Šinkl a jeho velká síla

Šinkl a jeho velká síla https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/7111/bmid_sinkl-a-jeho-velka-sila-OoP-7111.jpg 4 85 20

První společné dílo osvědčené dvojice Rosinski – Van Hamme, u nás známé sérií o Thorgalovi. Díky většímu rozsahu, než jsou Thorgalovi příběhy, je děj mnohem propracovanější a také Rosinského černobílá kresba je preciznější než barevná. Příběhy malého otroka J´ona, z národa Šinklů, jsou parafrází Nového zákona...

Hadati
27.02.2024 4 z 5

Bohovi došla trpělivost s neustálým destruktivním válčením mezi jeho ovečkami. A proto se rozhodne jim sdělit, že pokud s tím nepřestanou, celý svět zničí. Toto vyjevení však učiní jednomu z rasy šninklů, rasy, kterou všichni ostatní využívají jen jako otroky. K tomu dostane bohovu „velikou moc“. Bůh se mu ale zapomene zmínit, o jakou moc se jedná.

A tak se tento šninkl vydá na výpravu na záchranu světa. A přestože ovládá „velikou moc“, je také dostatečně inteligentní, aby si uvědomil, že bude téměř nemožné přesvědčit tři nesmrtelné vládce, aby jej vyslechli, natož aby jej uposlechli. Po cestě se pak setká s přáteli, láskou, pomocí i zradou. Není zde snad jediný panel, u kterého bych se začal nudit. Komiks je také laděn do lehkého erotična a má svou osobitou kresbu starých komiksů. Přestože se nedá říct, že by šniklové byli „krásným“ národem, mají v sobě určitou roztomilost.

Frizer
05.06.2023 4 z 5

Není to špatný příběh, i když možná až trochu moc depresivní. Sledujeme příběh malého
J´ona v krutém a nepřejícím světe. V tomto případě spíše platí že cesta je cíl a tak příběhem procházíme v pár lepších, pár horších epizodkách k jakémusi zakončení které má být asi plné katarze a biblických odkazů....ve 13 letech mi to bylo ale jedno. Thorgal je zcela jinde, ale na jedno dvě přečtení neurazí.

MARTh
06.04.2023 4 z 5

Pěkné, zajímavé...nicméně moje očekávání byla přece jen o malinko větší. Líbila se mi kresba, stejně jako vtipné vsuvky doprovázející cestu a osudy J'ona (zejména mám na mysli již zmiňované snahy "zaskórovat" u G'wel)... Ale příběh se mě osobně jevil takový nepřekvapivý, předvídatelný, bez většího (nebo spíš mnou očekávaného) napětí,...dávám 4*

Terva
05.03.2023 3 z 5

"Když jeden uprostřed noci
vidí jak se ve vzduchu vznáší
svítící kvádr,
tak určitě dostal
ránu do hlavy."

Po tom velmi ponurém a smrtícím začátku, kdy nám tvůrci tvrdí, že všichni jen bojujou a umíraj nastane zlom, kde vlastně dokazují, že to, co bylo řečeno na počátku příběhu, zas taková pravda není. Tak že jsem se připravil na to, že se v příběhu budou neustále objevovat nové a nové věci, kdy vlastně zjišťuje čtenář, že to zas tak ponuré není. Proto se připravte na další překvapení, které jsou jakoby vycucány z prstu. Jinak klasický příběh, kdy se z otroka stane otrokář a začne věřit v Boha. V tomto případě je to pán a tvůrce světů z vznášejícího se kvádru alá Planeta opic. (dobrá: Vesmírná oddysea 2001 :-) :-) :-) ale s více opicema)

Malá ochutnávka:
Poslouchej mě dobře, ty tam nahoře! Dávám ti poslední šanci jak mi dokázat, že existuješ a jen sis ze mě neutahoval. Pokud chceš, aby vykonal svoje poslání, musíš mi přece trošku pomoct. A začít můžeš například tím, že mě nakrmíš.
U Veliké Moci! Chci brenneka pečeného na čarnech, k tomu čapaty a hodně vína, a hned prosím!
TAK CO JE!?

A protože hlavní hrdina je taková malá opička, ne moc inteligentní, každý čtenář se do něj zamiluje. A když pak potká kočku G´wel, je jasné, že nejedno čtenářské srdíčko zaplesá. Další rozpor je třeba v tom, že si J´on stěžuje na pána a stvořitele světů, protože ho prý díky němu nepřijmul jeho vlastní, svobodný lid (mimochodem z úvodu vyprávění tento lid ani neměl existovat) Jenže ten lid ho vyhodil proto, že maj nějakou úmluvu o nepřijímání uprchlých otroků. Pán a vládce světů za to rozhodně nemůže.

Citát: Mám dojem, že mě ta svoboda začíná bavit.

Kresba není nijak oslňující, ale je zde použito spíše teplých barev. V oknech je spousta detailů a tak je neustále co si prohlížet. Příjemně se to četlo. Jen mi bylo hlavního hrdiny docela líto. On si chtěl furt za*ukat a
G´wen mu stále nechtěla dát. Možná, že kdyby došlo k sexu, ukázalo by se kolik síly v sobě J´on má. Bohužel, docela dlouho jen fňukal a litoval sám sebe. My chudáčci Šninkové. No, a když jsem došel na konec příběhu, tak jsem si řekl, jestli to vůbec za to stálo. Pro mně průměr.

Citát: Dnes je po všem, moje potomstvo vymřelo . . .

Hellrampage
31.01.2023 5 z 5

Tak toto bola pecka. Šninklova veliká moc je originálne fantasy od dvoch talentovaných umelcov. Príbeh sa točí okolo rasy šninklov, ktorí sú v otroctve troch nesmrteľných vládcov. V knihe je veľmi veľa odkazov na Tolkiena, Nový zákon a Ježiša a celý komiks má výborný spád. Kresba je geniálna, dlho som nevidel tak krásne a originálne nakreslené scény. Pôvodnú čiernobielu verziu som nečítal ale kolorovaná mi sadla a užil som si ju. A som rád, že oproti Americkým komiksom sa tu v Európe necenzuruje.

Atlantis
01.12.2022 4 z 5

V doslovech tohoto komiksu to působí, že už měli pánové dost Thorgala a potřebovali se ventilovat jinde. A ono je to vidět, ta představivost je zde opravdu popuštěná z uzdy. Jenže... na úkor konzistence. Ve finále tak jde o nádherně vyvedený slepenec epizodek. Přidejte k tomu hlavní postavu, která na potkání sahá ženám na prsa a máte komiks, který je hodně povedený a krásný, ale ne bezchybný. 3,5*

Norri
15.05.2022 5 z 5

Tohle je zkrátka geniální komiks. Když se dívám na mé tři roky staré hodnocení černobílé verze, tak bych na něm neměnil vůbec nic. Maximálně ho můžu rozšířit. Je to chytrá fantasy s parádním příběhem, který nepostrádá humor ani napětí. Je to parodie biblických příběhů a obžaloba Boha. Jsou tam nahaté víly a jedna vnadná Hobitka, teda vlastně Šninklí slečna. No a celé je to naprosto úžasně nakreslené a kolorované. Líbila se mi už černobílá verze, ale s koloringem je to prostě božské. Jo a taky tam je sci-fi vozítko. Prostě je tam všechno, co dobrý komiks musí mít. Je moc dobře, že to tu vyšlo znovu a v pevné vazbě. Původní formát evropských alb by tomu slušel víc, ale člověk nemůže chtít všechno. Co mě mrzelo víc, byl poněkud drhnoucí překlad hned na začátku knihy, kdy dvě bubliny úplně nedávaly smysl a přinutily mě vytáhnout starou černobílou verzi k porovnání. Potěšily mě bonusové rozhovory s Rosińskim a Van Hammem.

farb
11.05.2022 3 z 5

Za mě je příběh příliš šablonovitý a ničím nepřekvapující. Vesmírná odysea mixlá biblí v hávu putovní fantasy. Konec sice potěšil (dojem zlepšil), kresba oku lahodí, Šninklovy marné pokusy zaskórovat u G'well pobaví.... Ale i tak, čistý průměr.

t_gon
15.04.2022 5 z 5

(SPOILER) Ubohému malému Šninklovi naložili Hamme s Rosińskim na hrb osud celého Daaru (Světa) a aniž by mu řekli, jak s tou moci a zodpovědnosti naložit a kudy se vydat, tak ho vykopli na dlouho a strastiplnou pouť. Pouť po světě, který se motá mezi biblickými obrazy, Morií, Temným krystalem, Willowem, Výpravou za ptákem času a spoustou jiných, kde se od nepaměti v nekonečných krvavých střetech vyvražďují armády tří nesmrtelných bytostí. V tomto světě kdysi svobodný národ Šninklů, nyní v otrockých okovech, čeká věky na vyvoleného, který tomu všemu má utnout tipec a nastolit mír. Bude to právě „U´nem“ vybraný J´on (Frodo), jehož představa o nově nabité svobodě vypadá rozhodně jinak? J´on putuje světem a nepřeje si nic jiného, než spokojeně a v klidu žít s milovanou G´wel (a možná i konečně strávit společnou noc), ale tlak světa ho nutí jít jinou, strastiplnou, a utrpením dlážděnou cestou. Na jejímž konci se dá bolestí, steskem a depresí snadno zalknout. Sice dle Hamma se jedná jen o skutečnou pravdu, žádný pesimismus či negativní konec v tom není, ale je jen na nás, co si z toho vezmeme. Rosińského kouzlení s obrazy a Grazino barvení vyloženě vtáhne do děje, nakrmí naši mysl veškerými pocity, které na vlastní kůži zažívá J´on a nechá nás žasnout nad tímto dílem. Je úchvatné, jak obrazy dokáží přenést takovou dávku pocitů, jako nadšení, touhu, chtíč, naději a mnoho jiných. Další perfektní kousek v MDEK řadě, kde však o to více při zkoumání jednotlivých oken zamrzí, že tohle nemá skutečně impozantní formát po vzoru polských edic, které si právě Šninkl beze sporu zaslouží. Skvostná kniha, kterou uzavírají rozhovory s tvůrci. Tohle by mělo patřit do komiksových knih povinně....

špulo
01.02.2022 4 z 5

Prsia, prsia, prsia... Tento rok mám šťastie na komiksy plné pŕs. Nie že by mi to vadilo, len som to nečakal :))). Samozrejme, Šninkl nie je len o nich. Priamo v knihe, v dodatkoch, je použitý výraz "teologická fantasy". A sedí to. Mne osobne vadí, že tam z každého bolo jaksi málo. Alebo to bolo poňaté príliš skratkovito. Zas, na druhej strane, aspoň autori nič neprehnali. Obe strany mince boli celkom v rovnováhe. Kresbe niet čo vytknúť. Som rád, že nevznikli ďalšie pokračovania. V tomto prípade by to skutočne nemalo zmysel.

Ivan Kučera
18.01.2022 4 z 5

„Tenhle svět nemá budoucnost.“ Od detstva zbožňujem Thorgala od poľsko-belgickej dvojice Rosiński/Van Hamme. Paradoxne, kým vikingské dieťa hviezd vyzerá (vizuálne) dospelo, je to skôr fantasy pre mládež (ale geniálna). Šninkl naopak pôsobí detsky, ale je to dielo určené dospelému čitateľovi. Mix písma svätého, sci-fi a Pána prsteňov je divoký, ale skvelý, hoci na pár miestach je kopírovanie Biblie príliš jednoduché (Judáš, voda premenená na víno). Postavy vyzerajú rozkošne, ale majú pohlavné rozmnožovacie orgány a „Ježišovi“ ide viac, ako o spásu sveta, o nasvrčkovanie „Márii Magdalény“. Pre niekoho rúhačské, pre mňa zábavné. Samozrejme, Rosińskim fantasticky nakreslené. Ale občas som sa nudil a dej bol na môj vkus príliš epizódny. J´on sa ocitne v nebezpečenstve, dostane sa z neho vďaka Deus ex machina, koniec kapitoly. A na začiatku nasledujúcej to isté, len v bledomodrom. J´on nie je superhrdina. Pripomína skôr inú európsku komiksovú legendu: Druuna. I bohyni sexu (a bielych tenisiek) sa veci skôr diali, než že by ich aktívne ovplyvňovala. A on je navyše ešte aj tak trochu zlodej, prevít a zbabelec. Každá kapitola sa odohráva v odlišnom prostredí (oceán, kráľovstvo, ostrov, jaskyňa, púšť, bojisko, les). Relatívne monotónny scenár výraznou mierou vylepšuje kresba, scenár, ktorý napriek pár menej záživným zastávkam JE podarený (a obsahuje podvraťácky humor) a finále. To ma zaskočilo svojou obrovskou mizantropovosťou. Okrem temnoty ma prekvapilo i tým, že ho môžeme svojím spôsobom vnímať ako prequel ku Kubrickovej 2001: Vesmírnej odysey (!). Komiks je taký náročný, že na prvý raz nemáte šancu vstrebať všetky jeho pohnútky, emócie, prúdy, myšlienky. Šninkl na európsky trh prišiel koncom osemdesiatych, ale v českej mutácii sa zjavil až v roku 2001 (a zase sme pri Kubrickovi). Calibre Publishing ho v ČR vydalo v čierno-bielej podobe, ako bol aj autormi ostatne vytvorený (len obálka bola farebná). Vtedy znel názov Šinkl a jeho velká síla. V roku 2021 sa milovaného hrdinu (?) pre zmenu ujíma CREW v edícii Mistrovská díla evproského komiksu a vydáva ho vo farbe pod upraveným názov Šninklova veliká moc. Kolorovaná verzia sa historicky prvý raz na svete objavila v roku 2001 (a zase 2001!), teda v roku, v ktorom Šninkl vyšiel prvý raz v češtine, ale v čierno-bielej verzii. Ešte stíhate? Za farebnou verziou stojí poľský kolorista Graza Kasprzak. Van Hamme a Rosiński sa síce na farebnej variácii nepodieľali (ak nepočítame, že Rosiński pre ňu vytvoril tri nové obálky), ale ani neboli proti nej. To je pomerne zásadné, keďže mnohí autori sa nepozerajú na kolorovanie svojich čierno-bielych vecí s láskou. Súčasťou CREW-áckej farebnej permutácie sú rozhovory s Rosińskim a Van Hammeom a odborný text od Benoîta Moucharta. Určite by komiksu prospel väčší formát. Šninkl sa dostáva do epicentra malicherných, ale o to krutejších vojen a nezmyselného krviprelievania organizovaného arogantnými mocnými, pre ktorých život slabých a nevinných podvolených absolútne nič neznamená, prípadne sa ich smrti dokonca rovno smejú. To je aktuálne ešte i v roku 2022. Taký je svet. Bohužiaľ.

jarynek
21.12.2021 4 z 5

Tak tohle dílo se těžko zařazuje. Co začíná jako celkem obyčejný příběh o cestě podceňovaného jedince za záchranou světa, se později mění v příběh o mnoha podobenstvích a interpretcích. Šninkl J´on spíše než hybatelem vlastního osudu je pasivní osobou, která se k různým činům dostane náhodou či vůlí jiných osob, a to mnohdy ještě s jejich jiným záměrem než je výsledný efekt. J´onovými jedinými přáními je najít klidné místo a být v objetí krásné G´wel, což mu však stále není dopřáno a postupně je čím dál více zřejmé, že je pro něj přichystán jiný osud.
K povedenému příběhu pak výborně sedne i Rosinského kresba.

RaptoR
20.12.2021 5 z 5

Šinklova velká moc je komiks, který mě přiměl brát evropskou tvorbu vážně. Dodnes zaujímá čestné místo v mé sbírce a jsem rád, že Calibre publishing mělo v roce 2001 odvahu vydat zdě něco tak přelomového, s takovým přesahem. Bohužel, tehdy to byl propadák, český čtenář musel do Šinkla dozrát. O dvacet let později je z Šinkla Šninkl a my si můžeme vychutnat dobrodružství malého J´ona tak, jak si tu skutečně zaslouží. Více v recenzích.

GoodGames
18.11.2021 5 z 5

Šninklova veliká moc je kultové dielo, ktoré je dokonale premyslené a je veľká škoda, že autori Jean Van Hamme a Grzegorz Rosiński strávili svoje najlepšie roky prácou na nekonečnej sérii Thorgal, nič proti nemu, ale koľko mohli vytvoriť zaujímavejších a osobitejších komiksov? Už len keď si zoberiem Šninklovu velikú moc alebo Pomstu hraběte Skarbeka, ach jo. Šninkl je fantasy doplnené o biblické motívy, ktoré sú brané s nadhľadom a poriadnou dávkou humoru. Veľmi sympatické dielo plné hravých nápadov. Hrdinovia zažívajú stále niečo nové, nečakané a ja som sa bavil kráľovsky.

Norri
18.07.2019 5 z 5

Tak tohle je velká paráda! V tomhle je všechno - skvělá fantasy, dobrý příběh, nahaté amazonky, soulož s čarodějkou, sci-fi vozítko, parodie biblických příběhů i obžaloba Boha. Všechno pěkně pokupě a navíc s parádní kresbou. Někdy si to budu muset dát znova. Chtělo by to nové, vázané vydání, protože tohle je klenot.

Disease
19.03.2018 3 z 5

Klasická putovní fantasy s trochou toho náboženství, trochou humoru a trochou erotiky.

GreenMagritte
04.10.2017 5 z 5

Šinkl a jeho velká síla je dnes už legendárním komiksem, který přináší nádherné a propracované kresby společně s neotřelým scénářem s opravdu překvapivými nápady. Šinkl je komiks, který překvapí vtipem, strhujícím dějem i neočekávanými zápletkami, originální jsou i samy postavy a situace jako například věštění Volgy pouze ve stavu sexuální rozkoše, ale také sama postava J´ona. Ten je sice hrdinou, ale ne tím klasickým komiksovým rekem, ale líným a pochybovačným šinklem z lidu. Příběh, který se čte jedním dechem, není pouze velkým dobrodružstvím, ale obsahuje také až nečekaně vážnou a existenciální rovinu. A stejně jako u Thorgala si říkám, jak nádherný film by podle tohoto báječného komiksu mohl vzniknout…

p3tris
16.02.2015 5 z 5

V jedné noře žil malý Šinkl... no to je jiný příběh. Šinkl je sice tvor ne nepodobný hobitům, ale J'On je stejně tak jako ostatní šinklové otrok. Otrok ve světě, kde tři Nesmrtelní svádějí nekonečnou válku. A když se mu náhodou povede přežít velkou bitvu, zjeví se mu Tvůrce světů a oznámí mu, že pokud je nepřivede ke smíru, celý svět zničí. Tak začíná jeho putování...

To, co vypadá jako klasické fantasy, scénárista Jean van Hamme dovedl až k existenciálnímu dramatu s obrovským teologickým přesahem. I když to na první pohled nemusí tak vypadat, nejedná se o úplně jednoduché čtení a k pochopení je dobré mít aspoň základní znalosti Nového zákona. Stejně tak černobílá kresba Grzegorze Rosinskiho je precizní, někdy jen lehce načrtnutá a někdy plná detailů. Svým erotičnem a některými postavami v čele s Kyklopkou mi připomínala Káju Saudka, erotická scéna s Volgou zase úhly a hrou stínů jako by vypadla od Franka Millera. Přesto je ale osobitá a je velkým kladem téhle knížky. Pokud si tedy chcete přečíst nějaký komiks, nad kterým se dá zamyslet, je Šinkl a jeho velká síla to pravé.

Ikkju
11.02.2014 5 z 5

Na tenhle komiks jsem skoro zapomněl, chudák malý Šinkl :o

Black bro, yo
06.04.2013 5 z 5

Výborné fantasy, kde sice není moc akce, ale i tak se děj řine dopředu neuvěřitelně rychle, příběh mě do sebe vtáhl hned po dvou stránkách a nepustil až v závěru, kde je nádherná pointa plus propracovaná kresba, která je hodně soustředěna na velkolepé celky a nebojí se násilí a mírného erotična, Šinkl prostě funguje ve všech rovinách, Van Hamme je skvělej vypravěč, zatím mě teda nezklamal. Jen mi trvalo si zvyknout na hlavní postavu, protože to byl prostě ubožák, ale nakonec jsem si ho oblíbil. Velmi příjemné překvápko.