Starec a more príbehov

Starec a more príbehov
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479317/bmid_starec-a-more-pribehov-wxL-479317.jpg 4 673 673

Nádherný príbeh o ľuďoch, ktorí milujú knihy. Starý kníhkupec Carl už niekoľko desaťročí dennodenne kráča mestom s ruksakom na chrbte, aby doručil knihy ich budúcim majiteľom. Za tie roky neodmysliteľne patrí ku koloritu mesta, ľudia ho spoznávajú, no zároveň zostáva pre nich neviditeľný. Carlovi to vyhovuje, netúži po zmenách či prekvapeniach. Žije vo vlastnej bubline, kde sa reálny svet prelína s literárnym a skutoční ľudia s románovými postavami. Zmyslom jeho života sú každodenné roznášky a stretnutia so zákazníkmi. Jedného dňa vtrhne do jeho pokojného života uragán v podobe prostorekej deväťročnej Saše. Ich vzájomné rozhovory sú konfrontáciou dvoch odlišných pohľadov na život a vyústia do mnohých úsmevných situácií. Starec a more príbehov je oslavou zázračnej schopnosti kníh spájať ľudí. Knižka v sebe skrýva viacero pohľadov, predovšetkým však láskavý a úsmevný príbeh čudáckeho dôchodcu a neposednej zvedavej školáčky. Čitateľ však objaví aj mnoho odkazov na iné známe či menej známe knižné tituly. Ak ich dokáže „prečítať“, odmenou mu budú hlbšie vrstvy a významy textu. Láskavá a múdra kniha rozveselí, dojme a poteší mladých i starších čitateľov. Určite sa k nej budú s radosťou vracať.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Der Buchspazierer , 2020

Aneleh
20.12.2022 5 z 5

Není jich mnoho, knih, které takto pohladí po duši. Proto se pro mě tato stala jednou z těch, na které nezapomenu. Jelikož čtu od dětství (a navíc miluju kočky), knížky jsou pro mě největší přátelé a příběh plný lásky k nim byl pro mě tak úžasný, že jsem ho zhltla za jeden den. Opravdu jsem si to užila a vychutnala. Díky, pane Henne, za toto nádherné a originální dílo!

martina.culik
19.12.2022 4 z 5

"Říká se, že knihy si nacházejí své čtenáře. Občas však potřebují někoho, kdo jim ukáže cestu."

Kniha je útlá a i samotný příběh je jednoduchý bez velkých zápletek. Ale těch úvah a pravd o knihách a čtení, těch je tam opravdu hodně. A jako někdo, kdo si bez knih nedokáže život představit, jsem jimi byla okouzlena - viz ukázky níže.
Určitě knihu doporučuji všem, kdo si chtějí přečíst milou knížku, a především pak těm, kteří mají rádi knihy a vše kolem nich.

"Spousta čtení z nikoho intelektuála neudělá. Stejně jako spousta jídla nedělá gurmána. Já si čtu zcela sobecky z vlastního potěšení, z lásky k dobrým příběhům, a ne abych se poučil o světě."

"Je jedno, kolik knih člověk přečte, vždycky je jich víc, které ještě nečetl. To je ta tragédie. Kdo totiž rád čte, chce přečíst dobré knihy všechny do jedné."

markej
17.12.2022 4 z 5

Knihonoš je taková pohádka pro dospělé. Starý Carl roznáší knihy zákazníkům, kteří se z všemožných důvodů nemůžou dostat do knihkupectví, občas ho doprovází kočka jménem Pejsek (:-) ) a nově malá holčička Šaša. V příběhu se objevuje spousta odkazů na knihy a literární postavy, většina lidí se k sobě chová mile a zdvořile a ti, kdo ne, se mile a zdvořile chovat začnou.
Celé to má být takové to čtení, co vás vyloženě hladí po duši, jenže u mě to nějak nezafungovalo, ačkoli vlastně vůbec nevím, jestli si za to nemůžu jen a jen sama, protože momentálně prostě asi nejsem v nejlepším rozpoložení na to, abych si takovou knihu vychutnala. Raději to zkuste sami, jestli z ní budete paf, já ji hodnotím prostě jako úplný průměr.
Hodnocení: 3,5 ⭐ z 5 ⭐

sidonka
15.12.2022 4 z 5

Krásná kniha o kouzlu knižního světa a přátelství napříč generacemi, i cestami do lidských srdcí

KnihovniceVěra
15.12.2022 3 z 5

Kniha začíná velice slibně, pak to trochu nesouvisle drhne, vzhledem ke kladnému hodnocení ostatních čtenářů jsem očekávala mnohem více, zejména poetičtější jazykovou stránku. Podle e-shopových listů knihkupectví se jedná o motivační literaturu, zřejmě protože obsahuje odkazy na další knihy a postavy z dětských i dospěláckých knih.

mfajmanova
13.12.2022 4 z 5

Hezká, milá knížka, která potěší srdce každého knihomola. Příběh byl takový jednodušší, ale i tak mě čtení bavilo.

AlbionFoxyFox
12.12.2022 4 z 5

Neskutečně milá knížka, která zahřeje v tomto mrazivém předvánočním čase. Bylo v ní tolik lásky ke knihám, že mě to hladilo po duši.

babicka_amalka
06.12.2022 3 z 5

za samotný příběh klidně i 7 hvězd :-)
ovšem za styl a zpracování - tam váhám mezi 2 a 3 *; kolik toho jde na vrub autora a kolik na vrub překladatelky, nemůžu posoudit, originál nemám k dispozici; ale je to takové jazykově kostrbaté, text neplyne, ale klopýtá; velká škoda, protože by to jinak mohla být skvělá knížka;

knihovniceS
06.12.2022 5 z 5

Knihonoš
Krásný příběh od první věty. Milá jednohubka, od které jsem se nemohla odpoutat. Příběh starého knihkupce, který rád roznáší lidem objednané knihy. Na pochůzky se k němu přidává malá Šáša milovnice knih, rozumbrada, se kterou se musíte smát. Starý pán se s každou knihou mazlí, když ji balí ... Příběh plný lásky ke knihám a k lidem. Příběh k zamyšlení, veselý , smutný, dojemný. Dávám pět hvězda vřele doporučuji.

libuse6749
03.12.2022

Knihonoš je taková milá pohádka pro dospělé, která pohladí na duši všechny milovníky knih a čtení, knihomoly i knihomily.

Je to příběh o síle přátelství a samotě, o lásce a úctě ke knihám, o dětství, stárnutí i smrti, ale i víře v nové začátky. Příběh má mnoho krásných myšlenek nejenom o knihách.

„Je jedno, kolik knih člověk přečte, vždycky je jich víc, které ještě nečetl. To je ta tragédie. Kdo totiž rád čte, chce si přečíst dobré knihy všechny do jedné.“

„Víš, žádná knížka nemůže oslovit každého. Mimoto mohou i ty hloupé vést k chytrým nápadům. Trocha hlouposti ještě nikomu neublížila. Člověk jen musí dávat pozor, aby se nevymkla kontrole a nešířila se.“

Vedlejší roli v příběhu má kočička Pejsek, toho si zamilujete už pro to jeho štěkání.
Myslíte si, že jsem se pomátla??...nene, přečtěte si ten příběh sami, teď v zimě, hezky pod dekou, je na to ideální doba.

Martiiiik
02.12.2022 5 z 5

To je tak krásná kniha.. :-) Přečteno za den a noc.. Možná jsem měla s komentářem počkat, protože teď je z toho člověk takový rozněžnělý.. :-) Všechny postavy jsou tak reálné, každá jiná, svá.. Dojímavá.. Budu knihu doporučovat všem :-)

stejsdan
30.11.2022 5 z 5

Knížka je naprosto úžasná, úplný poklad. Letos jsem se nějak nedokázala naladit na advent a přicházející vánoční svátky, ale tahle knížka, která si mě sama našla, mi úplně otevřela srdce, pohladila, povzbudila, zahřála...Zkrátka přesně to, co jsem zrovna potřebovala.
Děti dokážou s námi dospělými úplné zázraky. Díky MOC

Melanka
28.11.2022 4 z 5

Moc příjemná knížka. Čtení knih je velké dobrodružství a naštěstí lidé nepřestávají číst a knihy se nepřestávají vydávat.

Moniska2410
18.11.2022 5 z 5

To bylo tak milé čtení, plné krásných myšlenek.
Krásná kniha o lásce nejen ke knihám.
O tom co nám knihy přináší, o přátelství, o naději.Od Knihonoše jsem toho moc nečekala, ale dostala naopak hodně.
Carl a Šaša se pro mě stávají nezapomenutelní knižní přátelé a navždy zůstanou v mém srdci.
"Já půjdu sám a ty sama vedle mě."

Marika Vanova
18.11.2022 5 z 5

Kouzelná kniha. Je v ní smutno i veselo, radost i bolest, láska ke knihám, objevování přátelství, třpyt i šeď. Milé počtení do nevlídného počasí.

"Protože knihy potřebovaly někoho, kdo jim ukáže cestu."

VerronikaH
13.11.2022 5 z 5

Ani si nepamatuji, kdy naposledy jsem si u knížky takhle poplakala. Kouzelný příběh o lidskosti, která chytne za srdce a nepustí. Všechny postavy jsem si zamilovala a finální vodopád slz je všechny navždy uzamkl v mém srdci. Určitě jsem tuto knihu nečetla naposeldy.

kaca1530
13.11.2022 4 z 5

Knížka krásná obalem i obsahem

menalinda
08.11.2022 5 z 5

Lásky plná kniha plná knih,nádherné počteníčko.

PeťkaW.
01.11.2022 5 z 5

To bylo tak... milé. Vím, že je tohle slovo hrozně neurčité a dá se pod něj schovat ledacos, ale vážně mě lepší přirovnání nenapadá. Celá kniha - příběh i zpracování je jedno velké pohlazení po duši a Henn dokázal, že i relativně jednoduchý a krátký děj, může mít neuvěřitelné kouzlo. V Knihonoši sice nenajdete strhující a napínavý příběh, který by vás přikoval k židli, ale zato vás postupně vtáhne neuvěřitelně lidsky podané vyprávění o každodenních povinnostech jednoho staříka, kterému se díky malé holčičce změní život. A nejenom jemu. Všechno navíc podkreslené prostředím knih, knihomolství a myšlenek o nich, co si několikrát zasloužily i vícero přečtení. Počtení jak dělané na pár večerů pod dekou, s čajem v ruce. Od Knihonoše jsem toho moc nečekala a dostala naopak hodně. Pro někoho možná půjde o knížku o ničem, protože děj opravdu není nijak inovativní nebo převratný, ale to zpracování a podání je zkrátka kouzelné a... milé. A navzdory tomu, že příběh je kolikrát všechno možný, jen ne úsměvný, budete mít celou dobu čtení takovou příjemně melancholickou a zasněnou náladu. Prosila bych víc takových knížek, co si na nic nehrají.

Hobo
25.10.2022 4 z 5