Síla osudu

Síla osudu https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1938/bmid_stokehurstovi-sila-osudu-l1A-1938.jpg 4 223 27

Stokehurstovi série

< 2. díl

Ema Stokehurstová vyčnívá z davu, a to nejenom svou výškou. Je ryšavá, pihatá, sžíravě upřímná a netají se hlubokou láskou ke zvířatům – a takové nevěsty nejsou zrovna nejvyhledávanější. První ctitel se objevil až po nekonečném čekání, a není tudíž divu, že se do něj bezhlavě zamilovala – a že málem utonula v žalu, když ji opustil. Plná obav z osudu vysmívané staré panny začne dopřávat sluchu Nikolasi Angelovskému. Nikolas je pohádkově bohatý a ďábelsky krásný ruský emigrant, ale provází ho velmi rozporuplná pověst. Londýnská vybraná společnost se k němu chová odtažitě, Emin otec ho v blízkosti své dcery nevidí vůbec rád, ale Ema nakonec podlehne Nikolasovu naléhání a svolí ke sňatku. Místo romantických líbánek na ni ovšem čeká rozčarování: novomanžel jako by o ni ztratil zájem. Všímá si jí stále méně, jako by pro něj byla vzduch. Co by se muselo stát, aby se z jejich svazku nestalo jen další zoufalé manželství, které přežívá jen ze společenské nutnosti? Co když klíč k Nikolasovu nevyzpytatelnému chování leží v dávné minulosti? A co musí Nikolas udělat, aby v sobě našel dost odvahy k lásce?... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Domino

Prince of dreams , 1995

Senza Jenka
02.01.2024 2 z 5

(SPOILER) Hlavní hrdinka mě moc neuchvátila - ve dvaceti se chová, jako patnáctiletá puberťačka - rodiče mě nechápou, nenávidím je.
Celý skok do minulosti neobsahuje nic nového ani překvapivého, žádná záhada, žádný aha-moment - jen delší verze již jednou krátce shrnutého. Čímž autorka zbytečně promrhala spoustu stránek.
Přiznávám, že některé národy a historické epochy mě nikdy ničím nepřitahovaly a carské Rusko (stejně jako třeba Japonsko) mezi ně patří.
Suma sumarum - nižší kategorie.

kacenka6144
23.10.2023 4 z 5

A vzala jsem to rovnou na druhý díl. Co s načatým víkendem. Setkáváme se s Stokehurstovými o 7 let později. Z Emmy se stala mladá žena, která hledá své místo na světě. A nachází ho vedle ruského emigranta Nikoleja "Nikkiho" Angelovského. Jejich vztah je plný zvratů. Nikolajevův "návrat do minulosti" byl sice trošku zvláštní, i s náhlým "prozřením", ale i přesto jsem si tuto romantickou knížku opět užila. A musíme se přiznat, že byly chvilky, kdy se mi lehce zamlžily oči.

Edita1702
11.08.2023 5 z 5

Jsem příběhem velmi nadšená. Při čtení jsem cítila naději, zlost, bolest, lásku a samozřejmě nakonec štěstí. Naprosto doporučuji.

rampapa
13.05.2023 5 z 5

Moc krásná knížka. Příběh se mi moc líbil. Už se nemůžu dočkat až si přečtu další knížku od této autorky. Knížku velmi doporučuji všem co mají rádi romantiku.

Mesačnica
04.09.2021 2 z 5

(SPOILER) Oproti predchádzajúcej časti sa mi Síla osudu páčila o niečo viac, no nemôžem povedať, že by ma extra chytila za srdce. Trošku mi prišlo divné, že Nikolaj v podstate spal so svojou praprababičkou (?), síce vyzerala ako Emma a autorka to myslela, že to je predchodkyňa Emminho prevtelenia, či akoby som to vysvetlila, no aj tak... Prerod Nikolaja bol uveriteľnejší, ako u jeho svokra, no aj tak to bol jeden sebecký egocentrik, ktorý by si zaslúžil, nielen vylepiť zaucho. Dosť zvláštne bolo uplatňovanie Nikolajových sľubov v manželstve, na jednej strane sľuboval Emme, že bude slobodná a potom sa jej tam vyhrážal a rozkazoval jej. Emma nemusela tiež kývnuť hneď prvému nápadníkovi, keď jej to s Adamom nevyšlo. Neviem, ale veď bola finančne zabezpečená a do svadby sa nemusela hrnúť a ešte aj s vidinou, že taký muž ako Nikolaj, ju bude rešpektovať.

Ms.Floyd
25.02.2021 5 z 5

Tato série mě velice milé překvapila. Je tedy trošku netypická, ale není to na škodu, právě naopak.
Hlavní hrdinové Emma a Nikolaj jsou sympatičtí, příběh má originální zápletku lehce podobou tématům knih od Barbary Erskine, nicméně Síla osudu se mi líbila mnohem víc. Za sebe ráda doporučuji oba svá díly série, Síla osudu se mi líbila asi o chlup víc!

Katka313
10.02.2021 3 z 5

Líbila se mi více než první díl, hodně smutná a častokrát jsem si pobrečela. Emy mi bylo hodněkrát líto. Ale aniž bych věděla hodila se mi aspoň do výzvy (retrospektivně). Takhle série pro mě nejslabší že všech od LK.

MonaLisa42
03.06.2020 3 z 5

Příjemná a čtivá kniha, která mě trochu zklamala.
Od této knihy jsem čekala daleko víc. V minulém díle jsem si velice oblíbila Emmu i Nikolaje, a tak jsem se jejich příběhu nemohla dočkat. Emma mě rozhodně nezklamala, i zde jsem v ní viděla tu 'malou' tvrdohlavou nezbednici. Její mazlíčci mě okouzlily. Nikki je prostě zatvrzelý paličák, který si toho v životě už mnoho protrpěl. Musím přiznat, že jsem si chvílemi o Nikkovi myslela, že je šílený. Přenesení do minulosti se mi nelíbilo a v knize mi chybělo napětí. Naopak jsem ráda, že jsem se dozvěděla o budoucnosti Taši a Luka. Naštěstí byl v příběhu Jake, který knihu alespoň trochu zpestřil. Děkuji!!!

tatjana1737
13.05.2020 2 z 5

(SPOILER) !!! POZOR SPOILERY!!!

Po znovuotevření knihoven jsem se rozhodla vrátit vše, co jsem doma měla vypůjčeného. Kromě Čekanek jsem si půjčovala i tři jiné knihy od LK, které jsem ani neotevřela, a protože mi to náhle bylo líto, rozhodla jsem se jim dát šanci. Po přečtení Síly osudu, kterou jsem začala (bez zjištění, že Půlnoční anděl ji dějově předchází), jsou moje dojmy poněkud rozpačité. Stejně jako Jude Deveraux, i Lisa Kleypas umí psát hezky, dobře vykreslí své hrdiny, umí postihnout jiskření mezi nimi. Ale stejně jako u mnoha knih JD, i zde mi zápletka přišla velmi nevěrohodná. Už na začátku mi poněkud vadilo uchopení hlavní hrdinky. Ani ne tak, že je zrzka a navrch vysoká, ale nějak jsem nedokázala uvěřit tomu, že by ve viktoriánské Anglii nějaké děvče z vyšší společenské třídy provozovalo soukromý zvěřinec a chodilo v kalhotách.

Protože jsem nečetla předchozí knihu o Taše, nebyla jsem vůči Nikolajovi zatížena žádnými předsudky. Jeho vyhrožování Milbankovi bylo zákeřné (zatlačovat někoho silou, kdo nemá prostředky ani možnosti se bránit), ale čtenář mu to odpustí, protože to vlastně dělá z lásky. Oproti jiným jsem byla ochotná mu odpustit i to chování po svatbě, stále jsem čekala, co se dozvím o jeho minulosti a proč se tak uzavírá před city. Toho se mi ovšem moc nedostalo. (Ale moje zklamání bylo vykompenzováno, když jsem si přečetla Půlnočního anděla, protože vysvětlení je uvedeno zde.)

Po přečtení zdejších komentářů jsem byla zvědavá i na onen "výlet v čase". Takovéhle dějové kličky mi nevadí, naopak, když jsou uchopeny dobře, tak jsem ochotná přimhouřit obě oči nad tím, že v reálu se to neděje. Jenže WOW efekt se moc nekonal a ve výsledku jsem byla spíše zklamaná. Tahle část knihy by si klidně zasloužila knihu vlastní, na můj vkus byla dost stručná a ta vyzdvihovaná osudovost, mezi Emilií a Nikolajovým předkem, se vlastně ani nekonala. Působilo to na mne spíše tak, že Nikolaj k ní vzplanul nikoli pro ni samotnou a pro její osobnost, ale protože mu připomínala Emmu z budoucnosti. Emilie tak na mne v příběhu působila povrchně, jako holka z vesnice, která si polepšila, je zahrnovaná šperky a láskou, ale sama toho moc nedává nebo alespoň neukáže. Ostatně se mi nechtělo věřit ani tomu, že by se natolik neovládala, aby v carově přítomnosti kritizovala jeho politiku, obzvláště, byl-li Petr vnímán jako takový netvor a zaslepenec, jak byl v knize líčen... Vlastně všechno, co se v minulosti událo, bylo dílem Nikolaje z budoucnosti, který se nestal svým předkem, ale ukradl mu totožnost, choval se jinak než on (což Petr sám zmínil), a tím začal psát celou tu rodinnou historii Angelských (čemuž se zprvu tolik bránil)...

Flashbacky z / do minulosti byly zajímavým motivem, moc se mi líbil ten s krajkovým šátkem. A z toho, že nakonec měla flashback i Emma usuzuji, že se ti dva opravdu v minulosti již potkali?

U osudové lásky bych čekala větší hloubku, ale příběh, ač byl dějově bohatý na různé zvraty, na mne působil povrchně. Vadí mi i ploché vykreslení vedlejších postav (Milbank byl vlastně od počátku ubožák, což se projevilo později mnohem víc), které slouží jen jako kulisy pro ústřední dvojici. Nemluvě o tom, že informace o Rusku a vykreslení ruské šlechty mi zavání jistými stereotypy. Vyobrazení sexu je samostatnou kapitolou, když se Emmě už asi popáté zahrotily bradavky, měla jsem chuť se knihou bít do obličeje, ale zahrocování pokračovalo. Škoda, že Kleypasová po několikerém vylíčení milování mezi hrdiny ztrácí náboj a je to "na jedno brdo"...

Po Čekankách, které se mi (až na díl věnovaný Daisy, ten byl takový... divný) moc líbily, byla Síla osudu spíše zklamáním. Ve srovnání se sérií, kterou jsem od LK četla jako první, bych hodnotila 2,5 *.

Mimochodem: Asi první obálka, kde vzhled aktérů vcelku sedí ke knižnímu popisu hrdinů. (Jen ta muskulatura je na mne fakt moc.)

luci2
13.02.2020 4 z 5

Na příběh Nikolaje jsem se velmi těšila. První polovina a závěr příběhu byl úžasný, avšak návrat v čase mě tolik neohromil. Úplně by mi stačilo kdyby byl dej více rozvinuty jen s Emmou. Ale i tak se mi nakonec příběh líbil a určitě se k němu někdy vrátím.

petraj30
15.08.2019 5 z 5

Velmi zajímavý děj, opravdu jsem čekala "kdy, proč a jak" Nikolas konečně změní chování - opravdu to pro mě bylo překvapení a dohnalo mě to k pláči (ale já brečím u všeho, co dobře dopadne), moc mě to bavilo, doporučuji

avalonek
15.08.2018 5 z 5

Pro mě to bylo ještě lepší jak první díl.Já prostě Nikolaje žeru a Emma je úžasná mladá dáma,která vyčnívá z davu a to je na ní to nejlepší..Slintala jsem blahem;)

Lembac
04.06.2018 3 z 5

Tato knížka ve mně vzbuzuje smíšené pocity. Hlavní hrdinka Emma se mi docela líbila, ale mužské osazenstvo mě vůbec nezaujalo. Slaboch Adam, manipulátor Nikolaj i neoblomný Luke rozhodně nejsou moje krevní skupina. Chápu, že Nikolaj prošel peklem, ale jeho chování k Emmě po svatbě bylo otřesné. Jeho "výlet" do minulosti je podle mě jen dost nezvyklý způsob autorky, jak vysvětlit podivný obrat Nikolajova charakteru o 180 stupňů. No, budiž.
Knížka sice není mým šálkem kávy, ale nejhorší taky není.

Adelin239
15.05.2018 5 z 5

Jak vidím, druhý díl byl stejně dobrý jako ten první. Do knížky jsem se bez problému začetla a nemohla se od ní odtrhnout! Moc se mi líbila Emiina povaha, hlavně její troufalost. Dovolila si věci, které nejsou pro kněžnu typické: například nošení pánských kalhot :-D. Co mi hlavně zpestřilo celou knihu, bylo Nikolajovo putování do minulosti. V té části mi to přišlo nejvíce zajímavé. Rozhodně se k této knize s jistotou vrátím!

janqa410
25.09.2017 5 z 5

Nikolaj je opravdu komplikovaná osobnost. Chvílemi jsem se ztrácela a to ve chvíli, kdy se Nikki vrátil v čase. Ale pak už dobrý a do knihy jsem se začetla tak, že jsem ji musela dolousknout i za cenu nevyspání do práce. Ema se mi líbila svým přístupem, jak je zvířatům, tak tím, že přesto že byla kněžna, ráda chodila v kalhotách, což by v té době pohoršilo snad všechny - má svůj styl a není to žádná nanynka, která by si cokoli nechala diktovat tehdejší společností!

PerlaZP
09.06.2017 5 z 5

Tato knížka určitě patří k mým nejoblíbenějším – Četla jsem ji už několikrát a neustále se k ní ráda vracím…
Byla jsem docela ráda, že mají Nikolaj a Emma, také nějaké chyby a že nejsou úplně dokonalý pár. Jenom bych, asi úplně vynechala tu část, ve které se Nikolaj vrací do minulosti – Ale, kdoví – Možná, že doopravdy podobné příběhy existují…
Knížce musím dát plný počet hvězdiček, protože jsem si u ní krásně odpočinula…
- DOPORUČUJI -

helenkan
26.05.2017 4 z 5

Hezká romantika. Líbí se mi,když si hlavní hrdinka nenechá nic líbit. :)

Majdule
30.03.2017 4 z 5

Ruská nota. Muž zasažený a poznamenaný osudem, divoká a nevinná dívka, mystický zážitek, který otevře zavřené dveře. Neotřelé. Potěšilo mě to.

LilianaFalcon
29.04.2016 4 z 5

Tak tohle se dalo číst :-)
To, že to s Nikolajem nebude tak jednoduché, bylo jasné každému ;-) a díky nádechu mysteriózna to celé dostalo i trochu jiný rozměr ;-) K tomu si připočtěte pak dramatický konec a hned je to o třídu lepší než óchání a áchání nad brokátovými přehozy.
A ta ochrana zvířat se mi tam moc líbila ;-)

PS: ale všimli jste si, že Ema se sice hlásí k vegetariánství, ale o pár desítek stránek dál si vychutná úplně celou hostinu? a každé soustu jí chutná? ;-) a mezi uváděnými pochoutkami jsou ryby a křepelky???

havrmoni
21.03.2015 5 z 5

Četla jsem po druhé a pořád se mi líbí. Reinkarnace je úžasný téma pro romantiku a Kleypas umí. :-)