Boje o zítřek

Boje o zítřek https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/303357/mid_boje-o-zitrek-MuB-303357.png 4 35 3

ellypusik
06.08.2023 3 z 5

Souhlasím s komentáři níže. Je škoda, že se těmto kritickým esejích nevěnuje ve škole více pozornosti. Přiznám se, že mě i trochu zarazilo, kolik lidí našeho nejvýznamnějšího kritika vůbec nezná. Texty jsou opravdu těžké a mnohdy jsem měla problém udržet řádkům pozornost. Určitě to není žádné odpočinkové čtení u vody.
Hloubku některým Šaldových myšlenek jsem si musela poznamenat, s jinými zásadně nesouhlasím (viz postoj k ženám-spisovatelkám). Líbilo se mi, jak Šalda - jako vždy velice květnatým a zároveň odborným jazykem - dokázal rozlišit spisovatele, umělce i básníka. Také oceňuji jeho poznatky k novější době a k dílům, která se postupně stávají archaickými. Konec knihy mi dělal problém a možná jsem nepochopila pravou myšlenku kapitoly. I z tohoto důvodu si možná ještě někdy kritiku přečtu znova a uvidím.

los
14.02.2023 4 z 5

škoda že se dnes ve škole věnuje tak málo pozornosti kritice umění, Šaldovy eseje vypovídají mnohé nejen o literatuře, ale i o dobovém historickém a kulturním kontextu a o tehdejším estetickém světonázoru, viz třeba Hrdinný zrak, Tvůrčí činy nebo Nová krása: její geneze a charakter

nevermore3
17.11.2022 4 z 5

Tohle je v podstatě zaprášená práce, navíc dost náročná četba a přemýšlím, kdo dnes ještě po takovémto díle sáhne (vyjma vš studentů českého jazyka a literatury), takovému člověku patří mé uznání. Je to škoda, spoustu zajímavých myšlenek, a to včetně těch s kterými nesouhlasím :)

meditace česká literatura

František Xaver Šalda
česká, 1867 - 1937
1989  95%Vteřiny duše
1986  76%Milostný listář
1937  79%Duše a dílo
1954  91%Domove líbezný
1948  75%Boje o zítřek

Kniha Boje o zítřek je v