Starý kraj

Starý kraj https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278920/bmid_stary-kraj-2qQ-278920.jpg 4 286 99

Pětiletá Vera uprchne se svou matkou v roce 1945 z východního Pruska na sever Německa do regionu Altes Land. Útočiště najdou na starém statku s rákosovou střechou. Vera se ve velkém, chladném selském stavení celý život cítí cize, ale přesto z něj nedokáže odejít. O šedesát let později se jí přede dveřmi nečekaně objeví neteř Anna. Utekla i se svým malým synem z předměstí Hamburku, kde ambiciózní ekorodiče nosí svoje děti ulicemi jako vítězné trofeje — a kde se Annin muž zamiloval do jiné. Vera a Anna se téměř neznají, přesto toho mají společného víc, než tuší. Dörte Hansenová, vládnoucí bystrým okem i suchým humorem, v této knize vypráví příběh dvou samotářek, které nečekaně najdou něco, co ani nehledaly: rodinu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Altes Land , 2015

VeronikaZ
06.12.2016 3 z 5

Pěkný obrázek venkova, ale od půlky se příliš omílá to samé dokola.

V28
29.11.2016 5 z 5

Ano vyprávění to bylo syrové, ale lidské, uvěřitelné a knížka byla skvělá, čtivá a místy velmi vtipná. O jednom hrázděném domě poblíž Labe a životě na vesnici. O tak trochu jiných ženách z jedné rodiny. Vera a Anna v bonboniéře života mají spíš ta hořká překvapení a i když nemají zrovna kliku, dostat se do domu ve Starém kraji, určitě nebyla prohra, naopak. Skvělý humor na téma BIO a hlášky malého zemědělce, ničitele můr píďalek Theise zum Feldeho, to byla jen třešinka na dortu. Od něj určitě nikdo neuslyší: Já taky ne, tati.

Eliška_P
08.09.2016 5 z 5

Nebyla to knížka, která by uchvátila emocemi a vášněmi. Bez příběhu velké lásky, která nad vším zvítězí, a přesto strhující, syrový příběh, který vás donutí zamyslet se. Nejvíc jsem si uvědomila při čtení této knížky, že válečné zlo nepůsobí jen přímo ve válce, ale zůstává v lidech a je prakticky nemožné vyrovnat se s ním, na to je jeden lidský život málo...

DariDerek
01.09.2016 4 z 5

Syrový příběh, bez vášní a emocí, ale přesto tyto pocity ve mě dokázal příběh vyvolat. I když jsem si místy připadala ztracená ve jménech a ději, tak to na mě působilo uceleně - blbost tato věta, že?! :-) Co už, stojí za to, opět něco neotřelého mezi příběhy, jež jsou u nás vydávány. Recenze bude na portálu Chrudimka.cz :)

edisek83
16.07.2016 2 z 5

Na to, kolik jsem četla kladných recenzí mě kniha bohužel nezaujala a dost jsem se u ní potrápila, abych vydržela do konce.

dearkiki
07.07.2016 5 z 5

Přečteno za dva dny. Příběh mne úplně pohltil. Dojaly mne osudy jednoho domu a jeho obyvatel, kteří sem přicházeli hledat útočiště a bezpečí. Někteří vytrvali a jiní šli dál, někteří zde našli smrt a jiní domov... Občas jsem se pravda trochu ztrácela ve vedlejších postavách sousedů a příbuzných, ale bylo to vlastně příjemné zpestření. Pobavil mne kontrast mezi venkovskými starousedlíky a jejich tradičním pohledem a těmi, kteří se na venkov stěhovali z měst se svými naivními inovátorskými představami, jen aby pak došli vystřízlivění. Vcelku se jedná o krásný, hluboký příběh, který jednoznačně doporučuji k přečtení.

Šánka
30.06.2016 5 z 5

Nádherná kniha, kde příběh musíte nechat jen tak pomaloučku plynout a užívat si ho. Není to čtení na jeden zátah. Je to příběh o lidské osamělosti, poraněné duši a potřebě blízkého člověka. O silných i zlomených lidech, kteří přišli ve válce o své domovy, o jejich touze někam a k někomu patřit, mít svůj domov, rodinu.
V knize nenajdete romantickou zápletku, ale velkou dávku lidskosti a najde se i jemný dotek ironie a humoru.
Velmi doporučuji, a také se k ní ráda jednou vrátím.

Boboking
29.06.2016 5 z 5

Úchvatný příběh. Další vynikající německý román z nakl. Host, který stejně jako Úterní ženy, či Chuť jablečných jadýrek dokazuje, že Němci nejsou "studení čumáci". Autorka skvěle dokázala vytvořit příběh, de facto rodinnou ságu, ve které naprosto lidsky, to znamená i s tragickými stránkami (drsné vzpomínky z války) i s humorem (ironickým, suchým, ukazujícím na šílenství nad vším co má značku BIO či EKO) o ženské linii jednoho rodu, poznamenaného historií či svéráznou podivností hrdinek. DOPORUČUJI!!!

Janule164
25.06.2016 4 z 5

O ženách z jednoho rodu. O ženách, které jsou z různých důvodů samy. O ženách, které jsou přesto velmi silné. O ženách, které nemají fungující vztah. O mužích, kteří dovedou být dobrými kamarády, ale ne partnery těchto žen. Ale taky o lidech z města, kteří jdou na venkov s naivní představou idylického života a kteří se snaží venkov podle těchto představ "zmodernizovat".

Ivana11
24.06.2016 5 z 5

Krásné a silné vyprávění o životních osudech a o životě na venkově.

zuzana2599
18.06.2016 5 z 5

Toto nevšední a dojemné vyprávění, plné silných postav a životních osudů bez příkras mě vzalo za srdce. Opravdu krásná knížka, nejen obalem a obsahem, ale pro mě poselstvím rodinné sounáležitosti a oddanosti, které v sobě skrývá. Přečtěte si tuto lahůdku pro naši duši !

zden-ka
12.06.2016 5 z 5

Nádherná kniha, která nutí člověka přemýšlet o minulosti. Vyhledala jsem si podrobnosti o Východním Prusku, abych lépe pochopila , co prožila malá Vera a proč nikdy ani ona ani její matka nemohly zapomenout na ty strašlivé hrůzy, které viděly a prožily. Osudem Very i osudem Anny je osamělost - pro každou z jiného důvodu. Annin synek Leon je pro obě ženy malým paprskem naděje.Není to žádný odpočinkový román, přesto se čte jedním dechem.

lucie.zajickova
01.06.2016 4 z 5

Nebyl to pro mě ten typ knihy, který vás na začátku chytne a nepustí, dokud ho během jednoho večera nedočtete. I přesto v myšlenkách zůstává dlouho. Dávala jsem si pauzy, vstřebávala emoce, které na mě prostřednictvím svých postav autorka chrlila, a když jsem se ke čtení vrátila, užívala jsem si půvabné slovní obraty, přirozeně vystavěný děj a především lidskost. Ta z příběhu sálá od začátku do konce, vzbuzuje ve vás povědomou nostalgii a nutí přemýšlet... Bravurně napsaná kniha, kterou podtrhuje výtečný překlad Viktorie Hanišové.

miuk
28.05.2016 4 z 5

Po dlouhé době něco, co mě opravdu bavilo, neotřelé, strohé, přesto velmi čtivé a silné.

JanaDor
11.05.2016 5 z 5

Knihou jsem okouzlená. Líbí se mi autorčin styl. Používá krátké věty, které jsou prakticky výstižné. Přitom dokáže probudit ve čtenáři cit s hlavními postavami. Postupně a náznakově je odkryt jejich osud. Z úsečnosti lehce přejde do lyrického popisu a čtenář cítí lásku ke kraji, kde se postavy pohybují. Příběh vypráví několik osob, který život vesnice skvěle dokreslují.
Pojďme si přečíst o obyčejných lidech, kteří válku přežili. Nemůžou usnout, protože se bojí živých děsivých snů. Jsou polámaní a nikdo už je nikdy nespraví. Jsou živí a přitom v nich toho tolik umřelo. Jsou s námi, a přesto tu nejsou. Přežili válku.
Přenesem se do současnosti a náhledneme za pózy ekologických zemědělců či opravdických vesničanů.
Vřele doporučuji.

Mayaku
10.05.2016 5 z 5

Tak tahle knížka mě absolutně dostala. Krásný lidský příběh bez zbytečného patosu o životem zkoušených a přesto nepokořených lidech, který vás chytne a nepustí a vy jen nadšeně hltáte stránky. A musím říci, že u pasáží s Burkhardem Weißwerthem jsem se královsky bavila - jeho postava je perfektním satirickým ztvárněním opravdu mnoha Němců :) Neskutečný počin, tato kniha mi bude v paměti rezonovat ještě hodně dlouho.

magnolia
10.05.2016 5 z 5

Moc dobré čtení, zvlášť, když si ho člověk v klidu vychutnává. Taková zajímavá kronika osudů žen z jedné rodiny, spjaté s venkovským domem a s několika dalšími (mužskými) postavami, které příběh okoření (nikoli eroticky, není to červená knihovna). Je pravda, že jsem se občas ztratila v tom, kdo ke komu patří, ale to bylo dáno spíše mojí momentální nesoustředěností. Líbily se mi obě hlavní hrdinky, a také jsem se bavila postavou a příběhem toho falešného pisálka (nyní se budu dívat na "dokonalé" časopisy o úžasném venkovském životě trochu jinak). Je to knížka o těžkém životním údělu, následcích války, poctivosti ve všem lidském konání a o naději a sounáležitosti. Myslím si, že se dá číst i vícekrát. Já si ji ještě znovu pročítala hned po dočtení.

clouds
27.04.2016 5 z 5

Nádherně napsaná knížka, která zvláštním způsobem propojuje vnitřní život postav s okolním prostředím, s krajinou, zpustlým domem a zahradou. Kniha řeší těžké, karmické záležitosti, ženy jsou zde zvláštním způsobem "zakleté" a citově zapouzdřené díky mnoha ublížením a citové deprivaci. Ale přesto příběh není beznadějný a ústí v cosi očistného. Přes veškerou syrovost a neromantičnost obsahu, těžká témata atd. - je styl knihy velmi poetický. Prostě nádhera. Pro mě opravdová literární lahůdka.

ZuzanaL
25.04.2016 5 z 5

Kniha má krásnou obálku i obsah. Dlouho jsem nečetla knihu, u které by mi bylo tak příjemně, i když vypráví o těžkých životních osudech. Ideální četba do pochmurného jarního či podzimního dne.