Švadlena z Dachau

Švadlena z Dachau https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/270390/mid_svadlena-z-dachau-dTR-270390.jpg 4 351 106

Strhující román historičky Mary Chamberlainové ukazuje, že válečná zvěrstva se zdaleka neodehrávala jen na frontě a dokázala semlít i úplně obyčejný ženský život. Na prahu války, v roce 1939, netouží osmnáctiletá Ada po ničem jiném než vypadat, mluvit a oblékat se jako „Někdo“. Usilovně pracuje na splnění svého velkého snu – otevřít si v Londýně vlastní módní salon – a je ochotná pro to udělat cokoliv. Když se však seznámí s tajemným a okouzlujícím cizincem Stanislausem, netuší, kam až ji slepá láska k muži, o němž nic neví, zavede. Začátek války zastihne oba milence v Paříži, romantická idylka se však brzy rozplyne a následuje krutý sled událostí – útěk do Belgie, Stanislausovo zmizení, Adino nečekané těhotenství, pobyt v klášteře, nucená dřina v pečovatelském domově v Mnichově –, jenž vyvrcholí, když se nicnetušící Ada ocitne v domě velitele koncentračního tábora Dachau a stává se dvorní švadlenou nacistických paniček. Byla by škoda prozrazovat zvraty nabitý děj a ochudit se o silný čtenářský zážitek, postačí, řekneme-li, že Ada za své chyby – a nejen za ně – nakonec tvrdě zaplatí.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Argo

The Dressmaker of Dachau , 2015

Opatov
12.09.2018 5 z 5

Mlada naivni divka, ktera v dobe valky doplati na svoji duverivost tim nejhorsim zpusobem. Sled udalosti ma celkem logicke vyusteni. Docela uveritelny pribeh. Doporucuji.

Jirinamac
18.08.2018 4 z 5

Četla se celkem dobře, ale literaturu faktů opravdu nečekejte.

Zorka
07.08.2018 3 z 5

V rámci čtení švadleny z Dachau jsem měla pocit, že někdy méně je více. Příběh je čtivý, ale je to jakási kombinace červené knihovny (zejména na začátku knihy), historického románu (válečné období) a pokusu o psychologickou prózu. Větší hodnotu pro mě měla pouze střední část, kdy byla Ada skutečně švadlenou v Dachau.

petrulkaa
31.07.2018 4 z 5

Silný příběh z doby před druhou světovou válkou, během ní i po ní mě opravdu zaujal. Autorka je skvělá vypravěčka, příběh se opravdu moc hezky četl.

Kája836
11.07.2018 4 z 5

Knížku jsem přečetla jedním dechem. Napínavý příběh, jen v mnoha pasážích dost předvídatelný. Trochu mě v příběhu zamrzelo, že se hlavní hrdinka nikdy nepoučila ze svých chyb a absolutně na nic se nezmohla. Nemám ráda šťastné konce jako v pohádkách ale očekávala jsem něco v tom duchu, že se hlavní hrdinka konečně poučí a bude kráčet ke svému cíli.
Další věc, která mne v příběhu zaskočila byla matka Ady. Neumím si moc dobře představit, že po všech hrůzách, které zažívali lidi během války se mohou takto zachovat ke své rodině.
Na druhou stranu se mi moc líbila decentní provázanost s historii. Zvláště pak ke konci příběhu jsem pak narazila na postavy, které moc dobře znám z divadelních her či filmů.
Celkově bych hodnotila za 4 hvězdy :-)

maruna
04.07.2018 5 z 5

Stačí se v 18 zamilovat do toho nepravého a ještě v době před vypuknutím války a Adě se změní život v tvrdý boj o přežití.............

Cari
13.05.2018 3 z 5

Příběh zněl lákavě... A byl by skvělý, kdyby autorka dokázala napsat živé postavy! Osud Ady byl smutný, ale mě se nedotkl. Důvod je ten, že autorka neumí líčit emoce. Scházela mi propracovanější psychologie postav, která by jim vdechla život, aby s nimi čtenář mohl soucítit.
Kdyby autorka dokázala líčit emoce tak, jako lásku k látkám a šití, mohla to být vynikající kniha. Protože popis látek, stehů a krejčoviny tu byl tak krásně popsány, že jsem měla chuť začít s tím taky. A to jinak šití nesnáším! :D

Dana2016
12.04.2018 5 z 5

Perfektní... není co dodat.

broskev28
14.03.2018 5 z 5

Nepokračuj, pokud jsi knihu nečetl a jen se rozhoduješ!
Komentáře, s nimiž se zcela ztotožňuju, patří uživatelům orinka3, HelaF, Lucik87 - krásně vystihly to, co mě při čtení taky napadalo. Někdo se také - stejně jako já - podivuje nepochopitelné zavilosti Adiny matky; já vůbec nechápu, jak mohla takto reagovat. Dcera, kterou neviděla více než 5 let a vůbec si nedokáže představit, jaké hrůzy ve válce zažila, a ona ji nepřivítá, neraduje se, že to přežila a že se vrátila. Je tohle reakce normální matky?
A další obrovský šok: ten příšerný soudní proces. Kdyby žalobci a soudci prošli stejným peklem, chtěla bych vědět, kolik z nich by se po válce bylo schopno vzpamatovat a začít zase normálně žít! Vždyť sama Ada - pardon, Ava Gordonová - popisuje, jak většina pánů, s nimiž se seznamovala, řešila nekonečnými rozhovory s ní právě tu svou psychickou krizi a nevyrovnanost! Možná (určitě) jí chybělo dostatečné vzdělání a je velká škoda, že si ho nemohla dopřát, ale rozhodně nebyla hloupá a naopak, určitě byla silná a odolná!
Neumím šít, ale popisy látek a vymýšlení modelů v téhle knize jsem milovala. Byla to čirá radost, "poslouchat" ten vnitřní monolog švadleny, její znalost každé použité látky, cit pro střih, barvy. Na těchto pasážích má určitě velký podíl i překladatelka, takže smekám a děkuju za krejčovskou báseň v próze.
A konečně velmi užitečný doslov samotné autorky a vysvětlení spousty věcí, které se děly jak ve válce, tak v poválečném Londýně (a obecně ve Velké Británii). Podle mě opravdu skvělá kniha!

Queenie
09.03.2018 odpad!

Nuda od začátku až do konce. Pomatená, naivní a naprosto pasivní Ada pro mě nebyla hrdinkou hodnou pro román. Neudělala za celou knihu nic, nezmohla se na nejmenší odpor, její sny a touhy se odehrávaly jen v jejích představách. Chápu, že když člověka někde vězní a jsou k němu krutí a vyhrožují mu, nevzepře se hned, ale vydržet pět let bez nejmenší snahy něco udělat?
Myslela jsem, že dítě bude pro Adu dostatečná motivace, ale nebylo. To byla jedna z věcí, proč se kniha tak špatně četla - Ada byla naprosto plochá, nevýrazná. Chyběla jí alespoň špetka propracovanější psychologie, motivace, akce, čehokoli, co by z ní udělalo lidskou bytost. Stejně tak ostatní postavy; byla to jen plochá slova, dobří nebo špatní, nic mezi tím. Bez minulosti, bez budoucnosti, bez špetky skutečného lidství, které dělá z postav něco víc než jen písmenka na papíře. A to, že si chce Ada založit salon, ani zdaleka k uvěřitelnosti nestačí. A ani její neskonalá hloupost.
Závěrečné shrnutí před soudem v závěru knihy mě už vyloženě otravovalo. Nechápu, že jsem se prokousala až do konce, byla to jedna velká nuda. Na to, že je autorka historička - nebo by spíš měla být - jsem čekala něco víc. Lépe propracované prostřední, reálie, ne jen sem tam nadhozený nějaký detail jako třeba jméno budovy nebo látky, pod kterým si toho běžný čtenář beztak moc nepředstaví.
Za mě ztracený čas, bez emocí, bez uvěřitelnosti.

orinka3
21.02.2018 5 z 5

Takhle to přece nemělo dopadnout! Vzpírám se uvěřit tomu konci. Na začátku dospělosti nezkušená, důvěřivá dívka s hlavou plnou ideálů, která není připravena na nástrahy života. Nepočítá s lidskou zlobou a vypočítavostí. Jiné soudí podle sebe a nedá na své instinkty a rady přátel. Strašnou dobu války přežívá jen silou vůle a v naději ve svého vysněného synka. Kterého jí hned po porodu vzali. Dál pak už to jede jen v jejím využívání a zneužívání. Dopadá na ni rána za ranou, zažívá zradu tzv. společníka a na dovršení veškeré hrůzy se v závěru knihy setkává s tím, který jí zničil život. A poslední šok zažije, když se doví pravdu o svém dítěti. Zasloužila si to všechno?! Vždyť to byla vlastně hrdinka, když všecko vydržela, až na to jedno na závěr. To bylo logické a pochopitelné. Je strašné, když člověk s dobrým srdcem a pilnýma rukama spadne do drápů parazitům a uvízne v soukolí nelítostné soudní mašinérie. Je mi to upřímně líto.

Skylark23
08.02.2018 3 z 5

Po prvních stránkách jsem chtěla knihu odložit, nicméně jak příběh dívky pokračoval a téměř neuvěřitelně se zaplétal, udržela mě zvědavost, jak osud švadlenky dopadne. Kniha je psaná víceméně jednoduše a čitelně. Dějová osa srozumitelná.

Lemurka
02.02.2018 1 z 5

Po 90 stranách jsem knihu odložila, vůbec mě to nezaujalo, ani nelíbil styl psaní. Ada mi byla nesympatická, a jak bude pokračovat její příběh mi už bylo lhostejné.

HelaF
29.12.2017 4 z 5

Velmi čtivé. Ada se zdá být naivní, ale mi jí porovnáváme se svými dnešními zkušenostmi, znalostmi a množstvím informací, které každá máme. Věřím že v době, kdy se kniha odehrávala, byly dívky s minimálním vzděláním a rozhledem asi podobně naivní a mohly se jim lehce stát podobné příhody. O tom co se bude dít nikdo netušil, Ada se jen snažila přežít. O zločinech spáchaných na válečných zajatcích a hlavně na ženách se začalo mluvit a uznávat je až několik desetiletí po skončení války. Proto se mi konec zdá hodně reálný, i když z pohledu dnešního soudnictví dost drsný.
Bavilo mě číst o látkách střizích a šití, škoda že kniha neobsahuje nějakou obrazovou část, bylo by to krásné :)

Hendrychova.K
27.12.2017 5 z 5

Hodně čtivé, přečteno za necelé dva dny. Příběh nahánějící husí kůži s velice nečekaným závěrem.

DasaN
25.12.2017 5 z 5

Osud Ady mě velmi zaujal i přesto, co zažila se z naivní dívky stala velmi silná žena. Příběh je krásný, originální a velmi smutný, ale ten závěr je opravdu nečekaný.

kaja77
10.11.2017 4 z 5

Kniha se mi líbila.zaujal mne popis války z nezvyklého úhlu pohledu.moc mně bavil popis krejčovského umu a návrhářství Ady, originální bylo jak různým druhům latek dávala lidské vlastnosti.ada by za trochu lásky a obdivu duši dala, byla naivní a marnivá...ale stejně tak drsný konec kvůli pitomemu chlapovi uf uf uf

VladkaBU
10.11.2017 4 z 5

Příběh se čte sám. Ano, Ada byla naivní a dlouho trvalo, než sundala růžové brýle, ale i přesto jsem byla příběhem pohlcena a čekala, jak to dopadne. Konec takový taky můžu.

Silmarien
18.10.2017 3 z 5

Kniha o dievčine, ktorá urobila mnoho zlých rozhodnutí a k tomu sa jej mnoho zlého i stalo.
Viac k tomu asi nemám, len rozmýšľam, že hoci je to vymyslený príbeh, koľko žien muselo (či chcelo) v ťažkých časoch jednať podobne a stali sa obeťami doby.

anko57
19.09.2017 5 z 5

Emotivní kniha o naivní osmnáctileté dívce, jejíž snem bylo stát se někým a byla v podstatě ochotná pro splnění snu udělat vše. Její příběh byl v určitých pasážích až neuvěřitelný, ale konec je hrozný, vlastně jsem jí držela palce aby se jí vše podařilo.
Kniha je čtivá, doporučuji.