Rorýsy

Rorýsy https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/142135/mid_rorysy-5Gl-142135.jpg 4 9 2

Texty Ondřeje Buddeuse (1984), šéfredaktora časopisu Psí víno, bez šifer a expresivních metafor či rozvolněné obraznosti vyprávějí příběhy a pečlivě navozují situace, kterých se čtenář může bezprostředně zúčastnit. Bohaté narativní strategie! Poezie akcentující fakta a komunikativnost! Hra, dynamika a tajemství našich dní! Obálka Mapy Google.... celý text

lubtich
25.08.2022 4 z 5

Obdivuhodně šíře různých strategií, jak stvořit – nebo spíš poskládat – báseň. Bez emocí, odosobněné, psaní poezie jako pájení, technická záležitost, ale furt je to velmi lidské. Kaligramy, citace, apropriace, mystifikace, humory, hravost. Nápaditá typografie, básně s "rozhraním", někdy pozpátku. Narušení běžného vnímání poezie. Absorbování toho, co letí kolem, protože "pokrok nezastavil". Názvy zapsané jak soubory – na mě občas moc zazipované, ale většinou skvělý pointy. Občas snad i ironizování vlastních postupů:

hommage à Duchamp

vyberou
(s. 37)

matej.kulistak
05.01.2021

Básně mě nijak neoslovily, brzo jsem sbírku odložil.
Zato krátký text vzadu na obálce ke mně silně promluvil. Je o rorýsech a jejich stínu - a ten doporučuji.