Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/12_/129734/stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4.23675

Jonasson (1.)

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvan (2009)

Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno:, Panteon
Více informací...

Aniday
včera

milé i čtivé...

jamesek007
včera

Jakmile jsem si přečetl, že hlavní postavou je Karlsson a je ze Švédska, osypal jsem se. Vzpomněl jsem si totiž na jiného Karlssona (Karkulína) z pera pachatelky Astrid Lindgren. Vylekalo mně, že Karkulín dospěl a s ním i děti z Bullerbynu. Po zjištění, že to není od Astrid, ale Jonase - autora Zabijáka Anderse - osyp zmizel.
Kniha výborná - film slabý - audiokniha výborná - kniha na přeskáčku vynikající. Plný počet - a jdu do Analfabetky !!

manioaio

Stařík mě na mnoha místech zahřál na srdci a na pár místech jsem si zase uvědomila, že jsem nedávala moc pozor a musím se o kousek vrátit. Jsem ráda, že mám s fiktivní postavou románu společnou vlastnost, a to naprostý nezájem o politiku. Stejně jako Alan přestanu vnímat, kdykoliv se debata sesune politickým směrem. I tak byl Alan celý život svým způsobem užitečným občanem. "Je to, jak to je a bude to, jak to bude". Zpočátku jsem nedokázala přijmout fakt, s kým vším se setkal, ale to bylo nejspíš právě to, co mi po čase přišlo nejúžasnější. Stařík je rouzmný, víceméně pravdomluvný, inteligentní a přizpůsobivý muž, kterého si nelze neoblíbit.

RyxiraAmyGinger

No, kdybych nejdřív neviděla film, asi bych se v tom trošku ztrácela. Takhle jsem se ale mohla míň soustředit na děj a víc na jednotlivé pasáže, což bylo určitě ku prospěchu věci.

Aleen

Beru nadsázku, obrazotvornost a beru všechny výmysli, protože příběh je zamotaný, ale logický. A ze všeho nejvíc je prostě velmi humorný. Sranda jako blázen! A to beru úplně nejvíc. Zaslouží si svou popularitu. U tohohle počteníčka si odpočinete!

gumkacik

U této knihy byla jednoznačně chyba na mé straně. Kniha mě místy nebavila, ačkoli sama o sobě je vtipná, dobře napsaná, se zajímavým námětem. Využiji zde slova popisující Alana: "Vysvětlil, že s ním se to má tak, že když se lidi baví o politice, přestane poslouchat. Dochází k tomu jaksi automaticky." (str. 367) Na koho (bohužel stejně jako na mě) sedí tento citát, ten bude mít při čtení krušné chvilky.

Welinie

Achjo. Nevím čím to přesně bylo, ale na tak opěvovanou knihu klidne dám dopustit. Nuda nuda nuda a zase nuda. Vůbec jsem se nesmála :-\ Ani mi to nepřišlo nijak jinak humorné. Navc to je téměř to samé, jako Analfabetka. Škoda.

arket

Parádní kniha, která čtenáře pobaví ale i poučí.

Laviii

Kniha mě neustále velice bavila, zejména díky Stránskému, který jí výborně/zábavně četl. Nevím, zda by mě tolik zaujala v tištěné podobě, nicméně, výborná :-)

Kateřina1011

Tahle knížka kolem mě prošla 2x, aniž by mě lákala ke čtení. Nicméně, zkusila jsem a když to shrnu, většinou mě čtení bavilo, protože bylo velice snadné u něj vypnout a odpočívat. Díky lehkosti vyprávění, krásné fantazii bez jakýchkoliv hranic, a jemnému, nenásilnému humoru,který mě dokázal úplně zbořit. Ale to se týká přítomného děje. Naopak minulost mě na konci už vysloveně rušila. Z konce jsem byla trochu zklamaná,čekala jsem trochu víc. Ale příjemné, odpočinkové, za mě fajn.

Hathor89

Při čtení jsem se bavila. Kniha plná neuvěřitelných příhod. Svérázný humor. Geniální nápad zúročit významné události a osobnosti 20. století … a navíc poznat Alana, experta na výbušniny, který ovlivnil vše okolo sebe. Rozhodně nedoporučuji film, který hodnotím jako příšerný … jedno zhlédnutí mi stačilo (a bylo těžké dokoukat až do konce), kniha je mnohem zábavnější.

Džerkys

Super knížka, už dlouho jsem se takhle nezasmál.

Ajinka126

V prvních pár kapitolách mi dělala potíž orientacene ve švédských jménech mnoha postav. Nemohla jsem si zapamatovat kdo je kdo. Po chvilkovém zmatení jsem se jmény postav a měst (končící na "ping") zžila natolik, že mi přišla vtipná sama o sobě. Stařík se mi v knižní podobě líbil mnohem víc než film. Příběh je opravdu vtipný svou neuvěřitelností a "náhodu". Nebojte se ho :).

Ayvi

Nejdřív to vypadalo, že to bude spíš takový "pokus" o humornou knížku, protože jsem podlehla svým představám a dělala jsem si veliké naděje. Záhy se ale ukázalo, že typů humoru je neskutečně mnoho a tenhle zatracenej dědek má prostě svůj osobitě chladný humor, se kterým mě prostě dostal. Tak jsem třeba jela v metru a musela jsem se smát. Ukazuje se, že geronti vlastně nemusejí být tak nudní, jak se na první pohled zdá. Alan Karlsson svým (leckdy nezáměrným) důvtipem, při kterým si vždy udržel chladnou hlavu a působil, jako by to všechno vlastně myslel vážně (podle mě tedy myslel!), vlastně přechytračil všechny pobudy, které potkal na své "cestě". Některé pasáže (zvlášť z jeho minulosti) byly na mě ale někdy už moc zdlouhavé a za to beru jednu hvězdičku, avšak až mi bude smutno, vezmu tuhle knihu do ruky a Alan mě zase dostane svým osobitým humorem.

Mali88

Asi nebudu patřit k těm, které knížka uchvátila. Přesto byl příběh chvílemi čtivý a úsměvný. Ale že bych se řezala smíchy, to se říct nedá.

Halka2

Stoletý stařík mě pobavil. Návraty do minulosti byly nakonec i poučné. Dávám pět hvězdiček za sice neuvěřitelný ale humorný a čtivý příběh. I když..... co víme co může být skutečnost a co fikce. Souhlasím se Sofós.

Iqaaro

Skvělý děj, milý, odpočinkový:)

Daenerys

Rozhodně nepatřím k těm, kdo by se nad knihou "řezali smíchy", vlastně si říkám, kde probůh někdo takovou pasáž nalezl? Na druhou stranu na mě celý příběh působil tak nějak mile, pohodově a velmi mě překvapila čtivost textu, za to přidávám čtvrtou hvězdičku.

trudoš

Úsměvné čtení, přesně v duchu mrazivě černého humoru chmurné Skandinávie. Vlastně taková švédská kombinace Malého velkého muže, Švejka a Forresta Gumpa, což je slabinou i předností celé knihy. Slabinou, protože postava jedince ovlivňujícího dějiny napříč stoletím už tady byla mnohokrát a i lépe zpracována. Předností, protože to prostě legrace je a ještě k tomu hodně povedená.
Do vkusu se mi Jonas Jonasson však úplně netrefil a to pro občasně křečovitou grotesknost a hlavně vykalkulovanou gradaci příběhu. Situační komika se sice chvílemi vyhrotí naprosto geniálním způsobem, ale to celkovou zdlouhavost příliš nezachraňuje. V druhé půlce navíc dojde Stoletému staříkovy většina energie a vyvrcholení tak v podstatě vyšumí. Což je dost škoda v rámci toho, jak se zápletka úspěšně a barvitě zamotávala. V tomhle ohledu mohl autor nabídnout více, ale to by sám sebe nesměl zahnat do kouta, ze kterého evidentně netušil jak ven. Jinak ale zábavné a jsem docela zvědav, s čím spisovatel přijde příště.

Lana33

Nejdříve jsem si přečetla knížku, u které jsem se občas smála tak, že jsem nemohla pokračovat ve čtení. Plno skvělých historek a příhod, které hlavní hrdina zažil po celý svůj život. Je to sice místy dost přehnané, ale právě proto mě asi kniha natolik zaujala a mohla jsem si u ní odpočinout. Film byl pro mě velkým zklamáním.

werous9584

Miluju humor dotažený ad absurdum a tohle mě prostě nadchlo. Přiznám se, že jsem "četla" jako audioknihu a v kombinaci s hlasem Martina Stránského se jedná o nezapomenutelný zážitek, Div mi netekly slzy smíchu.

monika8335

Super kniha, libila se mi moc. Jen tech politickych bla bla tam bylo na me moc :)

nejlepšítýna

Taky se řadím k těm, které tahle kniha vůbec nenadchla. Knížku jsem sice dočetla, ale stálo mě to každodenní úsilí ji vůbec otevřít. Za mě teda velké zklamání. Čekala jsem záchvaty smíchu a pobavení, jak všude ostatní knihu hodnotili, ale bohužel nic.

hanaraab

Oddechová knížka plná neuvěřitelných dobrodružství. Taky mě moc nenadchla, mám i druhý díl Analfabetka, která uměla počítat, ale vůbec se mi do ní nechce.

jali

patřím mezi ty,které knížka neuchvátila,měla jsem co dělat,abych ji dočetla.A vůbec jsem se neřezala smíchy,jak mi někteří líčili.To u Betty Mac Donaldové jsem se nasmála víc

Sofós

Kniha, kterou budete milovat nebo nenávidět, nic mezi tím. Při čtení jsem si zpočátku říkala, že si ze mně autor dělá legraci. Příběh byl absurdní, plný situací, které by v reálném životě nemohly nastat. Nebo mohly...? Něco ve mě mi našeptávalo, že čistě teoreticky k tomu všemu mohlo dojít. Takže pokud přistoupíte na tuto autorovu "hru", prožijete příběh, který vás pobaví a rozesměje. A navíc zjistíte, že ani ve 100 letech život nekončí...

kečup60

Zvláštní, ale také i zajímavé. Chvilku mi trvalo než jsem se začetla, ale nakonec to bylo zajímavé, zejména ty návraty do minolosti byly velmi vtipné.

ztráca

Právě jsem dočetla a musím říct, že na rozdíl od Analfabetky, kterou jsem četla jedním dechem, tak touto knihou jsem se doslova "prokousávala"... Nenadchl mě příběh a ani způsob, jakým byl podán.

Lutzinka

Taková pohodová oddechovka. Zajímavý styl vyprávění. Vtipné. :-)

daja9361

Velmi rozmanitý život na jednoho člověka, zase trochu z jiného soudku.Ty sprostý slova to poměrně kazila. Ale jako odpočinek dobré a nápadité. Vtipy vydařené.