Štvrté krídlo

Štvrté krídlo https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/526117/bmid_stvrte-kridlo-6564431a1fcb1.jpg 5 771 196

Empyreum série

Dvadsaťročná Violet Sorrengailová mala vstúpiť do Pisárskeho kvadrantu a prežiť pokojný život medzi knihami a dejinami. Veliaca generálka a zhodou okolností aj jej tvrdohlavá matka ju však donútila zúčastniť sa na výbere medzi elitných dračích jazdcov. No ak ste útlejší a nižší než stovky ostatných kandidátov, smrť vám doslova dýcha na krk. Draci si totiž málokedy vyberajú "krehkých" ľudí. Tých pália na popol. Keďže drakov, čo by si vybrali Violet, je ako šafranu, väčšina kadetov by ju najradšej zniesla zo sveta, len aby zvýšili vlastné šance. Pre iných, napríklad pre mocného a nemilosrdného veliteľa krídla v Jazdeckom kvadrante Xadena Riorsona, je tŕňom v oku Violetin pôvod. Ak chce Violet prežiť, musí sa spoľahnúť na svoj dôvtip. S každým dňom je však vojna za hranicami akadémie čoraz krvavejšia, obrana kráľovstva zlyháva a počet mŕtvych narastá. Navyše sa zdá, že velitelia skrývajú hrôzostrašné tajomstvo.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež

Bravurní děj.
Ohromující zápletka.
Skvělé postavy.
DRACI!

Tohle píšu hned po dočtení Čtvrtého křídla, takže jsem plná dojmů. Miluju ten svět. Miluju draky!

Děj neskutečně ubíhá, nejsou zde žádné pasáže, kde by se čtenář nudil. Všechno dává smysl. Nemám co vytknout.

Tohle si musíte přečíst. VŠICHNI! I ti z vás, kdo fantasy nečtete, věřte mi, že do téhle knihy se zamilujete. Stejně jako já.

Zuzi_cte
17.04.2024 5 z 5

WOW! Naprosto chapu ten hype kolem! Tohle melo uplne vsechno! Po Dvorech je tohle moje nova posedlost :)

Ahmose
17.04.2024 4 z 5

V tejto knihe sa spája viacero veľmi obľúbených motívov z iných fantasy, ktoré predstavujú polovicu úspechu. Sú to akademické prostredie, vražedná súťaž, draci, krásni svalnatí chlapi, rodičia, ktorí nechápu svoje deti a túžba po pomste. Ďalšou výhodou je, že sa to veľmi dobre číta. Štvrté krídlo je z tých kníh, ktoré vás prakticky ihneď vtiahnu do deja. Je napísané jednoducho a efektívne a to si myslím, že bol kľúčový faktor, kvôli ktorému som sa zaradil medzi tých, ktorým sa kniha páčila. V romantasy mávam problém, že ma hlavné hrdinky zvyknú vytáčať, väčšinou je to pre ich hlúposť, naivitu, vysoké sebavedomie... Violet je výnimka a síce nemôžem povedať, že by som ju zaradil medzi moje najobľúbenejšie postavy, nevadila mi. Neskutočne ma bavili draci a koncept puta a mágie s nimi spojenými. Budovanie sveta a jeho história sú načrtnuté, ale dozvieme sa toho veľmi málo. Dúfam, že sa to zmení v druhom diely. Čo sa týka deja, tak ten je predvídateľný, ale bavil ma. Táto kniha vo mne vyvolala nostalgické pocity z mojich teenegerských čias. Celkovo by som povedal, že Štvrté krídlo je pre mňa na rovnakej úrovni ako prvý diel Dvorov. Má svoje muchy, ale čítanie som si užil. Na druhú stranu, neprináša do žánru nič nové, takže ten veľký hype okolo knihy som celkom nepochopil. Každopádne odporúčam a som veľmi zvedavý aké bude pokračovanie.

Nikuska85
16.04.2024 5 z 5

Wow! Tak to byla teda pecka! Moc často knihy nehodnotim komentářem, ale tady musím! Dlouho jsem nečetla tak skvělou knihu! Skvěle napsaná fantasy, od které jsem se nemohla odtrhnout. Pět hvězdiček je málo!

MarekTall
16.04.2024

Čím více sleduji stránky čtenářů, bookstagramerů, nakladatelů... tak ve mě roste takový zvláštní pocit, který vám chci popsat - a možná je to tím, že sám v oboru marketingu pře 15 let pracuji. Jde o vzhled knih. Vím, jak funguje. Vím, jaké chemické reakce má způsobit v mozku cílové skupiny a dělá to z nás čtenářů pro nakladatele jen konzumenty / doslova zvířata? Ano, dělá. A mě se to prostě nemůže líbit, protože to považuji za manipulaci, jenže sám to dělám a živím se tím, tak začínám být z toho rozpolcený. Ale KURWA BOBER, uvědomte si, že kniha není obal! Nesuď knihu podle obalu platí dvojnásobně. Kontra s tím jde přemrštěný nebo naprosto zazděný marketing. Ve výsledku čtete třeba knihu, co vypadá, že byste si ji nedali mezi luxusní ořízky, má nicmoc recenze, ale ve výsledku se vám pak může líbit více, než byste čekali. A to je ten lepší případ. Proto se třeba vyhýbám trailerům a spoilerům na filmy, co si chci užít - u knih na to začínám teprve přicházet, že to funguje úplně stejně. Přecejen za den můžete shlédnout i 6 filmů, ale přečtete tak 1 knihu, když na to přijde. Opačně vám nakladatelství pak může připravit reklamní masáž na knihu, která je přirovnávána k titulu, které si už vydobyly zaslouženě své jméno. Na což vidíte, jak luxusně vypadá a kolik času/peněz nakladatelství investovalo do vizuálu jen proto, aby vypadala luxusně na soc. sítích. Jak mi pak nemá být na hovno, když takovou knihu po pár kapitolách mám chuť nedočíst nebo rovnou před ní varovat? Nejsem cílová skupina, ale zaměřili mě. Tak tady to máte viz hodnocení.

Medasek
16.04.2024 5 z 5

Čteno v originále. Tak tohle bylo úžasné. Už dlouho mě takhle příběh nechytl. Sice se tu objevilo pár typických klišé, ale jinak byl příběh originální. Nemůžu se dočkat dalších dílů.

blanka5960
15.04.2024 5 z 5

Kdo by neznal v knižním světě Čtvrté křídlo jako by nebyl, fantasy která kolem sebe má obrovský hype. Při čtení vás asi nepřekvapí nic co byste už někde nečetli v jiných knihách, autorka posbírala drobečky toho nejlepšího a spojila vše dohromady a světe div se, ono to funguje, na mě teda rozhodně ano!!
Violet je chytrá odvážná hrdinka, která se nevzdává bez boje. Obdivuji jak se zvládla poprat se všemi problémy na akademii, jak dokázala překonat sama sebe a při tom všem zůstala stále stejná. Nebo jak chytře zvládla Gauntlet( překážkovou dráhu ve skalách) její obhajoba před velitelem byla ještě lepší. A navíc je to knihomolka.
Xanden no toho si nejde neoblíbit Drsný týpek, tak trochu mix Rhysanda a Azriela. Draci byli krásní, silní, obětaví, skvělí a jejích sarkastické hlášky byly top
Nechci vám nic víc spoilerovat. Je to čtivé jako blázen, nejde to odložit. Takový lehce mix Divergence nebo Hunger games s romantikou linkou ve stylu hate to love. Pokud se vám líbily knihy/filmy... budete nadšení.
Čtvrté křídlo se líbí i nečtenářům tohoto žánru, tak vyzkoušejte a udělejte si názor sami. Za sebe můžu říct, že je to božíííí a miluju to a chci další díl

ivka7708
15.04.2024 5 z 5

Táto kniha je proste dokonalá! Nenarazila som na žiadne zbytočne zdĺhavé časti, dej krásne plynie od prvej kapitoly až dokonca. Striedajú sa v dobrom pomere akčné časti a pokojnejšie scény, pri ktorých sa budujú vzťahy medzi postavami. Violet je hrdinka, ktorá nie je ani zďaleka dokonalá a všetko si musí vydrieť sama. Do akadémie sa dostane kvôli nátlaku matky, ktorej sa snaží niečo dokázať, aj keď si to nechce priznať. Kto by sa s ňou nevedel stotožniť?
Chémia medzi ňou a Xadenom je nepopierateľná a ich hate to love príbeh sa rozvíja v celej knihe. Za mňa jednoducho dokonalé YA fantasy s dobre vymysleným svetom, ktorý zatiaľ nie je nijak prekomplikovaný ale predovšetkým zameraný na vzťahy pár postáv, ktoré som na viac ako 500 stranách nemohla prestať sledovať. Kniha sa číta sama a ja nemožem inak než ju všetkým doporučiť.

Lalina3
15.04.2024 5 z 5

Šla jsem do toho dost s pesimismem. Dračí jezdci, to bude buď naivní ptákovina... nebo jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla.
Stalo se to druhé.
Je to brilantní kniha, plná zvratů, romantiky, ale ne naivity. Lidé tu umírají, umírají zbytečně, umírají v bolestech a umírají i když se to čtenáři nelíbí. Prostě je to drsné prostředí, přesně tak, jak jsem doufala! Nemám co vytknout. Snad jen to, že hned nemám druhy díl :D

ydnac
15.04.2024 5 z 5

NA TOHLE JSEM ČEKALA !!!!!!
NAPROSTO FANTASTICKÉ !!!!
..............................................

Violet je křehká, přesto nezlomná.
Trpělivá i bojovná.
Chytrá a důmyslná.
Odvážná a empatická.

Měla se stát písařkou, ale matka jí poslala do kvadrantu jezdců.
Violet musí přežít výcvik.
Musí přežít souboje a na to není stavěná...
Musí se spojit s drakem, ale ani to není jednoduché. Drak si sám vybere svého jezdce.
Drak může jezdce i sežehnout, když se mu znelíbí...

Violet je hrdinka, kterou jsem si hned zamilovala :-).
Miluji draky :-), jsou perfektní a jejich komunikace mě moc bavila :-).
Několikrát mě při čtení mrazilo celé tělo, napětím, úžasem.
Samozřejmě nechybí přitažlivý padouch, intriky, magie, odhalení a nečekaný zvrat.
Byla jsem napnutá, jaký druh signetu (schopnosti) se projeví u Violet :-) a trochu jsem tušila :-).

Jsem opravdu nadšená, víc než to, tahle kniha mě dostala :-).
ZATÍM JE TO PRO MĚ KNIHA ROKU 2024 V ŽÁNRU FANTASY :-).
DOPORUČUJI :-)

JaAnička
14.04.2024 4 z 5

Romantasy o dračích jezdcích, magii a nebezpečné lásce...

Myslím, že není potřeba knihu představovat - doslova každý o ní ví a každý ji zná...je to hit ...a to oprávněně.

Já musím konstatovat, že se připojím k těm, co chválí...kniha je to nádherná (nejen na pohled), čtivá, neskutečně akční, nabitá, drastická a pěkně krvelačná ...těch zlámaných kostí, prolité krve a těl spálených na uhel bylo požehnaně... Postavy jsou celkem skvělé (ale asi bych to přímo nenazývala "enemies to lovers") a draci jsou do slova a do písmene úžasní. Příběh má spád a dobré a některé vcelku i neočekávané zvraty (zejména pak na samotném konci, který se - tak říkajíc - utrhl ze řetězu a šíleným tempem uháněl k cíli).

Vyzdvihuji skvělý popis složitého světa křídel, letek, postavení ve společnosti, magie a kdo ví čeho ještě...a s tím jde ruku v ruce i pochvala za pěkný překlad.

Ano, souhlasím s tím, že kniha ve své podstatě není originalní, ale ...NO A CO? Kniha nese skvělé myšlenky a jakmile se objevily mýty a pohádky, byla jsem nadšená.

Přestože jsem z knihy nadšená a prečetla jsem ji jedním dechem, kvůli (za mě) špatným sexuálním scénám nemůžu dát plný počet. Nemůžu říct, že by byly objektivně špatné, ale prostě mi tam nepasovaly (opakuji - mně osobně to tak připadalo)...a kdyby tam nebyly (nebo kdyby aspoň nebyly tak hrozně dlouhé), rozhodně bych byla raději...(za to všechny ty sbližovací scény jsou fakt skvělé a za plný počet.

Prostě pokud váháte, tak neváhejte a běžte do ní. Chybu neuděláte.

kamca4151
14.04.2024

Knizka, co predcila me ocekavani.
Ta neuveritelna masirka reklam a marketingu me teda dost odrazovala, ale musim rict, ze jsem nelitovala ani na chvili. Knizku jsem precetla asi za dva dny a ackoliv byla dejova linka malinko predvidatelna, stranky se snad samy otaci pod rukama. Kdyz si k tomu pripoctete tu nadhernou obalku! Win win win.

Draci, napeti, hezka a chytra holka, tajemny tak trochu bad boy. Fakt vsechno, co od knizky potrebujete.

Magdalenkačte
14.04.2024 4 z 5

Čtvrté křídlo je skvělá kniha!

Violet Sorrengailová přichází na vojenskou akademii, aby se stala letkyní. Už první zkoušky jsou pro ni velmi náročné. Ona již svou postavou není úplně prototypem letce na drakovi. A draci tam jsou klíčovým prvkem.

Musíte si je získat….
A ti draci mě na knize bavili asi nejvíc.

Violet má v akademii přítele Diama a také hromadu nepřátel….v čele s “úžasným Xadenem. A jak se to stává, z nepřátel se stanou nejbližší přátele a dokonce i něco víc. A Xaden je prostě fešák! . Jak všechno kolem Violet, Xadena a draků dopadne si přečtěte! Druhy díl taky bude stát za to

Toto byla zřejmě moje první (a troufnu si říct, že rozhodně ne poslední) fantasy kniha.
První 2/3 knihy úžasně utíkají a já byla velmi vtažena do děje. Pak tempo lehce upadlo ale konec byl zase skvělý!

Co dodat? Čtvrté křídlo je fenomén a já bych řekla, že zcela oprávněně.

Nejsem čtenář fantasy literatury a nemám načteno v tomto směru hromadu knih. Ale bylo mi nedávno řečeno, že Čtvrté křídlo si prostě musím přečíst a já jsem ráda, že jsem ho četla!

cestina_s_linus
14.04.2024 4 z 5

Pokusím se vás ušetřit spoilerů, protože tato kniha si nezaslouží, abych vše “vyzvonila.

Shrnu krátce, co se mi na knize opravdu líbilo:
- svět - i přesto, že se na “mnoho míst nepodíváme, tak díky Violet (a její samomluvě) se o Kontinentu dozvíme opravdu hodně
- draci - líbí se mi pravidla a omezení, která panují mezi drakem a jezdcem
- postavy - v průběhu čtení jsem se nestačila divit, jak rychle se z “good guy stal “bad guy a naopak a já to miluji! Konečně jsem narazila na postavy, které se sice chovají na facku, ale zároveň překonávají své mindráky a rostou (nejsou to superhrdinové)!
- konec - asi nebudu sama, komu na straně 529 spadla brada (měla jsem z toho totálně HG vibes)

CO se mi na knize nelíbilo:
Vzhledem k tomu, že se všichni se na knihu těšili, tak mi hlava nebere, jak se může prodávat várka (ano, nejsem sama, kdo na tyto “problémy narazil), kde je dost stran nečitelných (slabý tisk), stránky jsou špinavé a “pokrčené (nechápu, proč se tisklo na ten nejméně kvalitní papír...), jinde text “nadbývá... nemám problém dát za knihu nemalé peníze... ale cena by měla odpovídat kvalitě a kniha ve výsledku nepůsobí tak honosně jako na fotkách...

terryaknihy
13.04.2024 5 z 5

Violet je poslána svou matkou do akademie Basgiathu, aby se stala jezdkyní (ačkoliv celý život chce být písařkou). Jenže kromě otce jsou (či byli) všichni v rodině jezdci. Už od začátku mají jezdci plnit težké úkoly a rozhodně tu nikdo nikoho nechlácholí. Buď to zvládneš nebo zemřeš. Je to taková občas GOT, padají tam jako hrušky :D. Violet prochází skrz knihu skvělým vývojem a i když je drobná, postupně přichází na své způsoby, které jí pomáhají v setrvání v akademii. Nejlepší část ovšem začíná, když se na scéně objeví draci! Když se ke slovu dostanou draci, má to takový vtipný i ponurý nádech, což se mi strašně líbilo. Jejich popisy, jejich chování, ale i to, že ve svých jezdcích probouzí jejich signety (zvláštní síly). Xaden je zpočátku nevrlý a touží Violet zabít, protože je dcerou generálky.
Jako klasická fantasy, je tu spousta proměnných, spousta vedlejších postav (některé si zamilujete, jiné nenávidíte, ale i ti prochází zajímavým vývojem). Zároveň to ale není zmatečné, nikde jsem se neztrácela a i romantika zde není až tak ujetá a je dobře vystavěná. Co velmi oceňuji jsou určité detaily, které autorka měla dobře promyšlené (signety postav nebo třeba barva knihy ;)). Samozřejmě bych se nejraději pustila do dalšího dílu hnedka, ale pokud se nemýlím, tak do podzimu snad vydržím :).
Po dočtení jsem nad hodnocením přemýšlela, protože mi tam vadily lehce dvě věci - ach bohové (to je děsný překlad :D) a trochu jsem nepostřehla náhlou změnu Xadena. Nicméně na to myslím ještě další den, hledám fanarty, ukápla mi při čtení slza a bylo to nej fantasy, co se mi dostalo do ruky.

sebemi
12.04.2024 5 z 5

S vypětím všech sil (čti dvě děti) jsem konečně dočetla. Draky miluju od dob Eragona a ani tady nezklamali. Myslím, že hodně dělá čtivost a hlavní hrdinka, která konečně není žádná fňukna jako v jiných fantasy (tady si rýpnu do Ranhojičky haha) a využívá svou chytrost,aby přežila a samozřejmě Xaden, no anooo, hlavní mužská postava jak má být. Nejvíce mě ale uchvátily rozmluvy s draky, to je top! No a posledních sto stran to fičelo perfektně s wau efektem na konci, no chválím a těším se na další díl.

Hawkiebookie
12.04.2024 4 z 5

Na český překlad jsem čekala měsíce a moc jsem se těšila, jak se autorka předvede. I přes veškerou publicitu co kniha má a co umožňuje její vysoké prodeje to na ni chtě nechtě vrhá negativní stín, protože vás po přečtení přepadne myšlenka: “Dobrý, poprask chápu tak trochu a na prdel jsem si z toho teda nesedla.
První půlka by zasloužila klidně pět hvězd, pak to ovšem chvíli stagnovalo a konec byl tak nějak.. předvídatelný.
Častý popis sexuality mezi postavami v druhé půlce knihy mi to trochu kazil - já totiž po knize sáhla kvůli story, protože **rno si můžu pustit na netu. To ale knize nemohu zazlívat poněvadž se třaskavým sexuálním napětím pyšní už na obálce.
Celkově to ale bylo pěkné čtení, určitě se těším co nabídne pokračování, ikdyž se bojím míry předvídatelnosti.

Susán888
11.04.2024 5 z 5

Fantasy, která se čte jedním dechem.

Šárušinka
11.04.2024 5 z 5

Naprosto peckózní romantasy. Draci, Xaden, jezdci.. ach bohové. Nutně potřebuju druhý díl!

Týna24
11.04.2024 5 z 5

(SPOILER) Boží kniha se skvělou zápletkou, nutně potřebuji další díl. A ty draci boží, určitě si chci přečíst další knihu s drakama. Miluju ten vztah mezi Violet a Xadnem. Kdo by to čekal že zrovna Violet dostane dva draky a nemůžu se rozhodnout jestli mám radši Tairna s jeho uštěpačnýmy poznamkami a frkáním, nebo krásnou milou a třpytivou Andarnu. Je mi moc líto Liame, brečela jsem spolu s Violet, byl moje oblíbená vedlejší postava.