Skryté soukromí Karla IV.

Skryté soukromí Karla IV. https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/268019/bmid_skryte-soukromi-karla-iv-268019.jpg 1 12 10

Historicky nejvýznamnější český panovník, římský císař a také největší Čech je tentokrát předmětem neobvyklého pohledu autorky na soukromí Karla IV. Čtenář se dozví, jak probíhalo panovníkovo mládí, jaké byly jeho lásky, kdo všechno patřil k jeho manželkám, že pojal za manželku „vdovu“ po vlastním synovi, zda měl milenku, či jestli věřil v astrologii. Poutavé jsou momenty i kapitoly věnované sporům Karla IV. s otcem Janem Lucemburským či noblese i intrikám na půdě tehdejšího Pražského hradu. Neméně zajímavé jsou pak části zaměřené na panovníkovy specifické záliby či kapitola věnovaná rekapitulaci nejznámějších a především nejkurióznějších omylů a fabulací ze života Karla IV. Autorka se ve své knize dotýká velkých témat, jako je rok 1348, pražská Univerzita Karlova či nejvýznamnější architektura doby lucemburské - vše ovšem v netradičním duchu spjatém se soukromím Karla IV. Specialitou knihy je kapitola, kde se autorka pokouší o nadčasové porovnání krále Karla IV. a prvního československého prezidenta T. G. Masaryka - dvou našich nejvýznamějších státníků. Závěr knihy připomíná pestrou škálu známých osobností a jejich neméně pestrou paletu názorů a citátů o Karlu IV. Kniha je oslavou sedmistého výročí narození velkého panovníka, rekapituluje i nejvýznamnější umělecká díla a počiny, jimž byl velký panovník napříč časem předlohou či inspirátorem.... celý text

stanislava9718
06.11.2023 1 z 5

Autorka si zřejmě vybrala nesprávné období, na které nemá specializaci. Bohužel kniha je neuspořádaná a vrcholem bylo porovnání vlády Karla IV. s "vládou" T.G.Masaryka. Škoda času, ale když už jsem si jí půjčila, dotrpěla jsem do konce. Nic nového jsem se o vládě Karla IV. nedozvěděla!

lukas2583
16.11.2019 odpad!

Tak špatně napsanou knihu jsem dlouho nečetl.Chaos a sposta blabolů.

DraculasLady
05.09.2019 odpad!

Kdybych neměla potřebu dočítat každou knihu, do které se pustím, odložila bych tento výplod velice rychle. Upřímně by se autorka měla věnovat období, na které se dle svých slov specializuje (první republika), jelikož její práce s historickými zdroji, které pojednávají o období středověku za doby vlády Karla IV., je více než zoufalá. Škoda papíru na tenhle pokus, který nepřínáší zhola nic... Knížkou si maximálně podložím nohu u stolu, na to se hodí perfektně...

betty48
23.11.2018

Jedna z nejhorších knih věnovaných danému historickému období. Autorka se dopouští nejen nepřesností, ale přímo zásadních chyb - např. Rudolf Habsburský je uváděn jako manžel sestry Elišky Přemyslovny, Václav III. měl spory a více méně bojoval o moc se svými švagry Jindřichem Korutanským a Rudolfem Habsburským, Jindřich z Lipé byl manželem Elišky Rejčky atd. Kniha mě tak znechutila, že jsem se rozhodla ji vyhodit ( a to mám knihy velice ráda a vlastním několika tisícovou knihovnu). Není to ani odborná ani populárně naučná ani beletristická kniha. Je to totální škvár.

Ketesh
17.10.2018 odpad!

Něco tak mizerného, jsem již dlouho v ruce neměla, pokud vůbec někdy. Publikace se v žádném případě nedá považovat za odbornou, což lze naprosto jasně zjistit hned během prvních deseti stránek, kdy se narazí na chyby v číslech. Když se k tomu pak přičtou zdroje z nichž autorka čerpá, reflex, neodborné webové stránky a horoskopy!!!(Ano, opravdu.) je jasno.
Knihu hodnotím jako zbytečnou. Nezaznělo zde nic, co by někde jinde zpracováno lépe.

Ellina
26.08.2017 3 z 5

Přehledná, pěkná kniha. Postihuje základní obrysy Karlova života.

kremic
29.08.2016 odpad!

Číst tuto knihu je naprostá ztráta času pro někoho, kdo už o Karlu IV. něco ví. MOŽNÁ přínosná pro děti v 5. třídě do dějepisu. (jenže těm by zase dělala problém autorčina čeština :-( )
Citované zdroje chybí v seznamu literatury.
Faktické chyby.

plaguedoctor
15.07.2016 odpad!

Jakožto "středověkáře" mě velmi zajímalo, jaké souvislosti mi dle autorky unikají. Jsou to parlamentní projevy, ezošitařské blogy, články z Reflexu či rozhlasové pořady. V knize se navíc poněkud ztrácí ono proklamované skryté soukromí a jedná se o chaotickou a ve výsledku prachmizernou biografii, v níž se čtenář například dozví o tom, že autorka má perskou kočičku. Naprostým výsměchem vědecké práci, za níž autorka tento svůj výplod považuje, je kapitola, snažící se komparovat království a republiku a Karla IV. s Masarykem. Napadá mě ještě několik postřehů, ale nechci být sprostý ...

jajaza
02.02.2016 3 z 5

... aneb Karel IV. v kostce. Kniha je stručné shrnutí známých faktů.

Slávka 1970
04.01.2016 4 z 5

Přehledně a jednoduše podané informace o životě Karla IV. Pro nás laiky určitě zajímavá kniha, abychom si připomněli a obnovili znalosti o naší české historii. Tím více teď, před 700. výročím narození Karla IV.