Škrabot

Škrabot https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462172/bmid_skrabot-Lbs-462172.jpg 4 57 57

Životy dvoch mužov sa zrazia v napínavom hororovom príbehu. Triler od slovenského autora, v ktorom túžba po sebapoznaní a novom začiatku naráža na ambície a sny o kariére. Štyridsiatnik Peter má krátko po rozvode. Okrem excentrickej exmanželky musí zvládať aj pubertálnu dcéru. Peter takto nechce žiť ďalej a len sa utápať v smútku. Ako riešenie sa mu núka terapia tmou – nechá sa na týždeň zavrieť do miestnosti bez okien, aby sa postavil vlastným strachom, prekonal ich a mohol vstúpiť do novej etapy života s čistým štítom. Tomáš je filmár a už má po krk natáčania hlúpych reklám a priblblých televíznych seriálov. Keď sa mu v televízii nepodarí zrealizovať projekt, od ktorého si veľa sľuboval, niečo sa v ňom zlomí a radikálne prehodí výhybku. Začne odznova. Lenže keď sa životy dvoch mužov pretnú, ani jeden z nich nehovorí celú pravdu a v hĺbke duše schováva nejedno nepekné tajomstvo.... celý text

Atara16
16.09.2023 4 z 5

Určitě nedočítejte knihu ve dvě ráno....

Comelye
23.07.2022 3 z 5

Takový průměr, kniha se dobře četla, první část mě bavila víc, druhá už míň, hlavně asi kvůli Tomášovi, který mi neskutečně lezl na nervy. Žádné překvapení v ději se nekonalo protože byl předvídatelný, ale jinak zajímavý a napínavý.

1v8na
03.05.2022 3 z 5

Z knihy mám rozporuplné pocity. První část, která je věnována Peterovi, mi přišla celkem táhlá a některé pasáže (hlavně ty utápějící se v depresi) mě nebavily a přišlo mi to jako hluchá místa (i když měly svoji důležitost v příběhu).
Zato Tomášova část mi pro změnu přišla až moc akční - jakoby si autor chtěl najednou vynahradit ten klid v první části a naservírovat akci, napětí, dobrodružství, hororové prvky - všechno naráz. Chyběla mi zde jakási průběžná akčnost.
Co se mi naopak líbilo a velmi jsem ocenila, byly úryvky z historie, kde se popisovala minulost daného místa ve tmě.
O čem mě kniha stoprocentně přesvědčila? Že jsem slabá povaha a na terapii tmou nemám a nezvládla bych ji ani kdyby mi nabízeli miliony.

Pepina19
16.04.2022 5 z 5

Tak to byla jízda. Všechny části byly super, jak z pohledu Petera, tak z pohledu Tomáše a nejinak pohled do minulosti. Výborný nápad a nemusela tam být hromada mrtvol na to, aby člověku běhal mráz po zádech. Mám radost, že je autor ze Slovenska.

plamínek21
21.02.2022 3 z 5

Příběh Petera a Tomáše začal velmi slibně, autorovi zajímavé a chytlavé téma umožňovalo rozehrát opravdu velkou hru. Rozhodně se mu nedá upřít vypravěčský talent. Ale....za mne by bylo daleko rafinovanější, kdyby zůstal u civilnějšího a psychologického zpracování, což ve finále může být daleko temnější psycho než rodové kletby a nadpřirozeno. Takže škoda...

L.Helena
20.02.2022 5 z 5

Hodně dobrá kniha s tajemnou, až hororovou atmosférou. Na terapii tmou bych neměla odvahu i tak, a teď, po přečtení knihy, bych na ni nešla ani za nic.

knihomolka_eli
19.12.2021 4 z 5

Kniha sa mi veľmi páčila, bola mojou prvou z tohto žánru. Na terapiu tmou by som sa nikdy nedala, už len preto, že by som nemala ako čítať, ale neviem si predstaviť robiť v tme ani úplne bežné činnosti, ako je najesť sa, ísť na wc, do sprchy, atď.
Peter sa na ňu ale dá. Má kopec súkromných problémov, resp. vnútorne sa nevie vyrovnať s tým, ako veci v jeho živote dopadli. V práci ho posielajú na dovolenku a on si vyberie pobyt v tme. Nájde tam ale to, čo hľadá?
Potom príde Tomášova časť. Už po prvej kapitole o ňom, som vedela, o čo tam pôjde a môj tip bol správny. Tomás hneď v mojich očiach klesol. Ale ostal tam aj kus mystična, resp. vecí, ktoré nemohla ovplyvniť žiadna z postáv. To ako skončila Tomášova časť som vôbec nečakala.
Záverom je časť venovaná Tomášovmu kolegovi Dávidovi, ktorý hasí, čo sa dá, aby tieto udalosti neovplyvnili jeho život. No koniec bol bŕŕŕ....hnusný :D ako v dobrom horore :) . Knihu určite odporúčam, bola napínavá, rýchlo sa čítala a vybičovala vo mne zvedavosť. Určite budem čakať aj na ďalšie knihy od tohto autora.

ivana1975
20.03.2021 3 z 5

Práve som dočítala túto psychačinu... Kniha sama o sebe má veľmi zaujímavý dej plný zaujímavých zvratov a ani sa nenazdáte a ste na konci. Keby mi niekto teraz povedal že ide na terapiu tmou tak by som asi dostala infarkt. Super vrelo odporúčam.

thrillery psychologické romány společenské romány slovenské horory

Peter Derňár
slovenská, 1975