Šťastný princ a jiné příběhy

Šťastný princ a jiné příběhy https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/3186/stastny-princ-a-jine-pribehy-3186.jpg 5 505 78

Devět pohádkových příběhů, kde čtenář nenajdete černobílý svět dobra a zla... V příbězích se odráží Wildova posedlost krásou a touhou po světě, ve kterém se k sobě lidé chovají slušně a s respektem. Pohádky nemají vždy šťastný konec, ale ten někdy chybí i v příbězích našich životů.....

Pro děti a mládež Pohádky
Vydáno: , Andrej Šťastný

Happy Prince and Other Stories , 1888

vikydohelska
30.12.2013

Pohádky v této knize vedou k opravdu hlubokému zamyšlení a nejedna mě rozplakala. Na začátku knihy mě zarazily smutné nebo i morbidní konce, jako například v pohádce SLAVÍK A RŮŽE nebo ODDANÝ PŘÍTEL. V obou těchto případech hlavní hrdina doplácí na naivitu, se kterou příliš věří ve velké přátelství nebo lásku. Co mě na této knize ale nejvíce zaujalo, byly často celkem reálné příběhy, zakončené, bohužel, většinou tím nejhorším; smrtí nebo zatracením toho nejčistčího. Podle mého názoru autor touto knihou kritizuje reálný svět.

Bbbutterfly
14.09.2013

Miluju tyto pohádky...ukazují pokrytectví, ironii a negativní realitu světa, ve kterém žijeme...a bude to čím dál horší...:( Láska, přátelství, tolerance a spokojenost s tím, co máme - to by mělo vládnout světu...doporučuji každému :)

Michell23
27.08.2013 5 z 5

Nejkrásnější pohádky, které jsem kdy četla.

adelka.zurkova
24.05.2013

"Jsou dva světy. Jeden prostě existuje, aniž se o něm mluví. Tomu se říká skutečný svět, protože o něm není třeba mluvit, abychom jej viděli. Druhý je svět umění-o tom je třeba mluvit, protože by jinak neexistoval."

Hedwik
22.05.2013 5 z 5

Velmi povedena, poucna a nadcasova kniha, ke ktere se rad vracim. Rodice mi take z ni cetli a ja zas z ni predcitam sve pritelkyni.

hanapaimen
26.03.2013 3 z 5

Tu mi táta četl před spaním. Krása :)

faoleha
20.11.2012 5 z 5

Pravý mistr pera. Nebála bych se ho zařadit mezi Autory hned vedle Shakespeara a Carrola. Klobouk dolů.

Eneo
02.08.2012 5 z 5

Dětem bych je sice nedoporučovala, pokud se nechtějí bát nebo rozplakat, ale mně se knížka moc líbila... Náměty jsou hodně originální a poučka v příběhu není tak vynucená, jak jsem u některých děl zvyklá.

knedlik
30.06.2012

Hmm, jak jen okomentovat toto místy trpké, místy úsměvné pohádkové dílo? Wilde si opět neodpouští svou jízlivost, stejně tak ale vystupuje jakási ušlechtilost, smutné povzdechnutí nad zaběhnutým chodem věcí. Rozhodně se nejedná o čtení pouze pro děti, ale to ostatně platí u spousty pohádek.
Pokud bych měla vytyčit něco, co mě zaujalo, spíše uchvátilo nejvíc, pak jsou to rozhovory mezi zvířaty, potažmo mezi raketami, světlicemi, římskými svícemi a jinými dělobuchy. Mají v sobě jakési dětské kouzlo, přestože jsou tvořeny s notnou dávkou důvtipu.

"Brr!" zavrčel vlk, kulhající s ohonem vtaženým mezi nohy hustým podrostem. "To je počasí naprosto nestvůrné. Proč s tím vláda něco neudělá!"
"Viď, viď, viď?" štebetali zvonci. "Ta naše stará země umřela a leží tu vystavena v bílém rubáši."
"Země se bude vdávat a tohle jsou její svatební šaty," špitaly si hrdličky. Drobné růžové nožičky měly skoro omrzlé, ale považovaly za sovu povinnost dívat se na situaci romanticky.
"Nesmysl," bručel vlk. "Já vám povídám, že za to za všechno může vláda, a jestli mi nevěříte, tak vás sežeru." Vlk uvažoval zcela prakticky a nikdy mu nechyběly pádné argumenty.
"Nu, co mne se týče," řekl datel, a to byl rozený filozof, "já když se má něco vysvětlit, neohlížím se po nějaké atomové teorii. Co je, to prostě je, a teď zrovna je strašná zima."

snehule
10.04.2012 5 z 5

Tohle jsou tak nádherně smutné a teskné příběhy, že je pokaždé obrečím. Tahle kniha opravdu umí chytit za srdce.

kniper
23.01.2012 5 z 5

Nádherné pohádky. Jedny z nejlepších, co jsem kdy četl. Pohádky, které dokáží probudit a oživit srdce. Nejen pro děti ale i pro dospělé. Jo smutné i krásné zároveň a v tom utrpení je přeci ta krása.

milll
17.11.2011 5 z 5

Smutné i krásné zároven.

Izzy_
25.08.2011 5 z 5

mám slovensko-anglickú verziu tejto knižky a je naozaj pekná. Príbehy,aj keď sú dlhé s rozsiahlym opisom, skrývajú hlboké myšlienky.

Lenka Kadeřáb
31.03.2011 5 z 5

Smutné, ale to proto, že Wilde byl zklamaný z Angličanů. Odsoudili ho, opovrhli jím, ale "díky" tomu mohla vzniknout takhle perfektní knížka. Dojme a rozněžní. Je v ní víc moudrých myšlenek než v lecjakém románu. A ten styl! Nad Wilda není! Kdo umí, ten umí!

Addie
28.03.2011 5 z 5

Na pohádky až moc realistické, což jsem od mistra mohla očekávat.
Krása však neznamená jen šťastné konce a ukrývá se v každém písmenku, když člověk prozře.
Byly to pro mě nádherné noci s pohádkami, které pohladí i zabolí z nich u srdce.
Snad kvůli tomu, že pro krásu se musí trpět?

S1M0NE
28.03.2011 5 z 5

Co dodat, prostě soubor těch nejhezčích a nejsmutnějších pohádek, co jsem kdy četla.

Rockwood
30.11.-0001 5 z 5

Dávám plný počet. Příběhy byly opravdu krásně napsané, ale povětšinou smutné. Člověka to kolikrát donutí k zamyšlení a ve snad ve všech příbězích jsem viděl odraz skutečného života. Možná, že proto se mi to tolik líbilo, i když ty konce byly ošklivé.

bovinka
30.11.-0001 2 z 5

Já nevím, četla jsem tyto příběhy a mám z nich husí kůži. Asi nejhůř na mě zapůsobil Slavík a růže a Štastný princ.