Strážce sadu

Strážce sadu https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/127214/bmid_strazce-sadu-127214.jpg 4 149 24

Dospívající John Wesley Rattner se spřátelí s pašerákem alkoholu Marionem Sylderem. Dva mladíky však pojí i hlubší zákeřné tajemství, které zná jen stoický patriarcha Arthur Ownby – vytrvalý strážce mrtvého těla bezejmenného cizince. Nad dávnověkou říší hlubokých lesů, divokých zvířat a neklidných duchů se nepozorovaně vznáší smrtelná hrozba průmyslového pokroku a civilizace. Lze se jim vůbec vzepřít a nebýt přitom rozdrcen? Baladický bildungsroman v nejlepší faulknerovské tradici o pokoře, vzdoru, pomíjivosti a krásné snaze učinit své bytí skutečnějším.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Orchard Keeper , 1965

akrij
25.03.2013 3 z 5

Zatím nejslabší román z pera pana McCarthyho. Jeho díla nejsou z nejlehčích, co se týče četby, ale tady jsem se doopravdy ztrácel a upřímně, ani mě děj tolik nezaujal. Tohle je opravdu pro ty největší McCarthyho fajnšmekry.

panjan
24.10.2012 4 z 5

Strážce sadu je jeden velký popis, a to jak je u McCartyho zvykem, jde o popis polorozpadlých domů, pochybných existencí v otrhaných hadrech, nevlídného počasí, světa v beznaději. Příběh veškerý žádný, ale o tom ta kniha není. Ten popisný styl, pro který bude později McCarthy nezaměnitelný, je zde přiveden málem k dokonalosti. Jakoby si autor trénoval a vybrušoval styl pro pozdější slavnější díla. Já v podstatě ani netuším o čem to celé mělo být, a ani v nejmenším mi to nevadí, protože McCarthy dokáže danou situaci popsat tak dokonale a do nejmenších detailů, že ona scéna vám doslova vyvstane před očima velmi realistická a v plných barvách. A v podstatě jen kvůli tomu se mi ta kniha líbila, vstupoval jsem do autorova předapokalyptického světa a jen se rozhlížel, a to mi úplně stačilo.

3497299
19.08.2012 4 z 5

McCarthy už ve své prvotině ukazuje, že je skutečným mistrem. Text je sice méně čtivý a nerozvíjí příběh, na jaký jsou čtenáři patrně zvyklí z jeho pozdějších knih, především z jeho populárnější a přístupnější "hraniční" trilogie a románu Cesta, ale zato to dohání úžasnými popisy, zaměřenými na detail, které pro mě rozhodně nebyly nudné, a metaforickou vynalézavostí. Román je percepčně obtížnější, ale domnívám se, že není po formální stránce samoúčelem, tedy v tom smyslu, že by formální hutností zakrýval jiné spisovatelské nedostatky nebo absenci výraznějšího tématu. Ve Strážci sadu se ukazují nejen autorovy později k dokonalosti rozpracované postupy, ale i charakteristická symbolika a jakýsi "mccarthyovský světonázor". Ve srovnáním s jeho pozdějšími díly jistě nejde o vrchol ani o "bezesporu geniální dílo", ale autorovu genialitu kniha poměrně sebejistě zjevuje.

Poznámka k jedné zdejší čtenářské reakci: Co se týče doslovu, nemyslím si, že by v něm Alena Dvořáková čtenáři své interpretační stanoviska vnucovala jako "správný" návod ke čtení. Naopak jsem jej vnímal jako velmi chytrou a podnětnou analýzu a výklad v širším, ale konzistentním rámci, který je tudíž zcela oprávněný.

Více v recenzi:

puml
10.07.2012 4 z 5

(Opětovně přečteno a upraveno listopad 2020.) Mám rád od Cormaca spíše jeho další romány, ve kterých jsou jak úžasné popisné pasáže, tak vynikající přímočarý děj se silným příběhem. Ve Strážci sadu najdete již prakticky všechna pozdější témata, ale je to takové rozevlátější a vláčnější, trochu jako romány od Faulknera. Děj se táhne velmi pomalu a je výrazně regionální. Postavy, které jsou jinak u Cormaca skvěle propracované a někdy až démonické, zde působí spíše jako mátohy. Celkově se ale dá říct, že na první román to není vůbec špatné. Doporučuji.