Studie jedu

Studie jedu https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447741/bmid_studie-jedu-iDT-447741.jpg 4 479 479

Studie jedu série

Vyber si: Okamžitá smrt, nebo pomalá otrava? Začátek akční fantasy série. Jelena se vyhnula popravě za vraždu, ale nebylo to zadarmo: stala se ochutnavačkou pokrmů velitele Ixie. S každým soustem teď může dívka zemřít, a navíc už ji rádce Valek pro jistotu otrávil motýlím prachem. Přežít může jen tak, že si u něj každý den vyzvedne protijed. A tím katastrofy nekončí. Rebelové se chtějí zmocnit Ixie a u Jeleny se projeví neovladatelné kouzelné schopnosti. Existuje z téhle situace úniková cesta, na které nestojí smrt?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Poison Study , 2007

Duchoslp
15.03.2022 4 z 5

Knížka se mi líbila. Je to taková směsice od každého trošku. Něco z magie něco z romantiky a nechybí ani dívka, která se z týraného dítěte stane chytrou a odhodlanou bojovnicí se kterou se osud nemazlí. Těším se na další díl

Dym
13.02.2022 4 z 5

Napínavé vyprávění plné jedů a těžkostí. Hlavní hrdinka mi přirostla k srdci, stejně jako příběh kterým procházela. Knihu bylo velice těžké odložit a nepřečíst ji v jednom kuse. Nečekala jsem že skončí tak, jak skončila a nyní prožívám dilema jestli se pustit do četby dalších dílů, protože nedokážu přesně určit co se z pokračování vyvrbí.

Malinali
07.02.2022 5 z 5

Výborné toto!! Pořád se něco děje. Jelena je super holka, její postava se mi moc líbí. Boj, kouzla.. tady si asi každý (nebo spíš každá) přijde na své. Jak píše níže Nikidree, Valek je komplikovaná postava, a souhlasím i s tím, že ten jejich vztah na konci knihy byl moc fofr.

Konečně zase fantasy, která se neopičí po jiných, ale má svůj příběh a svůj styl. A také první fantasy poslední dobou, kde zatím nejsou problémy poslední doby jako (LGBT apod.), teď má každý autor touhu nacpat do knih všechny typy a problematiky, což někdy vůči fantasy vůbec není fér.

Nikidree
14.01.2022 5 z 5

Tak tohle byla tedy jízda! Ačkoliv jsem četla už propracovanější knihy, první díl Studie jedu mě naprosto uchvátil. Skvěle mi sedl styl psaní, kdy jsem četla stránku za stránkou a doslova je hltala.
Valek je naprosto úžasná, komplikovaná a velmi zajímavá postava a Jelena jakbysmet. Dokonce mě i zaujal velitel, a pár vedlejších postav. Přišlo mi, že jako celek se to všechno hezky doplňuje. Jelena prošla krásnou proměnou, která je opravdu znatelná a držím jí palce.
Vytkla bych snad jen to, že se vztah mezi postavami udál příliš rychle. Děj sice krásně plyne a v podstatě se pořád něco děje, ale vzhledem k tomu, co obsahuje konec, mi po přečtení přijde, že to chtělo víc oťukávání, nějaké narážky,... cokoliv, co by to udělalo věrohodnější.
I přes tuto drobnost dávám plný počet, protože mě to vážně moc oslovilo a bavilo.

uzivatel63777
29.12.2021 5 z 5

Takzeee, tahle kniha je jedna z NEJLEPŠÍCH knížek, a musím říct že doma mám docela dost knížek.. Začátek byl sice trošku nudný, ale od 40str. To bylo super :Dd Mám všechny 3 díly, a musím říct, že jsem je přečetla strašně rychle už se těším na další díl. (Jinak odhaduju, že by měl vyjít někdy v únoru-březnu)
Hlavně se mi tam líbí Valek s Jelenou tvoří super pár, hlavně jak jsem na tu knihu narazila poprvé hned mě zaujalo jméno Jelena.

prostě DOPORUČUJI!! (A pokud, jste na tuhle knihu narazili tak si jí kupte)

Adélka18
25.12.2021 5 z 5

Líbí se mi nápad této knížky! Kniha se četla sama a rychle, i přes to jsem se občas sekla u nějakých kapitol, které se mi četly opravdu pomalu.

V knížce je sice pár postav, který mi nesedly, ale zato Valek je úplně boží! Neskutečně se mi líbila atmosféra.

Rozhodně stojí za přečtení pokud chcete nějakou kvalitní fantasy.

Rézi
13.12.2021 4 z 5

Už dlouho jsem nečetla tak dobrou fantasy! Příběh odcípá, a je nepředvídatelný

Petra-1
30.11.2021 5 z 5

Mně se kniha vážně moc líbila,velmi zajímavé téma. Hlavní postavy sympatické, Valek tajemný a nevypočitatelný. Děj rychle plyne, kniha se velmi dobře čte a nechybí ani akce.
Byl tu strašně urychlený konec, kde autorce asi došel papír, tak vše vmáčkla na pár stran. Mně prostě přišel konec nedotažený. Další problém byl vývoj vztahů, kdy mi chybělo uvěřitelné pouto mezi postavami.

Sandalkar
26.11.2021 3 z 5

Zajimavy a napinavy pribeh, ale knizce ke konci dochazel dech. Fantasy svet je docela obycejny, ale vlastne to nevadi. Podivne urychlena romanticka linka vsak jo, nedovysvetlena trans vsuvka mi taky nejde na rozum. A tak me chybejici chut okamzite a strelbite cist dalsi dil neprekvapuje.

hana4834
19.11.2021 5 z 5

Super moc mě to bavilo těším se na pokračování

DreamerX9
10.11.2021 3 z 5

Pohodové počtení a myslím že skvělý první díl na rozjezd. Dej i postavy mě bavili, několik zajímavostí k jedům. . Nic co by zklamalo ale prozatím ani nenadchlo tím stylem jako wow. Jsem v očekávání, jak bude série pokračovat

takjo736
04.11.2021 2 z 5

Hrozna skoda...jako cist hruby koncept vyborne knizky. Vztahy mezi postavami bej vývoje, zmršená romantická linka, absudrní dialogy. A pritom tak zajimavy svet i jednotlive postavy. Do druheho dilu se poustet nebudu.

ydnac
25.10.2021 5 z 5

PÁNI, NÁDHERNÁ FANTASY :-)

Jelena si musí vybrat, smrt nebo práce ochutnávačky u velitele Ambrose.
Musí se naučit poznávat vůně a chutě různých jedů.
Získává nové kamarády, kteří jí trénují v boji.
Zjisti, že z nepřítele se může stát přítel a možná nejen to...
Nechybí ani padouši usilující o její život a tajemná kouzelnice, která chce Jelenu buď zabít nebo odvést do své země...
Někomu může tato kniha připadat průměrná, ale každý hledáme v knihách to svoje a mě tak chytla, že jsem ji prostě odložila až po dočtení :-)
Já jsem nadšená, bavilo mě to, postavy jsem si zamilovala, hlavně Jelenu, Valeka, Ariho a Janka :-)
Moc se těším na další díly!!!

hanaseidl
28.09.2021 5 z 5

Super čtení. Jelena je chytrá a tvrdá a nedostane nic zadarmo. Žádná chudinka, kterou zachrání okolnosti. Fandila jsem ji od začátku do konce. Opravdu napínavé, čtivé a malilinko klišé :). Ale fakt jen malinko. Vzhůru do dalšího dílu.

orangerose
21.09.2021 5 z 5

Tak mám za sebou 1 díl ze série studie jedu, knížka mně jako 1 zaujala obálkou a i popiskem, jsem z ní úplně paf, takovou fantasy pro mladší čtenáře, čtu 1, dokonalost, už sahám po 2 díle :D

Lutzinka
16.08.2021 3 z 5

Co jsem tak pochopila, tak toto je jedna z prvních fantasy young adult sérií.
Série Skleněný trůn, který Studii sice téměr kopíruje, ale rozhodně je mnohem lépe napsaná, má mnohem propracovanější děj, uvěřitelnější vztahy mezi postavami, víc logiky, a celkově je prostě lepší, takže jestli váháte, jakou sérii si přečíst, tak já doporučuju mnohem víc Skleněný trůn. Je to to samé, jen mnohem líp napsané.

Jediná Jelena tady stojí jakš takš za to a ikdyž Valek měl potenciál, tak ho autorka úplně zazdila. Jejich vztah nemá vůbec žádný uvěřitelný vývoj, je to celé nedopečené. Nevím, asi jsem už rozmlsaná, ale tohle byl slaboučký průměr.

tessalovesbooks
11.08.2021 4 z 5

Tohle je za mě první díl série, který neurazí, ale asi ani nenadchne. Často bývá přirovnáván ke Skleněnému trůnu, s čím musím souhlasit a chci podotknout, že mi taky hodně připomínal Serafínu. Už od začátku mi přišlo, že má kniha velmi originální námět a zpočátku to vypadlo na slibnou fantasy, jenomže po pár kapitolách zjistíte, že se zde objevují vzorce typické pro young adult fantasy literaturu. Hlavní hrdinku chce někdo zabít, ona stále uniká, pak ji někdo zachrání a nakonec se u ní objeví jakési "super schopnosti". Tohle už tu bylo prostě mockrát, ale zase na druhou stranu chápu, že od vydání knížky v zahraničí už uběhlo patnáct let a v té době mohla být Studie jedu považována za něco nového a originálního. Další problém jsem měla s tím, že v knize se toho moc nedělo, děj často stagnoval na jednom místě, a když už konečně přišla nějaká akce, byla hrozně rychle odbytá. Každopádně musím vyzdvihnout hlavní hrdinku, Jelenu, která není jako ostatní hrdinky v ya literatuře, které se celou dobu litují a naříkají nad svým osudem. Jelena jedná sama za sebe a nenechá si do toho, co dělá, nikým kecat. Jenom ta její romantická linka s jistou osobou byla teda příšerná, vůbec by mi nevadilo, kdyby ji autorka úplně vypustila. Moc mě bavil celý ten svět, i když si myslím, že by si zasloužil trochu více rozvést, protože při čtení mě napadlo spoustu otázek, na které jsem v průběh bohužel nedostala odpověď.

4⭐/5⭐ Pokud chcete starou dobrou fantasy, ve které najdete všechno, co od tohoto žánru očekáváte, tak je Studie jedu pro vás to pravé, ale nic nového od toho nečekejte.

blackoutzuzi
10.08.2021 4 z 5

3,5 hvězdičky

Námět knihy je velmi podobný historickému románu Ochutnávačka, ovšem v případě Studie jedu ho autorka zasadila do fantasy světa. Největší předností příběhu je pro mě hlavní hrdinka - Jelena, která je chytrá, odvážná, ale má i své chyby, což ji dělá ještě sympatičtější :)

Styl psaní mi moc vyhovoval, četlo se to velmi lehce a rychle, ovšem místy to bylo na můj vkus rozvleklé, až nudné. Těch 400 stran je zbytečných, klidně bych to stáhla na 300 a třeba by pak příběh vyzněl mnohem intenzivněji a akčněji. I přes to se mi ale knížka líbila, jen z ní nejsem nadšená tak, jak jsem čekala. Druhý díl si ráda přečtu, ale kupovat si ho určitě nebudu.

Julinka679
18.07.2021 4 z 5

Zajímavé fantasy s trochu netradiční hrdinkou, což příběhu velmi pomohlo.
Jelena se stává ochutnávačkou a tak začíná její "přežívání" v Ixii, při kterém může přijít o život.
Obě postavy jsem si oblíbila, jak Jelenu tak Valeka, jejich postavy byly velmi dobře popsány a tak nešlo s Jelenou nesoucítit.
Jsem zvědavá jak příběh bude pokračovat protože zde autorka rozjela úžasnou jízdu a už se nemůžu dočkat dalších dílů.
Kniha je velmi dobře napsána, autorčin styl mi vyloženě sedl takže jsem se vezla od začátku až do konce.
Naprosto doporučuji a za mě to je jasných 4,5* :-)

Starlet
07.07.2021 3 z 5

3,5/5*

Z první kapitolky jsem byla úplně wow, tak tohle může být skvělá kniha. Do knihy byl vnesen originálnější námět skrze právě jedy. Díky tomu, že si mohla hlavní hrdinka Jelena vybrat jestli zemře, nebo se stane ochutnávačkou velitele na mě perfektně zapůsobilo. Ovšem mám pocit, že autorka veškerou svou energii a fantasii vložila do první kapitolky a následně ji další půl knih postupně čerpala.

Upřímně první polovinu děje jsem se opravdu velice nudila (cca 150 str.), čekala jsem aspoň ze začátku nějaký větší experiment s jedy a doufala jsem, v nějaké větší naladění, ale jediné co se tam odehrávalo bylo, že autorka popisovala svět, jak se dělí, jací jsou vůdci, jak se dostal k moci hlavní velitele a podobně. Jako ano, patří to tam a bylo to tam relativně nutné, ale ne v takové dávce.
S plánováním začalo být větší vzrůšo, ale stále ne tak velké...nakonec ale v určitém bodu zlomu, mi kniha vykouzlila úsměv na tváři a s chutí jsem četla dál a dál.
Co se týče hlavní zápletky, nebylo to nijak převratné, připadalo mi, že hlavním hrdinům všechno vychází od ruky a všechno dokonale klape.

Je škoda, že autorka více nedokázala popsat bojové scény, či jak je vůbec daná osoba stará. Co se týče samotných postav, byly skvělé, sem tam až nepřirozeně dokonalé.
V knize bylo několik překlepů, nevím jestli ze strany překladatele, ale když se chvilku baví o VO4 (jedná se o takovou oblast, něco jako jako kraje v HG) a pak najednou se to změní na VO5 a o řádek později na VO4...noooo nevím.
A sem tam jsem měla opravdu velký problém, se zorientovat v dějové linii...a neměla ponětí, kolik času opravdu uplynulo.

Ovšem na starší fantasy to šlo, čekala jsem nějaký rozbouřený konec, ale byl poklidný a nemám takové nutkání vzít hned druhý díl, abych věděla jak to s Jelenou bude pokračovat.