Takové maličkosti

Takové maličkosti https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/510971/bmid_takove-malickosti-Vo5-510971.jpg 4 442 442

Podmanivý příběh nominovaný na prestižní Man Bookerovu cenu 2022 lze číst jako báji o dobru a zlu nebo podobenství o laskavosti. Přivádí nás do irského města poloviny osmdesátých let sužovaného prosincovými mrazy a vrcholí na Štědrý den, kdy skutečným zázrakem je tiché hrdinství a odvaha jednoho obyčejného muže. V předvánočních týdnech čeká Billa Furlonga, obchodníka s uhlím a dřevem, nejrušnější období. Irsko skličované recesí ještě nevkročilo do moderní doby a fronty na podporu jsou pořád delší. Furlong ví, jak snadné je přijít o všechno, a jako otec pěti nezletilých dcer je odhodlaný tvrdě pracovat se sklopenou hlavou, aby si nenadělal nepřátele a mohl sledovat, jak všechny jeho děti dostudují na jediné dobré dívčí škole ve městě. Mezi Furlongovy klienty patří místní klášter spravovaný jeptiškami, provozujícími také prádelnu. O klášteru se vedou různé řeči, krom jiného že jsou tam zavřené padlé dívky, které se mají napravit. Furlong ničemu z toho věřit nechce, ovšem jednou večer dorazí do kláštera s nákladem o hodně dřív, než ho čekali, a odhalí temné tajemství. Když o chvíli později zabloudí v mlze a ptá se staříka na cestu, dostane se mu symbolické odpovědi: „Tahle cesta vede tam, kam chceš jít, chlapče.“ Nesentimentální novela je psána průzračně čistým stylem. Chválí ji i taková jména ostrovní literatury jako Hilary Mantelová či Colm Tóibín. A lze ji zařadit hned vedle Vánoční koledy Charlese Dickense a Vánoční vzpomínky Trumana Capoteho, děl slavných a u nás důvěrně známých.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Prostor

Small Things Like These , 2021

pajaroh
20.03.2023 4 z 5

Novela psaná jednoduchým jazykem, bez detailů a odboček, přesto s velkou výpovědní hodnotou (a dobře popsanou vánoční irskou atmosférou). Měla jsem při čtení pocit, že se příběh odehrál před mnoha a mnoha lety...
Někdy není třeba dlouhých románů.

Knižní střípky
15.03.2023 5 z 5

Toto byla skvostná záležitost. Na minimu prostoru se autorce povedlo strašně moc. Moc toho vlastně ani neřekla, mnohdy jen naznačila, ale vy víte, co za tím vším vězí. A vědomí toho vás nenechá chladným.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

veriszv
14.03.2023 5 z 5

Jazykový skvost s krásnou myšlenkou, malá rozsahem, velká obsahem.
Krásná kniha o šílených věcech, která se mi propsala do srdce a určitě se k ní před Vánoci vrátím.
Velké téma tu jsou Magdaleniny prádelny, které jsem, přiznám se, neznala. Církev v Irsku je přitom provozovala až do roku 1996! jako veřejné tajemství, kam se odkládaly všechny padlé ženy a dívky a zacházelo se s nimi velice krutě. Nepochopitelný středověk pár let zpět!
Hlavní téma tu ovšem pro mě bylo lidské svědomí a to, co všechno znamená žít dobrý život.

Je možné být lhostejný k lidskému utrpení, abych nemusel riskovat svůj vlastní dobrý a vydřený život?

Autorka mluví pouze v náznacích a na malém rozsahu dokázala odvyprávět opravdu velký příběh, který určitě stojí za přečtení.

SgtTračník
09.03.2023 5 z 5

Kraťoučká knížka, která se čte jedním dechem. V tak malém formátu řekne vše a na pár stranách je zahuštěná celá jedna chvíle té doby. Velmi pěkné.

Ildi
06.03.2023 5 z 5

Táto útla, nenápadná knižka ma veľmi milo prekvapila. Všetky tie maličkosti je písaná nádherným, podmanivým jazykom, ktorým autorka vytvorila hlboko dojemný príbeh o nie tak dávnej minulosti Írska o ktorej som ani netušila.

Píše sa rok 1985 v Írsku vládne vysoká nezamestnanosť, ekonomická kríza, autorka sa sústreďuje na rodinu Billa Furlonga. Bill je manžel a otec piatich dcér, ktorý pochádza z chudobných pomerov. Keď vyrastal, nemal nič. Jeho matka otehotnela v šestnátich, otca nikdy nespoznal.
Aj preto, že v detsve mal menej ako nič sa snažil, aby svoju rodinu čo najlepšie zabezpečil.
Predával uhlie, rašelinu, koks, drevené dosky a snažil sa žiť aj keď skromný, ale usporiadaný život.
Blížia sa Vianoce, čas keď každý dúfa v lepšiu budúcnosť a krajšie zajtrajšky. A práve v tom čase Billy doručuje zásielku do miestneho kláštora, ktoré za svojimi bránami skrýva nie jedno tajomstvo.
Zažije niečo čo Billa vráti do minulosti, do domu, kde vyrastal a rozhodne sa bližšie nahliadnuť do života vraj padlých žien, ktoré trávili celé dni nápravou svojho charakteru a pokáním v podobe drhnutia škvŕn na špinavom povlečení, kde pracovali od svitu do mrku...

To bol tak silný príbeh o krutom zaobchádzaní mladých dievčat a žien, ktoré pod záštitou katolíckej cirkvi prichádzali o svoje bábätka a mnohé z nich aj o svoj život.
Magdalénska práčovňa v Írsku bola zatvorená až v roku 1986. Nevie sa, koľko tisíc novorodencov v týchto inštitúciách zomrelo a koľko ich bolo adoptovaných. Jedno je isté. Tieto zvrhlé inštitúcie boli vedené a financované katolíckou cirkvou v súčinnosti s írskou vládou.
Všetky tie maličkosti veľmi odporúčam, útla knižka s veľkým posolstvom zaujme naozaj každého.

Irsaf
05.03.2023 4 z 5

Moje první knížka ve slovenštině :-)
Měla jsem z toho strach, ale četlo se to dobře.
Příběh byl napsán hezky a přirovnání k Vánoční koledě je pravdivé. Tohle se mi možná líbilo víc než ta koleda.

eva3992
05.03.2023 5 z 5

Kniha nás přenese do Irska, do osmdesátých let 20. století. Irsko se topí v ekonomické i sociální krizi. Bill Furlong je manžel, otec pěti dcer, obchodník s uhlím a dřevem. Snaží se žít tak, aby dopřál dcerám vzdělání. Místní klášter skrývá tajemství a jednoho dne na něj Bill narazí. V hlavě mu začne boj myšlenek, aby se rozhodl správně, jak s tím naloží.

Po přečtení první stránky této knihy mi bylo jasné, že jsem se právě setkala s Paní spisovatelkou. To, jak dokáže vylíčit banální věci je úžasné. Co věta, to skvost.

V knize se dozvíme o vcelku nedávné historii Irska. Rok 1985 a těžké období. Vysoká nezaměstnanost, ekonomická krize, a navíc jedno veřejné tajemství Magdaleniny prádelny. Místo, kam se odkládaly nepohodlné dívky. Církev tyto prádelny provozovala až do roku 1996! Když vyšlo na světlo, čím vším si musely dívky projít a kolik jich umřelo, bylo to nepředstavitelné. Neskutečné, že se to dělo tak dlouho. Doslov v knize Vás může šokovat.

Ale kniha není jen o Magdaleniných prádelnách, je především o životě, o lidském osudu. O tom, co pro koho znamená žít dobrý život. O pocitu zodpovědnosti i bezmoci, o tom, jak nebýt lhostejný vůči ostatním.

V knize je tolik krásných myšlenek, které Vás donutí zamyslet se třeba i sami nad sebou. Jsou tu emoce, je tu smutek. Je na čtenáři, kam až ho jeho představivost pustí. Proto může tato novela v každém vyvolat trochu jiné pocity.

Maličká kniha s velkým obsahem, která ve mně bude ještě dlouho rezonovat. Určitě se podívám i po dalších knihách autorky, neboť to, jak píše, jsem si okamžitě zamilovala.

markej
27.02.2023 4 z 5

Bill Furlong jde životem „se sklopenou hlavou, aby si nenadělal nepřátele“. (str. 23) Píše se rok 1985, jsou Vánoce a Bill je prožívá v jednom irském městě, kde vyrostl. Obchoduje s palivem, má manželku a pět dcer a zatím byl rád, že jakž takž proplouvá nelehkou dobou poznamenanou ekonomickou krizí.

Náhle ale cítí, že takhle netečně a smířeně dál žít nechce, přemýšlí, jestli tohle je všechno, o co v životě usiluje. Oči mu otevře návštěva v místním klášteře, který provozuje nejen školu, ale i prádelnu. Zažije něco, co nemůže nechat jen tak být, a i když má trochu strach z toho, co jeho rozhodnutí způsobí, svědomí mu nedovolí jednat jinak, prožije jakési vnitřní prozření.

Takové maličkosti je novela psaná podmanivým jazykem, která je přirovnávána k povídkám A. P. Čechova či Ernesta Hemingwaye. Mnohé věci totiž jen naznačuje, neservíruje je přímo na podnosu, čtenář si musí leccos domyslet, je nucen k přemýšlení, jak by to asi všechno mohlo být.

Já se svým „románovým“ čtenářským zaměřením bohužel tyto kvality úplně neumím docenit, mám stejný problém jako vždycky: zajímalo by mě obšírnější zpracování a hlavně to, co nebylo na konci vysloveno vůbec. Jak se k Billově činu postaví manželka? Jak by se příběh odvíjel dál? Novela se věnuje tématu „Magdaleniných prádelen“ rozšířených po celém Irsku, takže bych se bývala chtěla dozvědět co nejvíc informací…

Velmi zajímavý je doslov, který přibližuje fenomén irských „Magdaleniných prádelen“, čili prádelen u klášterů, ve kterých v často dost otřesných podmínkách žily svobodné matky, ženy fyzicky či mentálně postižené nebo ty, kterých se příbuzní chtěli z jakéhokoliv důvodu zbavit. Naprosto šokující je to, že tyto prádelny fungovaly až do roku 1996 a veřejně hovořit se o nich začalo až v roce 1993, přičemž irští politici se k nim veřejně vyjádřili až v roce 2013! Neskutečné!

Hodnocení: 4* z 5*

Mona-Lisa
21.02.2023 5 z 5

“Vánoce vždycky v lidech odhalí to nejlepší i to nejhorší zároveň.”
Tenounká knížka o obyčejném životě v Irsku v devadesátých letech.
Furlong má jistou práci, zajištěnou rodinu a stabilitu v nejistém období.
V hlavě mu ale víří otázky. Jaký by mohl vést jiný život? Nemá nabídnout pomocnou ruku člověku v nouzi, když on sám měl nelehké dětství? Může si dovolit být odvážný, když má co ztratit?
Taková útlá knížka a co slovo, to klenot. Každá stránka využita na maximum.
Nahlédneš díky ni do temnoty Magdaléniných prádelen- církevních institucí, které se staly peklem pro tisíce žen a doslov tě nechá s otevřenou pusou.
A otevírání témat, která nemají být zapomenuta je krásný bonus pětihvězdičkový knih.
Jako na 100 stránkách zachytit ducha místa a doby, sympatizovat s postavami, nasát dilema hrdiny, odnést si hlavní myšlenku a ještě mít cukání hned odjet do Irska?
To je kvalitní literatura.
A ta obálka, překlad, vlídná délka a hlavní poslání: že ti nemá být lhostejný svět- dárek jak vyšitý, věřte mi.

Zuna1990
01.05.2022 5 z 5

Asi každý z nás sa ocitol v bode, kedy bol v danom momente nešťastný, premýšľal čo by bolo keby bolo, keby sa niečo nestalo a naopak stalo. Zabúdame pri tom na všetky tie maličkosti, ktoré nám život každodenne prináša a my si to častokrát ani neuvedomujeme. Táto útla novela je doslova liek na dušu. Je o pomoci a dobre. Zachytáva obdobie 80tych rokov v Írsku a prevádzkovanie tzv. Magdalénskych práčovní. V nich pracovalo v ťažkých podmienkach tisíce žien, ktoré prišli o život alebo o deti. Írska vláda sa za ne verejne ospravedlnila pred 8 rokmi, pričom posledná z nich fungovala až do roku 1996.

booklovertina
10.04.2022 4 z 5

Odklady platieb, posedenia so zamestnancami či počúvnutie vlastného svedomia i napriek kritike či ostentatívnym pohľadom okolia, z ktorých priam kričí nesúhlas... V komunite zmietanej narastajúcim úbytkom pracovných miest a prehlbujúcou sa chudobou i malé gestá či skutky môžu znamenať veľa. Láskavá, hoci tichá gazdiná môže byť nádejou pre nešťastné dievča, ktoré sa v očiach rodiny dopustilo neslýchaného prešľapu, podarované polienko môže spríjemniť deň tým najchudobnejším... A správne rozhodnutie (nehľadiac na predpokladané nepríjemnosti) môže niekomu zachrániť život.

Práve drobné ústupky, nepatrné maličkosti, v detstve uchránili Billa Furlonga pred biedou a živorením a vštepili mu hodnoty, ktorých sa i v dospelosti skalopevne drží. Nemá veľa, no vždy pomôže. Neúnavne pracuje, no nikdy sa nesťažuje. Je dobrý manžel, otec, kresťan... O to väčšie a nepríjemnejšie je prekvapenie, ktoré naňho jedného dňa vykukne z kôlne neďalekého kláštora. Mladá žena. Trasúca sa zimou. Bosá, neupravená, sporo odetá.... Neviestka? Prostá nešťastnica? Či dievčina, ktorú rodina jednoducho zavrhla?

Keegan na pozadí príbehu dobráka Furlonga vykreslila hrôzostrašnú existenciu Magdalénskych práčovní a nechutných praktík, ktoré v nich cirkev uplatňovala, no zároveň poukázala i na kolektívnu ignoráciu problému tvárou v tvár „mocnejšiemu nepriateľovi“ či na prehnitosť inštitúcie, ktorá by mala ísť ľuďom príkladom. Prevýchova v podobe hladovky či fyzických trestov, odnímanie detí, tvrdá práca...

Novela Všetky tie maličkosti je krásnym, no zároveň odporným svedectvom temnej histórie Írska –dojemnou obžalobou morálne skrachovanej katolíckej cirkvi a krutého odsudzovania dievčat či žien, ktorých jediným previnením bolo, že v si v nábožensky založenej komunite „dovolili“ otehotnieť mimo manželstva.

Útla, no rozhodne nie chudobná – práve naopak – i v rámci tých pár stránok má čo ponúknuť.

Jurajovamaka
14.12.2021 5 z 5

Útla kniha s veľkým posolstvom...
Nedokážem si predstaviť lepšie čítanie v tento predvianočný čas než je táto útla novela od írskej autorky Claire Keegan.
Hlavná postava diela Bill Furlong, ťažko pracujúci muž, veľmi rozvážny a starostlivý, ktorý si uvedomoval, čo všetko mal, no neustále sa zamýšľal aj nad tým, čo mnohí iní nemali a potrebovali. Myslím si, že vo veľkej miere formovalo jeho pohľad na svet a ľudí v ňom, to, čím si prechádzal v detstve. Vyrastal bez otca. Narodil sa chudobnej šestnásťročnej slúžke, ktorá pracovala u pani Wilsonovej. Tá však mladú ženu nevyhnala z panstva - akoby to urobila väčšina - ale naopak, poskytla mladej mamičke pomocnú ruku. Dobro a vďačnosť, ktoré ako chlapec pocítil pri pani Wilsonovej si uchoval vo svojom srdci aj v dospelosti. Počas nej ho vidíme už ako otca, plného pochybností o stereotype života a zmyslu jeho smerovania, naplneného pocitom súcitu a pomoci voči tým, ktorí ju potrebujú, no aj sklamania z toho, že manželka jeho empatiu voči druhým nedokáže pochopiť.
ODPORÚČAM

zfilmováno irská literatura Magdaleniny prádelny irské romány

Claire Keegan
irská, 1968