Léto s knihou
Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/12_/129734/stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4.23015

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvan

Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2009 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
iluliacrossdnesHodnocení knihy 4 z 5

Není to úplně můj styl. Největším plusem pro mě byla originalita. Nic podobného jsem v životě ještě nečetla. Kniha je plná šíleností, bláznivých paradoxů a úsměvných scének, které dokazují autorovu představivost. Nevím, jestli mám jiný smysl pro humor nebo jsem nebyla v tom správném rozpoložení, ale kniha mi nepřišla bůhví jak vtipná. Ano, byla takový svěží a svižná, ale rozhodně jsem se u čtení nechytala smíchy za břicho, jak popisuje spousta nadšených čtenářů. Pár úsměvných momentů tam bylo, to nepopírám, ale to je z mé strany asi tak vše. Přes to všechno to byla velice čtivá kniha, kterou jsem přelouskala s chutí za pár dní a nad jejím příběhem jsem se zabavila. Nebudu nejspíš horlivý nadšenec Jonassových knih, ale rozhodně nebudu odpůrce.

EelivčeraHodnocení knihy 5 z 5

Milá a neuvěřitelně vtipná kniha plná nenásilného a inteligentního humoru. Jednoduchá a zároveň zamotaná zápletka s návraty do minulosti, kdy "stařík" švejkovského typu neúmyslně zasahuje do významných dějinných událostí. Tyto pasáže pro mě byly z celé knihy ty nejvtipnější.

anelazpředevčíremHodnocení knihy 5 z 5

Spisovatel mě opět nezklamal, Stařík se mi líbil o trochu víc než Analfabetka, obzvlášť poslední třetina knihy a nejvíce část, jak Alan líčí co se stalo, když vylezl o okna ..... to jsem se fakt bavila. Přeju si jen další takové knížky plné humoru!

lenkavildomcova25.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Skvělá kniha! Autor nás provází událostmi 20. století s humorem a lehkostí. Připomíná mi to našeho Švejka, Foresta Gumpa a Járu Cimrmana.

adelinka25.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Veľmi dobrý príbeh na ktorom som sa pobavila. 100-ročný vitálny starček, ktorého celý život bol dosť dobrodružný, nemôže predsa byť spokojný v domove sociálnej starostlivosti. :-) Preto sa rozhodne v dobrodružstve pokračovať.... :-) :-)

Juzzy24.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem četl (a není jich zrovna málo) - a očekávání (viz Ankavi) nechte v šuplíku, nechte se prostě jen unášet úžasným příběhem 20. století.

AllyKumari23.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Příjemná oddechovka, při níž se hodí mít základní povědomí o dějinách dvacátého století. Rozkošně bizarní a zábavná, přesto necítím potřebu číst další autorovy knihy. Myslím, že ani tuhle knížečku podruhé do ruky nevezmu - tedy ne dřív, než zcela zapomenu, o čem byla.

unique21.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Příběh v současnosti byl zábavný, místy absurdní, humor laskavý a chvílemi i černý (Sedni, Soňo!). Velmi mě zaujal životopis Allana prolínající se s událostmi 21. století.

Až tak moc jsem od Jonassona nečekal, ale na dovolené jsem zhltl po sobě všechny tři knihy. Jeho styl psaní mi prostě sedl.

Agatha8420.07.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Pro mě příšerně nudné a nezáživné, asi budu mít co dělat, abych knihu vůbec dočetla, a to stránky už i přeskakuji :(

Irsaf19.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Pěkný čtení.

cerna.pet19.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Za mě super kniha, vtipná, plná zvratů, jediné co mě moc nebavilo byla Alanova minulost kde se propírala politika, to pro mě bylo zdlouhavé ale zvládla jsem to a musim říct že je to jedna z mála knih která se mi velmi líbila, určitě si přečtu i další. Alan je velmi sympatický starý děda který bere život jak je.

lucille4818.07.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Knihu jsem přečetla celou, uznávám, že je dobrá, ale nic víc. Zvratů je tam na mě moc. Kniha pro mě to není.

knihomilka17.07.2016Hodnocení knihy 0 z 5

Toto je skutočný odpad, nezvládla som to dotiahnuť do konca, mala som toho dosť, až po krk. Bola som zvedavá na túto knihu, keď sa o nej toľko hovorí v samých pozitívach, ale toto bolo fakt hnusné, vulgárne a každú chvíľu nejaké násilie. Autor si najradšej robí žarty zo smrti v rôznych podobách, čo nedokážem pochopiť, ako môže niekomu pripadať niečo také vtipné. Podľa mňa je to vyšinutý spisovateľ, ktorému by mali zakázať písať v takomto duchu. Už nechcem o tomto autorovi ani počuť.

RudýOnkel15.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Ála švédský Švejk :D Nikdy jsem se u ničeho víc nenasmál, ani u filmů (možná jen u Borata :D ). Ale bylo pro mě zklamáním, když jsem shlédl film, který obsahoval jen 65% knihy. I tak, někdy jsou knihy lepší než filmy :D

Garfinela12.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Naprosto vynikající kniha. Neskutečně jiná než všechny ostatní, zábavná, bizarní, úžasná

ManželéMannovi04.07.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Kniha nebyla špatná. Dočetl jsem, ale že bych se nějak extrémně bavil, to se říct nedá.

Mann

Jury03.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Kdys se tato kniha vezme s velkym nadhledem tak je to fakt super cteni ;) koho bavil Forest Gump tak ho bude bavit i toto...rozhodne pujdu i do autorovych dalsich titulu ;)

Drahuš01.07.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Kniha mi byla doporučena, ale nedočetla jsem. Tento styl humoru mi nic neříká, nebavila mě.

Nejene30.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Moc dobrá kniha. Promíchání minulosti a přítomnosti aby se nakonec mohly promíchat. Za mně vedly kapitoly z minulosti. A Alan byl moc sympatický.

shmaic26.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

tato kniha rozlisi lidi s intelektem vyssim, nez ma nemecky ovcak po amputaci hlavy a ctenare, jejich iq se nachazi pod touto hranici. mnohem snazsi cteni, nez analfabetka, avsak nemene zabavne.

Jendorožec22.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Úžasná kniha. Jen mi dávalo problém spojit si Alanovu minulost a přítomnost do jednoho. Doporučuji i pro mladší čtenáře :)

spackova.p21.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Po několika stránkách jsem myslela, že knihu asi odložím. Ale naštěstí jsem četla dál, protože se mi nakonec její specifický humor zalíbil.

SimonaP19.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Originálně napsaná kniha, žádnou podobnou jsem ještě nečetla, úžasný humor, do sebe zapadající scény, promyšlený děj, prostě nádhera. Smála jsem se při čtení nahlas, což se mi běžně nestává. Rozhodně doporučuji, přirovnání k Forrest Gumpovi sedí.

michaela918917.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Úžasná kniha! Hlavní hrdina Alan opravdu připomíná Foresta, Švejka a mě i Cimrmana. Jeho humor nemá chybu. Moc se mi líbily Alanovy návraty do minulosti, které mi oživily hlavní historické postavy a momenty novověku. Pobaví Vás i jeho společníci na útěku (včetně slonice) a gang pronásledovatelů. Strašně mě to bavilo. Po přečtení jsem se "bála" filmu, ale ty zfilmované gagy stojí za vidění! Doporučuji obojí :).

janarzk13.06.2016

Nedočetla jsem. Vůbec mě nebavila a nijak vtipná mi taky nepřišla. Asi mám ráda jiný styl humoru.

vladi575311.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Naprosto neskutečná kniha,můžu hodnotit,jako naprosto typ knihy,která se nedá odložit!!
A doplnit se dá,poctivými výbuchy smíchu :) :)
Víc než jen luxusně napsáno :) :)
Určité věty,se slovy,které se nedaly pojmout jinak než smíchem a údivem,celého příběhu,
života staříka Alana,pro mě osobně vydá víc,co do porovnání,tzv pouhé báje a legendy od Ezopa :)
Teď po přečtení během dvou dnů,už můžu jít,konečně umýt nádobí a vyžehlit :) :)
Jak by řekl Alan,je tak,jak je.......a bude,jak bude
VÝTEČNĚ NAPSÁNO,KNIHA KTERÁ NIKDY NEOMRZÍ A POKAŽDÉ ZAUJME A ROZESMĚJE :) :) :)
JÁ SMEKÁM KLOBOUK ÚPLNĚ AŽ NA ZEM :)

bolkovo08.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Nerada čtu knihy poté, co jsem je viděla jako film. Nicméně tato kniha mi přišla pod ruku v antikvariátu a jsem nesmírně ráda. Film je moc dobrý, ale kniha je vynikající! Ohromně vtipná s prvky černého humoru. Chcechtám se u ní od prvních řádků a často nahlas. Jen nedoporučuji čtení v hromadné dopravy, protože by Vás mohli sebrat s podezřením, že jste se zbláznili.

cérka06.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Knihu jsem si půjčila na CD. Celý život Alana je k neuvěření a konec šíleně a asi i zbytečně složitý. Nicméně kniha u mě splnila svůj úkol. Zpříjemnila mi čas strávený u žehlícího prkna a konečně vím kdo je onen stoletý stařík.

dagusa05.06.2016

zacatek dobry,potom uz zdlouhava,moc me nebavila.

zork23.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Neskutočne vtipná kniha s vyobrazením života starčeka a pár ďalších ľudí ktorý ho sprevádzajú na ceste. U mňa si získala veľké sympatie a zaradil som ju medzi moje obľúbené. Zistil som, že podľa knihy sa natočili aj film, no neodporúčam ho pozerať. Oproti knihe je film len strata času. A keďže som aj veľký filmový fanúšik tak aj strata peňazí.