na tělo. Způsob psaní mi vyhovoval. Přemýšlím, proč ve mně kniha tak rezonovala. Zřejmě jsem v hlavní postavě viděl své středoškolské já. Způsob přemýšlení Charlieho mi byl velmi povědomý, blízký a často podobně přemýšlím dodnes. Závěr o zneužívání mě docela překvapil. Autor zkrátka nemusel vnitřní pocity hlavní postavy podrobně popisovat. Stačilo, když Charlie řekl své: "Cítím se nekonečně" a podobně jako Sam a Patrick jste prostě věděli, co tím myslí a jen jste se pousmáli.

jituliste
26.07.2022 5 z 5

Kniha je psaná netradiční formou, ale takovým milým jazykem. Moc jsem od ní nečekala, ale přišla mi "kouzelná".

LilKure
22.07.2022 5 z 5

Tak tohle bylo opravdu něco! Láska od začátku až do konce.

_Brunetka_
17.07.2022 1 z 5

Kouzlo téhle knihy mě bohužel nijak nepolíbilo.

JitulHa
23.06.2022 3 z 5

Hlavní hrdina Charlie se v tomto příběhu, dělí o své pocity a prožitky prostřednictvím dopisů. Ty adresuje buďto někomu určitému, anebo spíše každému čtenáři, který je ochotný napsaným řádkům věnovat pozornost. Byla to vskutku velmi zvláštní kniha, ať už jde o formu vyprávění, časového zasazení děje (počátek 90.let minulého století), či samotným svým obsahem - ano, dnes už je opravdu podivné číst o někom, kdo používá psací stroj nebo nástěnný telefon. Celkově vzato, je to kniha plná muziky, literární klasiky, ale také mladických nerozvážností a neřestí, včetně rodinných dramat. Vlastně tam těch dramatických momentů bylo nepočítaně, přestože ne všechny se přímo týkaly osoby Charlieho, dost jej ovlinily. Pokud tedy hledáte nějakou optimističtěji laděnou youngadultovku, sáhněte raději po jiné. Jestli ovšem hledáte v tomto žánru něco netradičního, popisujícího strasti dospívání bez jakéhokoliv pozlátka, tohle bude to pravé ořechové.

elizabeth_e
31.05.2022 5 z 5

(SPOILER) Bylo to úžasný.Měla jsem od toho velké očekávání,a to se vyplnilo.Celou knihu jsem si říkala co zatím je že se Charlie chová "divně".Nějaká nemoc,porucha?Nemyslela jsem si že by to mohlo být způsobeným nějaký traumatem.

Hanncha
20.05.2022 5 z 5

Knhu jsem četla, protože mě nadchnul nápad, že je kniha psána v dopisech. Na střední to byla moje nejoblíbenější kniha. Přečetla jsem ji všehovšudy šestkrát. A velmi ráda si ji přečtu znova.
Film tedy spíš nedoporučuji... Ale není to tak špatný, jak se zdá.

hungryreader00
20.04.2022 5 z 5

Tuto knihu jsem četla na střední. Stala se jednou z mých nejoblíbenějších knih. Není to žádné levné zpracování první lásky na střední. Je to mnohem víc.

Luuca1249
15.04.2022 4 z 5

Já osobně miluju film i knihu. Jen jsem si myslela, že toho bude v knize víc než ve filmu. Například jsem chtěla hlouběji pochopit ten příběh tety a Charlieho....

Jája92
02.04.2022 4 z 5

Byla jsem zvědavá na knihu, která má tak vysoké hodnocení a navíc se mi v letošní výzvě hodila do jednoho téma, a tak jsem neváhala a pustila se do čtení.
Na knize je zajímavé, že je napsaná pouze pomocí dopisů, které píše Charlie neznámému adresátovi. Postupně se z nich dozvídáme více o samotném Charliem, ale i jeho rodině a spolužácích ze střední, na kterou právě nastoupil.
Charlie je patnáctiletý hoch, který často brečí, je spíše pozorovatelem svého okolí, ale postupně se zapojí do dění ve svém okruhu. Zažije první radosti i zklamání, ale hlavně se na konci čtenář dozví jednu důležitou informaci, kdy pochopíte, proč je Charlie takový, jaký je.
Zpočátku jsem nechápala, proč jsou všichni tak nadšení z této knížky, ale postupně jsem si ji oblíbila, i když není příliš obsáhlá. Také mě zaujal výčet knih, které si Charlie díky svému učiteli na angličtinu přečetl.