Století Zdeňka Buriana

Století Zdeňka Buriana
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39761/stoleti-zdenka-buriana-39761.jpg 5 16 16

11. února 2005 uplyne 100 let od narození významného českého malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana. Doma i ve světě jej proslavily především malby pravěkých zvířat a lidí a stovky ilustrací k dramatickým příběhům ze života indiánů, námořníků, válečných letců, lovců, dobyvatelů a dalších dobrodruhů. Ilustroval romány pro dospělé i knihy pro děti a mládež. Autorem dárkové publikace, kterou chce Knižní klub přispět k oslavám významného výročí, je Vladimír Hulpach, jenž se Zdeňkem Burianem jako nakladatelský redaktor úzce spolupracoval. Čtenáři v knize naleznou řadu barevných a černobílých reprodukci i dokumentární fotografie z Mistrova života a rovněž vzpomínku Burianova vnuka Jiřího Hochmana. Zajímavá grafická úprava je dílem Elišky Konopiské. ... celý text

Stanas513
18.02.2022 5 z 5

Nádherná publikace, vůbec jsem netušila, že můj oblíbený umělec nakreslil a namaloval přes 14 tisíc různých ilustrací! Už jako holka jsem měla ráda jeho znázornění pravěkých zvířat, bylo to tak "živé", že na to můžu koukat stále znovu a znovu a nikdy se mi to neomrzí. Ano, byl to velký Mistr.

heavy66
24.04.2021 4 z 5

Vyprávění o životě malíře, díky jehož obrazům se cestování v čase stalo běžně dostupné každému!

bazyk21
14.06.2020 5 z 5

příjemné nahlédnutí do kuchyně velkého malíře dětských dobrodružství

pablovendat
16.11.2014 5 z 5

Mistr Burian je prostě mistr.

DennisMoore
01.10.2014 5 z 5

Jsou knihy, v nichž absolutně nejde o text. Tahle je jednou z nich.

maryzka
03.05.2012 5 z 5

tohle se nedá číst tohle se musí listovat skoro pořád

Francoa
30.11.-0001 4 z 5

Kresby a obrazy Zdeňka Buriana obdivuji od dětských let a v Praze jsem nevynechal skoro jedinou výstavu.Pro mne byla kniha pěkné čtení,ale hlavně pastva pro oči.Za reprodukce kreseb,obrazů a fotografie dávám 100%,ale za text 80%.Vadí mi neseriozní věta, kdy autor publikace píše o vzniku trampského hnutí::"a velmi často vydávaného,dnes
již téměř zapomenutého autora kovbojek Zane Greye."Ta věta je vůči Z.G. nečestná
né-li přímo lživá.Nevím,zda-li to byl úmysl nebo neznalost? Uvážíme-li,že i v dobách
budování socialismu(doba byla pro tento druh literatury nepříznivá) zde vyšlo 10 knih
(1966 až 1979)Zane Greye a dvě dokonce v reedici,v celkovém nákladu hodně přes
900 tisíc,tj.bezmála milion výtisků a po roce 1989,zde vyšlo přes 75 titulů mnohé i v několika reedicích,z toho 30 prvních překladů do češtiny.Který americký autor tohoto dosáhl?A Zane Grey stále vychází nejen v U S A ,ale i v celém světě.Tak jak může seriozní autor napsat :"dnes již téměř zapomenutého autora"Ještě jedna poznámka:Zane Grey
patřil mezi nejoblíbenější spisovatele malíře,jak píše dcera Eva Hochmanová - Burianová
a jak on sám se zmiňuje v novinovém článku V oáze podolské romantiky.O tom se autor
publikace pan Hulpach ani slůvkem nezmínil!Přesto v knize,čas od času rád listuji.