Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/12_/129734/stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4.23156

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvan

Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2009 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
DickBachpředevčíremHodnocení knihy 2 z 5

Forrest je super, na Cimrmanovic Jarouška nikdo nemá, zato tohle nemá obdoby. Omlouvám se, ale prostě mi to vůbec nesedlo. Kousala jsem to horko těžko, nebavilo mně to a asi jsem ani nepochopila co tím chtěl autor říci. Psané to je vtipně, občas mně některé zvraty dostaly, rozesmály, ale celkově to byla prostě divné, přespříliš absurdní.

Holister19.09.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Forrest Gump potkává Járu Cimrmana a narodí se jim stařík švédského zevnějšku.

kasilka19.09.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Život je jak bonboniéra, nikdy nevíš co ochutnáš - přesně tento citát vystihuje tuto knihu (i podobnost z Forrestem Gumpem) :)

Marisa17.09.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha, smát jsem se musela většinu knihy a jak už tady bylo zmíněno, část s liškou byla jednou z těch nejlepších :D

Nestorkea14.09.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Staříka jsem četla dříve než Analfabetku a moc mě bavil. Některé Jonassonovy obraty jsou geniální, nedají se vystihnout ve zfilmované verzi díla. Část o pomstě lišce mě dostala do kolen. Dílko celkově se dobře četlo, mělo rychlý spád a děj nečekané zvraty. Za mě palec nahoru.

Karborund09.09.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Bohužel, mé očekávání nebylo naplněno.Je to vlastně jen upravená Analfabetka.Dějová linka minulosti byla alespoň trochu vtipnou historickou fikcí, ale děj současnosti to byla velká slátanina.

callahanh08.09.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Nevím, zda je to dáno všeobecným hypem, který se kolem knihy vytvořil, ale ve výsledku mě vlastně trochu zklamala. Jonassonovi se nedá upřít čtivost a spád, takže je román přečtený opravdu hodně rychle a je psán dost svěžím stylem. Některé nápady jsou výborné a některé situace opravdu vtipné, což je ale dáno i tím, že osobně mám poměrně rád myšlenku alternativní historie. Co mi ale asi nejvíc vadilo, byla překombinovanost děje, která byla v kombinaci s dvěma příběhovými a časovými liniemi opravdu přehnaná. S tím souvisí i to, že pár momentů už mi přišlo vyloženě absurdních a jejich pointa už byla až moc "náhodná" a vysloveně o štěstí, což se mi zdálo hodně nepravděpodobné. Chvílemi se mi taky zdálo, že Forrestem Gumpem se autor přece jen inspiruje až moc a snaha ho napodobit a možná i překonat byla až moc viditelná (tohle ale může být dáno i tím, že jsem knihu přečetl až teď a mohl jsem se na to díky různým upozorněním soustředit víc). Rozhodně ale nejde o špatné dílo, jen je otázkou, zda to někdo bude číst vícekrát, protože na podobná témata už bylo napsáno víc knih a podle mě i lépe. 70%

Pasadenka08.09.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Připomínalo mi to Forresta. Hned mi vytanulo na mysl, jak je škoda, že si takové zážitky ten stařík ani neuvědomí, jen se potácí životem a nechává věci vybuchovat. Ale bylo to fajn. :)

Marčullkas08.09.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Nadšení z knihy nemůžu sdílet za mě ne :( ač mě to mrzí! Mám ji koupenou a doma v knihovně, ale měla jsem hodně práce s dočtením knížky. Snad příběh osloví mnoho jiných!

Pavlusa00705.09.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Naprosto zábavné čtení a snad jsem se i něco dozvěděla o politice 20. století :). Jen jsem se pak, bohužel, koukla i na film a měla z něj pocit, že knihu snad scénárista ani nečetl. Jako by to bylo o něčem jiném...

Anet25704.09.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Kniha byla zajímavá, čtivá. Někdy mi ale příběh připadal zbytečně natažený a zcela nereálný. No je to kniha která aspoň má nápad a na oddych naprosto ideální.

Ľudevit02.09.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Táto kniha nie je dokonalá - nelogické rozhodnutia Alana, ktoré tam boli len preto, aby mohol príbeh ísť ďalej(napr. ukradnutie kufra) mi prekážali a chápem, že náhoda a šťastie sú charakteristické črty tejto knihy, no dejú sa nezávisle od Alana. Jednalo by sa o vážnejšiu chybu, pokiaľ by nebol dej taký zábavný a postavy také charizmatické. A to je to, čo zachránilo túto knihu - charizma. Nemôžem si ani spomenúť na postavy, ktoré by boli tak sympatické aj napriek páchaniu protizákonných a nemorálnych aktivít. Aj tu platí, že humor vám najlepšie priblíži postavu a preto aj napriek hocijakej negatívnej situácií, ktorá sa Alanovi prihodí(5 rokov strávených v Gulagu, cesta Himalájami, blázinec, smrť rodičov, občianska vojna v Španielsku a v neposlednom rade aj smrť kocúra), riadi sa heslom, ktoré vám navždy ostane v pamäti: ,,Je tak, jak je, a bude tak, jak bude.''
9/10

avalonek01.09.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Takový Forest Gump ve stoletém provedení.Kniha je hezky napsaná,pěkně se čte a je i příjemně vtipná.Né zas tak,že bych se popadala za břicho,ale Alan je dobrý,pohodový blázen,který prožil svůj život naplno a ještě s humorem..Takže na odreagování dobré č.tení

Jarkatimka01.09.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Nejdřív jsem četla knihu a pak viděla film. Doporučuji v tomto pořadí. Kniha mi přišla barvitější, fantazijní, zábavná...

natalie853101.09.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Takové štěstí v životě, jako měl Alan Karlsson, bych také chtěla mít!

v.july31.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Extra vtipné mi to nepřišlo, ale kniha je skvělá. Skvělý nápad, rozmanitý děj, knižní zpracování je mnohém lepší než film.

Aroucaria30.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Jedna neuvěřitelnost za druhou, u které jsem se dost zasmála a sprostota vyjadřování zrzky tomu dala pěkně chilli :-)

IndependentLady26.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

xxxxxxxxxx

Nikuskaaa25.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Bavila me! Super neuvěřitelný příběh.

petruuuna22.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Moc jsem se bavila.

jana386621.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jednou za cas se objevi knizka, u ktere doslova jasam. Tahle je jedna z nich. Urcite patri do mych top ten, must read before you die a ja nevim kam jeste. Proste genialni. Ale clovek musi znat sem tam nejakou tu historickou souvislost, aby se nalezite bavil.

Maggie70420.08.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Nevím, co si o tom mám myslet. Severský styl psaní mi prostě nesedne, jak u detektivek, tak u tohoto - asi vtipného příběhu. Četlo se mi to špatně, nějak extra jsem se nenasmála. Moc mi to nesedlo.

zichisek18.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Knihu mi doporučil manžel. Historické vzpomínky Alana mne ne vždy bavily, ale jeho příběh ve sto letech byl vtipný. Kniha se četla dobře. Jdu na Analfabetku :)

Elea17.08.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Knihu jsem dočetla jen díky svému přesvědčení, že se knihy mají dočíst. Humor mi připomínal Švejka, ale toho rozhodně nemusím. Takže další knihy od Jonasson raději ne.

Dariina16.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Brilantní výkon! Klobouček, Jonasi! :)

kahuda0116.08.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Průměrná kniha, něco mě bavilo, něco jsem musel přeskočit... Další knihy od Jonassona už číst nebudu.

Zdeňula14.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Kniha se moc pěkně četla .)

Pavlusa00714.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Ať si kdo chce co chce říká, takhle má vypadat zábavná knížka :).

momo.kg13.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Tahle kniha mi hodně sedla. Super počtení.

_Markéta_12.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Kniha je dobrá, dokonce jsem se i párkrát zasmála, ale podle recenzí jsem od knihy čekala daleko víc! (možná právě to byla chyba)...