Temné sestry

Temné sestry https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503158/bmid_temne-sestry-xVq-503158.jpg 4 141 141

Sedmnáctiletá Iris Hollowová byla vždycky trochu zvláštní. V dětství se jí a jejím dvěma starším sestrám stalo něco hrozného, a ačkoli si na to nepamatují, navždy je to poznamenalo. Mimo jiné to zanechalo na krku každé z nich identickou půlměsícovou jizvu. Iris se většinu svého dospívání snažila vyhnout podivnostem, které jako by se jí lepily na paty. Pak se ale její nejstarší sestra Grey za podezřelých okolností ztratí a podivné zážitky obklopí Iris ze všech stran. Začnou ji pronásledovat rohatí muži, ze stropu v bytě její sestry vypadne mrtvé tělo a do popředí Irisiny mysli se začnou drát ošklivé vzpomínky. Začíná být zřejmé, že jediným způsobem, jak sestru zachránit, bude rozluštit záhadu a přijít na to, co se třem sestrám v dětství stalo. Čím blíže se Iris dostává k pravdě, tím je jasnější, že odpověď bude temná a nebezpečná - a že před ní Grey celá léta skrývala strašlivé tajemství.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

House of Hollow , 2021

Teraesa
23.04.2023 5 z 5

Wow, toto bolo skvelé! Neskutočne mi sadla kniha, od prvej strany po poslednú. Ani na sekundu som sa nenudila, bolo to úderné, nič nebolo navyše. A čo sa týka celkovej tématiky a premisy, neviem, či som niekedy čítala niečo podobné. Aj viac hviezdičiek by som tomu dala, kebyže sa dá. :D

Terii_K
17.04.2023 5 z 5

Plně souhlásím se Samanthou Shannonovou: ,,Tenhle příběh se vám zaryje pod kůži."
Knihu mám přečtenou za ani ne tři dny. Rozhodně se nedá zařadit pouze pod žánr "fantasy". Směsice fantasy, YA literatury, krimi, mystery, možná i horroru...
Je nutné říct že tato kniha není pro každého, určitě spousta lidí ocenila že v ní nejsou obrázky :D
Ale... úžasné. Velmi oceňuji originalitu, uričitě muselo zabrat spooooustu času vymýšlení místa děje, postav, nebo alespoň velmi neobvyklé zápletky. Opravdu, knihu nebudete chtít dát z ruky! Myslím, že Krystal vynalezla nový žánr :)

knihomolka27
12.04.2023 4 z 5

(SPOILER) Kniha, co se vám dostane pod kůži :)
Hmmm.....tak si tak přemýšlím, jak tuhle knihu popsat. Ano nepopisuje se určitě snadno, každopádně mrazivější, bizardnější a tajuplnější knihu, aby člověk v téhle době pohledal. No, ta kniha je prostě výjimečná, o tom žádná - v některých případech je to výhra v těch ostatních už tak moc ne... a narovinu, některé scény zapříčiní to, že se vaše obočí bude při jejich čtení zvedat nepatřičně vysoko. Každopádně temné sestry mají určitě co nabídnout a ta jejich pointa na konci mi do toho dobře zapadala....zase se jedná o příběh, kdy vnímáme zase příběh z té druhé strany, tedy ze strany zrůd... i když je jasný, že taková Iris má ke zrůdě hodně daleko. Ale i tak je to sakra zajímavá postava ta Iris vám, řeknu.

Temné sestry, jak už asi každý po přečtení anotace a svérázné obálce dokáže odhadnout, nejsou knihou pro každého. Pořád se sice nejedná o čistě zvrhlou, nebo vyloženě JINOU knihu, ale v hodně věcech je specifická, záleží co je pro vás chování za hranou a co ne...protože pro každýho to může znamenat něco trochu jinýho. Za sebe můžu říct, že se kniha povedla. Bylo to zase trochu jiné a nepředvídatelné čtení, a navíc nehorázně čtivé a opravdu intenzivně napsané, hlavně co se vyvolání pocitů a popisu zápachu týče. Klidně bych si knihu za čas přečetla znovu......vlastně se mi líbila i víc než jsem očekávala.

ancaciz
29.03.2023 4 z 5

Skvělá kniha a další přírůstek do mých milovaných divnoknih Podivné čtení, trochu creepy atmosféra a skvělý originální příběh. Tři sestry, každá jiná a každá má svá tajemství.

Tři sestry se v dětství ztratí svým rodičům, uprostřed ulice a beze stopy. Za měsíc jsou nalezeny na tomtéž místě, nezraněné, ale jiné... O sedm let později je jim minulost v patách a tak se spolu s nimi vydáváme na dobrodružství, které je cítit ohněm, mechem a tlejícím listím.

Krystal Shuterlandová si mě získala už svými contemporary knihami a Temné sestry jsou pro mě jen potvrzením, že autorka se nebojí trochy podivna, má úžasnou fantazii a píše poutavě a čtivě. Temné sestry vám moc doporučuju!

Rodaw
27.03.2023 3 z 5

TEMNÉ SESTRY
Hodnocení Knihánkova: 3 hvězdy

Původně jsem se do této knížky neplánovala pouštět (ačkoli mě anotace zaujala - respektive mi přišla zajímavá), ale úplnou náhodou se ke mně knížka dostala a já si ji prostě vzala a přečetla a jsem za to moc ráda! :-)

Příběh tří sester, které se v dětství ztratily (rozuměj úplně zmizely, slehla se po nich zem) a jednoho dne se zase objevily. Teď, v současnosti, kdy už jsou dospělé - a nebo skoro dospělé - se opět ztratí jedna z nich a zbylé dvě se rozhodnou ji hledat a s trochou štěstí i najít. Cesta to však bude spletitá a nebezpečná...

Na knížce se mi nejvíc líbila její temnota. Místy až horor, strašidelná atmosféra, která by se dala krájet. Začátek ultra děsivý!!! Dejme tomu po první třetině mě však čtení už tak moc nebavilo, ale stále to bylo fajn. Ten konec byl sice zajímavý, ale na mě až takový pohádkový a trošičku "fantas magorie".

Jako čtení (především) pro teenagery rozhodně Temné sestry nejsou špatné, mně se zalíbily především díky tajuplné atmosféře, ale škoda, že se alá horor nakonec trošku změnil v pohádku:).

Více v mém povídání na YouTube, kanál Knihánkov - video Přečteno 2/2023.

Knižní střípky
26.03.2023 3 z 5

Nejsem cílovka, ale myslím si, že být jí, tak budu nadšená. Teď jsem aspoň spokojená a ani přes všechen ten smrad nelituju. To vše kolem děvčat, jaké byly, co uměly, jaké měly zvláštnosti a schopnosti, se mi moc líbilo, to bylo pro mě příjemným osvěžením. YA fantasy čtu velmi zřídka, ale tento výlet žádný propadák nakonec nebyl. Byla to taková trošku drsnější pohádka.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

maja8148
22.03.2023 5 z 5

(SPOILER) A mě se to líbilo. Ano je to plné rozkládajících se věcí, hniloby, bláta, slizu a jiného hnusu. A taky tam neustále někdo zvrací (jako reálně, nečetla jsem knihu, kde by bylo více zvracení a to mám přečtený i Trainspoting a několik knih od Palahniuka). A někdo tam pořád k něčemu čuchá (což je celkem odůvodněný, chápu proč to tam je). Ovšem napsáno je to velmi čtivě, celou dobu mě to bavilo a byla jsem zvědavá, jak to asi je i když jsem to už od určité chvíle tušila (teda, co se stalo děvčatům, to kdo je chlápek, co je pronásleduje bylo docela překvapení). Atmosféra knihy je možná pro někoho trochu nechutná, ale rozhodně je temná a znepokojivá, stejně jako celé rozuzlení knihy. Ten konec je prostě úžasný. Jako přála bych si jiný, ale ke knize se hodil, líbí se mi, že (SPOLER ALLERT!) největší potvora vlastně dopadla nejlépe :D.

Tuti
21.03.2023 3 z 5

Tak já musím knížku vcelku pozitivně ocenit.
Konečně zase jednou hrdinka, která není totální hysterka, nebo uťáplina...

Příběh je zajímavá tajemná "youngadoultovka", která se nápadem rozhodně povedla.
Temné "druhé" světy a různí démoni, duchové, to je moje... za to palec nahoru ;-)

Jen mě trochu mrzí, že snad dnešním autorům young adoult přijde skoro povinné, aby v nějaké formě do příběhu zakomponovali LGBT, i když to vlastně vůbec není nutné...

(Aby to někdo nepochopil špatně, tak mě LGBT témata vůbec nevadí, ba naopak, ráda si cokoli na tohle téma přečtu.
Jen mi přijde, že se tyto témata dnes zařazují skoro z povinnosti, aby vás někdo nenařkl, že někoho utlačujete atd. + se to pak samozřejmě líp prodává ... )

Jinak tedy doporučuju přečíst nejen náctiletým ;-)

Karin94
20.03.2023

Kniha je písaná z pohľadu najmladšej sestry, Iris Hollowovej, ktorá musí urobiť všetko pre to, aby zistila, čo sa stalo v deň, keď všetky tri sestry zmizli na jeden mesiac. Ich návrat je veľmi záhadný, pretože si nič nepamätajú a na hrdle každej z nich je jazva v tvare polmesiaca, vlasy majú biele a oči úplne čierne. Keď Gray opäť záhadne zmizne, Iris začne pátrať a čím je bližšie k pravde, tým jej je jasnejšie, že jej sestra pred ňou po celé tie roky niečo skrývala.

Hodnotiť, či nehodnotiť? Rozmýšľam nad touto otázkou už pár dní. Nemyslím si, že by bolo odo mňa vhodné hodnotiť fantasy knihu, keďže to nie je môj obľúbený žáner a tento druh čítania je pre mňa ešte stále novinkou. Väčšinou mi fantasy knihy až tak nesedia, čo ale nie je chyba autorov, preto radšej nehodnotím. Tentokrát nenapíšem ani či ma to bavilo alebo nebavilo. Napíšem iba svoje pocity z knihy, ako som ich vnímala ja.

Celková kniha na mňa pôsobila dosť nechutne, záhadne, zvrátene až psycho, miestami aj smútok na mňa doľahol a ja doteraz nechápem, ako jedného autora takéto čosi dokáže napadnúť. Škoda, že som sa toho vôbec nebála. Inak veľké šťastie, že mám silný žalúdok. Takže ak máte príliš slabé žalúdky, ale chcete to vyskúšať aj napriek tomu, tak aspoň pri tom nejedzte.

S knihou som inak dosť bojovala. Koniec bol nielen prekvapivý, ale aj otvorený, takže by kniha mohla, ale aj nemusela pokračovať. Sama neviem, či by som sa do ďalšieho dielu pustila.
Musím sa priznať, že som vďačná, že kniha nemala viac strán. Takto mi to celé bohate stačilo.

K postavám je zbytočné sa vyjadrovať. Pointa knihy je tu úplne o niečom inom a nie vytvárať si k postavám vzťah, ako to býva v iných knihách. Samozrejme, že sestry mi prišli všetky príliš divné, no najviac ma zaujímalo, čo za tým všetkým bude.

Opäť neľutujem, že som vyskúšala aj niečo z takéhoto súdka. Je pravda, že som očakávala viac napätia, ale aj keď sa kniha točila viac okolo fantasy žánru, stojí za prečítanie. Dokonca ma vôbec neodrádza vyskúšať aj ďalšie takéto skvosty, práve naopak, som na seba hrdá, že skúšam niečo úplne nové bez toho, aby som to odložila.

veronika3878
13.03.2023 4 z 5

House of Hollow jsem si chtěla přečíst od chvíle, co v originále vyšla. Prostě jsem věděla, že se mi ten příběh bude líbit a nespletla jsem se. Tři sestry, jejich záhadné zmizení a znovunalezení, tajemství, kterým jsou obestřeny, tohle je prostě typ knih, které chci číst. Příběh ve mně bude ještě nějakou dobu doznívat a rozhodně se budu držet dál od tajemných dveří či schodů do nikam.

Ív688
10.03.2023 2 z 5

Tajemný příběh s prapodivným rozuzlením, dva světy, jeden nebezpečnější než druhý a sestry ztracené a znovu objevené, upřímně trochu se ztrácím v tom smyslu bytí, v urputnosti hledání identity, která neexistuje, možná že bude příběh mít pokračování, kdo ví...každopádně jsem knihu přečetla rychle, lákala mne nejen svou obálkou, ale i stylem...jen pořád nevím co si vlastně o příběhu myslet...

Luccinda
25.02.2023 2 z 5

Po knížce jsem sáhla čistě kvůli nádherné obálce, nicméně autorčiny předchozí knihy u nás nejsou příliš dobře hodnocené, proto jsem od Temných sester žádná očekávání neměla. Kvůli tomu nemůžu říct, že by mě knížka zklamala. Ale bohužel, nebavila mě ani trošičku.

Příběh začal slibně. Autorce se celkem povedlo vykreslit temnou a dusivou atmosféru, ve které převládal pach zeminy a tlejících rostlin. Bylo to zvláštní, divné, a mě takové knihy většinou přitahují. Ale Temné sestry mi bohužel nesedly. Hlavní hrdinky mi byly extrémně nesympatické, děj byl pomalý a vleklý a z celého příběhu si nejvíc pamatuju to, že tam všichni pořád čůrali. A když zrovna nečůrali, tak zvraceli.

Jinak to byl boj. S knížkou jsem strávila dlouhé tři týdny, neměla jsem nejmenší chuť se k ní vracet a narovinu přiznávám, že kdybych jí neměla na recenzi, vzdala bych to po první třetině.

Angie.D
24.02.2023 3 z 5

Eh.. ja ani neviem ako na túto knihu reagovať :D Veľmi ma bavila a určite ju odporúčam prečítať ak máte chuť na niečo divné a tajomné.

I keď ma však bavila, nepohltila ma. I keď tam bola ťažká téma, nedokázalo to vo mne vyvolať väčšie emócie. I keď tam bolo tajomno, nebola som až tak napätá.
ALE zároveň ma fascinoval originálny a temný príbeh, s ktorým autorka prišla. Páčilo sa mi záverečné rozuzlenie. Knižka tiež nádherne popisuje puto medzi sestrami a lásku rodičov k deťom.
Príbeh má zaujímavý mix záhady, mystérioznosti, fantasy, rozprávky/legiend a zároveň realistickosi, drsnosti a lásky. Je to taká tá "divnokniha".

Tajomstvo zmiznutia sestier sa čitateľ dozvedá naozaj až na konci, takže to núti čítať ďalej. Nemyslím si, že by bol príbeh hororový alebo by sa nedal čítať v noci, ako som v niektorých recenziách čítala. Ale to je veľmi individuálne :) Skôr mi miestami prišiel nechutný a chaotický, ale i to malo svoje čaro a dotváralo to atmosféru. Väčšinu času som nad knihou krčila nos, keďže snáď na každej stránke bol popis smradu hniloby, rozkladu, krvi, mäsa, plesne a čo ja viem čoho ešte.

I keď vzhľadom na Epilóg očakávam pokračovanie, úplne v pohode sa dá vystačiť iba s touto jednou časťou.

Celkovo hodnotím pozitívne, sadlo mi to. Len som asi očakávala trocha viac. Hodnotím 3.5*

nada3314
17.02.2023 3 z 5

Tohle byl zážitek! Ale tak trochu jiný než jsem očekávala :-)
Dala jsem si trochu odstup s psaním recenze a s celkovým hodnocením a stejně stále nevím :-) 3 hvězdičky je málo 4 hvězdičky je moc, tak co teď? :-)

Autorka je mistryně svého řemesla, dokázala mě zmást. Vůbec nevím do jakého žánru tuto knihu zařadit. Je tam snad vše, na co pomyslím a to je možná i to co mi trošku vadilo. Když pominu absenci nějaké té větší romantiky...

Její předností je i však to, jak dokonale umí vše popisovat.  Nevím, jestli to je moc velká přednost umět popsat hnijící věci, hnilobu a snopel… ale mě ty nechutné popisy, něčím fascinovaly. A snad se mi i líbily a je mi to až trapné přiznat, že jsem si ty nechutnosti vážně užívala  Celá ta atmosféra, kterou autorka vytvořila, byla úžasná. První polovina knihy se četla sama ani nevím jak, a byla jsem na straně 100, poté však začal příběh drhnout a dalších 100 stran se mi táhlo, ale zase to pak dohonil konec a ten byl za mě fenomenální! Určitě stojí za přečtení, někdo kdo má rád, tyto temnější příběhy bude jistě hodně nadšený.

Lenka_S
12.02.2023 4 z 5

Tak tohle bylo něco úplně nezvyklého. Jsem přesvědčená o tom, že mi tenhle námět bude hodně dlouho rezonovat v hlavě. Sice mě malinko neseděl styl jakým byl příběh psaný a lehce mě to rušilo, ale jinak to byla pecka.

Jane333
11.02.2023 4 z 5

Jedna z knih, kterou jsem si koupila kvůli obálce, která mě lákala. Kniha asi pro mladší ročníky, než jsem já, ale mě bavila. Akorát těch nechutných popisů hniloby a rozkladu tam na můj vkus mohlo být méně. Epilog vypadá, že by mohlo být pokračování, ale nikde jsem o tom nečetla. Jednu hvězdu ubírám za občasné nelogičnosti ( nebo jsem něco nepochopila )

lemai
02.02.2023 5 z 5

No teda, od tohoto příběhu, nebo dalo by se říci zlé pohádky, jsem nečekala nic, vůbec nic. A tak mě to překvapilo!
Ze začátku jsem byla hodně zmatená, kniha mi přišla i zmateně napsaná.
Ale pak se to rozjelo a dočetla jsem jedním dechem.
Velmi originální, ani nevím jestli jsem něco podobného četla.
Chtěla bych další díl, chtěla bych si přečíst jak to dopadlo s Tylerem a jestli vůbec nějak. Chtěla bych číst jak se Iris snaží najít to, kým doopravdy je.
Ach, skvělý, skvělý, skvělý a přesně tohle jsem potřebovala.

blackoutzuzi
02.02.2023 4 z 5

Ačkoli už dávno nejsem cílová skupina, stejně občas zatoužím po oddechovém #youngadult příběhu, u kterého si odpočinu. A musím říct, že mě až překvapilo, jak moc mě Temné sestry bavily! Atmosférické, děsivé a skvěle napsané.

Je to takový mix žánrů - trochu horor, trochu fantasy, trochu krimi a lehce se tam mihla i romantika. Přečteno na dva zátahy :)
A ta obálka? Nádhera!

bookbypatrik
29.01.2023 4 z 5

Dalo by se říct, že jsou Temné sestry takovou směsicí žánrů. Setkáváme se s fantasy, trochou krimi i hororu, detektivní zápletkou a do toho se objevuje také romantická linka, jež je ale ponechána trochu stranou. Během příběhu se dostáváme do spirály nervydrásajících scén plné hniloby, pachu, květin a krve. Autorka nešetří ani s popisy, které se vám při čtení dostanou úplně pod kůži. Popravdě řečeno, nezaručuju, že se při něm nebudete lehce ošívat. To u mě vyvolalo pocit, že jsem nemohl odtrhnout oči ze stránek a přelouskal knihu za dva dny. Je to opravdu čtivá záležitost, která vám nenechá dlouho spát.

Shaxx
23.01.2023 4 z 5

Silný útok na čichové buňky. Vůně lesa - zemitá hlína, vlhkost mlhy vznášející se u kapradí, živočišný pach zvířecí srsti, nasládlá hniloba, tlející listí, rozkládající se maso, něco temného, co se skrývá ve stínu...

Příběh tří sester, které jako malé holky zmizely a objevily se až o měsíc později na stejném místě, nahé, s podivnou jizvou na krku. Tmavé vlasy jim zbělely, modré oči ztmavly. Nikdo neví, co se stalo, kde byly. Jejich zmizení se stalo fenoménem.
Od doby, co se navrátily zpět, je všechno jinak, nesou si v sobě trauma, které jen tak nezmizí.
Iris a Vivi prožívají deja vú, když se po jejich nejstarší sestře Grey slehne zem...

Hodnotím 4/5, protože postavy mi přišly plošší a nikterak zajímavé, krom jejich záhadné minulosti (a přítomnosti), ale jinak zápletka byla parádní. Stejně tak popisy občas hraničily skoro s hororem, trošku té nechuťárny, která popíchne fantazii. Velmi mi to připomínalo Každé srdce je bránou a ten spojovací prvek mezi nimi bylo přesně to, co se mi líbí.
Pokud jste jako děti hledali ve skříni vstup do Narnie, vězte, že některé portály vedou na temnější místa, ze kterých už se nemusíte vrátit...