Léto s knihou
Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/12_/129734/stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4.22928

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvan

Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2009 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
Jendorožec22.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Úžasná kniha. Jen mi dávalo problém spojit si Alanovu minulost a přítomnost do jednoho. Doporučuji i pro mladší čtenáře :)

spackova.p21.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Po několika stránkách jsem myslela, že knihu asi odložím. Ale naštěstí jsem četla dál, protože se mi nakonec její specifický humor zalíbil.

SimonaP19.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Originálně napsaná kniha, žádnou podobnou jsem ještě nečetla, úžasný humor, do sebe zapadající scény, promyšlený děj, prostě nádhera. Smála jsem se při čtení nahlas, což se mi běžně nestává. Rozhodně doporučuji, přirovnání k Forrest Gumpovi sedí.

michaela918917.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Úžasná kniha! Hlavní hrdina Alan opravdu připomíná Foresta, Švejka a mě i Cimrmana. Jeho humor nemá chybu. Moc se mi líbily Alanovy návraty do minulosti, které mi oživily hlavní historické postavy a momenty novověku. Pobaví Vás i jeho společníci na útěku (včetně slonice) a gang pronásledovatelů. Strašně mě to bavilo. Po přečtení jsem se "bála" filmu, ale ty zfilmované gagy stojí za vidění! Doporučuji obojí :).

janarzk13.06.2016

Nedočetla jsem. Vůbec mě nebavila a nijak vtipná mi taky nepřišla. Asi mám ráda jiný styl humoru.

vladi575311.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Naprosto neskutečná kniha,můžu hodnotit,jako naprosto typ knihy,která se nedá odložit!!
A doplnit se dá,poctivými výbuchy smíchu :) :)
Víc než jen luxusně napsáno :) :)
Určité věty,se slovy,které se nedaly pojmout jinak než smíchem a údivem,celého příběhu,
života staříka Alana,pro mě osobně vydá víc,co do porovnání,tzv pouhé báje a legendy od Ezopa :)
Teď po přečtení během dvou dnů,už můžu jít,konečně umýt nádobí a vyžehlit :) :)
Jak by řekl Alan,je tak,jak je.......a bude,jak bude
VÝTEČNĚ NAPSÁNO,KNIHA KTERÁ NIKDY NEOMRZÍ A POKAŽDÉ ZAUJME A ROZESMĚJE :) :) :)
JÁ SMEKÁM KLOBOUK ÚPLNĚ AŽ NA ZEM :)

bolkovo08.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Nerada čtu knihy poté, co jsem je viděla jako film. Nicméně tato kniha mi přišla pod ruku v antikvariátu a jsem nesmírně ráda. Film je moc dobrý, ale kniha je vynikající! Ohromně vtipná s prvky černého humoru. Chcechtám se u ní od prvních řádků a často nahlas. Jen nedoporučuji čtení v hromadné dopravy, protože by Vás mohli sebrat s podezřením, že jste se zbláznili.

cérka06.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Knihu jsem si půjčila na CD. Celý život Alana je k neuvěření a konec šíleně a asi i zbytečně složitý. Nicméně kniha u mě splnila svůj úkol. Zpříjemnila mi čas strávený u žehlícího prkna a konečně vím kdo je onen stoletý stařík.

dagusa05.06.2016

zacatek dobry,potom uz zdlouhava,moc me nebavila.

zork23.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Neskutočne vtipná kniha s vyobrazením života starčeka a pár ďalších ľudí ktorý ho sprevádzajú na ceste. U mňa si získala veľké sympatie a zaradil som ju medzi moje obľúbené. Zistil som, že podľa knihy sa natočili aj film, no neodporúčam ho pozerať. Oproti knihe je film len strata času. A keďže som aj veľký filmový fanúšik tak aj strata peňazí.

PETERYY17.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Užásná kniha plná zvratů, příběh si však plynule jde od překvapení do překvapení. Jenom jsem čekal s jakou další historickou postavou se děda potká a jak vstoupí nezištně do dějin.

Val16.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Tak já se přiznám, že jsem se Staříkem prokousávala docela dlouho.... nevím, jestli je to tím, že jsem Analfabetku četla jako první, ale líbila se mi víc... Nicméně Stařík nebyl vůbec špatný. Autorův smysl pro humor je úžasný .... Podoba s naším Švejkem mě taky napadla :-)

JEJJ16.05.2016

Kniha se mi moc líbila. Alan je kombinace Forresta Gumpa a našeho Švejka.

Kessetra15.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Velmi čtivá a vtipná knížka pro chvíle pohody.

veriszv14.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Zase jsem se po dlouhé době u knihy smála nahlas! :D

Alemraj09.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Čím více knih čtu, tím hůř si vybírám další k přečtení... Tuhle knihu mi doporučil prodejce v knihkupectví...prý děsná sranda. Je to vtipné, je to šíleně absurdní, skvěle zamotané a prolnuté jak časově, tak i postavami....ale čím víc jsme knihu četla, tím menší chuť to dočíst a ve finále mne nejvíc bavila Allanova minulost, ale pak už té absurdity bylo tak strašně moc, že jsem se šíleně nutila ji dočíst... a vlastně strašně lajdácky skončilo....konec odbytý.

medvedice309.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

K četbě této knihy mě inspirovalo její dramatické zpracování pro Český rozhlas. Dobře jsem se bavila. Při čtení knihy rovněž.

Lolila04.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Úžasná kniha!!! Kniha, pri ktorej som sa neskutočne bavila. Mám rada prelínanie minulosti so súčasnosťou a ešte tak vtipne podanou:-), celé to bolo postavené na absurdných situáciách, ale výborne napísaných. Túto knihu buď si zamilujete alebo vás vôbec neosloví. Pre mňa super:-)

Etule29.04.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Na knihu jsem byla opravdu zvědavá, protože jsem na ni slyšela samou pozitivní kritiku. Bohužel jsem se ale dočkala zklamání. Zpočátku mě výlety do jeho minulosti bavily, ale v jednu chvíli toho bylo opravdu hodně a sahalo to až do absurdna a začalo mi to spíše vadit.
A rozhodně jsem nedokázala překousnout postavu Krásky. Chápu, že občas je někdo vulgární, ale co je moc to je příliš
Bohužel zklamání.

taikatalvi28.04.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Allan je taký švédsky Forrest Gump. Počas celej knihy sa dej strieda so súčasnosťou a jeho "pamäťami". Dozvedáme sa, že sa poznal s Einsteinom, Trumanom, Lyndonom B. Johnsonom alebo Mao Ce Tungom. Od knihy som očakávala veľa, nakoľko ju na nete vychvaľovali, všade sa písalo, že je to bestseller, ale... ja som zostala sklamaná. Musela som sa veľmi premáhať aby som knihu vôbec dočítala. Slabota.

Veroba24.04.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Po přečtení mám stejné pocity jako tady píšící zuzana4291. Po knize jsem sáhla, jelikož jsem chtěla vědět, jestli je to taková "bomba", jak je všude zmiňováno. Ze začátku jsem se i bavila, s počtem přečtených stránek ale klesala moje chuť knihu dočíst. Nakonec jsem se konce dobrala, ale očekávala jsem mnohem víc.

Bublinka.22.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

U nas doma ted docela jede severska literatura, tak jsem sahla po stoletem starikovi. Nelitovala jsem ani pet minut. Svoji absurditou to bylo naprosto genialni a tak moc pritazene za vlasy, ze jsem o tom porad musela nekomu vypravet. Dejova linka "soucasnosti" trosku pokulhavala za zivotopisem starika, ten me bavil rozhodne vice.

Ted po srovnani s analfabetkou, kterou jsem plynule navazala muzu rict, ze u me vic bodoval starik.

Mydli16.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Švédi mají smysl pro humor! My máme Švejka, američani Forresta Gumpa a švedi prostě Alana... Kniha se sice tváří jako detektivka ale jedná se o velice vtipný román rozkrývající jak dějiny Evropy, světa tak Švédska od Veliké války (1.sv.) po součastnost. Cimrman by čučel! :-)

lindapinda15.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Hodně jsem se přemáhala číst dál, přišlo mi to hrozně zdlouhavé. Často jsem nechápala, jak některé pasáže do příběhu zapadají. Potom se to nějak otočilo a knížku jsem s chutí dočetla.

Careza11.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Pěkné počteníčko. Je to tak neuvěřitelné až to může být pravdivé.

KKlara11.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Komické knihy nečtu, kdyby mi tuhle někdo nevnutil, sama bych si ji nevybrala. A ještě že byl kamarád tak neoblomný! Protože to bylo bezvadné čtení, nakonec jsem si ji poslechla i jako audioknihu a to také stojí za to.

lukas597406.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Mě to bavilo moc. Ta historická provázanost celou knihou byla geniální a aspoň si teď zapamatuju (nejen) americké prezidenty. Všem doporučuji :) !

Zuzana0806.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Tak jako Analfabetka i Stařík mě bavil svou absurditou :-) Těším se na autorovu další knihu, která má brzy vyjít :-)

iz6706.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Do první půli je to velice vtipná kniha. Poslouchal jsem audio verzi, nasedl do auta a po 6 hodinách vysedl ani nevěděl jak. Od poloviny se to začalo táhnout, ale furt docela zábavná učebnice dějepisu 20.stoletÍ

zuzana429104.04.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Od začátku jsem si myslela, že se budu náramně bavit, bohužel čím víc knihy jsem přečetla, tím víc jsem se nudila....v polovině jsem myslela, že knihu definitivně odložím, nakonec jsem knihu dočetla.....ale přeci jen jsem čekala daleko víc