Cilčina cesta

Cilčina cesta
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421624/bmid_tater-z-osvetimi-cilcina-cesta-CsJ-421624.png 4 1640 1640

Krása jí zachránila život – a odsoudila ji. V roce 1942, když bylo Cilce pouhých šestnáct let, odvedli ji do koncentračního tábora Osvětim-Březinka. Velitel Březinky Schwarzhuber si všiml jejích krásných, dlouhých vlasů a násilně ji oddělil od ostatních vězenkyň. Cilka rychle pochopila, že moc – dokonce i neochotně svěřená – znamená přežití. Za to, že spala s nepřítelem, byla po osvobození obviněna z kolaborace a poslána na Sibiř. Měla však na vybranou? Kde jsou morální hranice pro Cilku, která přišla do Osvětimi jako dítě? Ve vězeňském táboře na Sibiři musela Cilka čelit novým a děsivě povědomým hrozbám, včetně nechtěné pozornosti dozorců. Potom však zapůsobila na lékařku, a ta ji vzala pod ochranu. Cilka se začala starat o nemocné, usilovně o ně pečovala i v brutálních podmínkách. Cilka se denně potýkala se smrtí, čelila hrůzám, a přitom v sobě nacházela nekonečné zdroje sil. A když ošetřovala vězně Alexandra, zjistila, že i navzdory všemu, co prožila, v sobě dokáže najít i lásku. Cilka byla ten nejstatečnější člověk, jakého jsem kdy znal. Lale Sokolov, Tatér z Osvětimi... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

Cilka's Journey , 2019

wendulka321
30.01.2020 4 z 5

Určitě stojí za přečtení.

Anys8
29.01.2020 4 z 5

Kniha byla zajímavá, dobře se četla ale trošku mě zklamal ten konec, jako kdyby autorka chtěla už knihu rychle ukončit.

bábuška
28.01.2020 5 z 5

Přestože kniha obsáhlá, tak jsem se začetla a nemohla jsem se od ní odtrhnout. V posledním čase jsem přečetla povícero knih s podobnou tématikou, že jsem si chtěla dát oddych, ale neodolala jsem a opět po podobné sáhla. Rozhodně jsem nebyla zklamaná, přestože jsou popisované osudy víc než smutné; po utrpení mladinké židovky v nacistickém koncetráku se nevrací domů, ale její cesta vede až za polární kruh do gulagu Vorkuta. A zažívá tam také kruté chvilky, stejně jako předtím v koncetráku. Krásně napsaný příběh jednoho mladého života.

Susan94
27.01.2020 2 z 5

Bohužel, kniha se mi vůbec nelíbila. Na konci jsem přeskakovala stránky, takže těžko říct, zda jí brát za přečtenou. Popis a aktivity v gulagy den po dnu mi nepřišel jako dobrý nápad. Bohužel s Tatérem se to nedá vůbec srovnat...

romanka26
25.01.2020 5 z 5

Tak tohle byla naprosto úžasná kniha. Postava Cilky byla neuvěřitelně silná. Knihu jsem přečetla jedním dechem, líbila se mi daleko více než Tater z Osvětimi.

Samar
23.01.2020 1 z 5

Kdyby autorka napsala ze je to roman pro dospivajici divky udelala by lip. To je sama menstruace, pardon, mesicky. Tehotenstvi, laska a trocha sexu.
Neobsahuje zadnou historickou informaci, pouze zdlouhave rozebirani detailu, prazdna souveti a kleveteni mezi zenami z baraku, kde se samozrejme maji vsichni radi a vse se toci kolem tehotne Josji :-D
Velke zklamani. Daruji me mladsi segre. Jedna hvezda za pekny obal.

Sykoricka
21.01.2020 3 z 5

Průměr, kdo se zajímá o literaturu tohoto druhu bude spíše zklamaný, většina knížky se zdá jako zcela smyšlená, nereálná. Plusem budiž dobrá čtivost

Sigiii
21.01.2020 5 z 5

Rozhodne stoji za precteni.

Baruš111
21.01.2020 5 z 5

Moc se mi líbila,od první stránky mě kniha pohltila až do konce. Bylo mi Cilky líto že, když přežila koncentrační tábor a místo svobody, jí čekalo ,, vězení" a boj o přežití. Za mě je to lepší knížka než Tatér z Osvětimi.

nakavusterezou
18.01.2020 4 z 5

Opět silný příběh, který chytne za srdce. Ale! Za mě byl Tatér z Osvětimi lepší.

Zřejmě to bude tím, že o koncentračních táborech toho mám hromadu načteno a trochu si dokážu vybavit, jak to tam fungovalo (potom si to aplikovat do představ, když čtu knihu s touto tématikou), což ovšem nemůžu říct o Gulazích. O těch nevím zcela nic - což ihned po dopsání komentáře jdu napravit - je škoda, že o tomto typu věznice se skoro nemluví, přitom to bylo mnohokrát horší než koncentrační tábory.

Knihu bych vám ráda doporučila, ale ještě než se pustíte do Cilčiný cesty, nastudujte si něco o gulazích (případně mrkněte na dokumenty), věřte, že se mnohem lépe vcítíte do příběhu krutosti a zla, které jsou v kniha vyobrazeny.

MonikaKutá
16.01.2020 5 z 5

Za mě ano! Není to válečná faktografie, ale román z válečného prostředí a s tím do toho člověk také musí jít.
Nicméně děj knihy a napínavé vyprávění mě doslova pohltilo a knihu jsem zvládla přečíst za dva večery (s malými pauzami, když jsem měla z toho všeho ,,na krajíčku,,).
Pokud bych to měla srovnat s autorčinou první knihou Tatér z Osvětimi, Cilčina cesta u mě jednoznačně vede.
Určitě doporučuji 5/5

Rolada88
16.01.2020 2 z 5

Noo jedno se musí nechat kniha byla čtivá a celkem rychle mě vtáhla do děje ale co dal? Myslím si že byla o málo lepší než Tatér ale i tak to na mě působilo jak Román z červené knihovny. Nevím tater byl úplný fiasko tohle bylo psané trochu lépe ale i tak to na mě bralo dojem jako by Cílka byla nesmrtelná všechno ji vychazelo z prostitutky z Osvětimi se stala pomalu primářkou v gulagu všichni z ní byli hotový jak je šikovná co všechno zvládá kolika jazyky umí atd. Za celý příběh nechytla pomalu ani rýmu .(nechci zpochybňovat určitě to musela být nesmírně silná žena v jejím věku) Konec knihy byl trapný a rychly jak se najednou mezi tisicema lidma náhodou potká z Alexandrem na nádraží to už byla pohádka. Jinak dávám veliké minus že autorka ji nezažila a nemohla s ní udělat rozhovor o proti sokolovi. Tudiš nevím kam až sahá autorčina fantasie v příběhu cilcina cesta když 90% je si myslím smyšlena . Když to shrnu tak mi ani tak se čtení nepřišlo že je v gulagu autorka do toho dávala hodně romance. Roky tam ubíhaly a cilcino 10lete věznění bylo na 100stránkách. Ale je pravda jak už sem psal kniha se rychle četla za mě dvě hvězdy :-)

Lka
16.01.2020 5 z 5

Opět moc hezká kniha, čtivá.

petra5449
14.01.2020 5 z 5

Knížky tatér z Osvětimi a cilcinu cestu jsem opět přečetla jedním dechem, opravdu smutné co si lidé museli vytrpet

Nikola_
14.01.2020 5 z 5

Stejně dobrá kniha, jako Tatér... podle mě mají tyto knihy smysl..

Melaanie
13.01.2020 5 z 5

Kniha je velmi čtivá a hned vás vtáhne do děje. Pokud si představíme, že mladá dívka v šestnácti skončila v koncetráku, kde se snažila dělat vše proto aby přežila, i když některé věci byly opravdu hrozné, tak za toto jí pošlou do gulagu. Nikdo nechtěl znát její pohled na věc, nikdo se jí na nic neptal a rovnou šla na Sibiř. Je to šílené si toto představit, že z jedné hrůzy musela čelit dalším hrůzám. Poválečná léta byla fakt nelidská.

Renatecka
12.01.2020 3 z 5

Snad o něco lepší, než Tatér z Osvětimi, ale Cilka je v knize opravdu vylíčená jako superhrdinka, což může někoho od čtení odradit. Dávám 3 *, průměr.

jiri4861
12.01.2020 5 z 5

Knihy na toto téma mi moc pomáhají uvědomit si, že vždy může být hůř. Za mě plný počet hvězdiček.

Mudry
11.01.2020 2 z 5

Tatér se mi docela líbil, ale z této knihy nadšená nejsem. Silný příběh skutečné osoby by si rozhodně zasloužil kvalitnější zpracování. Nepochybuji o tom, že Cilku muselo potkat mnoho šťastných náhod, jinak by pravděpodobně nebyla mezi přeživšími. V autorčině heslovitém slohově nezajímavém podání jsou tyto ale tak málo uvěřitelné stejně jako příběh celý, což se mi zdá trochu až neuctivé k příběhu skutečnému. Četla jsem několik knih napsaných očitými svědky ( tedy ne spisovateli ) a nejedno z těchto děl by si nálepku "román" zasloužilo rozhodně víc, než Cilčina cesta.

MonikaSmrk
09.01.2020 5 z 5

Autorka nezklamala, některé kapitoly -jak já říkám- byly silnější než já.