Léto s knihou

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/12_/129734/stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4.23083

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvan

Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2009 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
petruuuna22.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Moc jsem se bavila.

jana386621.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jednou za cas se objevi knizka, u ktere doslova jasam. Tahle je jedna z nich. Urcite patri do mych top ten, must read before you die a ja nevim kam jeste. Proste genialni. Ale clovek musi znat sem tam nejakou tu historickou souvislost, aby se nalezite bavil.

Maggie70420.08.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Nevím, co si o tom mám myslet. Severský styl psaní mi prostě nesedne, jak u detektivek, tak u tohoto - asi vtipného příběhu. Četlo se mi to špatně, nějak extra jsem se nenasmála. Moc mi to nesedlo.

zichisek18.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Knihu mi doporučil manžel. Historické vzpomínky Alana mne ne vždy bavily, ale jeho příběh ve sto letech byl vtipný. Kniha se četla dobře. Jdu na Analfabetku :)

Elea17.08.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Knihu jsem dočetla jen díky svému přesvědčení, že se knihy mají dočíst. Humor mi připomínal Švejka, ale toho rozhodně nemusím. Takže další knihy od Jonasson raději ne.

Dariina16.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Brilantní výkon! Klobouček, Jonasi! :)

kahuda0116.08.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Průměrná kniha, něco mě bavilo, něco jsem musel přeskočit... Další knihy od Jonassona už číst nebudu.

Zdeňula14.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Kniha se moc pěkně četla .)

Pavlusa00714.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Ať si kdo chce co chce říká, takhle má vypadat zábavná knížka :).

momo.kg13.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Tahle kniha mi hodně sedla. Super počtení.

_Markéta_12.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Kniha je dobrá, dokonce jsem se i párkrát zasmála, ale podle recenzí jsem od knihy čekala daleko víc! (možná právě to byla chyba)...

mirek2412.08.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Obrovské zklamání. Nevím, jak moc jsou pozitivní recenze ovlivněny mediální masáží, nicméně ta kniha je hodně podprůměrná.

IvetB12.08.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Ne. Fakt ne. Snažila jsem se ale tohle se nedalo. Nápad originální. Ale někdy to nestačí..

prostěkáťa04.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Nádherná kniha, která vykouzlí úsměv na rtech :-)

iluliacross28.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Není to úplně můj styl. Největším plusem pro mě byla originalita. Nic podobného jsem v životě ještě nečetla. Kniha je plná šíleností, bláznivých paradoxů a úsměvných scének, které dokazují autorovu představivost. Nevím, jestli mám jiný smysl pro humor nebo jsem nebyla v tom správném rozpoložení, ale kniha mi nepřišla bůhví jak vtipná. Ano, byla takový svěží a svižná, ale rozhodně jsem se u čtení nechytala smíchy za břicho, jak popisuje spousta nadšených čtenářů. Pár úsměvných momentů tam bylo, to nepopírám, ale to je z mé strany asi tak vše. Přes to všechno to byla velice čtivá kniha, kterou jsem přelouskala s chutí za pár dní a nad jejím příběhem jsem se zabavila. Nebudu nejspíš horlivý nadšenec Jonassových knih, ale rozhodně nebudu odpůrce.

Eeli27.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Milá a neuvěřitelně vtipná kniha plná nenásilného a inteligentního humoru. Jednoduchá a zároveň zamotaná zápletka s návraty do minulosti, kdy "stařík" švejkovského typu neúmyslně zasahuje do významných dějinných událostí. Tyto pasáže pro mě byly z celé knihy ty nejvtipnější.

anelaz26.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Spisovatel mě opět nezklamal, Stařík se mi líbil o trochu víc než Analfabetka, obzvlášť poslední třetina knihy a nejvíce část, jak Alan líčí co se stalo, když vylezl o okna ..... to jsem se fakt bavila. Přeju si jen další takové knížky plné humoru!

lenkavildomcova25.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Skvělá kniha! Autor nás provází událostmi 20. století s humorem a lehkostí. Připomíná mi to našeho Švejka, Foresta Gumpa a Járu Cimrmana.

adelinka25.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Veľmi dobrý príbeh na ktorom som sa pobavila. 100-ročný vitálny starček, ktorého celý život bol dosť dobrodružný, nemôže predsa byť spokojný v domove sociálnej starostlivosti. :-) Preto sa rozhodne v dobrodružstve pokračovať.... :-) :-)

Juzzy24.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem četl (a není jich zrovna málo) - a očekávání (viz Ankavi) nechte v šuplíku, nechte se prostě jen unášet úžasným příběhem 20. století.

AllyKumari23.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Příjemná oddechovka, při níž se hodí mít základní povědomí o dějinách dvacátého století. Rozkošně bizarní a zábavná, přesto necítím potřebu číst další autorovy knihy. Myslím, že ani tuhle knížečku podruhé do ruky nevezmu - tedy ne dřív, než zcela zapomenu, o čem byla.

unique21.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Příběh v současnosti byl zábavný, místy absurdní, humor laskavý a chvílemi i černý (Sedni, Soňo!). Velmi mě zaujal životopis Allana prolínající se s událostmi 21. století.

Až tak moc jsem od Jonassona nečekal, ale na dovolené jsem zhltl po sobě všechny tři knihy. Jeho styl psaní mi prostě sedl.

Agatha8420.07.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Pro mě příšerně nudné a nezáživné, asi budu mít co dělat, abych knihu vůbec dočetla, a to stránky už i přeskakuji :(

Irsaf19.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Pěkný čtení.

cerna.pet19.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Za mě super kniha, vtipná, plná zvratů, jediné co mě moc nebavilo byla Alanova minulost kde se propírala politika, to pro mě bylo zdlouhavé ale zvládla jsem to a musim říct že je to jedna z mála knih která se mi velmi líbila, určitě si přečtu i další. Alan je velmi sympatický starý děda který bere život jak je.

lucille4818.07.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Knihu jsem přečetla celou, uznávám, že je dobrá, ale nic víc. Zvratů je tam na mě moc. Kniha pro mě to není.

knihomilka17.07.2016Hodnocení knihy 0 z 5

Toto je skutočný odpad, nezvládla som to dotiahnuť do konca, mala som toho dosť, až po krk. Bola som zvedavá na túto knihu, keď sa o nej toľko hovorí v samých pozitívach, ale toto bolo fakt hnusné, vulgárne a každú chvíľu nejaké násilie. Autor si najradšej robí žarty zo smrti v rôznych podobách, čo nedokážem pochopiť, ako môže niekomu pripadať niečo také vtipné. Podľa mňa je to vyšinutý spisovateľ, ktorému by mali zakázať písať v takomto duchu. Už nechcem o tomto autorovi ani počuť.

RudýOnkel15.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Ála švédský Švejk :D Nikdy jsem se u ničeho víc nenasmál, ani u filmů (možná jen u Borata :D ). Ale bylo pro mě zklamáním, když jsem shlédl film, který obsahoval jen 65% knihy. I tak, někdy jsou knihy lepší než filmy :D

Garfinela12.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Naprosto vynikající kniha. Neskutečně jiná než všechny ostatní, zábavná, bizarní, úžasná

ManželéMannovi04.07.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Kniha nebyla špatná. Dočetl jsem, ale že bych se nějak extrémně bavil, to se říct nedá.

Mann