Soběstačný

Soběstačný https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432843/bmid_sobestacny-uHU-432843.jpg 5 984 984

Štěpánovi je jedenáct a celý jeho svět závisí na dospělých. Jenže co si počne ve chvíli, kdy se jeho táta nejspíš zbláznil – odstěhoval se, nechal si narůst plnovous a z kalhot mu koukají kotníky. Tátova nová přítelkyně nemá Štěpána moc v lásce, přijde si nadbytečný. Jeho máma vzdychá, šetří úplně na všem a vypadá to, že jí není dobře. Štěpán si proto přeje hlavně jednu věc – co nejrychleji vyrůst a být soběstačný. Zuzana Dostálová napsala román o dospívání a dospělosti, o samotě a samostatnosti. Hrdinův život sleduje v rozmezí několika let a vyprávění nenechává jen na něm.... celý text

flycat
17.10.2020

Úžasná kniha,smutná to ano,ale s chlapce jsem neměla pocit že to nezvládá,naopak spíš některé děti co mají vše a vše dokonalé,mají větší problém,než hlavní hrdina.Naopak ,díky celé jeho životní situaci z něho vyrostl samostatný hodný člověk....bohužel příliš brzy,...

magnolia
17.10.2020 3 z 5

Tak se přidávám k uživatelce Pett, která to vystihla - bylo toho moc, těch neštěstí a nahozených témat... nejvíce jsem uvítala, že hrdinkou je konečně jednou i "obyčejná" prodavačka v supermarketu a ráda jsem nahlédla do tohoto pracovního prostředí. Také téma stáří a stárnutí blízkého člověka, je v knize docela dobře přiblížené, bez idealizování. Jenže, jakkoli je román čtivý (pořád se něco děje, jste zvědaví, co bude dál), čekala jsem větší hloubku a uvěřitelnost postav, vztahů a činů.

Karimah
16.10.2020 4 z 5

Skvělá knížka, ke konci už to ale ztrácelo náboj a konec se mi zdál ušmiknutý.

vevu.
09.10.2020 4 z 5

Bolestivý příběh jedné rodiny. Kolik takových kolem sebe máme a ani o nich nevíme? Myslím si, že autorka dobře vystihla Štěpánovo dospívání a rozvoj, jeho vztahy k rodinným příslušníkům. Bolest a smutek rodinné tragédie z knihy prýštily.
Rozhodně doporučuji přečíst.

Merynkaw
08.10.2020 5 z 5

Kniha se četla hezky, jen její příběh je hodně smutný. Reálný příběh, který se může přihodit nebo být jeho součástí každému. Knihu doporučuji číst!

GYROTOURBILLON
07.10.2020 5 z 5

Tak tomu říkám , super. Spousta věcí se určitě podobně odehrává kdekoliv v rodinách. Radost z maličkostí , pochopení či nepochopení rodiči , denní radosti , starosti a povinnosti , nám paní autorka ZD podala fakt příběh uvěřitelný, smutný , ale i pravdivý. První poznávání lásky a běžného života , rychlé dospění a starost o bližního , to jsou fragmenty , které nás formují všechny, někdo to má bohužel zadarmo, někdo ale zažívá poboné záležitosti v brzkém věku , aniž by to úplně plánoval. Odchod nejbližších je vždy bolestný, obzvlášť pro nedospělého. Autorka moc pěkně popsala vztah Štěpána k dědečkovi, mamince , ale i k otci , jeho partnerce a dětem.
Opravdu povedené dílo , dávám 5 *****

Anniee
06.10.2020 3 z 5

Soběstačný byl pro mě výstup z komfortní zóny. Nečtu knihy tohohle typu. Nikdy. Nejsem ten typ člověka co je rád smutnej, co rád čte “depkařiny”. Mám z toho kolikrát fakt špatnou náladu a to se mi nelíbí, i když vim, že jsou to plusový body pro knihu, když ve vás zvládne vyvolat emoce.

Nemůžu říct, že by se mi kniha líbila. Byla brilantně napsaná, to ano, sedělo mi to k věku toho kluka. A to bylo ono. Přirovnávála jsem to ke svýmu mladšímu bráchovi a místama mi to trhalo srdce. Ale mistama mě to snad ani nebavilo.

Sečteno a podtrženo, jsem ráda že jsem si knihu přečetla, ale z tohoto žánru to byla pravděpodobně moje první a poslední.

DámaMáma
04.10.2020 5 z 5

Kniha, která mě hodně zasáhla a ke které se budu ještě dlouho v myšlenkách vracet.
Určitě jedna z nejlepších knih letošního roku!

myšpa
04.10.2020 5 z 5

Krásná kniha o starostech třináctiletého Štěpána, trápení jeho matky, bolesti ze smrti Elišky, odchodu otce od rodiny a starání se o nemocného dědu.

mala.bloncka
03.10.2020 5 z 5

Pro mě jedna z nej knih letoška!

Domka901
28.09.2020 4 z 5

Do téhle knížky se mi vlastně vůbec nechtělo, protože jsem tušila, jak smutná a opravdová bude...

Hanin
27.09.2020 5 z 5

Kolik je kolem nás asi takových Štěpánů a jejich maminek.
SOBĚSTAČNÝ je příběh, který se může odehrávat kdekoliv kolem nás... Příběh, který mi tolikrát vehnal slzy do očí...
Přečtěte si ho, pro mě je to jednoznačně nejlepší kniha letošního roku.

zuzana4291
26.09.2020 5 z 5

Velmi hezky napsaný příběh. I když mi několikrát ukáplo několik slz. Kniha se čte velmi dobře a je to velmi silný příběh.

Dela111
24.09.2020 5 z 5

Tato kniha je jeden velký smutek, číst tento příběh, jehož děj může být pro někoho realitou, mě až bolelo... Název je přesný, jen těch, kteří musí být soběstační, je tu víc.
Na začátku knihy má hlavní hrdina Štěpán jedenáct let a my sledujeme, jak se s ním během příštích čtyř roků život vůbec nemazlí. Většina kluků jeho věku se stará o holky, chtějí nejlepší telefon, značkové oblečení, hry... Štěpán takové štěstí nemá, život ho nutí dospět a stát se soběstačným. Obdivovala jsem ho a bylo mi ho líto, moc líto mi bylo i jeho maminky, dědeček byl úžasný, ale i on tvrdě bojoval, aby byl co nejdéle soběstačný. Jen Štěpánův táta a jeho nová přítelkyně vzbudí u čtenářů touhu vzít je něčím po hlavě...
Tato kniha je o rodinných vztazích, je o tom, jak těžké to mají matky samoživitelky, ale je tu naťuknutá i problematika léčitelství. Ukázky chování lidí v supermarketech jsou bohužel také výstižné.
Tento těžký příběh je napsaný spíše strohým stylem, ale kupodivu právě ten je, co se týká emocí, nejvíc účinný, dokáže čtenářům pořádně zahrát na city. Původně jsem chtěla dát 4*, ale právě za to zpracování dám nejvyšší hodnocení a doporučím, ale s upozorněním, že často nebudete mít k slzám daleko.

hannina
20.09.2020 4 z 5

Jedním dechem. O klukovi, který prostě dospět musel.... ve zrychleném režimu...

Baraaa
15.09.2020 4 z 5

Čtivé, milé, obyčejné, neobyčejné. Sympatický skromný kluk jako hlavní hrdina, pasáž očima jeho matky, kterou život rozhodně nešetří, ta se přesto a kupodivu nehroutí... soběstačných je v této knize více.

Romča11
15.09.2020 5 z 5

Tak tahle kniha byla výborná! Jsem z ní naprosto nadšená! Současná, česká literatura opět nezklamala. Knihu jsem zhltla za pár dní a nemohla se odtrhnout. Vyprávění, jak z pohledu Štěpána, tak z pohledu jeho matky, je velmi poutavé. Chytí vás a nepustí.
Kniha se seskládává hlavně ze zážitků samotného Štěpána. Je zde tedy výborně popsané Štěpovo dospívání a to, jak se v podstatě učí starat se o sebe sám a být soběstačný v tak brzkém věku. Přichází si na to, jak balit holky, jak se starat o dědu, snaží se všem ve svém okolí pomáhat.
Uprostřed příběhu má čtenář pro změnu možnost podívat se na svět očima mámy Štěpána. Odtud se zase dozvídá, jak je v dnešní době těžké žít jako rozvedená a samoživitelka.
V knize se pak setkáváme s často se opakujícími motivy jako je ježdění do Ikey nebo neustálé návaly zákazníků v Bille. Oceňuji autorčinu snahu poukázat na problém, že jsme příliš konzumní společnost a že se i v rámci toho kupujeme hlouposti, pro které se táhneme přes půl města.
Nejlepší však na knize je její hlavní téma. To, jak se Štěpán naučí být soběstačný. Jak se naučí žít a vychovávat se sám, když ho táta opustil a máma poslala, aby bydlel u dědy, o kterého se začal následně i starat.
To téma té knihy je velmi dobře zpracované a hrozně se mi líbilo.
Celý příběh byl vlastně hrozně plný emocí, které z něj jen sálaly a i díky tomu působil příběh hrozně reálně.
Postavy jsou dobře popsané, přirostly mi během příběhu k srdci, hlavně Štěpa.
Celkově jsem z knihy jednoduše nadšená. Je výborně zpracovaná, hned se začtete a nemůžete se odtrhnout. Na postavách mi záleželo. Autorka vypíchla důležité, společenské téma. Nemám knize co vytknout. Doporučila bych ji všem!

markoj05
14.09.2020 5 z 5

Úplně mě to pohltilo.

Kris.Tyna
11.09.2020 4 z 5

Emotivní, dojemné, upřímné, ale ne sentimentální. Víc takových knih.

Pett
10.09.2020 3 z 5

Asi budu jediná plavající želva proti proudu... ale já trošku zakopávala o tu vykonstruovanou extrémnost, která mi nějak vůbec nedopřávala pocitu reálnosti...
Nejvíc mi drásala cévku ta neustále se opakující Ikea... asi chápu zdvižený prst nad neblahým nešvarem dnešních rodičů, kteří venčí své děti po obchoďácích, ale opravdu potřebuji znát názvy všech zakoupených výrobků?
Pak mi úplně nesedla ta překombinovanost témat- od všeho kousek a to podstatné se tímto vlastně ztrácí kdesi v překladu a to je velká škoda, protože se mi někde v tom zběsilém tempu písmenkového maratonu vytrousila ta osudová fatálnost všeho odžitého.
Naopak velmi oceňuji obrovský vykřičník nad chováním našich nakupujících spoluobčanů, kteří postrádají slušnost a alespoň drobeček respektu... to je bohužel velká a ta nejsmutnější pravda, která stojí za sakra velké zamyšlení!