Sny o vůni citronů

Sny o vůni citronů https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/142318/sny-o-vuni-citronu-142318.jpg 4 120 36

Mohlo by se zdát, že Agnes má svůj život pevně pod kontrolou. Rozkročena jednou nohou ve Stockholmu a druhou v poklidné rodném městečku, za zády s rodinou, která je vždy připravena ji podpořit, milujícím přítelem, skvělou prací, nejlepší kamarádkou, kterou zná jako své boty. Je tomu ale skutečně tak? Náhle se všechny její jistoty začínají jedna po druhé bortit a zanedlouho nezůstane v životě Agnes kámen na kameni. Když jí kamarád nabídne, aby společně otevřeli novou restauraci, nemá už co ztratit… Sny o vůni citrónů z roku 2004 jsou třetím románem jedné z nejpopulárnějších švédských spisovatelek současnosti, Kasji Ingemarssonové.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Små citroner gula , 2004

uzivatel1190
09.11.2023 2 z 5

Zaujala mě obálka, nedočetla jsem, nebavilo mě to.

Petra1323
14.09.2023 4 z 5

Sáhla jsem po této knize, protože mne zaujala obálka, název a taky proto, že se mi hodila do výzvy "Kniha se žlutou obálkou".
Agnes má nepořádek v životě jako na obraze Ulfa Lundella. Postupně se odpoutává od parazitujícího partnera (stejně chtěl jen pořádný bazuky, které ona nikdy neměla) a zároveň končí v zaměstnání se sexistickým šéfem (jako malý zavalitý francouzský majitel restaurace si myslel, že má právo si jisté věci k personálu dovolovat). Agnes začíná konečně žít sama podle svých představ, jde to sice ztěžka, ale lepší se to.
Název knihy v letním horku příjemně chladil, příběh nikoliv. Oceňuji poklid vyprávění, lehce plyne, má logiku a spád, autorka nehýří zbytečnou romantikou a vyumělkovanými rozhovory. Velmi rychlý závěr, který se dal tušit. A pak už může pracovat vaše fantazie, jak to bylo dál.

Takže album Norah Jones Not Too Late nebo One Flight Down na pianissimo, některou vůni z níže uvedených, citronový koláč s tvarohem. A můžete číst.

DW Home vonná svíčka Mantra (Citrón a máta peprná)
DW Home vonná svíčka Clean Kitchen (Citron s limetkou)
Yankee Candle Signature vonná svíčka Lemon Lavender (Citron a levandule)
Village Candle vonná svíčka Fresh Lemon (Čerstvý citron)
Rudy Profumi aroma difuzér Citronella & Timo (Citronová tráva a tymián)

Ishir
03.05.2023 3 z 5

Průměrný příběh.

KatkaHutyrová
21.01.2023 3 z 5

Od knížky jsem toho moc nečekala, ale vlastně to bylo milé překvapení.
Nenáročné, odpočinkové čtení. Nic světoborného, ale rozhodně jsem četla horší knížky. Tohle je takový pěkný průměr. Dohromady o ničem, ale četlo se to hezky. Na příjemný večer se sklenicí vína a knížkou vlastně značka ideál.

Marcik7
19.10.2021 4 z 5

Ani jsem nečekala, že se mi to bude tak líbit. Příjemný příběh s happyendem není při nastávajícím podzimu vůbec špatný!

MilaJ
17.08.2021 4 z 5

Velmi příjemné letní čtení. Doporučuji!

JFK117
06.07.2021 4 z 5

Opět mě překvapilo, jak univerzální knihy tohoto typu jsou. Vlastně by se mohly odehrávat kdekoliv a osudy hlavních hrdinů jsou také univerzální. Najít si své místo pod sluncem, naučit se být dospělý a pokud možno se ctí projít partnerskými propletenci. A smířit se s odchazenim rodičů.
Hvězdičku si zaslouží za dobrý vkus. Při rodinných oslavách pijí víno z českého křišťálu.
... "nejlepší taktika není vždycky držet se vzpříma, ale naučit se dopadnout měkce. "

jana9877
28.01.2021 5 z 5

Oddech s vůní fantazie

hapac
08.09.2020 4 z 5

Příběh ze života, který jsem si docela užila. Příběh, který se mohl stát v Stockholmu, v Londýně či v Praze nebo možná docela někde jinde. Příběh, při jehož čtení jsem si odpočinula. Příběh, který mne bavil.

verunka93
24.08.2020 3 z 5

Příjemné letní počtení

MOu598
05.06.2020 3 z 5

Lehce se čte. Trochu i o životě ve Stockholmu a jednom menším městě, jinak hlavně o restauraci a lidech okolo. Hezká obálka, slibovala jsem si od knihy víc. Ale je to takové nic moc. Vše špatně začíná a dobře končí.

M_A_I_A_
21.04.2019 3 z 5

Předvídatelná,ale svižná lehká četba.

Morgainne
03.11.2018 3 z 5

Milý příběh z obyčejného života obyčejných lidí. Vztahy, rozchody, život v malém městečku i v metropoli, náhlá smrt v rodině, ztráta práce kvůli problémům se šéfem i kvůli uzavření celé fabriky... a do toho se prolíná snaha o vedení pohodové restaurace s kvalitním jídlem s vůní citronů, tymiánu a chilli. Jak už tu někdo psal - kdybych takovou restauraci měla v dosahu, ráda bych do ní zašla. Už jen ten interiér musel být krásný - citronově žlutá, rajčatově červená, středomořská modrá; a do toho místy s citrony.
Začínají mě ty severské nedetektivní příběhy bavit. Zatím jsem se k nim vždycky dostala náhodou, asi si je teď začnu vybírat záměrně.

Aleh
24.07.2018 3 z 5

Kajsa Ingemarsson je v současnosti jednou z nejpopulárnějších spisovatelek ve Švédsku. Společenský román Sny o vůni citronů, který se v roce 2012 stal švédským bestsellerem, je o lásce, přátelství, o vztazích, o rodině a hlavně o práci, kterou máte rádi, prostě o životě. To není málo. Ale i tak mi pořád něco chybělo. Napětí, překvapení, zvrat .... Nic takového nepřišlo. I tak této švédské autorce dám šanci a vyhledám další z jejích románů. Pozitivně na mě působila krásná obálka knihy.

ypres.bass
21.02.2018 3 z 5

Vcelku jednoduché čtivo, škoda jen té průhlednosti. Většina čtenářů, myslím, dokáže po asi tak třech zmínkách odhadnout další vývoj všech jednotlivých dějových a personálních linek. Teda alespoń já jsem dokázal všechny vývojové kombinace tušit asi o půl knížky dřív, než k nim došlo.

kasparek7
02.05.2017

krásné počtení pro klidný den,vřele doporučuji

Janeee
28.10.2016 3 z 5

Milá, krásná kniha. :-)

Aroucaria
03.09.2016 1 z 5

Tak trochu plytký a příliš jednoduchý příběh o jídle ... Ne, že bych neochutnala, ale kniha silnou stopu nezanechala.

Marselle
11.02.2016 4 z 5

Kniha splnila má očekávání. Je to příjemná a oddechová četba. Určitě si knihu v budoucnu přečtu znovu. Navíc se mi líbí žlutý přebal knihy plný citronů, působí na mě velice pozitivně a příjemně.

radussskaaa
28.01.2016 4 z 5

Výborná knížka, i když se může zdát že to bude klasický slaďák, kde už v půlce knihy víte jak to dopadne, není tomu tak. Opravdu knížka, která vás upoutá a nebudete se moc odtrhnout.

pro ženy švédská literatura společenské romány restaurace

Autorovy knížky

Kajsa Ingemarsson
švédská, 1965
2012  72%Sny o vůni citronů

Kniha Sny o vůni citronů je v