Cilčina cesta

Cilčina cesta
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421624/bmid_tater-z-osvetimi-cilcina-cesta-CsJ-421624.png 4 1640 1640

Krása jí zachránila život – a odsoudila ji. V roce 1942, když bylo Cilce pouhých šestnáct let, odvedli ji do koncentračního tábora Osvětim-Březinka. Velitel Březinky Schwarzhuber si všiml jejích krásných, dlouhých vlasů a násilně ji oddělil od ostatních vězenkyň. Cilka rychle pochopila, že moc – dokonce i neochotně svěřená – znamená přežití. Za to, že spala s nepřítelem, byla po osvobození obviněna z kolaborace a poslána na Sibiř. Měla však na vybranou? Kde jsou morální hranice pro Cilku, která přišla do Osvětimi jako dítě? Ve vězeňském táboře na Sibiři musela Cilka čelit novým a děsivě povědomým hrozbám, včetně nechtěné pozornosti dozorců. Potom však zapůsobila na lékařku, a ta ji vzala pod ochranu. Cilka se začala starat o nemocné, usilovně o ně pečovala i v brutálních podmínkách. Cilka se denně potýkala se smrtí, čelila hrůzám, a přitom v sobě nacházela nekonečné zdroje sil. A když ošetřovala vězně Alexandra, zjistila, že i navzdory všemu, co prožila, v sobě dokáže najít i lásku. Cilka byla ten nejstatečnější člověk, jakého jsem kdy znal. Lale Sokolov, Tatér z Osvětimi... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

Cilka's Journey , 2019

Ilča0907
19.03.2020 5 z 5

Podobně jako Tatér z Osvětimi mi tato kniha přinesla hodně nových informací. Situace v gulagu mi znovu otevřela oči v pohledu na zvěrstva, kterých byli lidé schopni i po zkušenostech z války. Velmi čtivé, záležitost 1-2 dnů.

Val
14.03.2020 5 z 5

Velmi silný příběh o obrovské statečnosti, nezdolné vůli přežít a neochvějné víře v život . Nikdo z nás si ani v nejhorším snu neumí představit, co se tehdy dělo. Máme to štěstí, že o tom pouze čteme z pohodlí svých domovů . Nepokazme si to ...

Luna7
13.03.2020 4 z 5

Cilčina cesta mi přišla o něco lepší než Tatér, ale na 5* to podle mě není.
Hlavní hrdinka mi byla sympatická a taky byla hodně silná, vždyť prošla koncentrákem a gulagem za sebou. Zajimavé byly scény z nemocnice nebo porodnice. Prolínání života v Osvětimi mi někdy přišlo, že moc nesedí s tím co bylo napsané v Tatérovi. Ale možná si ho jenom moc nepamatuji.

BariEli
12.03.2020 5 z 5

Můžu vidět stovky dokumentů, číst stovky příběhů a nikdy nevýjdu z toho šoku. Jak si tohle mohli navzájem lidé dělat? Moc doufám, že se lidstvo poučilo, že nás to posunulo dál.

Taky jsem zjistila, že jsem hrozný sobec, protože jsem při čtení myslela i na sebe. Jak obrovské mám štěstí, že žiju v téhle době. Musím za to být vděčná!! Všichni bychom měli být. Protože ať se nám děje cokoliv, není to nic proti tomu, čemu byli vystaveni všichni ti hrdinové, co bojovali za každý jeden den na tomto světě! Buďme vděční!

TeraOkula
12.03.2020 5 z 5

Po Tatérovi z Osvětimi opět výborná kniha, přečtená velmi rychle. Plná emocí a prožitků z hrůz pracovního poválečného tábora, kde přežít další den byl zázrak. Nejvíce mě oslovila pasáž z dětského baráku, v níž bezcitné sestry jen přihlíželi, jak malé děti postupně umírají.

Tereza457
10.03.2020 5 z 5

Kniha je skvěle napsaná a krásně se čte. Příběh je silný i slza ukápla. Všem můžu jen doporučit.

mirunda
09.03.2020 5 z 5

Co je knize říct. U tohoto tématu se nedá napsat, že se mi kniha líbila. Nikdo z nás si to utrpení nedovedeme představit, pokud jsme ho nezažili. Obdivuji ale sílu a odvahu, se kterou Cilka všechno zvládala.

Hani77
07.03.2020 4 z 5

Asi do poloviny knihy jsem si myslela, že je to lepší dílo než Tatér z Osvětimi.

SPOILER
Cilka měla od začátku velké štěstí. Ale nechce se mi věřit, že by někdo mohl strávit v gulagu takovou pohodu. Vůbec se nepsalo o dřině a utrpení, jaké tam ostatní zažili. A fakt, že Josju a Natálii pustili obě z lágru mi přišel už přitažený za vlasy. Konec byl takový uspěchaný. Dostala mě hláška autorky, že "po propuštění byla Cilka poslána do pankrácké nebo ruzyňské věznice v Praze, teprve potom se vrátila do Československa". A Praha tedy ležela v jakém státě?? Nejvíc se mi líbil začátek a pak doslov Owena Matthewse. Ale 3 * dávám knihám, do kterých se musím nutit - a tahle kniha se četla sama, proto dávám i přes kritiku 4 *.

A jeden citát se mi hodně líbil: "Každý, koho zasáhly válka, věznění nebo útisk,reagoval jinak, a ten, kdo to nezažil, nemůže vědět, jak by se sám v takové situaci zachoval. Nikdo z nás to prostě neví předem."

radus
06.03.2020 5 z 5

Zajímavá a poutavá kniha, stejně jako byl Tatér z Osvětimi. Líbila se mi Cilčina silná osobnost, že ji nedokázalo nic zlomit, dokázala přežít koncentrační tábor a pak ji potkaly další útrapy v podobě života v pracovním táboře v Rusku. Ale vždy dokázala nemožné a postavila se osudu čelem.

martunka
04.03.2020 5 z 5

Tohle je další kniha od této autorky a opět mě nezklamala! Je to silný příběh o lidské síle přežít.

kajusjoch
03.03.2020 5 z 5

Velmi silný příběh, tak jako každý příběh z tak hrozných míst, jako jsou koncentrační tábory a gulagy. Kniha je napsána krásně, poutavě. Příběh je chvílemi až neuvěřitelný, takové to malé štěstí v neštěstí (to, že přežila zával aj.). Cilka byla opravdu silná a odvážná osobnost a to se mi na knize moc líbilo, ten obdiv k postavě. Podmínky, ve kterých ona a ostatní vězni žili, byly nelidské a jen těžko představitelné. Většina z nás by to nepřežila, proto Cilku obdivuji.
A také obdivuji autorku, která si dala takovou práci s hledáním informací, s rozhovory a cestováním za poznáním tohoto neuvěřitelného příběhu. Doporučuji!

hana2288
03.03.2020 4 z 5

Krásně napsáno, knihu jsem přečetla jedním dechem. Po přečtení jsem si vyhledávala i další informace a fotografie z té doby.

Martina023
01.03.2020 5 z 5

Krásná,ale hrozně smutná knížka.Vůbec si nedokážu představit jak to mohl někdo zvládnout a přežít.

Kuci12
29.02.2020 4 z 5

Cilka přežila tolik hrůz a nespravedlností, že si to podle mě nikdo nedokážeme v dnešní zhýčkané době vůbec představit. Nenechala se zlomit, žádným režimem ani vězením. Hodně na mě zapůsobil doslov této knížky, ale v samotném příběhu jsem měla od půlky lehký pocit, že teď už je to jen autorčina fantazie a potřebuje pár stránek zaplnit.

Ditules
27.02.2020 4 z 5

Volné pokračování Tatéra z Osvětimi, které se věnuje příběhu Cilky. Hrůzné zážitky 2 totalitních režimů.

Venny345
19.02.2020 4 z 5

Příběhy z této doby ve mně vždy zanechají hluboký šrám...
Nedovedu si představit to utrpení, které musela Cilka prožívat. Příběh byl moc pěkný, pokud se dá takto označit, neb žádný příběh lidského utrpení není pěkný.
Doufám, že nyní si Cilka tam nahoře žije jako v bavlnce, zaslouží si to!

katka3118
19.02.2020 5 z 5

Krásně a moc citlivě napsané...

helenkan
19.02.2020 5 z 5

Při čtení s vámi mávají emoce a jen přemýšlíte, jak se něco tak hrozného mohlo dít. A ke všemu ještě vydržet a přežít. Hóódně silný příběh.

ManitraM
19.02.2020 5 z 5

Čekala jsem sice něco trošku jiného, ale knížka je to úžasná... Prolínání příběhu z Ruska a příběhu z Polska mi vůbec nevadilo, i když na začátku překvapilo. Ani nevím, která část Cilčina příběhu mi přijde horší - Polsko nebo Rusko? Opravdu smutné, že se tak lidé k sobě dokaží chovat :/

venora
19.02.2020 5 z 5

Knihu jsem přečetla za 2 dny, podstatě na jeden nádech! Mohu jen doporučit. Velmi silný příběh, až neuvěřitelné osudy lidí, podobně jako v "Tatérovi".