Soběstačný

Soběstačný https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432843/bmid_sobestacny-uHU-432843.jpg 5 983 983

Štěpánovi je jedenáct a celý jeho svět závisí na dospělých. Jenže co si počne ve chvíli, kdy se jeho táta nejspíš zbláznil – odstěhoval se, nechal si narůst plnovous a z kalhot mu koukají kotníky. Tátova nová přítelkyně nemá Štěpána moc v lásce, přijde si nadbytečný. Jeho máma vzdychá, šetří úplně na všem a vypadá to, že jí není dobře. Štěpán si proto přeje hlavně jednu věc – co nejrychleji vyrůst a být soběstačný. Zuzana Dostálová napsala román o dospívání a dospělosti, o samotě a samostatnosti. Hrdinův život sleduje v rozmezí několika let a vyprávění nenechává jen na něm.... celý text

kalinkacz
17.07.2020 5 z 5

No wow... Já mám i pár týdnů po dočtení tolik pocitů a emocí, to snad ani nedokážu popsat... Autorku jsem úspěšně v regálech knihkupectví míjela, ale skvělé recenze na tuto autorčinu novinku mě přesvědčily o tom, že jí chci dát šanci... Knihu jsem přečetla za dvě odpoledne a potom jsem hodiny seděla a koukala do stropu... Úžasně popsáno rychlé dospívání dítěte, které nemá na výběr... Šílené, ale reálné rodinné prostředí, chování rodičů, vztahů v rodině... Je toho zkrátka tolik, co bych chtěla zmínit, ale to by tento komentář ani nikdo nedočetl do konce... Se vším v knize jsem se dokázala ztotožnit a i možná proto jsem při čtení ronila slzy na veřejnosti a nemohla jsem jinak... Takže na nic nečekejte a čtěte, nebudete litovat...

TerJac
17.07.2020 5 z 5

Už dlouho jsem nečetla tak povedenou knihu od českého autora, jejíž stránky bych hltala až tak, že bych knihu přečetla za 4 hodiny.Moc dobře napsáno, miluji stručné dějové linie, kde věta obsahuje snad jen pár slov, za to vypoví o situaci vše. Štěpán mě často dojímal až k slzám, a jeho rodiče k vzteku :) Dědeček byl ovšem TOP a vykouzlil v knize onu hřejivou bariéru bezpečí, kterou jsem, jako čtenář, tolik pro Štěpána potřebovala......... I když, jak by řekl děda .... ALE HO*NO! :)

daja51
17.07.2020 5 z 5

Tak tahle kniha mě dostala - dlouho ji budu mít v hlavě, přečetla jsem ji jedním dechem - občas i uronila slzu - doporučuji všem!

Peřinka
16.07.2020 5 z 5

Po knize jsem šáhla na základě doporučení a rozhodně jsem udělala dobře. Doporučila bych ji snad úplně každému, nechala ve mě tolik radosti a smutku zároveň. Dokonale odráží dnešní dobu, dnešní lidi všech věkových kategorií, dnešní starosti i radosti. Kdyby si více lidí takovou knihu přečetli, možná by na sebe nebyli tak zlý....
Dědeček mi naprosto přirostl k srdci. Stejně tak Štěpán, ze kterého vyroste chlap jak se patří. Táta Štěpána si naopak v mých očích nezaslouží ani špetku uznání. Maminku lituji. Prosím přečtěte si tu knihu, budete si pak všeho více vážit. Není to přeslazené, není to překombinované je to prostě ze života lidí kolem nás.

Lily101
16.07.2020 5 z 5

Z knihy jsem byla nadšená(narazila jsem na ni na Instagramu a u toho je třeba být trochu ostražitý-většina recenzí je pouze pozitivní, tudíž je pak těžké rozpoznat, jaká kniha stojí za přečtení a jaká nikoli)! Tedy pár krátkých dějových linek mi vadilo, ale asi k životu mladého kluka patří. Ale celkově bylo zajímavé ponořit se do teenagerovských let jednoho kluka, který musel předčasně dospět (SPOILER: Smrt maminky a nesoběstačnost dědy plus věčně lamentující táta nad penězi.). Navíc je kniha nesmírně čtivá (začala jsem ji číst v podvečer ve vlaku a dočetla nad ránem, konkrétně krátce před třetí hodinou ranní).

K anotaci: Ta byla opravdu zavádějící a kdybych se řídila jen jí, tak knihu asi nikdy neotevřu.

Kristi_čte
15.07.2020 5 z 5

Tahle kniha byla naprosto skvělá! Nemohla jsem se od ní vůbec odtrhnout a přečetla ji na jeden zátah. Příběh Štěpána je vlastně úplně běžný a děje se mu to, co se může stát naprosto každému. Autorka mi ale poskytla opravdu skvělý prožitek a připomněla mi, že nikdo nežije dokonale a lidé kolem to mnohdy mají těžší než se na první pohled zdá.

tezzpoletsar
14.07.2020 5 z 5

Skvělá! I když není nic růžové, příběh smutnější, ale to je život.. Moc hezky se četla. Kdyby byl Štěpa reálný, pak bych mu chtěla říct, že mu hrozně moc fandím & že má dobré srdce.

Jirikk
14.07.2020 4 z 5

Až moc realný příběh o tom, jak se přeci jen všichni v teto republice nemají dobře... Ale asi ta vysoká rozvodovost tomu nahrává. Pak ty děti musí rychlejš dospět a prestat byti dětmi

Žirka
09.07.2020 4 z 5

Převálcovalo mě to. Při čtení záleží, v jaké pohodě se nacházíte. Pokud to není právě ono, snad se ke knize ani nepřibližujte...Ale jinak po literární stránce od druhé třetiny hodnotím vysoko.

bookcase
09.07.2020

Perfektní! Autorka se dokonale vžila do puberťáka a podařilo se jí vystihnout jeho přerod z bezstarostného kluka v zodpovědného a soběstačného mladíka.

Limonadovyjoe
05.07.2020 5 z 5

Tohle je přesně to, co píše sám život. Jedenáctiletý Štěpa by mohl mít rodinné zázemí hned třikrát. Místo toho má hipsterskýho tátu, který má už rodinu jinde, mámu, která má problémy sama se sebou a hlavně se zdravím, a dědečka, který už životní sílu ztrácí. Uplyne několik Vánoc a Štěpa je s každým dalším klackem, který mu život vrazí pod nohy, čím dál soběstačnější a naopak dědeček je soběstačný méně a méně. Aby byli všichni zdraví a neumřeli, shýbl by se Štěpa pro každý drobek...jak já mu rozumím... Knížka je dost syrová a derpesivní a zasáhne přesně na to nejcitlivější místo.

marhoul
04.07.2020 5 z 5

Krásná knížka! Nešlo ji odložit. Přes smutné útrapy, které mě doháněly k slzám, protože tohle asi nenechá nikoho lhostejným, jsem knihu přečetla na jeden zátah. Dělá mi radost, že je to v posledních cca dvou letech čtvrtá kniha českých autorek ( Marie a Magdalény, Hana a Žítkovské bohyně), která je takto kvalitně, poutavě a silně napsaná. Dámy, jste skvělé! Štěpánkovi jsem strašně fandila a pokud existuje, fandím mu i v reále. Silná porce emocí, moc pěkné. Knize přeji úspěch a mnoho čtenářů. Pokud se zadaří, přála bych knížce věrnou filmovou adaptaci.

stehlicek
03.07.2020 5 z 5

Jedna z nejlepsich knih za posledni dobu. Precteno jednim dechem. Doporucuji!

juliesze
30.06.2020 5 z 5

Tenhle žánr knih volím ráda, i když mi přítel říká, že jsem asi pychopat. Bylo mi z toho opravdu nanic. Jedno velice krátké okénko surového života absolutně obyčejného člověka z nižší střední vrsty. Postavy byly tedy trošku extrémně stylizované a vykazovaly vlastně po celou dobu úplně totožné znaky. Nicméně výborně a bez zbytečných detailů popsán rodinný osud. Líbilo se mi, že se autorka vůbec nepouštěla do hlubších tajů důvodů rozvodu, života s novou ženou a hádky mezi dětmi a rodiči. Právě tohle absolutní okrájení na holé a strohé věty umožnilo knize zcela hrůznou atomosféru (hlavně v pasážích ze supermarketu v období Vánoc). Neudržela jsem se a třetí část knihy probrečela. Možná to bylo tou brutální holou větnou konstrukcí, nebo absolutního vynechání empatie a rozebírání pocitů na minimum. Ale bylo mi z toho opravdu od duše smutno. Plný počet si zaslouží právem! Zejména něčím pro mě ještě novým a neokoukaným.

lucka202
27.06.2020 5 z 5

Já jsem věděla že bude skvělá...
A taky byla! Přečteno na jeden zátah.

Lenny.Wolf
25.06.2020 5 z 5

Jedna velká deprese, která určitě stojí za přečtení. Jen pak to chce panáka nebo tabulku čokolády na nervy...

Mona-Lisa
22.06.2020 5 z 5

Trable obyčejného života podané pohledem malého kluka a jeho mámy.
První třetinu knihy máš naservírovanou očima Štěpána. Správňáckého kluka, co miluje oba své rodiče a je vržen do mašinérie rozvedené domácnosti.
Když už zabředáváš do jeho perspektivy stále víc a než si stihneš pomyslet - "tohle pitvání klučičího pohledu mě baví"...
BUM!
Následuje část z pohledu jeho mámy. A ta mě teda dostala. Bylo mi úzko a po pár řádcích jsem se od plic smála. A tak to šlo stále dokola až....
K poslední třetině, která byla v duchu názvu knihy a nutila se zamyslet, co to slovo na přebalu vlastně znamená a jak je nejsyrovější to, když přestane být pouhým slovem...
P.S. Pod pasáže z marketu, jako člověk, co tam pár let dělal, se podepisuji. Každé písmenko je pravda a takoví zákazníci, opravdu, OPRAVDU existují

eva3992
19.06.2020 5 z 5

Příběh jedenáctiletého Štěpána, jehož svět závisí na dospělých. Jenže jeho táta se odstěhoval a změnil se. Jeho máma je smutná, nemá peníze a nevypadá zdravě. Román o dospívání a dospělosti převážně pohledem Štěpána v průběhu několika let.

Tak tohle byla emoční nálož. Přijde mi fajn, že anotace není moc obsáhlá, protože co všechno si pro nás autorka připravila je opravdu silné a věřím, že to nenechá nikoho chladným. Já už na straně 20 byla úplně citově vyždímaná a to jsem ještě netušila, co mě čeká dál.

Kniha je opravdu ze života, objevují se v ní běžné situace, které každý známe, o to víc jsou pro nás některé bolestivější. Najde se však i pár takových, u kterých se upřímně pousmějete. A jak už je o mně známo, plačka největší, často jsem si u knihy i pobrečela.

Komu se líbila kniha Vrány od Petry Dvořákové, tak věřím, že se mu bude líbit i Soběstačný.

Silné, emoční, ze života, někdy i plné naděje, jindy smutku. Kniha se velmi dobře četla a jak jsem začala, tak už jsem jí nemohla odložit a přečetla jsem ji v podstatě na jeden zátah. Všem doporučuji.

holkamodrookata
19.06.2020 5 z 5

Kdy knihu Soběstačný rozhodně číst
- baví vás rodinná dramata
- fandíte českým autorkám
- potřebujete porovnat svoje problémy s těmi cizími

Kdy knihu Soběstačný rozhodně nečíst
- řešíte nějakou opravdu vážnou rodinnou krizi
- problémy svobodných matek v české kotlině vás nezajímají
- Billa a Ikea jsou podniky, do kterých byste nikdy nevstoupili

suchasusenka
17.06.2020 5 z 5

Smutná bolest ... každopádně napsané výborně. A doufám, že moje Žofinka také nakonec nebude sameček☺️.