Spis Odessa

Spis Odessa https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23050/spis-odessa-23050.jpg 4 506 506

Hamburk, rok 1963. Když se Peteru Millerovi, mladému ambicióznímu reportérovi, dostane do rukou deník se svědectvím o nelidských krutostech velitele koncentračního tábora v lotyšské Rize, zavětří šanci na senzační článek. V honbě za sólokaprem se bezhlavě pouští do riskantního pátrání na vlastní pěst. V Německu se však najde jen málokdo, kdo by měl zájem vyhledávat nebo soudit bývalé nacisty. Snaha vystopovat Roschmanna a předat ho spravedlnosti nakonec Millera zavede do samého středu mocné tajné organizace Odessa, kterou SS vytvořila proto, aby ochránila své členy, ukrývající se ve všech koutech světa...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

The Odessa File , 1972

vrony
12.10.2016 4 z 5

Zajímavě čtení.

de_baques
14.06.2016 4 z 5

Zajímavé a čtivé pátrání po kapitánovi SS. Trochu více by si zasloužila rozpracování část o izraelských tajných službách.

Peleus
29.03.2016 3 z 5

Je s podivem, že profesionálové z ODESSY jednají ve zpomaleném režimu místo toho, aby postupovali rychle a razantně, neboť všem jde, a to doslova, o život. Bohužel právě tento rozdíl mezi úspěchy amatérského novináře, i když se mu dostalo pomoci, a bývalými příslušníky SS, jež jsou téměř pokaždé o krok pozadu, výrazně nabourává celkový dojem realističnosti příběhu.

Na druhou stranu je možné, že v době, kdy Spis ODESSA spatřil světlo světa, působil na čtenáře čerstvě a překvapivě, neboť šlo o relativně aktuální téma. Dnes již takový pocit nevzbuzuje, alespoň u mě ne.

Norimberk
23.10.2015 3 z 5

Moje třetí od Forsytha a moc nerozumím, proč je tak vysoce hodnocena. Den pro Šakala je o 2 třídy výš, stejně tak Čtvrtý protokol.

Air15
21.08.2015 5 z 5

Takřka žádná akční scéna, a když, tak je jen na dvou odstavcích a přitom je to tak napínavá 40 let stará kniha, že kdejaký současný autor by se u Forsytha mohl učit. Přesně takhle si představuji thriller o honu na nacisty v šedesátých letech. Po Dni pro Šakala, druhá nejlepší kniha jakou jsem od tohoto autora četl.

achilles
18.08.2015 3 z 5

Pohádka. Stačilo by toto jedno slovo, ale rozvedu to. Toto dílo je ideálním příkladem, kdy podvědomě fandíte zločincům a "hrdinové" typu Millera se vám hnusí. Román začal dobře, bohužel pak se z něj stala fraška a James Bond Miller, původem novinář, trapným hrdinou.

Ladys
13.08.2015 4 z 5

Den pro šakala asi nepřekoná nic, ale i tato kniha byla velice slušná.
Je vidět, že poválečné Německo se se svými nacisty vyrovnalo stejně, jako porevoluční Československo se svými komunisty. To byla po přečtení knihy paralela, která mě napadla.
Parádní sonda do snahy novináře rozkrýt tajnou skupinu nacistů při pátrání po nacistickém zvířeti, řezníkovi z Rigy

vojteem
27.07.2015 5 z 5

Tohle má šťávu. Skvělá propracovanost, výborný příběh, tradiční Forsyth :)

mpb1913
19.05.2015 4 z 5

Výborné téma, děj není nijak strhující, ale kniha si neustále udržela mou pozornost.

astroweb
25.01.2015 5 z 5

Skvělé, vynikající. Dřív jsem od autora přečetl Čtvrtý protokol a byl jsem poněkud zklamaný, ale tohle je super!

derminator
05.01.2015 5 z 5

Fantasie! Forsyth je top spisovatel nemohu nic jiného než knihu doporučit! Mám knihy týkající se druhé světové války rád a tato je jedna z nejlepších dávám 85%.

kaja.marik
08.10.2014 4 z 5

Pěkný příběh, dobře se čte. Jak píšou další: hrdina má z pekla štěstí, ale není to nijak rušivé. Spíš to může být od Forsytha takový smysl pro humor, že jednou hrdinu jakokdyby vystřihl z bondovky. Začetl jsem se hned, nezáživné kousky jsem nenašel :).

Elisa.Day
25.03.2014 4 z 5

Děj:
Moc zajímavý příběh, člověk se při čtení zas dozví něco nového. Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla, ale zhruba druhou polovinu knížky už jsem přečetla opravdu rychle. Kdyby se Peter nechoval jak debil a nedělal tolik zásadních chyb, bylo by to třeba i na 5 hvězdiček. Takhle to byl spíš trochu výsměch a může být Forsythovi vděčný, že to vůbec přežil...

Překlad:
Co to proboha bylo zase za paskvil??? Překlepy a hrubice v knížkách mi vyloženě vadí a strašně mě mrzí, vadí mi nesmyslná slovní spojení (např. vyzdvihnout si peníze z banky - str. 79), ale překlad Evy Marxové tohle všechno ještě překonal. Slova Lithuania a Latvia si možná může poplést středoškolák, ale rozhodně by si je neměl plést překladatel. Ne, Riga opravdu neleží v Litvě... :-(

davaprd
31.01.2014 5 z 5

klasika, moc pěkné, téměř literatura faktu :-)

Michaeles
18.09.2013 5 z 5

Jedn z nejlepších knih co jsem kdy četl. Ke knize jsem se dostal náhodou

sumcicka
03.08.2013 2 z 5

Slibně vypadající zápletka, kterou mi kazila řada šťastných náhod, které nahrávaly do karet hlavnímu hrdinovi tak, až to nebylo uvěřitelné. Závěrečné překvapení v podobě vysvětlení hrdinovy posedlosti "řezníkem z Rigy" mě také nijak neoslovilo.

bobina58
18.06.2013

Pro mně byl ŠAKAL daleko lepší, \Do ODESSY jsem se nemohla začíst,nakonec nebyla špatná, ale už bych si ji asi nepřečetla.

Skripi
18.05.2013 3 z 5

Knihu som si vypočul nahovorenú, a celkom sa to dalo počúvať, len keď autor začal popisovať, tak bola miestami nezáživná a chvíľami som sa strácal ...

martinhk
29.04.2013 5 z 5

Přes tuto knihu jsem se dostal k F. Forsythovi, samozřejmě to byla náhoda... Dodnes sem mamce vděčen, že sem ji jako vánoční dárek obdržel.. Děj, který mě okamžitě vtáhnul a stejně jako jeho ostatní knížky sem ji měl přečtenou za pár (doslova:)) dnů..

Mercatino
08.04.2013 5 z 5

Tak toto je nečekaná lahůdka. Skvěle každému padne do ruky. Zase Forsyth podává mnoho pravdivých informací podaných příběhem,nic lepšího nemůže čtenáře potkat. Strhující spádový děj,který má nečekané rozuzlení a dávkuje se ve skvělém tempu,mě nepřestal bavit na jediné stránce. Skvělé,čest spisovateli.