Cilčina cesta

Cilčina cesta https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421624/bmid_tater-z-osvetimi-cilcina-cesta-CsJ-421624.png 4 1639 1639

Krása jí zachránila život – a odsoudila ji. V roce 1942, když bylo Cilce pouhých šestnáct let, odvedli ji do koncentračního tábora Osvětim-Březinka. Velitel Březinky Schwarzhuber si všiml jejích krásných, dlouhých vlasů a násilně ji oddělil od ostatních vězenkyň. Cilka rychle pochopila, že moc – dokonce i neochotně svěřená – znamená přežití. Za to, že spala s nepřítelem, byla po osvobození obviněna z kolaborace a poslána na Sibiř. Měla však na vybranou? Kde jsou morální hranice pro Cilku, která přišla do Osvětimi jako dítě? Ve vězeňském táboře na Sibiři musela Cilka čelit novým a děsivě povědomým hrozbám, včetně nechtěné pozornosti dozorců. Potom však zapůsobila na lékařku, a ta ji vzala pod ochranu. Cilka se začala starat o nemocné, usilovně o ně pečovala i v brutálních podmínkách. Cilka se denně potýkala se smrtí, čelila hrůzám, a přitom v sobě nacházela nekonečné zdroje sil. A když ošetřovala vězně Alexandra, zjistila, že i navzdory všemu, co prožila, v sobě dokáže najít i lásku. Cilka byla ten nejstatečnější člověk, jakého jsem kdy znal. Lale Sokolov, Tatér z Osvětimi... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

Cilka's Journey , 2019

cornetka
19.02.2020 5 z 5

Příběh Cilky je neskutečný. Neumím si ani v nejmenším představit, jak Cilka všechno zvladala, jak se dokázala vzepřít osudu, jakou sílu v sobě dokázala najít jít dal a nevzdat to. Je to drsný příběh, který mě svým způsobem uchvátil. Všechna čest Cilce!

chrastova.m
16.02.2020 4 z 5

Opět velmi silný příběh. Knihu jsem přečetla skoro na jeden nádech. Po příběhu, do kterého jsem se rychle začetla, přišel rychlý a strohý konec. Ocenila bych, kdyby bylo i konci věnováno stejně času a propracovanosti jako zbytku příběhu. Jinak čtivá kniha :-)

zuzik2301
16.02.2020 1 z 5

Oproti Tatérovi z Osvtimi mi tahle kniha přišla jako by ji psalo desetileté dítě. Nechci nijak znehodnocovat události, které se na místech ve kterých se odehrává děj, děly. Faktem však je, že jsem knihu četla dva měsíce a ke čtení jsem se musela vyloženě nutit (Tatéra jsem přečetla během snad tří dní)
Možná to bylo tím, že tahle kniha je založená na vzpomínkách jiných lidí a není psaná přímo z vyprávění Cilky. Všechno je to prakticky z doslechu. Dialogy mi přišly jednoduše hloupé. Všechny ženy se milovaly, staraly se jedna o druhou (upřímně myslím, že na takovém místě by se každý snažil zachránit hlavně svůj život) a největší strach měla Cilka z toho, že se ostatní dozvědí pravdu o její minulosti.
Chápu, že vůle k životu dokáže obrovské věci, ale, že by Cilka nechytla ani chřipku? Je v knize vylíčena spíše jako nadčlověk. Všechno zvládne, všechno opatří a všechno vyřeší.
Nepopírám, že to musela být velice silná žena a možná, kdyby kniha vznikla - tak jako Tatér - z rozhovorů a vyprávění jí samotné, bylo by to mnohem lepší.

Janaves
14.02.2020 4 z 5

Kniha se četla hezky, dobře napsané. Nečetla jsem Tatéra, asi ho zkusím.

MišuleP
13.02.2020 5 z 5

Cilcina cest pro mě byla daleko silnější než Tatér z Osvětimi, asi i z toho důvodu, že se příběh vypraví o ženském pohlaví.
Občas mi z toho bylo uzko.
,,Super'' volba oblasti této tématiky. Doporučiji!

Dáduše
13.02.2020 3 z 5

Cilčina cesta byla o stupeň lepší, než Tatér z Osvětimi. Autorka se určitě zlepšila a vypsala. Klobouk dolů před všemi lidmi, kteří ji pomáhali s bádáním. A úctu všem, kteří měli sílu přežít a také pomáhat ostatním.

jitka7326
10.02.2020 4 z 5

Knížka mě bavila víc než Tatér z Osvětimi. Chybí mi informace jak to dopadlo s ostatními...

lalaserka
09.02.2020 5 z 5

Tato kniha mě úplně pohltila, nemohla jsem se od ní odtrhnout a přečetla jí jedním dechem. Po Taterovi další dojemný a smutný příběh. Cilka byla opravdu moc statečná mladá žena, obdivuji jí především za to, že ať neměla svůj život lehký, vždy se snažila pomáhat druhým jak v koncentračním táboře tak i v Gulagu v nemocnici a porodnici. Opravdu silná a statečná žena, která si prožila svoje a nezanevřela na lásku.

TrueBookworm
08.02.2020 4 z 5

Po Tatéru z Osvětimi se mi do Cilčiny cesty moc nechtělo. Nicméně už jsem měla knížku doma, tak jsem se do ní pustila. Nestačila jsem se divit. Jakoby snad obě knížky nepsala stejná autorka. Příběh nebyl plytký, ale naopak zajímavý, napínavý a hlavně velmi čtivý. Styl sice nikterak vytříbený, ale oproti předchozí próze (myšleno Tatér z Osvětimi) o třídu výš. Za mě palec nahoru a příjemné překvapení.

Vesina
06.02.2020 5 z 5

Velice silný a smutný příběh !! Knihu jsem přečetla prakticky jedním dechem. Doporučuji všem !!

hs777
04.02.2020 3 z 5

Až po přečtení doslovu jsem přišla na to, co mi celou dobu vadilo -chyběly mi emoce, opravdovost vlastního prožitku. Cilka byla mladá dívka, která se po osvobození z Osvětimi ocitla v gulagu. Autorka sice čerpala z dochovaných historických materiálů a vzpomínek tatéra Laleho, ale výsledek je plochý, prázdný, předvídatelný a s černobílými postavami bez jakékokoliv vývoje. Měla jsem dost podobné pocity jako u Tatéra - nedotklo se mě to.

Lotka
04.02.2020 3 z 5

O špetku lepší než Tatér, ale mám stejný problém jako u předešlé knihy: prostě to autorce nevěřím. Příběh má sílu jen zdánlivě, hlavní hrdinka je také vykreslena dost podivně...

-markéta-

TOP!!!!
Nemám k této knize jiné slovo. Opět silný příběh, který vás nenechá klidnými.
Cilka si prožila strašné věci v koncentračním táboře, a když už bylo konečně po všem, tak přišlo vězení ve formě opět pracovního táboru.
Oproti koncentračnímu táboru byly gulagy samozřejmě "luxus", každopádně opět se jedná o genocidní místo, které nemělo nikdy vzniknout.
Cilka byla skvělý člověk, který rád pomáhal a i když sama měla málo, tak se vždy rozdělila s přítelkyněmi (i s těmi, které si to nezasloužily).
V knize je mnoho pasáží, kdy si člověk řekne, jestli by se také takto doopravdy zachoval a nebo byl raději sobecký a snažil se přežít a dostat se co nejdříve ven.
Doopravdy skvělá kniha, která stojí za přečtení! I slzička ukápne.

Aneleh77
03.02.2020 5 z 5

Silný příběh, který je založený na osudu skutečné osoby Cilky a doplněný vzpomínkami jiných. Celek dává ucelený obraz o dvou hrůzných obdobích, které musela Cilka prožít.
Stejně jako u Tatéra je až neuvěřitelné, kolik štěstí může mít někdo, kdo se dostane do bezvýchodné situace.

Kamilajznik
03.02.2020 5 z 5

Jestli to jde vůbec o téhle knize říct, tak za mě, úžasné čtení. Je až neuvěřitelné, že tak mladá dívka toho tolik musela prožít...

mattonka
02.02.2020 5 z 5

Smutná kniha o osudu mladé dívky. Je opravdu neskutečné, jaké zrůdnosti se na lidech páchaly. Příběh Cilky by vydal na několik životů.

S.H.
02.02.2020 4 z 5

Rozhodně je kniha lepší než Tatér, nezakládá si tolik na té \"skutečnosti\" a to se mi líbí. Je to román s tím,že se inspiroval trochou tě zjevné skutečnosti. Kniha je neuvěřitelně čtivá, autorka má opravdu výjimečný styl psaní,který vám nedovolí ji odložit, ačkoliv nad některými fakty kroutím hlavou a nesouhlasím s nimi,Souostroví gulag jsem četla. Mohu jen doporučit.

Martiiiik
01.02.2020 4 z 5

Kniha se výborně četla, autorce nelze upřít slušný vypravěčský talent :-) stejně jako Tatér je to hezká pohádka z jednoho z nejhorších míst na zemi.. oceňuji, že autorka na konci knihy vysvětlí, jak to bylo s opravdovou Cilkou a co je úprava pro román :-) z jednoho pekla do druhého, výjimečná statečnost a stání tváří v tvář věčnému strachu.. doporučuji :-)

h.belaiova
31.01.2020 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem, velmi dobře psaná. A příběh vzal za srdce...

andulka1406
31.01.2020 5 z 5

Kniha se mi líbila možná i trochu více než Tatér. Líbila se mi lékařská tematika a bylo zajímavé, jaká pouta byla mezi ženami v Gulagu.