Rudý Zeman

Rudý Zeman https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423195/bmid_rudy-zeman-AjP-423195.png 4 482 124

Novinář Jaroslav Kmenta přichází s novou knihou. Investigativní portrét prezidenta Miloše Zemana, ve kterém autor hledá odpověď na otázku, kdo stál za financováním jeho předvolební kampaně. Také přináší nové informace a souvislosti o lidech z blízkého okolí prezidenta Miloše Zemana. Důkladně rozebírá i to, komu a proč se prezident Zeman mstí. Rudý Zeman vykresluje politickou atmosféru doby, v níž žijeme. V ní jde nejen o moc a vliv, ale i o peníze a geostrategické zájmy rozděleného světa. Kniha je opět příběhem novinářského pátrání Kmenty, které jde do hloubky zásadních politických etap Miloše Zemana i jeho vztahů. Také rozebírá okolnosti mocenského paktu s oligarchou Andrejem Babišem. Rudý Zeman tak volně navazuje na knihu Boss Babiš, která vyšla v roce 2017 a hned poté se stala bestsellerem.... celý text

Warty
16.10.2020 5 z 5

Nebýt to skutečnost, kterou má člověk denně před očima, snad by tomu ani nevěřil. Prostě smutné, co za lidi vedou tuto zemi. Skvěle napsáno.

iva23
15.10.2020 5 z 5

Jako vždy výborně napsané, díky p. Kmento.

Maggot.87
05.10.2020 4 z 5

Lepší než kniha o Babišovi, ale přesto stále příliš osobních útoků a názorů, které nestranného čtenáře ruší.

A některé "vtipné" obraty typu "Zemanderová"....

annacte
04.10.2020 4 z 5

Bylo to zajímavá kniha, dává do souvislosti různé Zemanovy kroky a kauzy. Občas mi vadilo, že psal autor spíš o Nejedlém a lidech z okolí Zemana, než o něm samotném. A taky jsem se občas ztrácela ve změti jmen.
V textu jde taky vidět, že Kmenta nemá Zemana rád (po tom, co se o něm ale dozvíme v knize, se vůbec nedivím). Nicméně knihu doporučuji každému, kdo se zajímá o současnou politiku.

Janiip
17.09.2020 4 z 5

Skvělá knížka bohužel o skutečných událostech. Knihu jsem četla dlouho, jelikož mě kolikrát naštvala a musela jsem ji odložit. Díky za ni.

kikies
14.09.2020 3 z 5

Kmentův styl je věcný, velice informativní a čtivý. I o nezáživné politice dokáže psát zasvěceně a přitom udržet pozornost. Ovšem tahle publikace na mě už byla zřejmě moc dlouhá a hutná. Téměř 500 stran plných informací a především hnusu (lepší výraz mě nenapadá), který se bohužel tak od poloviny dost opakuje. Není to vinou pana Kmenty, je to spíše tím, že Zemanovy prohřešky jsou dost na jedno brdo. K tomu, abych si podložila svůj názor na prezidenta (negativní názor - přiznávám bez mučení), by mi stačilo i prvních 100 stran, tady jsem se ke konci musela dost nutit, abych to dočetla. Spíše mi to přišlo, jako by si ani nezasloužil, abych o něm četla dál...

Ninjer
05.09.2020 4 z 5

Kmenta napsal další našlapaný politický thriller, tentokrát o dinosaurovi české politiky Miloši Zemanovi.

Rudý Zeman je fakt skvěle napsaný. Autor nezastírá svoje postoje a emoce (asi vás nepřekvapí, že mu Zeman není moc sympatický), ale zároveň trpělivě skládá z faktů a důvěryhodných zdrojů důležité momenty Zemanova života. A jedná se o pořádnou mozaiku nejen ostudných chvil (za všechny třeba málem pozvracené korunovační klenoty... a ne, neměl "virózu", protože před návštěvou Ruské ambasády byl jako rybička), ale i naprostých obludností. Pro Zemana, za vše, co lidem provedl, nemůžu najít jiné označení než zrůda.

Z asociálního intelektuála (který se nebojí sáhnout ke lži a urážce) se pragmaticky změnil v lidového bojovníka za vlast. Zeman je velice dobrý politik a taktik, ale v jeho případě to není moc lichotka, protože je vyzbrojený těmi nejnechutnějšími zbraněmi, které z něho dělají jasného padoucha. Výčet jeho zlovolných metod by trval dlouho, ale kromě toho, že během diskuze se uchyluje k různým úskokům a taktikám jako shazování svého oponenta (u něho třeba už klasické "někteří lidi říkají...", aby následně mohl říct, že přece on sám nic takového netvrdil), musím zmínit alespoň tzv. operaci Olovo, kde jeho tým dával dohromady vymyšlenou špínu na jeho politickou konkurentku Petru Buzkovou, z níž chtěl pomoci promyšlené pavučiny lží udělat bývalou prostitutku, která týrá své děti. S pověřením Miloše Zemana, tehdy premiéra ČR. Naštěstí se na to včas přišlo, ale tyto pasáže, kde po mnoha letech o tom vypráví bývalý člen Zemanova týmu, patří mezi ty nejmrazivější.

Zemanovým poznávacím znamením je, že se obklopuje hroznými lidmi. To se v Rudém Zemanovi velice detailně zkoumá. Téměř všichni jeho dlouholetí spolupracovníci byli a jsou zkušení komunističtí hodnostáři (nechybí ani agenti STB) a nyní především různí amorální podnikatelé (nejslavnější jsou dvojka Nejedlý a Mynář). Kmenta se zaměřuje především na Nejedlého, což je opravdu pozoruhodná postavička, ale bohužel rozplétáním především jeho podnikatelských aktivit (samozřejmě plné podvodů, korupce a mafiánských praktik) tráví na můj vkus příliš mnoho času, takže tyto části patří mezi ty méně zábavné.

Miloš Zeman je všehoschopný egomaniak, amorální monstrum, u něhož těch několik dobrých věcí, které vykonal, už dávno zcela zastínily hrůzy, kterých se dopustil. Kmentovi se v téhle poměrně tlusté knížce podařilo efektivně shrnout mnoho jeho důležitých okamžiků a vyobrazit i jeho bezprostřední okolí.

Osm odporných politiků z deseti.

Enforcer
02.09.2020 5 z 5

Nebýt to realita, byl by to dechberoucí thriller.
Právě ta napínavost staví v mých očích tuto knihu výše než Boss Babiš, který je plný suchopárných ekonomických čísel, kterým popravdě moc nerozumím.
Rudý Zeman je čtivější, i když jde více do hloubky a je podstatně obsáhlejší. Důležitá kniha pro každého, kdo chce zjistit, co se tady posledních třicet let dělo.

E_Lan
09.08.2020 4 z 5

Je to kruté, horší než jsem si v nejhorších představách dokázal připustit. Naše honorace na hradě je skutečně čeládka neskutečných šm..dů a každá takováto kniha pomáhá demokracii udržovat tento fakt na světle. Za to díky pane Kmento, ať se Vám dále daří!

hnatlubo
28.07.2020 4 z 5

Perfektně a zasvěceně napásno, při čtení se mnou občas cloumal vztek.

weisbach
23.07.2020

Napsat se dá cokoliv. Tahle investigativní žurnalistika má jednu chybu - je jednosměrná. Takže, pokud se napíše něco nelichotivého například o Zemanovi, budou to jedni vynášet do nebe, druzí hanět. Totéž je možno aplikovat na Havla, Okamuru, Orbána, Merkelovou, Obamu....
Takže ano, publikace na politickou objednávku tu budou vždy, objektivního hodnocení se dočkáme většinou po 20, 30, 50, 100 letech. Někdy vůbec. Obecně vnímám tyto publikace o aktivně působících činitelích jako propagandu. Tu z té, tu z oné strany. Ono to většinou ani nic jiného není.

swon
06.07.2020 5 z 5

Upřímně řečeno neočekávám, že by knihu o Zemanovi či Babišovi četli jejich voliči...Chtěla bych se ovšem vyhnout velikášským hospodským řečem a všeobecnému českému nadávání. Nicméně po přečtení této knihy se musím velmi kontrolovat a zachovat si slušnou tvář, abych nebyla vulgární. Stačí, že na Hradě sedí člověk, který to bohatě obstará za nás všechny a to klidně do éteru...
Což by vlastně snad bylo to nejmenší zlo, když vezmu v úvahu, co všechno dokázal Jaroslav Kmenta dát dohromady.
Jiskřička naděje asi někde v dáli bliká, v současné situaci je ale Rudý Zeman stále smutným čtením o stavu české politické scény, potažmo společnosti.

DuchDoby
06.07.2020 5 z 5

Voliči, příznivci, obdivovatelé M.Zemana....vyližte si prdel!

misantroop
28.06.2020 5 z 5

Čtivě napsana kniha, jak je u pana Kmenty dobrým zvykem, popisujici vyborne Zemanův návrat do velké politiky. Jeho motivace a okolí jsou asi tou nejhorší části, urceno pro silne povahy.

Chogori
28.06.2020 4 z 5

Jako jediné mínus vidím to, že je z knihy až trochu moc patrné, že pan Kmenta není úplně fanoušek pana prezidenta...Větší nestrannost by knize myslím prospěla. Jinak vynikající (možná občas některé pasáže příliš natáhnuté, ale nic strašného). Při operaci Olovo mrazilo. Při pomyšlení na zákulisní vlivy Ruska mrazí pořád. Knihu by si měl přečíst každý. Stejně jako tu předchozí o panu premiérovi....

Premek77
19.06.2020 3 z 5

Co se týče investigace a rešeršní práce je Rudý Zeman bez chyby, všecka čest.
Literatura tu ovšem pokulhává za investigací, Kmenta se pokouší napodobovat americký reportážní styl, ale moc to nefunguje.

fmash
18.06.2020 5 z 5

Nelze si nevšimnout, že autor má chvílemi problém oprostit se od zaujetí proti titulnímu "hrdinovi", čemuž se sice nelze moc divit, ale v případě takovéto investigativní knihy by si měl dávat dvakrát pozor - značně to podrývá důvěru v závěry. Jinak ale kniha slouží jako výborná připomínka dřívějších událostí, jakési kompendium situací a jejich souvislostí i s výkladovým slovníkem. Někdy jsem měl pocit, že autor chce přesvědčovat přesvědčené (ti ostatní knihu nejspíš ani nevezmou do ruky), ale když nic jiného, tak kromě shora uvedené služby poskytuje kniha ještě jednu: připomíná, že autoritářské režimy na naši republiku nezapomněly a jen tak nezapomenou, což je škoda, zvlášť když se na Hradě střídá jeden ješita za druhým.

idrat
14.06.2020 odpad!

Tak dneska píši ynvestygatyvni novynáři. Silně tendenční blábol. Podle tohoto pisálka za všechno může Zeman, Šloif, Babiš další. Jednostranně psáno jedovatoi slibnou. Novináři u si představuji jako snahu o co nejvíc objektivní výpověď o době. Autor se ale ráchá v kauzách sociální demokracie a zcela pomíjí podobné v režii ODS, šetří osoby jako Klaus st., Kalousek, Schwarzenberg. Dlouhý a pod. Kniha jistě vyšla jako předvolební agitka pravicových stran, je od prvního slova jasné, že se autor nebude ani snažit o objektivitu. Podle mého názoru nestojí tato kniha za přečtení.

Manyna
31.05.2020 4 z 5

Hodně ostrá a kritická kniha, díky za to, že vznikla. Nedělám si iluze, možná je pozadí ještě horší, možná lepší, než je zde popsáno, ale každopádně je to mazec.

slunicko1958
31.05.2020 5 z 5

S psaním komentáře jsem si dávala na čas, protože jsem jednak musela vydýchat tu špínu, jednak jsem nevěděla, jak to udělat, abych nepsala o Zemanovi - Mlhovi, ale o knížce.
Jaroslav Kmenta je skvělý novinář a tato knížka to opět dokazuje. Já jsem se dozvěděla některé nové věci (černé duše, akce lithium), některé informace jsem si v hlavě oprášila. Zapomenout se nedá na nic, ale často nová špína překryje tu starou a nános je větší a větší. Je užitečné si vše připomínat.
Pan Kmenta vhodně rozdělil svoje dílo do několika kapitol, některé jsou delší, některé kratší. Vyjadřuje se jasně, srozumitelně (i o tom, jak Ovčáček ke stádu přišel). Občas se mi nabízelo srovnání s knížkou Všichni prezidentovi muži, ale nejsme bohužel v Americe, aby pod tíhou důkazů od novinářů prezident ze své funkce odstupoval.
Tlačenku nejím, stromy neobjímám, ze slivovice se mně dělá špatně jen když si přičichnu, tak pochopíte, že mně bylo zle i po přečtení Rudého Zemana.