Romaneta (5 romanet)

Romaneta (5 romanet) https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44476/bmid_romaneta-rNK-44476.jpg 5 43 4

Jakub Arbes, významná postava Kruhu májového, spojil celý svůj život s Prahou a novinami. Tak také, když se pokusil vytvořit nový beletristický útvar s ambicemi románu, měl na mysli především svého čtenáře – dodal svým prózám nejen spád a napětí, ale i jistou tajemnost či intelektuální zápletku. Stal se tak tvůrcem žánru, který sám nazýval „epizoda z románu“, „malý román“ či „filozofická novela“, Jan Neruda pak „romaneto“. Tento svazek zahrnuje romaneta Svatý Xaverius, Sivooký démon, Zázračná madona, Ukřižovaná a Newtonův mozek. Uspořádala Jaroslava Janáčková, edičně připravila Martina Sendlerová, komentář napsala Jaroslava Janáčková a Martina Sendlerová.... celý text

JáraTym
29.05.2023 5 z 5

Sbírka překypující nádherným jazykem českým, příjemnými přirovnáními a plastickými postavami - která pro dnešní svět zakonzervovala žánr "romaneto" které není špatné mít v literárním merku.

R47
06.02.2021 1 z 5

Newtonův mozek a Svatý Xaverius dočteno z povinnosti. Zbytek jsem už nedal. Arbes mi k srdci rozhodně nepřiroste.

maltinka
18.03.2017 5 z 5

Jsem moc ráda, že se mi podařilo sehnat k přečtení romaneta právě v tomto vydání, protože se mi asi nejvíc líbil Sivooký démon a Zázračná madona, což jsou romaneta, která nejsou natolik známá jako Svatý Xaverius a Ukřižovaná. Za mě 5 hvězdiček :) ..... P.S.- Svatého Xaveria můžete zařadit do výzvy v kategorii: Kniha jejíž děj se odehrává v Praze ;)

WEIL
20.08.2011

Moc hezký žánr a kniha povídek.

Praha česká literatura romaneta

Část díla

Jakub Arbes
česká, 1840 - 1914
2009  71%Svatý Xaverius
2008  70%Newtonův mozek
2006  90%Romaneta (5 romanet)
2004  74%Erotomanie
1951  62%Štrajchpudlíci