Sny a mýty

Sny a mýty https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181409/bmid_sny-a-myty-181409.jpg 4 8 1

Mimir
23.11.2018 3 z 5

K pochopeniu snov sa pristupuje troma spôsobmi. Prvý je Freudov názor, podľa ktorého sú všetky sny výrazom iracionálnej a asociálnej podstaty človeka. Druhý je Jungov výklad, podľa ktorého sny sú zjavením nevedomej múdrosti, ktorá je pre jedinca transcendentná. V tejto knihe predstavuje svoj koncept Fromm - sny sú prejavom každej myšlienkovej činnosti a vyjadrujú naša iracionálne snaženia, ako aj náš rozum a morálku; vyjadrujú to najhoršie a súčasne to najlepšie v nás. Fromm teda nepopiera Freudov koncept a jeho podstatu rovnako ako nepopiera podstatu Jungovho prístupu, snaží sa zbaviť obe predchádzajúce teórie ašpirácie monopolu na výklad a subjektívneho preháňania, čím myslím v prípade Freuda sexualitu a v prípade Junga mystiku. Pre mňa bola knižka sklamaním, pretože som veril, že ma dokáže presvedčiť, aby som konečne prijal teóriu skrytých významov snového obsahu. Nedokázal to Freud, Jung a teda konštatujem, že ani Erich Fromm. Skôr ma zaujala a bavila menšinová časť knižky - Symbolický jazyk v mýtoch.

Erich Fromm
americká, 1900 - 1980