Švadlena z Dachau

Švadlena z Dachau https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/270390/mid_svadlena-z-dachau-dTR-270390.jpg 4 351 106

Strhující román historičky Mary Chamberlainové ukazuje, že válečná zvěrstva se zdaleka neodehrávala jen na frontě a dokázala semlít i úplně obyčejný ženský život. Na prahu války, v roce 1939, netouží osmnáctiletá Ada po ničem jiném než vypadat, mluvit a oblékat se jako „Někdo“. Usilovně pracuje na splnění svého velkého snu – otevřít si v Londýně vlastní módní salon – a je ochotná pro to udělat cokoliv. Když se však seznámí s tajemným a okouzlujícím cizincem Stanislausem, netuší, kam až ji slepá láska k muži, o němž nic neví, zavede. Začátek války zastihne oba milence v Paříži, romantická idylka se však brzy rozplyne a následuje krutý sled událostí – útěk do Belgie, Stanislausovo zmizení, Adino nečekané těhotenství, pobyt v klášteře, nucená dřina v pečovatelském domově v Mnichově –, jenž vyvrcholí, když se nicnetušící Ada ocitne v domě velitele koncentračního tábora Dachau a stává se dvorní švadlenou nacistických paniček. Byla by škoda prozrazovat zvraty nabitý děj a ochudit se o silný čtenářský zážitek, postačí, řekneme-li, že Ada za své chyby – a nejen za ně – nakonec tvrdě zaplatí.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Argo

The Dressmaker of Dachau , 2015

Kerberos
02.12.2019 3 z 5

Čtivě napsaný,ale těžce uvěřitelný příběh.Naivita hlavní hrdinky hraničící s hloupostí.Konec se mi zdá trochu přehnaný.

Frupet
10.11.2019 4 z 5

Nahlédnutí do života mladé, možná trochu naivní, snící a přirozeně chybující Londýnské dívky. Nebýt války, tak by nejspíš prožila obyčejný život šikovné švadleny, možná krejčové... Místo toho v přestrojení za jeptišku přežila náročné zacházení v Dachau...

lucievachovaxx
06.11.2019 5 z 5

Tato kniha je skvělá. Přečetla jsem ji hrozně rychle.. i přesto, že je toto smyšlený příběh, tak umí vzít dech..

capar
28.10.2019 4 z 5

Válka...tak trochu jiný příběh..ale jedno je jasné.. válka je strašná, lidé v ní nejsou a nemohou být lidmi..brr... ač jde o smyšlený příběh, mohlo se to klidně stát..co hůř, něco z toho se děje někde stále..

danielavachova
27.10.2019 5 z 5

Hlavní hrdinka byla velmi naivní děvče,ale to asi k mlàdí a zamilovanosti patří,jinak moc pěkná kniha,velmi ráda čtu knihy s touto tématikou,doporučila mi ji má 17letá dcera,dostala za výběr pochvalu.

helcab
26.09.2019 5 z 5

Opravdu zajímavý i když částečně vymyšlený příběh. Dostala jsem jako tip od známé a nelituji. Za sebe mohu doporučit jako velmi čtivý příběh.

i.stefany
03.07.2019 5 z 5

Čtivý příběh o důvěřivé a nezkažené dívce, která se zhlédla ve velkém světě módy a snila o zářné budoucnosti. Namísto toho prožila velké zklamání v lásce, válečné utrpení, bolest a zradu. Škoda, že anotace prozrazuje téměř vše o příběhu, ještě než začnete číst. Naopak chválím a moc se mi líbily modely šatů na deskách knihy.

aralka
21.06.2019 3 z 5

To, že hlavní hrdinka byla naivní husa, už tady bylo řečeno, mě v knize vadilo to, že jakoby klouzala po povrchu, autorka se nepouštěla do nějakých psychologických rozborů, abychom se dozvěděli, proč se Ada chovala tak pitomě, když každý normální člověk by se zachoval jinak, co se jí honilo hlavou atd., ani jazykově a literárně není kniha žádný extra skvost :-( ...nejvíc mě v knize bavily popisy šatů a charakteristiky látek, poetická přirovnání, jak se která látka chová ... konec se mi nelíbil, taky na mě bylo v knize nějak moc náhod, působilo to na mě celé jako pohádka se špatným koncem...

rielle
24.04.2019 5 z 5

Ze začátku mě kniha moc nebrala, pak už mě zajímalo, jak to dopadne a ano, čekala jsem totálně jiný konec.. takže poslední kus už jsem nechápala, co se to sakra děje?! Uf, poslední větu už jsem četla přes slzy.. jo, byla blbka, ale byla mladá. Všechno zvládla, měla to sakra těžký a ten přístup ostatních, pravda o Tommym a pak ještě proces navrch.. přála jsem jí ten salon. ????

Val
15.04.2019 5 z 5

Ano, Ada byla zpočátku velmi hloupoučké stvoření, které se nechalo zlákat vidinou velkého světa. Nicméně okolnosti, které ji donutily dospět jsou nezáviděníhodné. Smutný příběh o lásce, snech, utrpení a nespravedlnosti. Ada měla prostě smůlu .... Velmi čtivá kniha . Doporučuji .

qydko
27.02.2019 5 z 5

Zhltnuto za pár dnů. Příběh naivní holky, se kterou se život moc nepáral.

Yorika
09.02.2019 3 z 5

Je jednoduché hodnotit hlavní hrdinku jako naivní nánu.Mládí.Nezkušenost.Výjimečná doba.Nestandardní situace.
Těžko říct, jestli by se hrdinka chovala v jiné době a za jiných okolností stejně.
Čtivá, jednoduchá kniha o složité době.

Pedias
04.02.2019 5 z 5

I přesto, že Ada byla doslova blbá jak troky (fakt nechápu, že by v reálném životě tolikrát naletěla), tak se kniha četla dobře.
Příběh byl psán napínavě, poutavě, během pár dní jsem měla přečteno a nemohla jsem se od knihy odtrhnout (hlavně v druhé polovině knihy).
Chování matky bylo taky na facku, ale chápu záměr autorky ukázat, že ne vždy je to zalité sluncem.
Celkově můžu doporučit.

Lotka
25.01.2019 4 z 5

Opět příliš podrobná anotace ke knize, vlatně to je spoiler.
Kniha se četla naprosto výborně, poutavý příběh, který se nedal odložit! Hlavní hrdinka je naivní kravka, tak je nutné to tak brát, protože bez ní by to nešlo.

LadyCotton
08.12.2018 3 z 5

Knížka se četla velice dobře - text je napsán (a byl přeložen) velmi čtivě a svižně.
Ačkoliv mi hrdinka nebyla moc sympatická (její naivita mě nepřestávala udivovat ani po válce), myslím si, že to není špatná kniha, Ady příběh se klidně mohl stát.

Janadvorackova
23.11.2018 4 z 5

Ada byla trochu hloupá, ale to spíš pramenilo z věku a nevzdělanosti a doby, ve které žila. Asi nemohla být jiná.

Smutný příběh. Hlavně mě dostal postoj lidí k Adě - těch, kteří nebyli v koncentráku a nevěřili jí, že se neměla dobře. Neuznali, že mohla trpět. Vědomí toho, že by takhle smýšleli příbuzní a známí, je drastičtější, než bytí a ponižování.
I přes špatná rozhodnutí, která udělala - kdo je neudělal - vždyť se jejich účinek projeví vždy až později :), jsem jí držela palce.

salamandrina
27.10.2018

Po 58 stránkách jsem to vzdala s tím, že život je moc krátký na takovouhle patlaninu s hlavní hrdinkou totální dilinou.

pobijecmuch
28.09.2018 odpad!

Myslel jsem si, že to bude mít trochu blízko k literatuře faktu, ale bohužel, začátek je jako romantická Harlekýnka. Celá kniha je cíleně psaná pro ženské čtenářky. Hlavní postava Ada je tak silně naivní, až je spíše hloupá. Silné téma, která autorka úplně zahodila. Možná by si tato kniha zasloužila i jednu hvězdu, ale ne u mně. Pro mně to byla škoda času, kdy jsem se u tohoto literárního slintu jen zbytečně trápil.

MayB2
26.09.2018 2 z 5

Velmi nevyrovnaně napsané a nevěrohodně působící, genderová otázka našroubovaná trochu na sílu. Chápu, že každý nemůže být hrdina, chápala jsem, co autorka chtěla sdělit, ale celé mi to připadalo málo originální, jako svařenina z různých starších knih.
Proč vlastně tyhle knihy čtu? Asi proto, že je pak můžu v klidu kritizovat, neboť kdybych si přečetla Remarqua, měla bych akorát dvoutýdenní depresi.

Iwets
16.09.2018 3 z 5

Literatury, která se týká druhé světové války je ohromné množství a když to srovnám s ostatními, které jsem četla, tak musím dát s čistým svědomím průměr. První třetina se mi četla špatně a dost mě odrazovala Ady naivita, ale zas je pravda, že se příběh vyvíjel od jejích 18ti let. Příběh byl chvílemi dost průhledný, ale postupně mi Ady bylo opravdu líto a díky tomu jsem u knihy vydržela a dočetla ji. Přiznám se, že závěr jsem nečekala a dost knížce přidal. Pro náročnější čtenáře bych ale doporučila sáhnout po jiné knize.