Takové maličkosti

Takové maličkosti https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/510971/bmid_takove-malickosti-Vo5-510971.jpg 4 442 442

Podmanivý příběh nominovaný na prestižní Man Bookerovu cenu 2022 lze číst jako báji o dobru a zlu nebo podobenství o laskavosti. Přivádí nás do irského města poloviny osmdesátých let sužovaného prosincovými mrazy a vrcholí na Štědrý den, kdy skutečným zázrakem je tiché hrdinství a odvaha jednoho obyčejného muže. V předvánočních týdnech čeká Billa Furlonga, obchodníka s uhlím a dřevem, nejrušnější období. Irsko skličované recesí ještě nevkročilo do moderní doby a fronty na podporu jsou pořád delší. Furlong ví, jak snadné je přijít o všechno, a jako otec pěti nezletilých dcer je odhodlaný tvrdě pracovat se sklopenou hlavou, aby si nenadělal nepřátele a mohl sledovat, jak všechny jeho děti dostudují na jediné dobré dívčí škole ve městě. Mezi Furlongovy klienty patří místní klášter spravovaný jeptiškami, provozujícími také prádelnu. O klášteru se vedou různé řeči, krom jiného že jsou tam zavřené padlé dívky, které se mají napravit. Furlong ničemu z toho věřit nechce, ovšem jednou večer dorazí do kláštera s nákladem o hodně dřív, než ho čekali, a odhalí temné tajemství. Když o chvíli později zabloudí v mlze a ptá se staříka na cestu, dostane se mu symbolické odpovědi: „Tahle cesta vede tam, kam chceš jít, chlapče.“ Nesentimentální novela je psána průzračně čistým stylem. Chválí ji i taková jména ostrovní literatury jako Hilary Mantelová či Colm Tóibín. A lze ji zařadit hned vedle Vánoční koledy Charlese Dickense a Vánoční vzpomínky Trumana Capoteho, děl slavných a u nás důvěrně známých.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Prostor

Small Things Like These , 2021

grimik
28.12.2023 5 z 5

Taková krásná maličkost. Mrazivé téma s pozitivním nábojem v hlavním hrdinovi této útlé novelky.

adela4822
28.12.2023 5 z 5

V knihovně bych si tuhle knížku asi dala vedle Vánoční koledy nebo Děvčátka se sirkami.
98 stránek, poměrně málo prostoru, na kterém ale autorka dokázala vyjádřit poměrně hodně věcí.
Příběh o (ne)obyčejném hrdinovi, o odvaze jednotlivce, o morálce, o dobru a zlu.
Můžeme si jen domýšlet, jaké asi následky měla volba hlavního hrdiny na něj a jeho rodinu.
Téma Magdaleniných prádelen zpracované velmi kvalitně.
Jedna z mých nej knih tohoto roku.

petrucha86
28.12.2023 5 z 5

Poklidný příběh, ani smutný, ani optimistický, ale v pozadí se skrývá závažnější téma, které je jen lehce naťuknuto.

kalinkacz
21.12.2023 4 z 5

Pokud si o svátcích nechcete přečíst romantiku, ale spíše něco náročnějšího, pak zkuste Takové maličkosti!
Jedná se o jednohubku, resp. novelu, která má pouze 110 stran. Odehrává se v zimě a končí na Štědrý den, takže kdy jindy se pustit do čtení...
Prostředí bylo úžasné, úplně jsem si to zasněžené městečko dokázala představit...
Takové maličkosti jsou skromný a dojemným příběhem hlavního hrdiny Billa, který je oddaný své práci, aby zabezpečil svou početnou rodinu. A právě rodina je hlavním prvkem celého děje.
Příběh se mi krásně četl, jazyk je kouzelný a pravda je, že jediné, co mohu knize vytknout je její délka... Kdyby byla delší, vychutnala bych si ji více.
Jinak ale nádhera!

keselylenka
19.12.2023 4 z 5

Líbilo se mi to, i když pochopení pro jednání hlavního hrdiny nemám. Trochu mi to přišlo, že má krizi středního věku a najednou neví, co s tím. Napsané to ale bylo krásně, jako propracovanější román by to bylo lepší.

makke
04.12.2023 5 z 5

Knihu jsem četla na doporučení, aniž bych tušila žánr, děj, cokoliv. Taková koupě na slepo. A rozhodně nelituji, skvěle napsané ve všech ohledech.

PetraBery
25.11.2023 4 z 5

Krátký předvánočně laděný příběh s poselstvím o důležitosti pomoci. O Magdaleniných prádelnách jsem nevěděla, jsem ráda za rozšíření obzorů.

adelče
21.11.2023 4 z 5

Krásný poetický příběh s předvánoční atmosférou. Při čtení máte pocit, že jste se ocitli na začátku 20. století, nikoli v 80. letech (pro mě to mělo svoje kouzlo). Přidávám se ale k názoru, že by příběhu více slušela románová forma.

Bettinka
11.11.2023 3 z 5

To hlavní poselství je zde dokonale skryto za poklidný popis krátkého předvánočního období, tak poklidný, až mě to - bohužel - zcela minulo. Přičítat to překladu?

Plativa
05.11.2023 5 z 5

Krátká knížka s velmi důležitým sdělením, které mě nutí nad příběhem přemýšlet dál a dál. Mistrně popsaná atmosféra, když jsem si knihu půjčovala nedošlo mi, že má tak citelně vybarvenou vánoční atmosféru a že se neomylně řadí vedle Vánoční koledy od Dickense. Čtenářovi zbývá mnoho otázek po přečtení, a tak je to v pořádku, knížek, které na stovkách stran se snaží čtenáře znechutit a vyděsit hromadou detailů z historických událostí je na trhu až až.

Hanatas
28.10.2023 5 z 5

Je to ta kniha, která vám díky pěknému příběhu ukáže kousek historie o které jste vůbec netušili a přiměje vás si o tomto tématu přečíst a zjistit něco víc než jen 100 stránek. Děkuju

Mosofa
27.10.2023 1 z 5

(SPOILER) Nechávám si většinou doporučit knihy na IG nebo tady, na databázi knih, která je skvělá.
Tahle kniha ale byla trefou vedle. Naprosto.
Je unylá a podle mě i prázdná. Chápu, co autor nebo autorka zamýšlela, ale nebylo to podle mě naplněno a kniha mě nudila.
Proč? Všichni to přirovnávají k Dickensovi, ale proboha proč???
Tohle není vůbec poetické ani milé.
Nudný chlap potká zuboženou holku. Poprvé jí nepomůže, pak o tom přemýšlí a řekne si "tak já jí pomůžu" a pomůže jí. Pak to skončí. Psychologie postav nulová. Tahle knížečka mě nudila.

teratera
07.10.2023 5 z 5

Krásná kniha, která vás na méně než sto stranách zasáhne na několi dní a do mysli vtiskne mnoho otázek. Příběh o obrovské lásce k rodině a lidem. Boj s vlastním svědomím a zodpovědností za rodinu v Irsku za krize v 90.letech. Kouzlo Vánoc spojené s Magdaléninými prádelnami... drsné téma. Zároveň je až zarážející kam se za těch 35 let lidstvo posunulo, nebo to je stylem psani, ale překvapilo mě, že příběh je z konce a ne začátku 20.století. Rozhodně doporučuji přečíst. Obálka je nádherná :)

Kenan
17.09.2023 4 z 5

Furlong, který se vypracoval z nelehkého dětství k obchodníkovi se dřevem a uhlím, má 5 dcer a spokojenou rodinu. Mezi jeho klienty patří i klášter, kde se při jedné dodávce neočekávaně setkává s tajemstvím, který klášter skrývá. Tato událost rozpoutává ve Furlongovi rozpor mezi tím, co se od něj očekává a otázkou jeho svědomí. Příběh se odehrává v předvánočním čase 80tých let 20. století, ale za mně atmosféra té doby v knize odpovídá mnohem dřívější době, což byl jediný problém, který jsem s knihou měla. Jinak je to krásný příběh, napsaný nádherným stylem.

Aleš.R
10.09.2023 5 z 5

Devadesátistránková poetická takřka pohádka o tom, že můžete-li nabídnout pomoc, musíte to udělat i v momentě, kdy vás to může vyjít hodně a hodně draho. Nádhera. A ještě to navíc má překrásnou obálku.

růžovámakrela
04.09.2023 5 z 5

Miluju autory, který dokážou silný sdělení rozehrát i na 112 stranách a funguje jim to!

Ventimiglia
29.08.2023 5 z 5

Velice působivé.

Aleen
16.08.2023 5 z 5

Úsporná kniha o jednom muži, který tvrdě pracuje, aby zabezpečil rodinu, pomáhá všem kolem, jak nejlépe dovede a o tom, jak se postaví k těžkému dilematu, které mu život přinese. A postaví se mu čelem!
Ačkoliv jde o těžké téma, je to lehce čtivé, milé, vlídné. Již si zvykám, že v nakladatelství Prostor mají cit pro krásné příběhy. Je to srdeční čtení, u kterého se zachvěje nejedna chlopeň.

IVANA0123
15.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Když jsem knihu začala číst, měla jsem dojem, že příběh musí být z dob dávno minulých a přece se odehrává ve 20. století. Nějak si nedokážu představit, že začátek 20. století byl tak jiný, než konec, který jsme žili my a že za velmi krátkou dobu se řada věcí tak radikálně změnila. Krize, chudoba a silný vliv církve, kdo z nás si - naštěstí - dokáže toto představit? A přesto jen v nedávné době, jak se ukazuje, za šedými zdmi klášterů panovaly podmínky a vztahy jako ve středověku. V naší moderní době, v civilizované zemi. Kratičký příběh Furlonga, obchodníka s uhlím a dřívím, nutí člověka přemýšlet. Příběh plný protikladů a emocí. Příběh o muži, který riskuje štěstí své i své rodiny, aby nemusel žít s pocitem zmaru a svědomím, se kterým se nedokáže vyrovnat. Kdo z nás by zůstal lhostejný a kdo by dal v sázku svou budoucnost... Kniha zanechává otázky a já jsem ráda, že jsem si ji přečetla, abych mohla přemýšlet.
"...o maličkostech, z nichž, jak věděla, pokud se poskládají dohromady, sestává život."
Objevila jsem novou autorku, po jejíchž dalších knihách se určitě poohlédnu. 5*
(8/23)

ivetdos
12.08.2023 5 z 5

Na jeden zátah a se zlomeným srdcem. Bylo to lehké a těžké čtení zároveň. Musíte číst mezi řádky, ale jde to samo. Podmanivý, ale zároveň decentní styl psaní. Autorka si mě naprosto získala. Chápu ten humbuk kolem této knihy v zahraničí a právem si ho zalouží. O tématu Magdaleniných prádelen jsem dosud neslyšela a jsem ráda, že se ke mně tato útlá knížka dostala. Je mi zle z toho, čeho všeho byla církev schopna a jak se k tomu následně Irská vláda (ne)postavila. Mluvme o těchto věcech. Nemělo by se zapomínat.

zfilmováno irská literatura Magdaleniny prádelny irské romány

Claire Keegan
irská, 1968