Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/12_/129734/stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4.23481

Jonasson (1.)

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvan (2009)

Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno:, Panteon
Více informací...

jana277
předevčírem

Milujem humorné knihy a táto k nim jednoznačne patrí.

mari.seri
předevčírem

Stoletého staříka mi doporučili kamarádi. Všichni z něj byli naprosto unešeni a já už chápu proč. Vtipné situace střídají ještě vtipnější. Prolínání současného příběhu s životním příběhěm Alana byl skvělý autorský tah :-) Příběh se četl jedním dechem. A závěrečné skupinové vysvětlování událostí státnímu zástupci bylo naprosto grandiózní.

mattonka

Alan je takový švédský Forest Gump, byl u všeho důležitého a všechno nějak ovlivnilo nebo posunulo dál. Nicméně u Analfabetky, kterou jsem četla jako první, jsem se bavilo o kapku více.

Eidalon

Všechno je tak, jak je, a bude tak jak bude . . .

Knihy pana Jonassona se stačily již proslavit, než došlo na mou první, Stoletý stařík. Začal jsem číst s očekáváním, které se vrchovatě naplnilo . . .

Dva příběhy hlavního hrdiny Allana Karlssona, ten současný i ten životní se vzájemně doplňují a svou nadsázkou a plným situačním humorem Vás vtahují do děje. Vskutku bláznivý děj, který dovede zlehčit jakoukoli situaci, od vyrobení atomové bomby a předanou Západu a následně Východu, až po požár Vladivostoku a nebo smrt zasednutí slonem. Peripetie neberou konce a v hledáčku jsou snad všechny zásadní situace světa 20 století (a postavy s nimi související – chybí snad jen Matka Tereza) a ta jedna odehrávající se právě teď.

Allan je člověk, který celý život používal jen selský rozum a řídil se svým citem a přímočarostí a dožil se sta let (práce a kořalka, pokud možno bez paraplíčka a žádný ženský, tedy až na Amandu). Autor si s postavou opravdu vyhrál a to jak při průřezu Allanovým životem, tak při jeho poslední eskapádě, která začala tak nevinně . . . oslavou jeho stých narozenin (bez kaše a sestry Alice).

Kniha v závěru graduje, a pasáž kde jsou předchozí fakta předkládána státnímu zástupci Ranelidovi jako vysvětlení všech těch trablů . . . to je fakt čtenářský gurmánský zážitek, směji se ještě teď. Allan Karlsson je novodobý Švejk . . . jak prosté a přitom geniální.

Určitě mohu doporučit, skvělá čtenářská mana Vás nemine. Za mne úžasná práce, dávám plný počet hvězdiček a klobou dolů pane autore.

A propos Einstein . . .

Alessio25

Při čtení této knihy jsem se moc bavil. Alan Karlsson prožil neuvěřitelný život a Jonas Jonasson ho dokázal krásně popsat. Někomu může sice trochu vadit, jak děj přeskakuje mezi rokem 2005 a minulostí, avšak mne se to líbilo a super byla provázanost dějů ze současnosi a minulosti. Nejvíce jsem se smál, když Alan řekl Stalinovi, jestli si oholí svůj knír - to mě dostalo :-))

martina2704

Úžasná knížka, u které jsem se hodně zasmála. Bylo to vtipné, milé, příběh měl nápad. Skvělá oddychovka, která se čte jedním dechem. Vlastně ani nemůžu říct, kdo je moje nejoblíbenější postava, protože jsem si zamilovala všechny (ale asi Herbert...). Ještě dneska běžím do knihkupectví pro další Jonassovy knížky.

Tripedalia

400 stran o ničem, měla jsem co dělat, abych knihu dočetla. Je pravda, že druhá půlka už se četla o něco lépe (asi už jsem si zvykla), sem tam to bylo i vtipné, ale bohužel je to prostě hrozná blbost. Podobné zklamání jako Green, nějak mě to všeobecné nadšení míjí.

katicaj

Tu knihu miluju! Rozhodně se k ní zase někdy vrátím. Je to originální kniha plná vtipných situací a skvěle se čte. Jonasssonův styl psaní je zkrátka vděčný. Hned se vrhnu na jeho další knihy.

moho

Sice dost mrtvých, ale pořád legrace. Souhlasím s podobou s Forrestem, přesto pobavila.

Red_

Zatímco u knihy jsem se defacto smál od začátku do konce, tak u filmového zpracování jsem se málem ukousal nudou. Hlavní hrdina Alan si z ničeho moc velkou hlavu nedělá a věci se většinou vyřeší sami - hlavně když je u toho láhev kořalky :) I když se příběhy Alana a Forresta nedají srovnávat, tak i přesto mi některé rysy obou postav připadají podobné. Určitě knihu doporučuji, zatím můj TOP z kategorie humorných knížek.

Fondis

Velká zabava. Alan je borec.

sun.from.ibiza

Málokdy se mi stane, že něco nedočtu. Tato kniha je ale přesně ten případ. Asi to nebyl můj šálek kávy. Škoda. Po tom ohlasu jsem asi čekala něco jiného. Možná té knize jednou přijdu na chuť... no, vlastně spíš ne :).

Jayak

Smála jsem se od první stránky až do poslední. Skvělá oddychová knížka

Evka27

Moc mě to bavilo. Analfabetka už tak ne, dočetla jsem ji jen abych dočetla.

Toffee
31.12.2016

Jednoduše, skvělé!

sabulicka
26.12.2016

Nikdy, opravdu nikdy, jsem se tak nesmála při čtení nahlas jako u této knihy. Člověk si vždycky řekne, že opravdu už vše v této knize četl, a pak se vždy stane něco nečekaného.
Nečekané zvraty, vtipné momenty, styl psaní a jazyk knihy, historie ve stylu Alana za tyto body si u mě kniha zaslouží 5 hvězdiček!

Dija
24.12.2016

Od knihy jsem čekala více. Ze začátku mě hrozně bavila, příběh měl spád a byla to neskutečná zábava. V polovině mě to ale začalo nudit a měla jsem dost co dělat , abych to dočetla.

Percabethka
24.12.2016

Smála jsem se od začátku do konce :D navíc se mi líbilo, že Jonasson do knihy zakombinoval i dějiny 20. století :)

Acamar
19.12.2016

Nenáročné odpočinkové čtivo. Nečekané "crazy" zvraty v ději, nadsázka, celkem vtipně psáno. Napínavé to pro mne moc nebylo (že bych se nemohla dočkat, až se ke knize dostanu, to rozhodně ne, docela jsem byla i ráda, když jsem konečně knihu dočetla).
Za mne průměr, který hned vyšumí a nemám potřebu se ke knize vrátit.

Farao
17.12.2016

Knížka je rozdělena na děj v minulosti mapující jeho život a zápletku v současnosti. Ta druhá zápletka vůbec nevím proč tam je, kdyby se vypustila, tak by člověk o nic nepřišel a knížka by byla poloviční. Co se týče pasáže mapující jeho život, tak tam jasně exceluje část, kdy se na scéně objevuje bratr Einsteina, jinak i ta je slabší. To je taky jediný důvod proč dávám hvězdičky. Autor se očividně snažil docílit toho, aby hlavní postava potkala v životě, co nejvíce významných osobností, kterými to strašně přeplácal. Díky tomu chápu, že se někdo toto dílo snaží srovnávat s Járou Cimrmanem, ale ten je před tímhle s kilometrovým předstihem.

Ronfi
17.12.2016

Knihu právě poslouchám v audio verzi a bavím se skvěle. Doporučuji.

Anne Leyyd
15.12.2016

Neměla jsem do této knihy velké chuti - popravdě jsem se do ní pustila jen díky možnosti využít nabídku audioknihy zadarmo. Musím říct, že velkou zásluhu na kladném hodnocení má nepřekonatelný Martin Stránský, kterého spolu se Sašou Rašilovem považuji za jedny z nejlepších dabérů současnosti. Takhle jsem měla pocit, že mi knihu vypráví sám Booth z mého veleoblíbeného seriálu Bones :-)

Kniha sama o sobě je jedním slovem... šílená. Ze začátku jsem měla dojem, že autor je jednoznačně cvok. Následně jsem dospěla k závěru, že je tak trochu geniální a velký dříč, protože dát dohromady to, co dal tady... navíc tak, aby to tak fungovalo... Pořád jsem tak trochu na vážkách, co si o ní myslet, ale příběh mě zaujal víc, než jsem čekala a opravdu jsem se pobavila. Nejvíc se mi líbily části z Herbertem Einsteinem :D A konec byl naprosto nečekaný... Jsem zvědavá na film...

Hodnocení na 3 3/4 hvězdy.

Hannelle
15.12.2016

Upřímně řečeno, nějak jsem této knize nepřišla na chuť. Ze začátku to vypadalo slibně, pak se ale příběh zvrtnul, začalo to být zdlouhavé a překombinované. Kniha mě nebavila, není to můj šálek kávy. Další díla tohoto autora má knihovna rozhodně nepřivítá, bohužel.

Jaruš7
15.12.2016

Kniha - film se svérázným humorem pobaví a to je to podstatné.

Kattunka
14.12.2016

Kniha mě moc nebavila, musela jsem se přemlouvat, abych jí dočetla do konce.
Přišlo mi to jako šílená slátanina, některé pasáže byly vtipné, ale pro mě spíše převažovaly části nezáživné. Tolik obsažených historických postav z různých koutů světa, spousta náhod atd. překročily u mě pomyslnou hranici snesitelné absurdity.

Kíťovec
13.12.2016

... příjemná, odpočinková, úsměvná a jistě psaná s nadsázkou. Už dlouho jsem si u knížky takhle parádni neodpočinula :)

Akemi4
12.12.2016

Film mi přišel o něco lepší, ale pořád je to zábavné. :)

Pavluška33
02.12.2016

Pro mě jednoznačně horší než Analfabetka, možná proto, že Staříka jsem četla až jako druhého. Nějak mi přišlo, že až s druhou knihou autor svůj typický sarkastický a zcela absurdní smysl pro humor dotáhl k dokonalosti. Nicméně i přesto velmi zajímavý počin

Geramon
02.12.2016

Prostě parádní kniha. Je tam sice hodně politiky, ale proč ne :o)))
Vřele doporučuji.
Je tam všechno, zápletka, zločinci, auta, bouračky vraždy ,farář i slon.
Jak by řekla Kráska z této knihy kur....dopr.... to je fakt kur.... dobrá knížka
:o))))

lenkaabooks
29.11.2016

Když dojde na politiku, vypínám uši, to je motto stoletého Alana. Přesto se tento odborník na výbušniny připlete k tolika historickým a politickým událostem a tak absurdními způsoby, že se musíte smát nebo alespoň vrtět hlavou nad autorovo fantazií.