Světla nad močálem

Světla nad močálem https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/466577/bmid_svetla-nad-mocalem-8dR-466577.png 4 315 315

Světla nad močálem série

Vydejte se do světa bludiček. Vítězná kniha 4. ročníku soutěže Hvězda inkoustu. Lena si vzala život naprosto dobrovolně – mezi lidmi už žít nemohla. Teď je z ní navka, budoucí bludička. Aby se jí skutečně stala, musí kromě nových dovedností zvládnout to hlavní: nalákat do močálu lidskou duši. Jenže po střetnutí s nepřátelskou strigou má na splnění úkolů místo sedmi let jen sedm dnů. Lena u bludiček našla milující rodinu a udělá cokoli, aby s nimi mohla žít i nadále. Zvládne přivést duši člověka, nebo ji čeká věčné zatracení?... celý text

lucky4ever
01.03.2022 2 z 5

Těšila jsem je na slovanskou mytologii, no z té klasické jsem tam moc nenašla, vlastně kromě jmen. Postavy mi přijdou nevýrazné, bez charakteru, žádnou jsem si neoblíbila, žádná mě neoslovila.
Popravdě jsem se nemohla dočkat, až knihu dočtu, ale konec byl pořád v nedohlednu.

Hobitka
27.01.2022 5 z 5

Světla nad močálem mě hned od prvních stránek vtáhla, a vyplivla až na konci, kde jsem marně hledala další kapitolu.
Příběh a myšlenky knihy mě zasáhly i pohladily zároveň. Myslím, že jsem se do jejího čtení pustila v tu pravou chvíli.
S vyústěním příběhu jsem naprosto spokojená. A to i když jsem čekala něco hodně jiného, když jsem tento svazek brala do rukou.

Velmi oceňuji zvolená jména postav.

O slovanské mytologii nevím téměř nic, tento příběh ve mě vzbudil zvědavost a chuť zjistit si o ní víc :)

PavlínaSkopal
23.01.2022 4 z 5

Knihu jsem začala číst hned po dočtení Dcery zimy. Ze začátku si musela zvyknout na to, že se z mé nové oblíbené kladné postavy zde stala takřka záporná. To byla ale moje chyba načasování.
Světla nad močálem mě zaujala svým názvem, tématem slovanské mytologie, kterou mám moc ráda, nádhernou obálkou a zajímavou anotací. Začala jsem číst s očekáváním úžasné knihy. Ale vůbec jsem se nedokázala začíst a to jsem člověk, kterému už kvůli začtení se několikrát málem ujel autobus. Žádnou postavu jsem si moc neoblíbila a do čtení jsem se víceméně musela nutit. Posledních 100 stran jsem prakticky jen prolétla, abych věděla, jak to vlastně dopadlo. Ani konec mě nepřiměl to dočíst.
Věřím, že tato kniha najde své věrné čtenáře, mě ale nezaujala a je pro mě zklamáním. Možná se mi při druhém čtení zalíbí více.

lenka0383
13.01.2022 4 z 5

Dávám čtyři hvězdičky za nápad a zpracování. Bohužel se musím přidat k těm, které hlavní postava moc neoslovila, nijak jsem jí nefandila, nechápala jsem její pohnutky. Zbytečné riskování, podivná sebevražda, ani později není ta zápletka úplně uvěřitelná a pochopitelná.

Blanka29
01.01.2022 4 z 5

Ze začátku se příběh celkem táhl, ale potom to dostalo konečně tu pravou šťávu a nešlo se odtrhnout. Velmi dobře vykreslený posmrtný život, škoda, že to skončilo jak to skončilo....

kneslova
29.10.2021 4 z 5

Ale jo, byla to fajn kniha, česká spisovatelka , fantasy, slušný příběh, top to není, ale příjemné čtení , spokojenost

IreneP
23.10.2021 3 z 5

Bohužel nebudu patřit k té většině, která tu je nadšená. Mě se líbil moc nápad s močálem, bludičkami, Kostějem a celý ten svět. Bohužel mě knížka ale nějak nedokázala vtáhnout do děje a sympatizovat aspoň s některou z postav. Z podobného žánru se mi víc líbily Noci běsů nebo V zajetí zimy.

1259
22.10.2021 5 z 5

Příběh naprosto super. Úžasně se tam připomíná to, jak málo si vážíme přírody a tvorů, co v ní žijou a samozřejmě nesmíme zapomenout na smutnou love story. Za mě prostě úžasná kniha.

kikikrat
19.10.2021 5 z 5

Lepších 4,5*/5*. Miluju mytologii takže jsem si knihu opravdu užívala, o to víc, že šlo o slovanskou mytologii a my se tak setkáme s bludičkama, rusalkama nebo s vodníkem. Kniha se skvěle četla a příběh a jeho svět byl promyšlený. Jen bych mu možná dala více prostoru, ke konci se mi zdálo, že se dělo moc věcí a to byla alespoň pro mě škoda.

AraVulpecula
08.10.2021 5 z 5

Kdyby existoval štítek "perfektní", tahle kniha by ho rozhodně měla. Není nic, co bych jí mohla vytknout.

Morana107
26.09.2021 5 z 5

(SPOILER) !!!POZOR SPOILERY!!!
Tohle byla snad první kvalitní česká fantasy, troufla bych si říct, že možná jedna z nejlepších vůbec. A to z jednoho prostého důvodu - většina fantasy knih je založená jen a pouze na představivosti autorů, žádnou větší hloubku nemají. Tento příběh je jiný, obsahuje tolik opomíjenou slovanskou mythologii, která se bohužel propadá v černé propasti zapomnění. Autorka stavěla na lidových pověstech a pohanském světě našich předků - tím byla jedinečná.
Trochu mi vadilo, že se kniha nachází v naší době, ale zároveň to bylo zajímavé. Citáty na začátcích každé kapitoly jsou plné melancholie, zklamání, hořkosti a PRAVDY.
"Dospívání je podle mě o otevírání očí. Je to okamžik, kdy jsme nemilosrdně vyrváni z dětské pohádky a vrženi do světa dospělých, reality, kterou si lidé vytvořili a která přesně odráží to, jací skutečně jsou. Reality, kde nevítězí dobro nad zlem, ale peníze nad čímkoliv. A tak se ptám těch chytrolínů, co místo aby poradili, bagatelizují naše problémy: nenapadlo vás někdy, že ne každý je na ten váš svět stavěný? Někdo prostě takhle žít nechce. Já jsem nechtěla." - bohužel je to tak, když jedu tramvají, vidím jen prázdné schránky s vyhaslými pohledy, co silou setrvačnosti jedou do práce. Vezmou si chytré mobily, aby neviděli, sluchátka, aby neslyšeli. Vnímají se vůbec ještě? Záleží ještě vůbec na něčem, nebo život je už jen o tom, ho proměnit v sliz vlivem našeho chování?
Hlavní hrdinka byla už tímhle vším unavená a po smrti babičky už neměla dojem, že by jí tu něco drželo. A tak vypila odvar z tisu a rozhodla se odejít tiše jen za pohřebního zpěvu žab v močále. Čekala, že po životě už nic nebude. Omyl. Vysloužila si místo mezi bludičkami. Prostředí mythologického světa bylo osvobozující. Močál zahalený do bílého závoje mlhy, Strom, kterému můžete odevzdat svoje vzpomínky a oprostíte se od balvanů na duši. Kéž by to šlo, zapomenout na něco, když si to přejete. Pánem močálu je bludník Nemoj, který nad hlavní hrdinkou bdí víc, než by se mohlo zdát.
Kniha je naším portálem i do pohanského podsvětí - Navu. Náhoda Lenu zavádí jak do Světlého Navu, kterému vévodí Veles, tak do Temného Navu, jež drží pevně v pařátech Kostěj Nesmrtelný po boku s čarokrásnou Moranou. Konec vygradoval a nestačím se divit. Milenci byli od sebe odtrženi a každý byl nucen jít vlastní cestou. Diviš podle mě skončil za svou dobrotu krutě, je hezké, že se z lásky pro Lenu obětoval, ale být navždy odsouzen k životu v Kostějově království?
A Vážně jsem Lenu litovala, že se musela vrátit do světa živých??? Ano, litovala, ale na druhou stranu dostala šanci dar života tak lehkomyslně nepromrhat a udělat něco, aby po ní na světě zůstala stopa a rozhodla se svůj život zasvětit přírodě a péčí o životní prostředí.
Pevně doufám, že se dočkáme pokračování.

knihavmemzivote
25.09.2021

Přišlo mi zajímavé, že tato kniha se odehrává v přítomnosti, například bludičky si fotí selfie? Může tohle fungovat? Kupodivu je to super!
Co se mi také líbilo bylo, že tam bylo i téma životního prostředí.
Kniha pojednává o vážných tématech - sebevražda, špatné vztahy.......
Moc se mi líbilo to přátelství mezi postavami. To mi na tom přišlo strašně dojemné!

Medasek
24.09.2021 3 z 5

Abych pravdu řekla, čekala jsem od knihy mnohem víc. Na to jak se o ní mluvilo, nepřišlo mi to teda nic extra. Slovanská mytologie byla zase něco jiného a zajímavého. Bohužel jsem měla problém se stylem psaní autorky, který mě vyloženě nudil.

LexiS
23.09.2021 3 z 5

Očekávání od knih bych si měla zakázat, protože pak jsem tak akorát zklamaná. Světla nad močálem jednu dobu byla opravdu všude a zaujala mě především užasnou obálkou i anotací, navíc to bylo zase něco trošku jiného než jsem zvyklá číst. Ale tohle za mě moc nevyšlo, nápad skvělý a realizace nic moc.
První polovina ubíhá velmi pěkně a až na to, že skoro-bludička má utopit nějakého Lukáše, to bylo velmi chytlavé. Mám problém s českými jmény v knize (ano, je to jen můj problém). Každopádně chápu, že bludičky musí topit i lidi z Česka. Každopádně Diviše jsem už málem nevydýchala.
Druhá polovina už je opravdu kámen úrazu, kdy jsem měla dojem, že autorka se jen snaží nabrat nějaké stránky navíc, ať to teda doklepe aspoň na těch 300. Celkově mi kniha přišla taková plochá.
Korunu tomu nasadil ultra rychlý konec, který mě spíš vytočil. Po druhém dílu už teda neprahnu.

klarka009
14.09.2021 3 z 5

Kdybych měla vybrat knihu, která se mi letos četla nejlépe vyberu si Světla nad močálem. Tahle knížka byla neskutečně čtivá a četla se skoro sama. Začátek každé kapitoly obsahoval vždy úryvek z Lenina života, ve kterém vyprávěla co prožívala a proč se rozhodla spáchat sebevraždu. Tyto úryvky se mi líbily a pomáhali mi více Lenu pochopit.
Hlavní hrdinka Lena se opravdu povedla. Díky ní jsem se často smála i nahlas, je tam opravdu hodně vtipných pasáží :D Moc se mi líbil námět slovanské mytologie, bludičky, rusalky, vodník.. To je prostě bomba, ale trošku mi to nešlo dohromady s tou moderní dobou. Čím déle jsem četla, tím více mi to vadilo. Několikrát jsem se zarazila, protože mi pár věcí jako např. instáč a selfie, do toho světa prostě neseděl. A trošku mě mrzelo, že se většina knihy odehrávala mimo močál.
Z vedlejších postav se mi líbil Nemoj a Kora. U Kory jsem dost zvědavá jak to s ní bude pokračovat dále. Ostatní postavy pro mě nijak zajímavé nebyly. Romantická linka byla tak akorát k naštvání :D asi lepší kdyby tam nebyla vůbec. Doufám, že se to v druhém díle zlepší a buď se trošku víc rozjede nebo zmizí úplně :D
Skončilo to asi tak jak mělo, ale já bych byla radši kdyby to skočilo úplně opačně :D Bylo zde pár věcí, které mi neseděly, ale jinak to nebylo vůbec špatné čtení. Bylo to originální a super vtipné :) moc se těším na pokračování
3,5/5 *

BetyN.
29.08.2021 3 z 5

Kniha Světla nad močálem začínala vážně slibně. První polovina je úžasná a přečetla jsem ji prakticky na jeden zátah. Jenže poté přišel zvrat, který mě vůbec nepotěšil, a já se ke čtení musela nutit. Autorka má bezesporu skvělé nápady. Vytvořila originální svět založený na slovanské mytologii, což je můj šálek kávy. Charaktery postav jsou také zajímavé. Jenže prostě to nefunguje! V určitých chvílích mi to přišlo nelogické a něco mi nedávalo smysl. Nelituji, že jsem se do knihy pustila. Vzhledem k tomu, že se jedná o českou autorku, jsem ráda, že jsem ji podpořila a asi jsem kvůli tomu ve svém hodnocení mírnější.

Knižní střípky
29.08.2021 4 z 5

Máme zde naše poctivé české nadpřirozené bytosti – rusalky, bludičky, vodníky a další a to bylo to hlavní, co mě na knize zaujalo ještě před přečtením. A po přečtení mohu s klidným svědomím říci, že bych si klidně na pár dní udělala dovolenou v močále.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

Teruberu
28.08.2021 5 z 5

Upoutala mě obálka. Dobře se mi četlo. Líbí se mi zamyšlení na začátku každé kapitoly. Těším se na další díl.

Jajiinka
23.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Hodnocení 4,5⭐/5⭐

Tento příběh je o Leně, která si sáhla na život. Deprese a pocit méněcennosti ji k tomu dohnal ale jak se říká smrtí život nekončí. Lena se probouzí v močále a je z ní navka, budoucí bludička. Stává se magickou bytostí a získá rodinu o které nevěděla, že může existovat. Ovšem aby dovršila svou proměnu, musí kromě zvládnutí svých nových sil zvládnout to hlavní, a to je nalákat do močálu lidskou duši. Její první oběť jí v poslední okamžik vyklouzla doslova mezi prsty, ovšem nevadí na splnění lhůty má Lena ještě příštích sedm let. Jenže… vše se změní po střetu s nepřátelskou strigou a všemocná Morana Leně udělí trest a to takový, že jí zkrátí lhůtu pro splnění, a to na sedm dnů. Lena se nevzdává svého bludičkového života a je pro to schopná udělat naprosto cokoliv. Zvládne včas najít svou oběť?

Jako první musím zmínit naprosto dokonalou obálku a název knihy. Hezky to na sebe ladí a kniha se musí prodávat úplně sama.

Tato kniha mě opravdu velice příjemně překvapila. Autorka má velkou fantasii a nebojí se jí v knize uplatnit. Její psaní mi naprosto sedlo, stylisticky krásně vyladěno. Bravurně dokáže tvořit atmosféru a líčit prostředí, do detailu jsem si to dokázala představit. Lena byla velmi zajímavá postava, která po čas příběhu prošla vývojem. Bohužel, díky rychlejšímu tempu knihy, jsme neměli moc čas poznat vedlejší postavy více do hloubky což byla škoda. Vynikající nápady jako odevzdání vzpomínek a tím oddalování svého lidství. U každé nové kapitoly má Lena své myšlenkové až psychologické pochody – o smrti, o životě atd. Autorka tam používá i citáty a skrz těchto myšlenek se dozvídáme proč si vlastně Lena vzala život. Opravdu dokonalý fantasy svět, který se mi líbil už i z toho důvodu, že se v něm nacházeli krásné postavy jako rusalka, víla, bludička, striga atd… miluji slovanskou mytologii. Závěr byl pro mě překvapivý a rychlí ale přitom dokonalý. I když tam té romantické linky mohlo být klidně i trochu více.

Malinali
16.08.2021 5 z 5

Mě se to líbilo, popřemýšlet o smrti, poznat jiné světy. A hlavně před každou kapitolou takové zajímavé úvahy... Ačkoli je to fantasy, téma smrti mladé slečny mi přijde i jako aktuální a ten svět "po smrti" se mi moc líbil. Lenu jsem si moc oblíbila, a ty její vtipné pasáže :)