Křišťálový meč

Křišťálový meč https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/285245/bmid_kristalovy-mec-dPB-285245.jpg 4 731 731

Krev Mare Barrowové je rudá jako většiny obyčejných lidí. Má ale nadpřirozené schopnosti jako Stříbrná, dovede ovládat blesky, což je zbraň, kterou chce královský dvůr získat pod svou kontrolu. Sice ji obvinili, že to vše jen předstírá a je prachsprostá podvodnice, ale jí se podaří uprchnout od Mavena, prince a přítele, který ji zradil. A Mare zjistí něco vskutku překvapivého – není jediná Rudá, kdo má podobné schopnosti. Pronásledovaná Mavenem, z nějž se nyní stal pomstychtivý král, vyráží pátrat po rudostříbrných bojovnících, aby je vyzvala k souboji s jejich utlačovateli. Ale nehrozí snad Mare nebezpečí, že se z ní stane přesně taková zrůda, které se pokouší porazit? Nezlomí ji váha životů, jež je nutné položit ve jménu revoluce?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Glass sword , 2016

Roselunda 1928
30.12.2016 5 z 5

Křišťálový meč se mi líbil o dost víc než první díl. Ano, možná to nebylo po dějové stránce tak zajímavé, ale neskutečně se mi líbilo to, jak si autorka vyhrála s psychikou hlavních postav. Mare jsem chápala a dokázala jsem se s ní docela dobře ztotožnit (a to mě docela děsí...). Zaujalo mě, jak se snažila všechny chránit a vymýšlet plány, jak zachránit novokrevné a že to všechno dělala v přesvědčení, že dělá to nejlepší. Snažila se páchat dobro a ostatní na tom vždycky našli všechny chyby, co se tam najít daly, a bylo na ní vidět, že ji to zmáhá a že má co dělat, aby se z toho všeho nezbláznila. Nebyla žádná hrdinka, která by všechno zvládla levou zadní, ale vlastně mladá holka, která na sebe vzala obrovskou tíhu celého povstání, a snaží se tvářit, že je v pořádku. Ano, v mnoha chvílích jsem s jejím chováním nesouhlasila (já bych se s Calem takhle škaredě nepohádala. Já bych mu prostě s brekem padla do náruče!), ale vlastně pro ni mám pochopení a myslím, že patří mezi hrdinky, které bych ráda potkala a popovídala si s nimi. Zvlášť kvůli tomu konci.
S Calem to mám podobně, v prvním díle jsem ho neměla ráda, zdál se mi nezajímavý, ale myslím, že děje v tomhle díle mu konečně vytvořily nějaký charakter, díky kterému získal moje sympatie jako Mare.

Maven je podle mě jeden z nejlepších cooboovských záporáků, té osůbky, jenž zemřela na straně 366, je mi neskutečně líto, zvlášť kvůli Dianě, a opravdu se nemůžu dočkat dalšího dílu. Podle mě se autorka neskutečně zlepšila a jestli bude pokračování stejně zdařilé jako Křišťálový meč, tak se mám na co těšit. Pět hvězdiček za to, že je to jedna z nejlepších Young Adult knih, které jsem v poslední době četla.

BA.RŮ.
30.12.2016 5 z 5

Hodně mi vadilo, jak se Mare změnila ("jsem bohyně blesku, nejlepší zbraň"atd.)Ale i tak jsem se od knihy nemohla odtrhnout, dokonce jsem si i pobrečela. A ten konec?! Myslím, že nezvládnu čekání na King's cage, měl by tam být vztah mezi dvěma ženami a nejen Mařin pohled, tak doufám, že nejsem jediná:).

Booklove
28.12.2016 5 z 5

Knihu jsem dočetla a... nevím co říct. Celá kniha je podle mě naprosto zvrácená! Mare se chovala naprosto příšerně. Pořád jenom bohyně blesku atd... Naštěstí si to u mě vylepšila tím koncem...
Z knihy jsem měla ráda jen 2 postavy, Shadea a Farley, no a co na ně říct? (Kdo četl tak ví.) ..:(

Ale i přes to, je to uspokojivé pokračování! Akce, napětí i nečekané zvraty tam byly po celou dobu knihy, z toho důvodu dávám 5 hvězd .:D (Zasloužila by i víc)

Jenom doufám, že další díl nebude ještě zvrácenější než tenhle.

Napůlanděl
27.12.2016 3 z 5

Nooo...co sem napsat.... Mare se chovala naprosto hrozně..to bylo furt "jsem ta nejdůležitější" nebo "já jsem bohyně blesků"...lezlo mi to na nervy...Ano, akce celou knihu byla přítomna...sice menší, ale byla...Konec jsem četla s otevřenou pusou a se slzami na krajíčku...Pravdou je, že tahle kniha není nějaká bomba...to rozhodně ne...Někdy jsem se do knihy musela nutit...noo, skoro pořád. Uvidíme jak se vyvinou další díly..ráda si je přečtu, ale jen kvůli vyřešení a rozuzlení celého problému s novokrevnými...

Byxy123
20.12.2016 4 z 5

Zvrat, někomu věříte, zvrat,... Takhle bych popsala tuto knihu. Byla dobrá, hodně dobrá, ale abych pravdu řekla Mare mě začínala někdy už pěkně štvát. :D

Davina
13.12.2016 2 z 5

První díl byl skvělý, ale tenhle je naprostá katastrofa. Opravdu mě to mrzí, děj byl utahaný a neustále nudný. Hlavní hrdinka by potřebovala pořádně po tlamě a už opravdu nemám chuť zjišťovat, co bude dál. Tato kniha mě velice zklamala.

Esemko
13.12.2016 2 z 5

Když čtu komentáře, tak mám pocit, že jsem četla jinou knihu.....
Z mého pohledu nuda. Několikrát jsem přemýšlela, že ji odložím. Vydržela jsem do konce, protože podle komentářů to měl být dobrý druhý díl.
Ale bohužel nebyl :(

Avielin
27.11.2016 4 z 5

Teda, svým způsobem jsem v tom viděla Hunger games.. na mě možná trochu "předějované". Ale skončilo to tak zvráceně, že si prostě musím přečíst i ten 3. díl, doufajíc v happy end.. :)

procrastination
19.11.2016 4 z 5

První kniha se mi líbila víc než druhá a to z toho důvodu, že tam byl skoro pořád Maven, který je i přes všechno co udělal stále má oblíbená postava - což je slabé slovo, protože to, co se se mnou děje pokaždé, když někdo byť jen zmíní jeho jméno, se nedá popsat slovy, ale pouze tímto gifem:

Ze začátku jsem myslela, že se asi zblázním, protože jsem se nemohla vůbec začíst. Ne že by to nebylo zajímavé nebo špatně napsané, to vůbec ne. Prostě jsem se přes to nemohla překopat a díky tomu mi trvala četba mnohem déle, než u prvního dílu.
Ale jakmile jsem se dostala za půlku, nebo možná tak do poslední čtvrtiny, šlo to samo.

!!!SPOILERY!!!

Strašně se mi líbilo, jak pořád Mare vzpomínala na Mavena. Fakt. Neskutečně je shipuju a doufám, že nakonec skončí spolu a že jí ve třetím díle popadne stockholmský syndrom.

Vím, že z toho někteří lidé nebyli vůbec nadšení, ale mě se líbilo, že se Mare chovala tak, jak se chovala. Chápu, že hodně lidem musela připadat jako mrcha a já neříkám, že nebyla, ale nějakou takovou reakci bych čekala, vzhledem k tomu, že jí zradil někdo, koho měla fakt ráda. A ještě takovým způsobem. Taky si mohla sednout na zadek a celou knihu se hroutit a nic nedělat. Aspoň tohle bych na jejím místě dělala já.
Upřímně, kdo z nás by tady měl koule na to, aby lítal po celém království a sháněl novokrevné, pronásledován bývalou láskou a při tom na tom být tak psychicky špatně, jako ona? No asi moc lidí ne, že.

Právě konec téhle knihy odhalil, že i přes to, že se Mare možná celou dobu chovala sobecky, nakonec obětovala samu sebe někomu, komu se snažila vyhnout celou knihu, ve prospěch svých přátel. Pak když kráčela po tom mostě, došlo jí, že i když se tak moc snažila, všechno to bylo k ničemu a většina z vás jí tady osočuje, že to byla mrcha. Tak to prosím ne.

Ovšem musím přiznat, že jestli si nakonec vybere Cala, tak to teda mrcha bude XD
Ale o tom si povíme až v dalších dílech XD

!!!KONEC SPOILERŮ!!!

Takže pokud se dostanete ke konci, nebudete zklamáni, protože Victoria nastavila třetímu dílu laťku sakra vysoko a jestli si ho brzo nepřečtu, tak to se mnou upřímně sekne.

Peace out!

P.S. asi nějak takhle jsem vypadala, když jsem dočetla poslední větu:

Deni136
01.11.2016 4 z 5

Moc se mi to líbilo, když musím uznat, že byl děj úplně jinak napínavý než v prvním díle. Jde hlavně o začátek, protože ten byl hrozně pomalý a zdlouhavý a já litovala, že jsem si knihu pořídila. Potom už to šlo rapidně nahoru, nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Ale je tu další věc, která mi hrozně vadila, Mare. Už to nebyla ta sympatická dívka z prvního dílu. Neustále se utápěla ve svých problémech, ale kupodivu nepřestávala mluvit sobecky a nadřazeně. Vím, že si toho hodně prožila, ale tohle tedy ne. Pak byl zlom, kdy jsem si ji zase oblíbila a kdy odešla z mého osobního vyhnanství. Nakonec mi jí bylo vážně líto a už se nemůžu dočkat dalšího dílu, protože kniha podle mě skončila s laťkou hodně vysoko.

Pedruska01
31.10.2016 3 z 5

Hrozně mě mrzí to hodnocení, a tak dlouho jsem nad ním uvažovala. První díl byl naprosto super, dokázal se mnou divy a tak moc jsem se těšila na pokračování. Tak moc, až toho lituju. V první řadě jsem si přečetla pár komentářů níže, ještě než jsem začala číst - nepoučím se! -_- Což mě navedlo na pocit, že do půlky knihy se to bude táhnout a nic moc. Prostě hrstka písmen složená ve větách. Hrozně mě to ovlivnilo. A musím se přiznat, že jsem se do čtení až musela nutit a vyhlížela, kdy bude konec. :( Projížděla jsem stránky, co se tam opravdu zajímavého stane. Musím přiznat, že akce tam byla, hned od první stránky, to bych knize křivdila, ale nějak...? Ani nevím, jak to popsat, to kouzlo, které mě dostalo v prvním díle, ten spád a švih zřejmě chyběl. Dlouhý a pomalý rozjezd, což by se stát nemělo, když autorka dokázala napsat první díl na jedničku. Taky, vadilo mi, že jsem pokračování dostala do rukou po hodně dlouhé době, kdy jsem si některé věci prostě nedokázala vybavit. Osekaný základní kámen příběhu ano, podrobnosti, leckdy důležité bohužel.
Po půlce, tak jak psali čtenáři se to kapičku pohnulo správným směrem, ale brzy to skončilo. Tímhle tempem to vlastně pokračovalo až do samotného konce. Čím to? Přišlo mi, jako když chvílemi to autorku hrozně chytlo a dařilo se, ale většinou psala, jakože musí, aby měla ve finále pokračování něčeho, co začala. Jako by z nutnosti. Což je hrozně špatně!
Celkově mi to přišlo jako neuspořádané, rychle ukončované, přeskákané. Vývoj příběhu? Stalo se tam toho vagón. Vypadá to, že se někam posunuli, ale bojím se, že to je jen iluze. Četla jsem jen a pouze o rozvratu, revoluci, válce. I tak toho dle mého bylo málo. Něco tam jednoduše chybělo.
Zásadní ohledně postav. V první řadě - Shade? Ten mě rozhodně dorazil. Věřila jsem, že snad Sára zasáhne... Ale o kom bych ráda prohodila pár slov je hlavní hrdinka Mare. Jsem na ní tak naštvaná! Ta holka mě dokázala tak znechutit, otrávit a poštvat proti sobě, až škoda mluvit. Mít ji někde v blízkosti, normálně jí dám přes hubu, aby se srovnala, spratek jeden sobeckej. Kam se poděla ta holka z Rudý královny? Tady to bylo jenom já, já, já - jsem nejdůležitější, jsem bohyně blesku, tak si ze mě sedněte na zadek, dokážu vás spasit a zachránit, pokud to nebude podle mě, tak uvidíte, všechny zabiju a pomstím celý svět. Bla, bla, bla... Je to pitomá chudá holka se schopností, jakápak bohyně? Oslavovala cizí smrt, kterou zavinila, nezajímala se o smrt toho nejbližšího. Naprosto nesnesitelně mě iritovala!
A poslední, ke komu se chci vyjádřit je Maven. Vyskytoval se krutě málo, ale když už, tak aspoň to "stálo za to". Vypálení cejchu, posílání vzkazů - to jsem si užívala. Už v minulém díle se mi líbil "hajzl", což mi zůstalo. :D Pořád nějak věřím, že krom pomsty by tam mezi nimi mohlo být i něco "víc", ale jak se nyní předvedla autorka, už ničemu věřit nemůžu.
Skončilo to zajímavě, zvědavost ve mě prostě je, ale budu čekat zase kotel dlouho, 3/4 zapomenu a nakonec mě to zklame jako toto? Počítám s tím - bohužel. Konec/pokračování si nemůžu nechat ujít. Můžu jen doufat, že to bude lepší - snad! :)

AjinQa
30.10.2016 5 z 5

Tenhle díl byl je podle mně lepší než jednička. Bohužel mě asi prvních 100 stran nebavilo a musela jsem se nutit číst dál. Ale pak už to bylo o hodně lepší.
Musím říct, že se Mare od začátku série hodně změnila. V téhle knize se stala hodně zajímavou osobou, ale bohužel mi místy lezla na nervy.
Od začátku mi hrozně vadil Kilorn. Prostě mi přišel hrozně nesnesitelný. Ke konci už to bylo trochu lepší.
Děj si myslím, že nebyl nudný, po těžkém začátku pak nabere spád. Konec je opět velmi překvapivý, takže se zase těším, až bude další díl aspoň v AJ.
(Dokonce musím říct, že celkem fandím tomu, aby byla Mare zase s Mavenem.)
Doporučuji, 5*

Lokina
29.10.2016 4 z 5

Ze začátku jsem se do čtení této knihy nutila, ale potom přišel zlom a najednou se to četlo úplně samo. No Mare mě někdy rozčilovala, Cala jsem si ještě víc oblíbila a Kilorna mi bylo líto, jak ho Mare pořád odstrkovala. Škoda Shadea, viděla jsem v něm potenciál a povahově byl fajn. Ale proč ten konec?? Takhle napínat, v tom nejlepším. Už aby tady byl třetí díl ;-)

BlogKnihotání
21.10.2016 5 z 5

Musím říct, že na tuhle knihu jsem se těšila od té doby, kdy jsem dočetla Rudou královnu. Sice začátek knihy byl malinko pomalejší a moc mě nebavil. Postupně se to zlepšilo. A ten konec, to bylo něco. Už bych si přála mít v ruce třetí díl.

PAZATT
14.10.2016

Trošku dost spoilerů =D

No, na tohle jsem se moc těšila. První díl se mi ohromně líbil a hned jak tohle vyšlo, šla jsem si to koupit... A upřímně, vyhozené skoro čtyři stovky.

Já nevím... Četlo se mi to hrozně špatně. Připadalo mi, že se všichni k Mare obracejí zády - jako jasně, motto téhle knihy je 'Každý může zradit', ale už to trochu přehánějí, podle mě. Co ta její rodina? Ti její bratři jsou zfanatizovaní či co?

A Shade? Já byla na konci jedničky tak ráda, že žije! A teď tohle... Ta scéna na tržišti, jak ho Mare opustila, mi jí totálně znechutila. Prostě, podle mě má každý správný hlavní hrdina tohohle žánru zachraňovat lidi okolo, kruci, a ne sebe! Už ta věta na začátku, něco jako 'jsem cennější než obyčení vojáci, musí padnou ve jménu války...' atd, bla bla bla... Ano, ve skutečném světě to tak funguje. Nikdo se neohlíží na obyčejné vojáky. Ale čekala jsem, že se za ně postaví. Že bude Mare bojovat po jejich boku. A čeho jsem se dočkala? Ano, správně, trochu si pobrečela nad osudem Rudých a pak tra la la, šupem do ponorky.

Navíc se mi zdálo, že všechny jen využívá. Hlavně chudáka Cala. Zhroutil se mu svět a ona s ním pořád manipuluje, aby s nimi zůstal. Prostě, Mare je pro mě nesympatická hrdinka, sobecká, naivní, manipulátorská. A ještě mi vadilo, jak pořád říká 'Hej, jsem bohyně blesku a jsem lepší než vy! Nic mě nemůže zastavit!'

A dokonce jsem si nenašla skoro ani jednu jedinou oblíbenou postavu. Mám docela ráda Kilorna, kterého chudáka Mare pořád odhání. A moje oblíbená postava byl Maven - než se z něj tedy stal psychopat.

Zkrátka, je to jen můj osobní názor, někomu se to může líbit, ale podle mě je to deprimující, bez emotivní kniha.

ElisR1
13.10.2016 3 z 5

Vzhledem k tomu, že mě příliš neokouzlil ani první díl, tak jsem k pokračování přistupovala poněkud skepticky, ale i přesto bych Křišťálový meč označila za průměr.

Andy0892
12.10.2016 3 z 5

První díl byl vážně dobrý, bylo to něco nového, ale s druhým jsem měla problém hned od začátku. Bylo pro mě dost těžké začíst se, v polovině se to trochu zlepšilo - možná bych uvítala více pátrání po lidech se schopnostmi , občas jsem se ztrácela. Pokud vás první kniha bavila a jste rozhodnuti dočíst sérii do konce, pak si druhý díl musíte přečíst ( osobně jsem od něj čekala mnohem víc), pokud jste však při prvním dílu váhali, do druhého nemá cenu se pouštět.

Mare mi v prvním dílu tolik nevadila, ale tady... a ten konec? Vážně?

teer.h
10.10.2016 5 z 5

Spoilery

Když jsem dočetla první díl, na další jsem se velice těšila.

První díl, jsem přečetla za jediný den a teď při čtení jsem měla problém, si vybavit některé scény (asi si musím knihy více vychutnávat, ale když se začtu, nemůžu přestat :D).

Ale i tak to byl další skvělý díl.

Musím ale říct, že Mare mi začala vadit, jak byla naivní. Celkově její povaha a jak se ke všemu stavěla mi vadilo. I to jak brala Cala... jako by ho jen využívala.

To co se stalo Shadeovi, jsem čekala a mrzelo mě to.

Ale konec se opravdu rozjel! Konečně se nad sebou zamyslela a udělala sice né moc správnou věc, ale udělala to pro své kamarády a to se cení.

Konec mě opravdu dostal, to jsem opravdu nečekala!

Dávám hvězdiček, opět další skvělý díl a nemůžu se dočkat dalšího :)

milunka21
05.10.2016 5 z 5

Trošičku pomalejší rozjezd, ale pak jsem zase strašně hltala slovo za slovem.A ten konec?To jako fakt?Zase? Zase to v tom nejnapínavějším utla. :-D

Leome
01.10.2016 4 z 5

Musím říct, že samotná kniha i děj se mi moc líbili, to určitě ano. Je to navíc čím dál tím zajímavější a už se nemůžu dočkat na další díl, ten by měl v USA vyjít někdy v únoru 2017, takže u nás to očekávávám tak v prosinci 2017 nebo lednu 2018. Každopádně je mi ale čím dál tím více nesympatická hlavní hrdinka. Každou chvíli je ufňukanější a jako by jí s každou kapitolou ubývali mozkové závity... Přestože samotná kniha je dobrá, hlavní hrdinka mě opravdu příliš nepotěšila. Jinak musím doporučit všem, kde má tak trochu fantasy knihy rád, je to hodně poutavé.