Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/12_/129734/stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4.22863

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvan

Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2009 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
zorkpředevčíremHodnocení knihy 5 z 5

Neskutočne vtipná kniha s vyobrazením života starčeka a pár ďalších ľudí ktorý ho sprevádzajú na ceste. U mňa si získala veľké sympatie a zaradil som ju medzi moje obľúbené. Zistil som, že podľa knihy sa natočili aj film, no neodporúčam ho pozerať. Oproti knihe je film len strata času. A keďže som aj veľký filmový fanúšik tak aj strata peňazí.

PETERYY17.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Užásná kniha plná zvratů, příběh si však plynule jde od překvapení do překvapení. Jenom jsem čekal s jakou další historickou postavou se děda potká a jak vstoupí nezištně do dějin.

Val16.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Tak já se přiznám, že jsem se Staříkem prokousávala docela dlouho.... nevím, jestli je to tím, že jsem Analfabetku četla jako první, ale líbila se mi víc... Nicméně Stařík nebyl vůbec špatný. Autorův smysl pro humor je úžasný .... Podoba s naším Švejkem mě taky napadla :-)

JEJJ16.05.2016

Kniha se mi moc líbila. Alan je kombinace Forresta Gumpa a našeho Švejka.

Kessetra15.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Velmi čtivá a vtipná knížka pro chvíle pohody.

veriszv14.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Zase jsem se po dlouhé době u knihy smála nahlas! :D

Alemraj09.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Čím více knih čtu, tím hůř si vybírám další k přečtení... Tuhle knihu mi doporučil prodejce v knihkupectví...prý děsná sranda. Je to vtipné, je to šíleně absurdní, skvěle zamotané a prolnuté jak časově, tak i postavami....ale čím víc jsme knihu četla, tím menší chuť to dočíst a ve finále mne nejvíc bavila Allanova minulost, ale pak už té absurdity bylo tak strašně moc, že jsem se šíleně nutila ji dočíst... a vlastně strašně lajdácky skončilo....konec odbytý.

medvedice309.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

K četbě této knihy mě inspirovalo její dramatické zpracování pro Český rozhlas. Dobře jsem se bavila. Při čtení knihy rovněž.

Lolila04.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Úžasná kniha!!! Kniha, pri ktorej som sa neskutočne bavila. Mám rada prelínanie minulosti so súčasnosťou a ešte tak vtipne podanou:-), celé to bolo postavené na absurdných situáciách, ale výborne napísaných. Túto knihu buď si zamilujete alebo vás vôbec neosloví. Pre mňa super:-)

Etule29.04.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Na knihu jsem byla opravdu zvědavá, protože jsem na ni slyšela samou pozitivní kritiku. Bohužel jsem se ale dočkala zklamání. Zpočátku mě výlety do jeho minulosti bavily, ale v jednu chvíli toho bylo opravdu hodně a sahalo to až do absurdna a začalo mi to spíše vadit.
A rozhodně jsem nedokázala překousnout postavu Krásky. Chápu, že občas je někdo vulgární, ale co je moc to je příliš
Bohužel zklamání.

taikatalvi28.04.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Allan je taký švédsky Forrest Gump. Počas celej knihy sa dej strieda so súčasnosťou a jeho "pamäťami". Dozvedáme sa, že sa poznal s Einsteinom, Trumanom, Lyndonom B. Johnsonom alebo Mao Ce Tungom. Od knihy som očakávala veľa, nakoľko ju na nete vychvaľovali, všade sa písalo, že je to bestseller, ale... ja som zostala sklamaná. Musela som sa veľmi premáhať aby som knihu vôbec dočítala. Slabota.

Veroba24.04.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Po přečtení mám stejné pocity jako tady píšící zuzana4291. Po knize jsem sáhla, jelikož jsem chtěla vědět, jestli je to taková "bomba", jak je všude zmiňováno. Ze začátku jsem se i bavila, s počtem přečtených stránek ale klesala moje chuť knihu dočíst. Nakonec jsem se konce dobrala, ale očekávala jsem mnohem víc.

Bublinka.22.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

U nas doma ted docela jede severska literatura, tak jsem sahla po stoletem starikovi. Nelitovala jsem ani pet minut. Svoji absurditou to bylo naprosto genialni a tak moc pritazene za vlasy, ze jsem o tom porad musela nekomu vypravet. Dejova linka "soucasnosti" trosku pokulhavala za zivotopisem starika, ten me bavil rozhodne vice.

Ted po srovnani s analfabetkou, kterou jsem plynule navazala muzu rict, ze u me vic bodoval starik.

Mydli16.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Švédi mají smysl pro humor! My máme Švejka, američani Forresta Gumpa a švedi prostě Alana... Kniha se sice tváří jako detektivka ale jedná se o velice vtipný román rozkrývající jak dějiny Evropy, světa tak Švédska od Veliké války (1.sv.) po součastnost. Cimrman by čučel! :-)

lindapinda15.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Hodně jsem se přemáhala číst dál, přišlo mi to hrozně zdlouhavé. Často jsem nechápala, jak některé pasáže do příběhu zapadají. Potom se to nějak otočilo a knížku jsem s chutí dočetla.

Careza11.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Pěkné počteníčko. Je to tak neuvěřitelné až to může být pravdivé.

KKlara11.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Komické knihy nečtu, kdyby mi tuhle někdo nevnutil, sama bych si ji nevybrala. A ještě že byl kamarád tak neoblomný! Protože to bylo bezvadné čtení, nakonec jsem si ji poslechla i jako audioknihu a to také stojí za to.

lukas597406.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Mě to bavilo moc. Ta historická provázanost celou knihou byla geniální a aspoň si teď zapamatuju (nejen) americké prezidenty. Všem doporučuji :) !

Zuzana0806.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Tak jako Analfabetka i Stařík mě bavil svou absurditou :-) Těším se na autorovu další knihu, která má brzy vyjít :-)

iz6706.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Do první půli je to velice vtipná kniha. Poslouchal jsem audio verzi, nasedl do auta a po 6 hodinách vysedl ani nevěděl jak. Od poloviny se to začalo táhnout, ale furt docela zábavná učebnice dějepisu 20.stoletÍ

zuzana429104.04.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Od začátku jsem si myslela, že se budu náramně bavit, bohužel čím víc knihy jsem přečetla, tím víc jsem se nudila....v polovině jsem myslela, že knihu definitivně odložím, nakonec jsem knihu dočetla.....ale přeci jen jsem čekala daleko víc

cokolate04.04.2016

Začátek mě velmi chytil, čekala jsem ,že se budu bavit. A ani ke konci mě kniha nezklamala. Blížil se závěr a přesto jsem se nemohla od knihy odtrhnout.

niknikita30.03.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Zpočátku jsem se bavila skvěle, ale když se děj nahustil, musela jsem si dát čtenářskou pauzu. Nakonec jsem se prolouskala historickou mozaikou i snahou kriminálky, jak polapit švédského Švejka. Bylo toho ovšem na dva slušné romány...

Petrasuvicka30.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jonasson ukázal, že se v historii vyzná. Dát dohromady příběh plný absurdit, které spolu geniálním způsobem souvisí, k tomu je třeba pořádného fištróna a zároveň orientace na poli dějin. Pravdou však je, že historicky plochý a nepopsaný člověk si dějovou linku Alanova života neužije tak, jako dějepisem kovaný jedinec. Co se týká zápletky ze současnosti, není špatná, ale za historickým výčtem od roku 1905 dost silně kulhá. Pravdou taky je, že Stařík je lepší než Analfabetka Nombeko, takže kdo ještě nečetl, vezměte to odzadu, ať pak nejste Analfabetkou zklamaní :)

Adieles25.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Pěkná a čtivá kniha :-) pobavila jsem jak už dlouho ne :-)

Mark22.03.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Pěkná kniha. Dost jsem se pobavil.

Libunkaa07.03.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Mám ráda tyhle "pohádky" pro dospělé. Opavdu velmi dobře napsané.

mone06.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Boží, boží, boží. Miluju tyhle chytrý a zároveň bizarní věci.

mulderka02.03.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Že bych se kdovíjak bavila, to tedy ne... knížka mi přijde hodně přeceněná.

Sova1502.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Nad vlastní zápletkou se nedá asi moc zamýšlet. Vzpomínací pasáže mi osvětlili trochu zapomenutou historii. Chtěla bych mít ve 100 letech takovou vitalitu. Knížka se mi líbila, navíc jsme ji se synem četli nastřídačku při dlouhém projížděníní Švédskem. A vůbec mi nevadilo, že jsem před tím viděla film, který se taky moc povedl.