Soběstačný

Soběstačný https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432843/bmid_sobestacny-uHU-432843.jpg 5 984 984

Štěpánovi je jedenáct a celý jeho svět závisí na dospělých. Jenže co si počne ve chvíli, kdy se jeho táta nejspíš zbláznil – odstěhoval se, nechal si narůst plnovous a z kalhot mu koukají kotníky. Tátova nová přítelkyně nemá Štěpána moc v lásce, přijde si nadbytečný. Jeho máma vzdychá, šetří úplně na všem a vypadá to, že jí není dobře. Štěpán si proto přeje hlavně jednu věc – co nejrychleji vyrůst a být soběstačný. Zuzana Dostálová napsala román o dospívání a dospělosti, o samotě a samostatnosti. Hrdinův život sleduje v rozmezí několika let a vyprávění nenechává jen na něm.... celý text

Danago
08.09.2020 4 z 5

Velice zajímavě napsaná knížka. Moc dobře se četla. Štěpán je moc fajn postava, neměl to lehké přesto vše zvládl úžasně. Život je těžký....

simona5r
31.08.2020 5 z 5

Velmi emocionálně silná kniha, která mnou cloumala od začátku až do konce.

Ywonek
31.08.2020 5 z 5

Naprosto skvela knizka. Stepan byl hrozne fajn kluk, nemel to vubec lehke a pritom dokazal, ze ho jen tak neco nezlomi. Hrozne jsem mu fandila ????

Agnesita
31.08.2020 3 z 5

První část super, část vyprávěnou Elen jsem od poloviny musela přeskakovat, popisky dění v Bille pro mě byly zbytečné. Měla jsem asi velká očekávání...

broskev28
29.08.2020 4 z 5

Zajímavá knížka, která určitě stojí za přečtení.
Já jsem měla trochu obavy, zda se nezopakuje téma Zlodějky mýho táty (nečtu anotace). To se nestalo, ale přesto jsem se s příběhem zpočátku dost potýkala. Stále častěji se mi stává, že mi postavy nejprve musí "přirůst k srdci" - potřebuju se o nich nejprve něco dozvědět, něco, co mi umožní je pochopit. A čím jsem starší, tím déle mi to trvá, aspoň mám ten pocit.
Takže jakmile jsem překonala ten kritický bod, za kterým už nehrozí odložení knihy, začetla jsem se a stálo to za to. I když mi některé situace připadaly méně reálné, neprotestuju, protože životní realita mnohých z nás občas opravdu připomíná špatné (nebo možná až moc dobré) knihy.
Někteří v komentářích zmiňovali knihu Vrány; i když jsem ji také četla, asi bych si na ni nevzpomněla - možná proto, že mě nijak významně neoslovila. Spíš mi to připomnělo novelku Hany Kolaříkové Mušle: téma mírně podobné (ovšem jiná doba a také delší časový úsek), jazyk vyprávění zcela odlišný, ale síla příběhu rovnocenná - aspoň tak to působilo na mě.
Děkuju za komentáře Terjac a Limonadovyjoe a doporučuju: vyzkoušejte sami!

lagina
26.08.2020 4 z 5

Skvělé čtení, mrazí, tepe, nenechá oddechnout. Líbilo :)

aralka
24.08.2020 5 z 5

Velmi příjemné překvapení! Napsáno z pohledu 11-13 letého kluka, jednoduše, žádné metafory, rozvláčné popisy a kudrlinky, nicméně úderně a trefně, stylem mi to trochu připomínalo Petru Soukupovou.. čtenář se dokáže vcítit do mysli hlavního hrdiny, chápe ho a fandí mu, protože život se s ním fakt nemazlil, velmi příjemný čtenářský zážitek.... zkusím i další knihy od této autorky :-)

Monika1717
22.08.2020 5 z 5

(SPOILER) Štěpánovy osudy sledujeme po několik let. Otec odejde od rodiny, najde si přítelkyni, stane se vegetariánem, má další 2 děti. Matka bojuje s nedostatkem financí, půjčuje si, pije, onemocní, zemře. Štěpán bydlí se starým dědou, který je tak trochu podivín. Přesto kniha není depresivní, Štěpán na sobě neuvěřitelně pracuje, snaží se plnit cíle, které si dal. A hlavně si nechá poradit, když už neví kudy kam. Knihu doporučuji všem rodičům, kteří své děti nezdravě rozmazlují. A také dětem, které všechno přijímají tak nějak samozřejmě. Aby si uvědomily, že to tak nemusí být vždycky.

cornetka
16.08.2020 5 z 5

Lidské příběhy mě vždycky bavily a bavit budou. Stejně tak je tomu i v tomto případě. Štěpán je neskutečně silná osobnost, která pro rodinu obětuje všechno na světě. Je na svůj věk dospělý, šikovný, chytrý, zodpovědný a to díky okolnostem, které se staly. Tuhle knihu určitě doporučuji.

Zuzika
16.08.2020 5 z 5

Výborné.
Smutné, krásné, lidské, a jako bonus jeden z nejsympatičtějších dětských hrdinů.

Bookrožec
15.08.2020 5 z 5

Tohle byla tak skvělá kniha, kterou by mělo být určitě hodně vidět.je to smutný příběh, který mi hodně připomínal Vrány od Petry Dvořákové, takže pokud jste je četli a bavily Vás, tak tato kniha určitě nezklame.

PéEm
10.08.2020 4 z 5

Smutný,ale dobře psaný příběh ze života. Moc jsem fandila Štěpánovi, je to skvělý kluk, se kterým se život fakt nemazlí.

Dadulina
07.08.2020 3 z 5

Kniha je to vskutku čtivá a slza vám taky ukápne. Jen tomu trochu chybí nádech kvalitní literatury.

dagmar.rub
02.08.2020 5 z 5

Skvělá knížka, i když vás z ní bolí celá duše....nejde přestat číst, chcete na té cestě dospíváním Štěpána držet, jít vedle něj, nějak mu pomoct, být s ním....cokoliv.

Ne všechny děti mají cestu k soběstačnosti snadnou, umetenou od rodičů, přesto to neznamená, že budou horšími dospělými. Možná naopak.

Děkuju za tenhle čtenářský zážitek.

hs777
31.07.2020 5 z 5

Bylo to náročné (vzhledem k obsahu), ale bylo to úžasné (vzhledem k formě a stylu).
K této knize asi nechci víc napsat - přečtěte si a vím, že nebudete litovat. Mám radost z tvorby současných autorů a jdu shánět další knihy Zuzany Dostálové.

JaLenka
29.07.2020 5 z 5

Tahle knížka se mi líbila opravdu hodně. Dospívání chlapce Štěpána na pozadí rodinných tragédiích, čistý text bez rádoby okrasných vět navíc, upřímný až surový (v postavě dědy Danyho) příběh, který si na nic nehraje. (Ubrala bych snad jen v jedné části zážitky z Billy..) Jsem ráda, že po Hodinkách od Ašera, které mě úplně nenadchly, jsem se k autorce vrátila a budu se těšit na její další knížku!

gargamelka
27.07.2020 5 z 5

Perfektní kniha, literární zážitek, absolutní čtenářská lahoda. Knihou je protkána soběstačnost, emoce, nelehká témata, vztahy.
Ten, kdo knihu přečetl, už snad nebude nahlížet/přehlížet prodavače. Zabije někoho trocha lidskosti?
Když máš možnost, tak dej. Štěpánův děda je stejně knižní formát :)

2015praha
22.07.2020 5 z 5

Tak to byla pecka.
O této knize budu dlouho přemýšlet. Obyčejné osudy napsané tak přirozeně, bez sentimentu, opravdově.
Jedna z nejlepších knih.

SanynkaZ
22.07.2020 4 z 5

Dobrá kniha, ale upřímně? Trochu mi vadí (nebo štve, nebo mrzí, já nevim) že poslední dobou se české autorky až příliš shlíží v Petře Soukupové a napodobují její styl.
Štěpánek je moc milý kluk, rozhodně lepší než fracek Viktor.

rodak
18.07.2020 5 z 5

Hodně překvapila tato kniha. V první třetině jsem měl o soběstačném jasno, ale pak se děj přepnul na jiné osoby a název knihy měl zcela nový rozměr. Už nikdy nebudu ve frontě u kasy v duchu nadávat na pomalost pokladních. Tento český román o nás hodně vypovídá.Z hlavy to jen tak nezmizí, emoce, láska, bolest, smutek radost. Vynikající čtení.