Slaná vůně přílivu

Slaná vůně přílivu https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/3857/slana-vune-prilivu-3857.jpg 4 56 8

V knize, jejíž hrdinka svede boj s přírodou a bezohledností byznysu, Joanne Harrisová opět dokazuje, že je skvělou vypravěčkou vládnoucí bohatým jazykem a schopnou spřádat příběhy plné uhrančivého kouzla. Nový román situovala spisovatelka zpět do slunné Francie, tentokrát na malý ostrov, jakoby oddělený od ostatního světa. Sem se vrací mladá žena Mado, která před deseti lety musela s matkou ostrov opustit. V poklidném Les Salants, kde vyrůstala, se téměř nic nezměnilo, avšak v nedaleké La Houssiniere se nyní vlivný podnikatel Brismand pokouší tradiční dění narušit prosazením plánu na modernizaci ostrova. Mado se pouští do boje s přírodou i s mocným mužem. ...... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Knižní klub

Coastliners , 2002

Petass
16.01.2021 3 z 5

Jsem příjemně překvapená. Čekala jsem úplně jednoduchou červenou knihovnu, tu jsem sice dostala, ale bylo to mnohem poutavější, než jsem očekávala. Sice jsem měla celou dobu zmatek ve vedlejších postavách, ale vlastně to ničemu nevadilo. Užila jsem si ji. Na dovolenou, či na dlouhý zimní karanténní večer doporučuji!

broskev28
25.12.2020 3 z 5

Po skvělé knize Gentlemani a hráči mírné zklamání, i když prolog mě navnadil:
"Ostrovy jsou jiné. Čím menší je ostrov, tím pravděpodobnější to je. Podívejte se na Británii. Člověka by ani nenapadlo, že by ten úzký pruh země mohl přinést tolik různorodosti. Tolik protikladů. A všechny kráčí pospolu, jako opilí demonstranti, kteří si dosud neuvědomili, že hlavním důvodem jejich stížností jsou oni sami. Ostrovy jsou průkopníci, odtržené skupinky, rebelové, nespokojenci, přirození izolacionisté. Jak říkám, jiné."
Příběh samotný není špatný, ale přesto mi tam něco chybělo, nebo naopak přebývalo? Komunita Les Salants, znepřátelené rodiny, nevyjasněné vztahy sourozenců, osudy všech ovlivněné obklopujícím mořem a "všechno se vrací", jak už bylo řečeno v komentáři Allysa 1985. Takže jsem ráda, že znám další knihu J. Harrisové, ale nebude patřit k těm, které mě silně oslovily.

Allysa1985
07.07.2019 3 z 5

Opět skvěle vylíčená atmosféra a postavy, tentokrát z malého ostrova. Boj mezi uchováním tradičního způsobu života a agresivní modernizací a byznysem, ať už o to obyvatelé stojí nebo ne. Příběh o tom, že minulost nás pronásleduje a všechno se vrací, ale zároveň je tu vždy naděje na lepší budoucnost.
Mírné zklamání mi přinesl konec, byl zbytečně překombinovaný a působil na mě spíš jako z telenovely.

RochelleKitty
19.09.2018 5 z 5

Na začátku mě to moc nechytlo, ale postupně se to zajímavě rozjíždělo a ten konec mě opravdu překvapil a velmi jsem jej prožívala.

Sandalkar
26.03.2018 2 z 5

Musím tedy upřímně říct, že pro mě byla tato knížka zklamáním. Od začátku jsem se nějak nemohla naladit na obvykle příjemné vyprávění J.Harris. Děj se dal jednoduše předpovědět, propracované byly pouze hlavní postavy, zbytek mi splýval v jedno, závěrečný otevřený konec mi také přijde trochu zbytečný...

Noctua8
01.10.2017 4 z 5

Líbí se mi jak Joanne Harrisová vypráví příběhy... tetelím se blahem, když se začtu do její knihy.
Slaná vůně přílivu je příběh obyčejných lidí, kteří bojují o každý svůj den s přílivem, mořem, počasím, nepřáteli z druhé strany ostrova, vlastními sousedy a bratry a hlavně sami se sebou. Démoni minulosti ovlivňují každého a na ostrově Les Salants je jich až až. Jsou všude a stále přítomní a vy jako návštěvník, který na ostrov vstoupí, na ně začnete věřit po prvních pár stránkách. Je to kniha o naději a o tom, jak je někdy těžké si ji udržet a jak je důležité ji druhým vnuknout, pokaždé, když k tomu dostanete příležitost. O tom, že život není peříčko, ale je pestrobarevný, okouzlující a pomíjivý, jako barevné peří vzácného cizokrajného ptáka... Moc pěkné čtení.

Firefox4
25.01.2014 3 z 5

Od J. Harrisové zatím nejslabší kniha. Děj předvídatelný a pokud by neměla svoji úžasnou schopnost poutavě vyprávět, sklouzla by její kniha do dalších v oddělení červené knihovny. Evidentně lépe jí jdou knihy vytvořené její fantazií, než ty tvořené vzpomínkami.

kika 13
25.11.2012 3 z 5

Nádherně popsaná Francie a okolí příběhu a lidí co prožívají člověk by tam hned jel.

ostrovy Francie

Joanne Harris
britská, 1964
2004  82%Čokoláda
2007  83%Ostružinové víno
2008  81%Krysařovy střevíce
2008  83%Znamení run
2022  71%Jiná třída

Kniha Slaná vůně přílivu je v