Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/12_/129734/stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4.23348

Jonasson (1.)

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvan

Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2009 ...více

Pavluška33
02. prosince

Pro mě jednoznačně horší než Analfabetka, možná proto, že Staříka jsem četla až jako druhého. Nějak mi přišlo, že až s druhou knihou autor svůj typický sarkastický a zcela absurdní smysl pro humor dotáhl k dokonalosti. Nicméně i přesto velmi zajímavý počin

Geramon
02. prosince

Prostě parádní kniha. Je tam sice hodně politiky, ale proč ne :o)))
Vřele doporučuji.
Je tam všechno, zápletka, zločinci, auta, bouračky vraždy ,farář i slon.
Jak by řekla Kráska z této knihy kur....dopr.... to je fakt kur.... dobrá knížka
:o))))

lenkaabooks
29. listopadu

Když dojde na politiku, vypínám uši, to je motto stoletého Alana. Přesto se tento odborník na výbušniny připlete k tolika historickým a politickým událostem a tak absurdními způsoby, že se musíte smát nebo alespoň vrtět hlavou nad autorovo fantazií.

Denikyy
28. listopadu

Skvělá a vtipná knížka s nápadem podobným Forestu Gumpovi:) Někdy jsem se u ní smála nahlas jako něco ( Což bylo třeba v MHD docela zvláštní a trapné) J. Jonasson píše opravdu čtivě a kniha vás do děje rychle zatáhne. Kniha má 2 dějové linie a musím přiznat, že opravdu netuším, která mě bavila víc. To co bych ale knížce vytkla - někdy mi přišlo že autor zacházel do přílišných detailů. Někdy něco popisoval zbytečně dlouho.

LadyKet
28. listopadu

Takový trochu skandinávský Forrest Gump :). Místy vtipnější, občas méně vtipný. Viděla jsem i film a ten mě také bavil.
Styl textu je ale hodně jednoduchý, což zas koresponduje s jednoduchostí hlavní postavy.
Pro pobavení doporučuji.

alena67
24. listopadu

kniha nemá chybu

_ld91
24. listopadu

Na tuto knížku jsem se velice těšila, jelikož jsem na ni slyšela a četla spoustu kladných ohlasů... Ve finále zklamání, jedna z velice mála knih, kterou jsem nedočetla. Mám doma i Analfabetku a po Staříkovi se mi do ní ani nechce pouštět. Možná jednou přijde čas, kdy se k ní vrátím, možná jsem ji jen nečetla ve správném rozpoložení...

petra2112
20. listopadu

Knížka mě moc nebavila. Pasáže z dějin byly dlouhé a tak absorudní, že mi ani nepřišly zábavné:-( Ale možná se mi jen nestrefila do nálady...

nikol7737
15. listopadu

V knize se vyskytuje velice absurdní humor, který bohužel nebyl pro mě.
Na knihu jsem se velice těšila, mám ráda vtipná díla.
Nic méně knihu jsem po pár dnech odložila a už se k ní nevrátila.
Tato kniha se ve mně zapsala pouze jako 1.kniha, kterou jsem nedočetla.

Etvel
13. listopadu

Teda ale ty čtyři hvězdy jsem udělila jen díky tomu, že jsem tu knihu četla s velkými rozestupy, jako by se jednalo o povídkový soubor. Protože kniha na jeden zátah to opravdu není. Ale tak, svého času docela originální příběh. Konec tečka.

Netopyr07
10. listopadu

Líbí se mi ten krásný černý humor :-) Některé pasáže na mě ale byly příliš zdlouhavé a "okecávací", zvláště pak rozebírání politiky, takže su vlastně jako hlavní hrdina Alan - jak dojde na politiku, vypínám uši. Co má autor pořád s těmi bombami???

Bigluska
07. listopadu

Příjemná oddechovka. Žádná náročnější zápletka. Nevtíravý, sympatický humor. Procházka dějinami. Doporučuji každému. Nadsázka.

bakjo95
05. listopadu

Po přečtení komentářů a hodnocení na tuto knihu jsem měl za to, že to bude LEGENDÁRNÍ KNIHA....a taky, že jo...ona byla! Moje nejoblíbenější postava, samozřejmě stařík, byl perfektně ztvárněn autorem coby nicneřešící děda, užívající si života, schopen strávit klidně 10 let na lehátku popíjením drinku (bez paraplíčka). Nejvíc na této knize oceňuji práci s časem a humor autora. Jelikož staříkovi bylo sto let, tak prožil každou důležitou událost 20. století a autor rozhodl tak, že většiny z nich byl i součástí. Příjemné prokládání historie Alana s aktuálním dějem nakonec hezky vyvrcholilo v krásně propletený konec resp. začátek, tedy útěk z domova důchodců. Doporučuji! 100%

hrabalikoval
04. listopadu

Nejdřív se mi do knížky vůbec nechtělo, ale nakonec jsem se přemluvila a knížku začala číst. Zavřela jsem ji až na poslední stránce. Vtipně napsané putování životem staříka, který "změnil svět". Tahle knížka mě bavila každou její stránko a už dávno jsem se u knížky tak nenasmála.

lisc
02. listopadu

Docela jsem se pobavila a při čtení nahlas nasmála: občas jsem si říkala, že nejde takové fantasmagorie ani vymyslet.

Eridan
01. listopadu

V literárním nebi budou mít Forrest Gump a Karl Karlsson pryčny vedle sebe. Jejich příběh je v mnohém tak podobný, že jim nic jiného ani nezbude. A přece to bude pro oba doslova utrpením. Forrest celé dny sní o své milované Jenny, o tom, jaký krevety měl Bubba rád, a kterou zmrzlinu by si dal s kapitánem Danem. O čem by asi snil Karl Karlsson? O tom, jak se dobře nadlábl u Stalina, jak patnáct let ležel na Bali bez hnutí prstu a hlavně o chlastu s paraplíčkem.. hmmm! Že měl někdy nějaké přátelé..? "Hm, no nevím, náboženství, politika a přátelství mě nezajímají... co bude dnes k večeři? A nebyl by panáček? Nebo tři?" Zatímco Forrest je svým naivním pohledem na realitu inspirativně přitažlivý, požitkářský cynik Karlsson mě v půli knihy začal vadit. Ne, že by se kniha špatně četla. Jen napsána výborně! Svižný jazyk, neotřelé a neočekávané dějové zvraty, vtip a nadhled jenž vám rozpohybují bránici. Ideální čtení na léto. Jak si ale člověk jednou uvědomí tu povrchnost a nihilismus hlavního hrdiny, už to prostě není tak nějak ono. Možná se jen pobavit, svézt se na vlně sarkasmu a zase někam do hlubších vod. P.S. Nemohu se zbavit dojmu, že vztah s Amandou na posledních dvou stránkách knihy je přáním vydavatele. "Hele, Jonasi, ono by se to líp prodávalo, kdyby tam byl nějakej jakože vztah a happyend. To lidi žerou." "Já už to dokončil... no tak jo, ještě tam připíšu dvě stránky, něco vo tom, že se jakože ta sterilizace úplně nepovedla, ne a..." "No to je skvělý! Ještě možná, aby to bylo uvěřitelný...." "Dám tam kocoura." "Paráááda!"

Januletta
01. listopadu

Půjčila jsem si ji od kamarádky na dovolené a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Naprosto famózní kniha s humorem,nadsázkou byla vodičem dobré nálady. Vážně vřele doporučuji :)

Freedomova

Kniha se mi moc líbila, přečetla jsem ji jedním dechem a určitě ne naposled. Lehké a vtipné čtení, které příjemně odreaguje a zanechá milé pobavený pocit.

pawla.sevcikova

Dokonalá, četla se sama. Úžasně jsem se u ní nasmála. Krásný nadhled vypravěče, svět by hned vypadal líp, kdyby na něj člověk koukal jeho očima :)

Edus
28. říjnaodpad!

Těžko uvěřit, že někdy může být filmová adaptace o tolik koňských délek lepší než knížka. Poctivě jsem se prokousal celou touhle švédskou srágorou, ze který čiší ústřední myšlenka "My Švédové jsme nejlepší a nejchytřejší a i když jsme malý a malý sebevědomí, jsme prostě nejlepší".

Zatímco ve filmu je Alan prostě srandovní mimoň, co se se mu život spíš děje, než aby ho řídil, v knize se pan Jonasson snaží vytvořit novýho Enšpígla, který je navíc schopný všechny blbce kolem přečúrat jako nejmenovaný Josef Švejk. Ta snaha je tak křečovitá, že se člověk vlastně cítí i trošku trapně - trapně za autora. Škoda.

petruuuna

Skvělá, vtipná, dobře napsaná!

tatruszka

Tak tenhle příběh mě naprostro odzbrojil :-D Jeden jediný člověk ovlivní dějiny celého světa, aniž by to vůbec tušil :-D Naprostá bomba!

kacka65

Do první třetiny mi to připadalo dost zvláštní, potom mě kniha začala bavit.

jaroslava1

tuto knihu jsem poslouchala jako audioknihu v podání pana Martina Stránského - bylo to výtečné, jeho hlas se moc hezky poslouchá a vždy jsem se těšila, když nastala ta chvíle, kdy zase budu mít čas ho poslouchat - všem doporučuju

achilles

Naprosto úchvatné čtení. Takové knížky se čtou samy a nejlepší by bylo, kdyby nikdy neskončily. Jen bych rád věděl, kolik jim z těch peněz zbylo :-)

laepus

Jde k tomuhle něco dodat, co tady není už aspoň stokrát napsáno? Nejde, proto se o to nebudu ani pokoušet. Geniální kniha.

Pjater

Kniha má skvělý spád a vy prostě chcete vědět jak to s tím starouškem vlastně je. Při čtení si musíte uvědomit, že je to pouze kniha!!!! Nejde tady o literaturu faktu, takže doporučuju vypnout, otevřít knihu a užit si ji do poslední stránky. Pokud to uděláte určitě si získá vaše srdce a pobaví. Jen ji prosím nečtěte ve vaně. Nebezpečí utonutí.

druzickaster

Výborná, čtivá a laskavá kniha.

iz67

Věc, která dobře začne a pak se celá rozpadne a stane se z ní zábavná učebnice dějepisu 20. století.

Sighisoara

Lidi už nemají o čem psát.... ale 920 kreditů skoro psychologa, skoro filozofa, skoro ... mě budou rozesmívat i na smrtelné posteli! :-) to byl ten světlý okamžik, pro mě jediný.