Spočítej hvězdy

Spočítej hvězdy https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225850/mid_spocitej-hvezdy-UuB-225850.png 4 425 113

Kniha světoznámé americké autorky, jejíž mnohonásobně vyznamenaný román Dárce se dočkal také filmové podoby, zavede čtenáře do Dánska v době druhé světové války. Dvě kamarádky Annemarie a Ellen si zatím válku nijak neuvědomují, pociťují ji snad jen v tom, že už se v obchodech nedá koupit tolik věcí, zvláště jejich oblíbených sladkostí. Válečné hrůzy však náhle a brutálně vtrhnou do jejich života, když Němci začnou v okupovaném Dánsku pronásledovat Židy. Ellen je totiž Židovka a ocitá se v ohrožení života. Annemariini rodiče se rozhodnou malou kamarádku své dcery zachránit...... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Argo

Number the Stars , 1989

fajka
07.07.2019 5 z 5

Tato kniha si získala mou oblibu. Už od začátku jsem si oblíbila dvě desetileté hrdinky a samotný děj. Velice jsem se do knihy vžívala a prožívala jsem každý moment. Napínavost a statečnost v knize určitě nechyběla. Kniha umí člověku otevřít oči. Nemám jinak ke knize co dodat. Moc se mi líbila a budu na ni často vzpomínat.

chrastitko
06.07.2019 3 z 5

Nic dech beroucího!!!????Je to spíše odpočinkové čtení, než se děj dostane vůbec do pohybu,tak kniha skončí.Za mě zklamání.

padyska
02.07.2019 5 z 5

Parádní knížka pro trochu větší děti. Krásně a srozumitelně podané a vysvětlené komplikované téma. Asi dám dceři jako povinnou četbu:-)

Ventimiglia
30.06.2019 5 z 5

Úžasně působivý příběh o lidskosti, odvaze a přátelství: Johansenovi obětavě pomáhají Rosenovým a dalším židovským spoluobčanům na útěku z Dánska do Švédska, to vše podáno očima desetileté Annemarie. Dojemné detaily, např. když paní Johansenová přinese pro miminko uprchlíků červený svetr své nejmladší dcerky, když pan Johansen vyvrátí podezření německých vojáků, že Ellen Rosenová není jeho dcera, fotografií své zemřelé nejstarší dcerky. Každé slovo má své místo, každá epizoda je, jak se v dalším ději ukáže, důležitá (bezstarostné tlachání Kersti Johansenové pomůže Annemarii v obtížné situaci). Příběh je napínavý a přečtete ho jedním dechem (pravděpodobně), ale přitom je (nenásilně) "vzorný": rodiče jsou úžasně empatičtí, respektují své děti a jejich potřeby. Když třeba ze zcela pochopitelných důvodů lžou a Annemarie to zjistí, akceptují její potřebu to pochopit a vyprávějí si s ní o tom, že někdy může být lepší, když člověk o něčem neví, třeba o nebezpečí, které z toho, co rodina dělá, plyne, protože pak je "mnohem snazší být statečný": "Jak moc jsi statečná, holčičko moje?" zeptal se nečekaně. Annemarie to zaskočilo. A polekalo. Takovou otázku nechtěla slyšet. Když ji kladla sama sobě, nelíbilo se jí, jak zní odpověď. "Moc ne," přiznala s pohledem upřeným na podlahu stodoly. (...) "Já myslím, že to není pravda," řekl strýček Henryk. "Myslím si, že jsi jako tvoje maminka, jako tvůj tatínek a já. Máš strach, ale jsi odhodlaná, a kdybys měla prokázat odvahu, jsem si jistý, že bys byla moc a moc statečná." (s. 72-73).
A ještě jeden "detail", který mě dostal. Sousedé se v prázdných bytech, odkud museli utéct židovští spoluobčané, starají o květiny, utírají prach a leští svícny židovských rodin. "Od toho jsou přece přátelé," říkávala (paní Johansenová). "Teď sousedé vešli do těch neobydlených, čekajících bytů, otevřeli okna a vyvěsili z nich symbol svobody." (s. 118) Jak jiný obrázek než to, co čtu o tom, co se dělo (často, ne vždy) v Čechách a na Moravě...

Ťapulka
06.06.2019 5 z 5

Dojemná a velmi zajímavá kniha, která na pár stránkách popisuje 2.světovou válku v Dánsku, statečnost lidí, přátelství, lásku a útrapy Židů. Mladší čtenáři se mohou bez drastických podrobností dozvědět něco víc o této době a dospělejší čtenáři cítí mezi řádky a písmenky hrůzu toho všeho.
Tato kniha by rozhodně měla být povinnou četbou, neměla by minout nikoho bez rozdílu věku!!!!

Ajabubu
29.04.2019 5 z 5

Kniha na "jeden zátah". I přes "klidný popis" temné doby, mrazení jsem neunikla.

slunicko1958
26.04.2019 5 z 5

Knížka pro děti o válečných letech v Dánsku. Nechci rozvádět příběh, o kterém se dočtete, jen chci poznamenat, že pro mnohé děti bude tato kniha možná první, která bude vyprávět o druhé světové válce a o pronásledování Židů. Věřím, že dětské čtenáře tento příběh zaujme a zatouží dozvědět se o této době víc.

P.S. I já si myslím, že doslov je zbytečný.

Mojepočteníčko
22.04.2019 4 z 5

Na knihu Spočítej hvězdy jsem narazila prostřednictvím školení čtenářské gramotnosti, kterého jsem se v březnu účastnila. Přečetla jsem ji během hodinky a už teď vám prozradím, že byla vážně skvělá.
Annemarie a Ellen jsou nerozlučné kamarádky. Žijí v okupovaném Dánsku, ale válku si prozatím plně neuvědomují. Pokud tedy nepočítají nedostatek jídla, večerní zatemňování nebo zákaz vycházení od určité doby.
Jenže nic netrvá věčně a za nedlouho začínají být Židé pronásledováni i v Dánsku. Rodiče Ellen předají svou dceru do bezpečí k rodině Annemarie. Sami se pak vypraví na utajovanou cestu, aniž by Ellen předem řekli kam jdou nebo kdy se pro ni vrátí.
Ilegální skrývání Židů však nese následky. A Němci na dveře nežidovské rodiny, ukrývající dceru dlouholetých přátel přece jen jednoho dne zaklepají…

Jsem ráda, že tento příběh patří mezi další z těch, které přijatelným způsobem seznamují mladší čtenáře s obdobím druhé světové války a tématem holocaustu. Tentokrát nás zavádí do Dánska, kterému se během tohoto tísnivého období podařilo, jak sama autorka v doslovu uvádí, zachránit téměř celou židovskou populaci. Jak, nemohu prozradit. To už si budete muset přečíst sami.
Příběh je velmi čtivý a napínavý. Vychází z reálných historických fakt a o to víc pak na čtenáře působí. Tematiku holocaustu předkládá autorka dětem srozumitelně, bez toho aniž by byla nucena detailně popisovat hrůzy, které jsou s ním spojené. Seznámíte se s válečnou situací v Dánsku i způsobem, jakým byli Židé v Dánsku zachraňováni.

Za mě je tato kniha velmi podařeným literárním dílem. Doporučila bych ji jak čtenářům mladším (cca od 11 let) i čtenářům dospělým.

LucušN.
15.04.2019 5 z 5

Knížka se mi líbila, i když nejsem úplně cílová skupina. Pěkně napsaný příběh.

iva0020
10.04.2019 5 z 5

Krásné napsané!

Mona-Lisa
09.03.2019 5 z 5

Jako malina spolknutá během jednoho dne. Místy trpké čtení krásně dávkovalo strach a dobovou atmosféru očima desetiletých kamarádek. Každé slovo, věta, řádek mělo své místo a ve výsledku jen 121 stránková uzounká knížečka nese v sobě tolik, jako několik set stránkové romány. Moc mě mrzí, že mě v dětství takové věci míjely. Knížky, které klamou obalem miluji, a vím, že když ji budu v knihovně míjet, tak se mi nevybaví světová válka, ale síla kamarádství a odvaha vmáčknutá v desetiletém těle. - " Jak moc jsi statečná holčičko moje?" zeptal se nečekaně. Annemarie to zaskočilo a polekalo. Takovou otázku nechtěla slyšet. Když ji kladla sama sobě, nelíbilo se jí, jak zní odpověď. "Moc ne," přiznala. " Já myslím, že to není pravda." -

Anežka537
03.03.2019 5 z 5

Tato knížka mě zaujala nejdříve obálkou. Četla jsem ji už v létě a dnes jsem si na ni vzpoměla. Vybavila jsem si celý příběh. Doporučuji pro ty, co baví číst knížky s tématem druhé světové války. Ale myslím, že ať si ji přečte kdokoli, nic tím nezkazí. Výborná knížka.

Miretti
29.01.2019 5 z 5

Vůbec mi nevadilo, že kniha je spíše pro mladší čtenáře, byl to krásný příběh o velké síle přátelství , lidství a odvaze. A takových není nikdy dost.

Kvetulina
22.01.2019 5 z 5

Hezké, milé čtení o nelehké době.

buccaneerka
14.01.2019 4 z 5

Výjimečně jsem si nepřečetla anotace a popisy na obálce knihy a pustila jsem se rovnou do čtení. Čekala jsem deportace, koncentrační tábor, hrůzy války...místo toho jsem si přečetla neobvyklý a zajímavý příběh s otevřeným koncem. Ani jsem před čtením nezjišťovala, kde se děj odehrává, takže Dánsko mě mile překvapilo, protože jsem prozatím četla jen knihy odehrávající se ve střední Evropě. Tenhle válečný příběh byl úplně jiný, a i když z něho nešla hrůza jako z jiných, nechybělo mu napětí. Knihu jsem přečetla i přes únavu během dvou večerů. Podle mě dobře napsaná, čtivá a tak nějak i přes své téma milá.

Jen mě zklamal doslov, kde jsem se dozvěděla, že vlastně žádná z postav nikdy neexistovala a celý příběh je až na nepodstatné detaily smyšlený.

berka4151
12.01.2019 4 z 5

Krátká kniha, která je vlastně jen o pár dnech války, a přesto se v ní ukrývá silný příběh. Vhodný určitě i pro mladší žáky

Hani77
03.01.2019 5 z 5

Kniha je sice určena dětem, ale mně se také líbila :-). Je psaná jednoduše, má krátké kapitoly, proto ji můžou číst i "nečtenáři". Hlavní důvod, proč jsem si ji vybrala, byl ten, že mě velice zaujalo, jak se Dánové dokázali postarat o své židovské spoluobčany. Přestože není napsaná podle konkrétních osob, je většina příběhů pravdivá (ač se to někdy zdá neuvěřitelné!). Je vhodná pro cca 10leté děti, pro dospělé je to jen taková "chuťovka" na 2 hodiny, ale je to příjemné pozitivní čtení o velice těžké době. Zařadila bych ji do povinné četby.

Verunka926
03.01.2019 5 z 5

Krásná a čtivá knížka, kterou jsem měla přečtenou možná za 2-3 hodiny.

JajaCZ
17.09.2018 5 z 5

Krásna kniha, písaná s ľahkosťou, avšak popisujúca jedno z najťažších období našej histórie. Som rada, že i obyčajní ľudia riskovali, aby pomohli tým, ktorí boli prenasledovaní a tak znížili čísla obetí tohto strašného obdobia. Odporúčam.

Lauralex
09.09.2018 4 z 5

Na první pohled jednoduchá, snad až dětská kniha, jejíž podstata je ukryta uvnitř. Tváří se jako lehké čtení, ale pod povrchem je to silný a poutavý příběh, což jsem poznala už na prvních stránkách.

Je to tak známé téma, ale tentokrát podané z jiného pohledu. S mírností, laskavostí, srdečností a citlivostí, s mírným dětským pohledem na svět a válku, jestli to snad vůbec jde. Chytlo mě to za srdce a byla jsem tím pohlcená. Jako by mi někdo vyprávěl dávný, milý, ale zároveň odstrašující příběh. Napjatě a zaujatě jsem četla stránku za stránkou a najednou jsem byla u konce. Ačkoliv na to nevypadá, má co nabídnout. V jednoduchosti je síla.