Stavitelé

Stavitelé
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405093/bmid_stavitele-aac-405093.jpg 4 81 81

Zjizvená tvář. Zlomené křídlo. Ukradená země. Jejich poslední práce nedopadla dobře... Léta plynou, šrámy se hojí, vzpomínky ale čím dál víc hořknou. Zvířata z Kapitánovy družiny přežila, musela se ale začít držet při zemi. Pomalu si budovat nový život a snažit se zapomenout na prohranou válku. Nyní se ale všechno změní. Kapitán cítí ve vouskách, že čas pro pořádnou odplatu konečně dozrál.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Fantasy
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Builders , 2015

Daisuke
13.05.2019 3 z 5

Zdálo se mi, že celá kniha se skládá v podstatě jen z medailonků hlavních hrdinů a záporáků, ve kterých se čtenář dozvídá, jak moc jsou všichni superkrutí megabijci - a závěrečné holomajzny, kdy se navzájem postřílejí. Příběh je, jak už poznamenali jiní kolegové, jednoduchý až primitivní, atmosféra připomíná klasické westerny (a hodně, hodně mi evokovala nedoceněnou animovanou poctu westernům jménem Rango, ve které také vystupovala v roli pistolníků pouštní zvířátka a dokonce i největší superstřelec byl také chřestýš, stejně jako ve Stavitelích). Jinými slovy, za mě horší průměr, ale bavil jsem se - suma sumárum za tři hvězdy.

Knihomlok2015
08.05.2019 3 z 5

Asi bych si to užila víc, kdybych byla fanouškem Quentina Tarantina, takhle je to prostě jen starý zlatý průměr.

trudoš
18.04.2019 5 z 5

„Kapitán měl mnoho ctností – pokud se dá za ctnostného považovat krvežíznivý, bezcitný, zachmuřený bastard.“
Daniel Polansky u nás není úplně neznámý autor. Román Stavitelé jej ovšem představuje v maličko jiném světle. Skládá v nich očividný hold legendám spaghetti westernů jako byli Sergio Leone a Sergio Corbucci, přitom však žánrově zůstává u klasické hrdinské fantasy. Tedy pokud vám v klasické hrdinské fantasy nepřekážejí střelné zbraně a zvířátka místo lidí.
Ano, autor navazuje na v komiksu často užívaný trend zvířat s lidskými vlastnostmi. Díky tomu působí vyprávění jako nová epizoda Myší hlídky Davida Petersena, ovšem to platí pouze do okamžiku, než přijdou ke slovu první slova. Pak už se člověk nechává pohltit naprostou strohostí jednoduchého příběhu, ve kterém nejde o víc, než že se ti relativně dobří pustí do těch relativně špatných. Zápletce ořezané na samotnou dřeň pak vévodí cynické dialogy a syrová akce, přičemž konec přijde dřív, než čtenář stihne spočítat všechny mrtvé.

westerny

Daniel Polansky