Školačky a školáci

Školačky a školáci https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/96404/bmid_skolacky-a-skolaci-JIH-96404.jpg 4 3 2

Evina.Cetba
08.11.2020 5 z 5

To byla moje nejoblíbenější dětská knížka. Příběhy ze života prvorepublikové školní mládeže. Jednotlivé povídky hlavně o rodinném zázemí školáků z různých vrstev společnosti, z vesnice i z města. Byly v ní hezky popsané různé životní situace dětí, v jedné povídce přijel strýc z Ameriky podívat se do původní vlasti, v jiné je bohatý a nemocný chlapec, který trpěl osamocením a nedovolili mu se stýkat s nižší vrstvou, v jiné povídce si zase žačka neprávem myslela, že jí někdo ublížil...
Školáky a školačky mně původně půjčila spolužačka a tak strašně se mi to líbilo, že jsem si s ní knížku po dohodě vyměnila za jiný titul. Po svatbě a přestěhování se do jiného bytu se knížka někam vytratila. Teď bych dala nevím co za to, kdyby znovu vyšla. Zase bych si jí ráda přečetla.

Riccia
15.05.2020 5 z 5

Tuto knížku dostala moje teta pod vánoční stromeček v roce 1941. Kdysi dávno jí věnovala mně a já s ní mám spojené příjemné chvíle z dětství. Teď mi při úklidu půdy opět padla do ruky, a tak jsem neodolala si na své dětství trošku zavzpomínat. Už příběhy samozřejmě vidím jinýma očima - už je nevnímám z pohledu dítěte, ale naopak rodiče, a tak mi ty vyprávěnky o čistých dětských duších a jejich trampotách i radostech přišly ještě dojemnější než tehdy. Krásný melancholický výlet do dob, kdy se mamince říkalo "drahá matinko" :-)

Pavla Moudrá
česká, 1861 - 1940