Štvrté krídlo

Štvrté krídlo https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/526117/bmid_stvrte-kridlo-6564431a1fcb1.jpg 5 776 197

Empyreum série

Dvadsaťročná Violet Sorrengailová mala vstúpiť do Pisárskeho kvadrantu a prežiť pokojný život medzi knihami a dejinami. Veliaca generálka a zhodou okolností aj jej tvrdohlavá matka ju však donútila zúčastniť sa na výbere medzi elitných dračích jazdcov. No ak ste útlejší a nižší než stovky ostatných kandidátov, smrť vám doslova dýcha na krk. Draci si totiž málokedy vyberajú "krehkých" ľudí. Tých pália na popol. Keďže drakov, čo by si vybrali Violet, je ako šafranu, väčšina kadetov by ju najradšej zniesla zo sveta, len aby zvýšili vlastné šance. Pre iných, napríklad pre mocného a nemilosrdného veliteľa krídla v Jazdeckom kvadrante Xadena Riorsona, je tŕňom v oku Violetin pôvod. Ak chce Violet prežiť, musí sa spoľahnúť na svoj dôvtip. S každým dňom je však vojna za hranicami akadémie čoraz krvavejšia, obrana kráľovstva zlyháva a počet mŕtvych narastá. Navyše sa zdá, že velitelia skrývajú hrôzostrašné tajomstvo.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Ikar (SK)

Fourth Wing , 2023

Tynyton
22.04.2024 5 z 5

I přesto, že mě žánr young adult fantasy okouzlil teprve nedávno (když jsem začala s ACOTAR), tak mi bylo jasné, že po Fourth wing sáhnu hned, jak vyjde. A udělala jsem dobře, kniha mě okouzlila. Začalo to tím, že mě učarovala fyzická podoba knihy, která na mě udělala dojem. Konstrukce samotného děje se mi také moc líbila. Postupně pronikáme k jednotlivým postavám, a tak by to správně mělo být. Na konci knihy nás čeká hned několik překvapivých okamžiků, které čtenáře nutí, aby bez váhání sáhl po pokračování. Za sebe mohu říct, že části děje, kde jsou draci, mám ze všeho nejraději a více než samotná romantická linka mě zajímá pouto, které vzniklo mezi drakem a jezdcem. Hlavní postavy jsou sympatické. Knihu mohu jen doporučit :)

Anastazie0810
22.04.2024 5 z 5

Chápu, proč tahle kniha má globálně tak obrovský úspěch, je totiž totálně skvělá.
Tématika draků se mi vždy líbila, ale dlouho sem nenarazila na knihu, ve které by byli tak bravurně zachyceni.
Hate x Love romance, kde tu chemii cítíte z každé stránky. Magie, násilí, prostředí jezdců a ke konci veliký zvrat, u kterého Vám zůstane rozum stát.
Vše podtrhuje nádherná obálka s krásnou ořízkou.
Doufám, že čekání na další díl nebude dlouhé, protože akutně potřebuju vědet jak to bude dál!

Didi15
22.04.2024 4 z 5

Tak tohle jsem si samozřejmě musela také přečíst. Nejsem z toho však tak unešená jako ostatní. Příběh fajn a čte se to rychle a dobře. Takže to je určitě plus a místy jsem se pousmála. Nicméně mám pár výtek . Za prvé to bylo jako kdybych četla Eragona , Violet jako Daynerys . Za druhé mi přišlo celkem nesmyslné to umírání , když se jednalo o akademii, kde se měli vše naučit . A za třetí mi ty postavy nepřišly ani tak staré . Dvacet let ? Mně to přišlo jako hodně náct .

strana394
22.04.2024 5 z 5

Naprosto rozumím, proč to všichni tolik milují. Já to miluju taky! Autorka píše naprosto úžasně. Pořád se tu něco děje a když už máte konečně pocit, že všechno už půjde hladce, a nakonec všechno dobře dopadne, přijde autorka s dalším zvratem. Svět v knize je krutý a nelítostný, každý chce mít svého draka a udělal by doslova cokoliv jen aby uspěl. Každý den přichází o život další z jezdců, až nakonec zbydou jen ti nejsilnější. Tato kniha rozhodně není žádná procházka růžovou zahradou. Jen bych ocenila, kdyby se autorka zaměřila více na draky, protože přeci jen kolem nich se to celé točí. Ale naprosto jsem si zamilovala humor Traina, je to pěkné kvítko a Andarna je úplný zlatíčko, doslova.

Violet byla skvělá, moc se mi líbilo jak se z ustrašené, křehké mladé slečny, stává žena, která se nebojí dostat to, co si právem zaslouží. I když ji furt někdo házel klacky pod nohy a furt se ji chtěl někdo zbavit, ona se nezalekla, ale začala na sobě ještě víc pracovat. Postupem času se stávala lepší, silnější a možná trochu proradnější. Ale ve světě, kde na vás za každým rohem číhá nebezpečí a chce vás furt někdo zabít, musíte být trochu od rány.

Já miluju ty rádoby bad boye, kteří se na okolní svět tváří, jak chtějí všechny zabít, ale ve skutečnosti mají srdce na správném místě a pro své nejbližší by udělali naprosto cokoliv. A přesně tohle je i případ Xadena. Tento velitel čtvrtého křídla si získal nejedno čtenářské srdce, a to moje k nim patří taky, haha

O romantické lince tady snad ani nemusí být řeč – naprosto MI LU JU. Mám trochu strach, jak to s nimi dál bude, protože přeci jenom série má mít 5 dílů a já neberu nic jiného, než oni dva forever. Fakt přísahám, jestli se někomu z nich něco stane nebo to s nimi dopadne jinak, tak se zblázním.

Moc děkuju nakladatelství Albatros za zaslání knihy
IG: @strana394

Pitbullka
21.04.2024 5 z 5

Miluju tu knížku, ten svět a naprosto chápu, proč se to stalo senzací. Bylo to čtivé, plné akce. A ten závěr? Wow.

kalinkacz
21.04.2024 4 z 5

"Draci chyby nedělají."
Čtvrté křídlo je aktuálně asi nejvirálnější knihou na světě. Zná ji každý knihomol a neunikla ani pozornosti čtenáře, který se danému žánru vyhýbá.
Přitom, jak onen hype vznikl? Sama si pamatuju, jak jsem jednou večer šla spát, ráno jsem se probudila a Čtvrté křídlo bylo prostě všude!
Sice jsem ho neplánovala číst, protože fantasy už není nic pro mě, ale zvědavost mi nedala a pustila jsem se do čtení... Stálo to za to? Ano! Těchto 500 stran vážně stálo za to!
Čtvrté křídlo je 1. dílem new adult romantické fantasy série.
Máme tu hlavní hrdinku, která usiluje o to být součástí kvadrantu jezdců (byť to tak úplně nebyl její původní plán). Dostává se tedy mezi stovky kandidátů, kteří o své místo musí na akademii bojovat. Boj je to ale na život a na smrt!
Tahle kniha se nedala odložit, vážně! Začtete se, spadne vám brada po pár stranách a jste chycení! Nepamatuju si, kdy by mě kniha k sobě takto připoutala... Ano, není to kniha, kde byste nenašli nějaké klišé momenty a sama jsem měla jednu výtku k závěrečné části (nikoli ke konci jako takovému, ten je boží), ale jako celek to prostě fungovalo i pro někoho, kdo žánr (jako já) běžně nečte.
Autorka mě překvapila svou krutostí, protože svět, ve kterém se děj odehrává se tedy opravdu s nikým nepáře.
Úplně nejlepší byly ale scény s draky, ti knize dodávají opravdu šmrc a jejich různé povahy nemají chybu!
V první poloviny knihy se seznámíte s velkým množstvím postav, osobně doporučuju vypisování. Pomůže vám to v orientaci a užijete si čtení o to víc.
Já prostě zahraniční hype chápu, je podle mě zasloužený a pokud máte rádi draky, romantiku a fantasy svět, tak do knihy běžte!
Nemůžu se dočkat podzimu, kdy vyjde druhý díl (laťka je ale sakra vysoko).
Jo a miluju tu ořízku, samozřejmě!

Nessie72
21.04.2024 5 z 5

Tak tohle je jízda… přečteno za den a půl a svého francouzského buldočka oslovuji ,,ty můj draku….

Hanassi
21.04.2024 3 z 5

Kdo má rád Bradavice od HP, první knihu Eragorna od Paoliniho a hate-love romanci tak bude nadšen. Je fajn, že v tomto případě, je zde hlavní hrdinka a outsider. Některé věci bylo pro mě snadno odhadnutelné př. výběr draků, nebo schopnosti, které získala (opravdu jsem čekala něco nového, ale bohužel....). Kniha se čte příjemně, rychle, má spád a minimum hluchých míst.

AnnaNes
21.04.2024 5 z 5

Naposledy jsem s draky četla Odkaz dračích jezdců, a tak jsem se těšila na další. Příběh splnil veškerá má očekávání a ani jednu stránku jsem se nenudila. Hlavní postavy sympatické. Jen mi to nepřišlo až tak žhavé, jak je všude prezentováno.

Wisha
20.04.2024 5 z 5

Tak tohle se opravdu povedlo. Původně jsem si Čtvrté křídlo chtěla přečíst, až trochu opadne ten hype kolem něj, protože nenávidím, když mi někdo něco nutí, a propagace téhle konkrétní knihy byla až uhozeně obrovská - na to, že si ji většina čtenářů romantasy stejně měla v plánu přečíst. Nakonec jsem ale neodolala, moje zvědavost mě přemohla... A já se musím přidat ke stádu ovcí, protože Čtvrté křídlo opravdu JE neskutečná pecka.
Co se týče příběhu, ten byl lehce odhadnutelný - ani na konci jsem nebyla nijak extra překvapená, protože když už čtete asi milionté fantasy, překvapí vás jen máloco. :-) Ale to knize rozhodně neubírá na kvalitě. Naopak.
Chemie, která jiskřila mezi Violet a Xadenem, byla neskutečná!!! Tak moc jsem si ji užila, vychutnávala, že mi bylo vážně líto, že už kniha skončila. První milostnou scénu mezi Violet a Xadenem řadím na první místo všech milostných scén, které jsem kdy přečetla, protože... Tohle bylo vážně fantastické počtení.
Rozhodně nemůžu pominout vztah s draky, protože jsem čekala něco úplně jiného, a to, co jsem jako čtenář dostala, rozhodně předčilo moje očekávání. Nebudu spoilerovat, ale vážně, vážně jsem si draky zamilovala. Hlavně rozhovory mezi nimi a jezdci :-)
Už teď se těším na další díly!!!

Motika
20.04.2024 5 z 5

Hned potřebuju druhý díl !!! Tahle kniha je neskutečná. Nikdy jsem nebyla čtenářka fantasy příběhů...ale tohle mě naprosto odrovnalo. Napětí, sex, smutek..je tam prostě všechno... a draci? ...no prostě wau

Mišulka331996
20.04.2024 5 z 5

Je to opravdu tak skvělé, jak všichni říkají? ANO! Jsem na sebe naštvaná, protože jsem rozečetla další sérii s milióny díly? ANO! ALE ...
Myslela jsem si, že budu asi jediná, která knihu zkritizuje, ale nestalo se. Tohle je tak čtivé, skvěle napsané, že není moc co zkritizovat. Za mě erotické scény být nemusely, nějak mi to do celého příběhu tak nějak nezapadalo. Nejvíc TOP jsou DRACI! Prosím v dalším díle jim dejte víc prostoru. :D

thekath
20.04.2024 5 z 5

Bylo to naprosto dokonalé. Jedná se o moji první fantasy po asi 8 letech a jsem ráda, že jsem si pro návrat k tomuhle žánru vybrala tuhle knihu. Nesmírně čtivé, vtipné, dojemné. Postavy jsem si hned oblíbila. Ano, je tam hodně klišé (třeba ten konec jsem čekala a upřímně bych byla zklamaná, kdyby to tak nebylo), ale vůbec mi to nevadilo. Knihu jsem měla půjčenou z knihovny, ale rozhodně si ji koupím a budu pokračovat v sérii.

Holubka
19.04.2024 5 z 5

Celé je to skvělé. Pro mě jsou draci v knížce novinkou, takže já si to náramně užila. Violet mě bavila, ovšem její slintání nad Xadenem mi v některých scénách přišlo moc. Xaden byl skvělý a poslední kapitola mě hrozně potěšila, ale bohužel nenahradí na mém pomyslném trůnu jiné.
Pokud máte rádi fantasy s špetkou té žhavosti tak určitě po knížce stáhněte. Po všech těch vilách je to pro mě příjemná změna a těším se druhý díl. Protože ten konec?!...........

nofreeusernames
19.04.2024 5 z 5

Když je knížka brutálně přehajpovaná, ale pak ji přečtete a zjistíte, že je fakt top. Tak to je případ Fourth Wing. A to jsem ani moc netrpěla tím, že je to zas bichle jak sviň, což já poslední dobou fakt nedávám a abych něco takového byla ochotná číst, tak to musí být hóóódně velká kvalitka. Jo a než se dostanu dál, tak info na začátek: tohle je new adult fantasy, kruté, hot a hlavní hrdince je dvacet.

Violet měla vstoupit do kvadrantu písařů, ale její matka (generál armády) jí nařídila, aby se připojila ke stovkám kandidátů, kteří usilují o to stát se dračími jezdci. Pro Violet je to v podstatě rozsudek k smrti, protože je malá a křehká (snadno se jí lámou kosti, prakticky nonstop cítí bolest) a draci se se slabými lidmi nespojují, většinou je rovnou sežehnou na uhel. Navíc jezdců je víc než draků, takže se kadeti masakrují i mezi sebou, aby zvýšili své šance. A to pořád není konec jejích problémů. Na akademii je totiž i Xaden, jeden z nejmocnějších a nejkrutějších velitelů v kvadrantu jezdců, jehož otce zabila její matka poté, co on zabil jejího bratra. A to je prosím vás hlavní love interest, takže komplikace jak blázen.

Já bych normálně asi začala tou romantikou, protože přece víte, na co nejvíc zabírám, ale tady začnu draky. Protože ti byli naprosto topoví. Tohle je takový Eragon, akorát pro starší a hot romantasy. Nechci o nich moc prozrazovat, ať vás neochudím o zážitek z objevování fungování celé té dynamiky mezi jezdci a draky (a jak to pak zamotá vztah Violet a Xadena), tak mi prostě věřte, že je to boží. Taky mě bavilo, jak se Violet snaží přežít, jak musí být mazaná, aby se dočkala dalšího rána, jak skvěle je vyobrazena její slabost. Vedlejší postavy super a Xaden… no, co vám budu povídat. Mega komplikovaný charakter, trochu klišé prototyp bad boye, ale totálně ho žeru a baví mě ta chemie mezi ním a Violet a jak to není zaláskované, ale víc pragmatické, živočišné, dospělé, ale pořád ááách.

KnihoMorka
19.04.2024 5 z 5

Kniha skvěla! prahnu po dalším díle!

nada3314
19.04.2024 5 z 5

Ano, i já jsem se nechala zlákat na tuto zlatou krásku s úžasnou ořízkou. Vůbec, ale vůbec jsem ji číst nechtěla. No člověk míní, knihy mění :-)
Nelituji ani jediné stránky, skvělé to bylo!

Čtvrté křídlo" od Rebeccy Yarros je prvním dílem série EMPYREM. Silnou stránkou je poutavý děj, kterému nechybí dobrodružství plné napětí a síly. Hlavní postava, dvacetiletá Violet Sorrengailová, se nečekaně ocitá ve světě dračích jezdců, přestože byla původně určena k jinému osudu, původně chtěla být písařkou. Musí čelit výzvám, které přináší nedostatek tréninku a fyzické přednosti ve srovnání s ostatními kandidáty, ale nevzdává se. Její odhodlání získat respekt a místo mezi dračími jezdci ji vede k nebezpečí a výzvám Basgiathské válečné školy. Rebecca Yarros mistrně vytváří svět plný dobrodružství a fantazie, který čtenáře vtahuje od první stránky. Příběh Violet nabízí inspirativní poselství o síle, odvaze a odhodlání čelit překážkám.

Romantická linka je skvělá a celý příběh dotáhne k dokonalosti.

Autorčin talent pro popis emocí a akčních scén přináší knize živost a realismus. "Čtvrté křídlo" je kniha, která vás zaujme od začátku a nepustí až do poslední stránky. Pro milovníky dobrodružství a napětí je to skvělá volba, která jim nabídne únik do fascinujícího světa dračích jezdců a nekonečného boje o přežití.

A ten konec? Jáááj to bylo úžasné, spadla mi brada a neskutečně se těším na další díl.

bravefox
18.04.2024 2 z 5

Co si budeme, je to takové to pozlacené nahnilé jablko a nijak mě to nepřekvapuje... Recept na vytvoření takové knihy je naprosto jednoduchý. Smícháme trochu fantasy, pohádek, přidáme pár draků a špetku kouzel, upatláme mladou docela sympatickou hrdinku, do které se děvčata rychle vžijí protože se v jistých ohledech poznávají, přihodíme pár sexy chlapíků, trochu romantiky a sexu, ať si potom mají holky nad čím culit. Taky je to něco extra, a působí to víc dospěle, protože primární skupina čtenářů nechce být už dětmi, ale dospělými a dělat dospělácké věci. Potom k tomu přihodíme přiražlivou zlatou obálku a ořízku ať to může být ještě zdražší, vytvoříme neodolatelnou marketingovou kampaň a tadáá. Máme zde naprosto průměrný, ale docela čtivý román, u kterého mají všichni pocit, že si ho nutně musí přečíst.

Pettato
18.04.2024 5 z 5

Jsem naprosto nadšená.... úžasní draci a fantasy svět příběhu.
Je skvělá vizuálně i obsahem.
Knihu jsem doslova hltala a těšila se na čas strávený s ní pohlcená dějem. Vyváženě obsahuje vše, co mám ráda. Mýtický svět draků, magii, akci i napětí, romantiku, humor...
Za mě TOP a rozhodně DOPORUČUJI

LadyCharlene
18.04.2024 4 z 5

Nejsem z toho tak odvařená jako většina čtenářů, ale líbilo se mi to. Líbilo se mi to i přesto, že je to kniha plná klišé, předvídatelná a s naprosto nesympatickou hlavní hrdinkou. Překvapivě to ale pohromadě funguje a ve výsledku se vám do ruky dostane velmi čtivá kniha se zajímavým prostředím, úžasnými draky, poutavým světem a jeho mytologií a sympatickými vedlejšími postavami.
Ačkoliv nemám z tohoto žánru moc načteno, podobnost s Divergencí jsem našla i já, trochu mě mrzelo, že draci nebyli popsáni detailněji, ach ty Eragone, jak sis nás rozmazlil, a ocenila bych více jejich přítomnosti. Také mě kniha pohltila až kolem 200. stránky, což je podle mě trošku moc dlouhá předehra. Do draků jsem se zamilovala, ale kdo by pro ně neměl slabost.
Hlavní protagonisté mi k srdci moc nepřirostli, bohužel jsem jim tu jejich velkou lásku moc nežrala, ovšem dost možná to má na svědomí Violet a její dlouhé vedení. Ale dobře, není to Tolkien ani G. R. R. Martin, ten by taky nepotřeboval pět stránek k popisu intimního aktu. :D Ale nevadí, člověk potřebuje občas vypnout a opomenu-li, že je to taková ta "klasická pohádka" - můžem celou noc -tak v pořádku.
Nicméně, autorka nám naservírovala víc postav, ze kterých si můžeme vybrat a milovat je... a oplakávat.
Závěr knihy mě hodně bavil, svižný, dramatický, napínavý.
I přes veškeré nedostatky jsem spokojená, klady převažují, ořízka je opět překrásná, stále je to teprve první díl, takže jsem možná mírnější, ale ty 4 hvězdičky Čtvrtému křídlu ráda udělím.