Reset

Před pěti lety byla dvanáctiletá Wren Connollyová třikrát střelena do prsou. Po 178 minutách vstala z mrtvých jako resetka: silnější, rychlejší, odolnější a bez emocí. Čím déle jsou totiž reseti mrtví, tím méně v nich zůstává po oživení lidského. Wren 178 je nejnebezpečnější reset v Texaské republice. Nyní ve svých sedmnácti letech slouží v polovojenské jednotce společnosti KLEZ (Korporace pro lidskou evoluci a zalidnění).
Wren je jako zkušená bojovnice pověřena výcvikem nových resetů, ale její poslední nováček – Callum Reyes – je nejhorší, jakého kdy viděla. Callum byl oživen 22 minut po své smrti, a tak prakticky zůstal člověkem. Má příliš pomalé reflexy a nepatřičné otázky a jeho nikdy neuvadající úsměv vyvádí Wren z miry. Pořád však odpovídá za jeho výcvik. Když Callum odmítne splnit rozkaz, dostane Wren poslední šanci ho srovnat – jinak ho bude muset zlikvidovat. Wren dosud vždy uposlechla každý rozkaz a ví, že když se vzepře, bude také zlikvidována. Ale zároveň se nikdy necítila tak živá jako s Callumem…
-- 1. vydání.

-- zdroj: www.legie.info -- méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/16_/165301/reset-reset-Kqf-165301.jpg 4.1231

Reset (1.)

The Reset (2011)

Sci-fi, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Egmont
Více informací...

Ailee
včera

Četla jsem kdysi dávno a ještě teď si vzpomínám, jak jsem špačkovala, že s vydáním druhého dílu tak otálejí. Když jsem se ho konečně dočkala, chtěla jsem si to dát pěkně od začátku, i když mi spousta věcí z děje v hlavě uvízla hned napoprvé, což samo o sobě značí, že mě to muselo tenkrát zaujmout. A líbilo se mi to i teď, třebaže jsem věděla, co mě čeká. Mělo to takové příjemné vyrovnané tempo, člověk se u toho i zasmál a Calluma si snad nejde neoblíbit:-D Ano, je to typická YA dystopická knížka, ale co naděláme:-)

WallopX

Knize jsem musela dát 5★. Klidně bych jí dala více.
Stihla jsem ji přečíst za 1 den a nemohla od ní odtrhnout oči. Vážně doporučuji.

lulu28501
10.11.2016

Super kniha.
Miluji takovéhle knihy.
Doporučuji přečíst.
Nutně potřebuji další díl :D

Melcrovka
18.10.2016

Váhala jsem v hodnocení mezi 2-3 hvězdami. Líbila se mi série Divergence Veronicy Roth, tak jsem si chtěla přečíst jinou distopii. No a zjistila jsem, že je to jak přes kopírák. Je to náctiletá love story s bojovými scénami a vzpourou proti systému. Navíc je to stejně jak divergence psáno z pohledu hlavní dívčí postavy a psychologie tam určitě není nijak dobře propracovaná. Dívka je na začátku popisovaná jako "ledová a bez citů", ale nějak podivně rychle se toto téměř skokově mění. Respektive ani na začátku jsem tu chladnost hlavní hrdinky z textu nepociťovala.
Kniha je ovšem čtivá, opravdu odpočinková. Příběh je totiž tak jednoduchý, že u toho opravdu nemusíte vůbec přemýšlet a nechávat si čas na "vstřebávání", jak to u hutnějších děl u mě bývá.

Arocrynn
16.10.2016

Skvělý nápad, ale...
(Pozor, následující text obsahuje "bojler", protože bez spoilování to u této knihy ani nejde.)
Máme tady virus, který dokáže oživit některé mrtvé; virus způsobí, že čím později se po smrti probudíte, tím jste zdatnější, rychlejší, snadněji a rychleji regenerujete svoje zranění apod., na druhou stranu za to zaplatíte oslabením (možná až ztrátou) emocí, schopností empatie atd. Když jste měli "resetí smůlu", tak jste se probudili do 60 minut po smrti a zas tak moc se od obyčejných lidí nelišíte. Dobře. Jsou to jasná a jednoduchá pravidla: virus - reset - starší reset - více schopností - méně emocí...
Potom tady máme dívku, která se resetovala po 178 minutách - a v celé knize nepotkáte "staršího" reseta! Na začátku nám ji autorka vykresluje jako nekompromisního, výkonného a bezkonkurenčního zabijáka, který sice má základní pocity (vždyť není robot a autorka nikdy nenapsala, že nemají vůbec žádné emoce), ale kvůli viru jsou takové nemastné, neslané, spíše "zvykové" než uvědomělé. Jenže! Najednou se tam objeví "resetí štěně" (jak jinak, když byl mrtvý jen trapných 22 minut) a našemu emočně plochému zabijákovi číslo 178 stačí pohled do hlubokých hnědých očí, na čokoládově hnědou kůži a (v dané situaci až) na přiblblý úsměv štěněte a stává se z ní uzlíček nervů, který se utápí ve sladko růžovém emočním žužu vlastních hormonálních bouří. Eeee??? Kde se stala chyba?! To už ten virus nepůsobil? Nebo jej "vypotila" při pohledu na to štěně? Bože!!
Tak mám dojem, že jsem koupí knihy dostala Kinder vejce, takové dva v jednom. První polovina knihy je pěkná dystopie s originálním námětem. Ta druhá je červenou knihovnou pro náctileté, kteří ještě věří, že z každé pusy se jim budou rosit kosti a běhat ledové pilky po zádech (nebo to bylo mrazení??).
Rozumím, autorka se rozhodla pro dobře vymyšlenou dystopii, jenže se nedokázala vymanit z mladistvého patosu a najednou potřebovala někde udat ty úžasně vymyšlené věty o "hlubokém pohledu do očí, mrazení v zádech a něžných dotycích" - a možná z nedostatečné zkušenosti to celé nedokázala ukočírovat. Škoda, kniha mohla být mnohem, mnohem lepší. Rozhodně na to měla!

Frajerka
10.10.2016

Nádherná kniha! Jen co jsem ji otevřela a přečetla si prvních pár slov, byla jsem nemilosrdně vcucnuta a vtažena do děje. Realita pro mě přestala existovat. Námět mi připadal originální a celé se to četlo hodně rychle. Má to sice skoro 400 stran, ale mně to připadalo sotva jako 200 :) Ani jsem se nenadála a byla jsem zase vyvrácena do všedního života, kde jen čekám, až si budu moct zajít do knihovny pro pokračování :)

LusSyNDA
19.09.2016

Hezká kniha, připomínala mi trochu Divergenci :-) Prostředek byl strašně dlouhý, nejvíc se mi líbil konec knihy, ale oproti prostředku byl zase strašně rychlý :-(

Pajuška59
14.09.2016

Tato kniha je opravdu skvělá. Hned při první kapitole mně vtáhla do děje a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Kniha není psána nějak složitě a je vhodná k odpočinkovému čtení. Všem doporučuji si ji přečíst :)

hlina
13.08.2016

Velmi čtivé, jen trochu jednoduchá dějová linka.

AjinQa
11.08.2016

Opravdu úžasná kniha. Konečně nějaký nový námět, který je originální. Kniha se dobře četla, hlavní hrdinka byla příjemná. I vedlejší postavy se mi líbily. Doporučuji, 5*.

RiverSong
28.06.2016

Skvělá kniha. Velmi mě zaujal ten originální nápad. Už se těším na další díl, který se právě chystám číst. Doporučuji.

CHESS
02.06.2016

Úžasná knížka s bezvadným námětem. Dívka bez emocí, vycvičená k zabíjení a plnění příkazů. Na všechno zapomíná, když se do děje zaplete kluk. Jak jinak :) Rozhodně stojí za přečtení :)

Damonka18
29.04.2016

Reset. Na začátku bez emocí a kamarádů. A na konci skoro lidskou osobou a s láskou. Wren Stoosmasedmdesátka se za celou knihu změninla k nepoznání. Callum a Wren kdo by to řek že? :D

Zatím moje nejlepší kniha o rebélii. Ale líbilo by se mi kdyby autorka napsala povídku o Wren nebo dalších ( jěště před Resetem). Knize bych mohla dát tých hvězdiček víc než pět. Zaslouží si víc.

Black-stars
26.04.2016

Dávám obvykle knize cca 5 kapitol aby mě zaujala, tato nepotřebovala ani 3. Téma je neotřelé a zajímavé, je i napínavé a plné akce. Jediné co mi trochu vadilo bylo to jmenování čísly psané slovy (Wren - sto-osmasedmdesát) - přišlo mi to staromódní a těžko stravitelné (to psané číslo). Jinak se mi kniha moc líbila a oblíbila jsem si obě hlavní postavy... Jdu hned na dvojku (sice v angličtině ale snad mě to nezklame). Knihu doporučuji :-)

monz
30.03.2016

Teda to byla docela jízda. Dle anotace jsem nečekala, že mě příběh takto zaujme. Ale je to psáno lehkým stylem. Ke konci nám příběh trochu "sládne", ale i tak jsem zvědavá na dvojku. Oddechovka na dovolenou, jako vyšitá.

Nasko
16.03.2016

Reset je celkem dobře napsaná kniha a námět je z toho originálnějšího soudku, postavy také fajn... Ale nedokážu se přenést přes primitivní a přímočarý děj. Všechno jde vždy podle plánu, nikde žádný výrazný zádrhel... Působí to strojeně a nepřirozeně. Škoda.

Terezkaa69
09.01.2016

Kniha s velmi originálním nápadem. Zaujala mě, ale nemám chuť si ji přečíst znova. Knihu jsem přečetla za tři dny jedním dechem ale konec se mi moc nelíbil. Přeslazený, zvláštní.

baru.p
28.12.2015

Hezký nápad, ale podle mě málo rozvedený. Jednoduše napsané, kniha se mi hezky četla.

martinasudová
06.11.2015

Četla se mi velmi dobře...první polovina lepší, než druhá. Na mě trošku přeslazený konec.

Neme
03.11.2015

Velmi čtivá a napínavá kniha, která ke konci nepatrně ztrácí na dramatičnosti a na napětí. Jinak velmi akční a úžasná. Postavy jsou prokreslené a myslím, že si je mnoho čtenářů zamiluje :)

spaceblood
15.10.2015

Kniha dobrá . Mě osobně bavila víc ta první část knihy která se odehrává v KLEZu.Jinak oceňuji originální nápad (nikdy nepochopím kde na tohle spisovatelé chodí :) ) Každopádně je to moje první kniha kdy někdo vstane z mrtvých a není upír , nebo zombík. Jinak můžu jedině doporučit .

natalie2171
20.09.2015

Jo, kéž by se tahle kniha více ujala. Co jsem brouzdala po netu, tak jsou i další díly, ale bohužel stále nemáme české pokračování a anglickou verzi pdf nemohu sehnat.
Kniha byla opravdu úžasná. Skvělý nápad, skvělé postavy a děj byl úasně propracovaný. Snad jen mi to trochu připomínalo další bestsellery, ale tohle byl samo o sobě super nápad. Za mě určitě 5 hvězdiček. Jak říkám, škoda, že se další díly nepřeloží :/ Ale musíme doufat.

Seteh
25.08.2015

Kniha se mi líbila, bavila mne a ocenila jsem, že bylo stále více akce, než romantiky (když jsem četla, o čem má kniha být, bála jsem se trochu, že se to tímhle směrem zvrtne. :D ). Akorát mi přijde škoda některých částí, které se podle mne mohly trochu více rozepsat. Něco bylo vylíčeno poměrně rozvlekle a chyběl tomu trochu spád, něco zase bylo - podle mého názoru - popsáno příliš stručně.
Jsem zvědavá na pokračování a velice by mne potěšilo, kdyby do budoucna vznikl i film. :)

Týnušxxx
25.07.2015

První polovina knihy, která se odehrávala v KLEZu byla naprosto skvělá - akční, originální, zajímavá, bylo to něco nového a neokoukaného. Od té doby, co své resetí zadky vyvlekly z KLEZu to ale přestalo být zajímavé. Zvrtlo se to v nudnou romantickou story.
Škoda, protože reseti byli naprosto skvělý a originální nápad!!!

Babsie
15.06.2015

Lehce nadprůměrné. Kniha se mi líbila a byla jsem opravdu nadšená z toho jak je svět Resetů do detailů vysvětlený. Byl to skvělý nápad, dobře podaný, postavy si oblíbíte, svět se vám zalíbí a dokážete si ho představit. Opravdu mě nadchl nápad s virem, to jsem podle anotace vůbec nečekala. Všechny otázky co jsem měla typu ,, Tohle by přeci nemohlo fungovat..." se nakonec vysvětlily a já si říkala jaké to bude příjemné čtení. A to bylo, ale to je vše. Příběh si lehce plyne po své lajně, nikam neodbočí, nijak vás nešokuje, nic se nevyhrotí. Navíc je kniha strašlivě podobná všem ostatním dystopiím. Scénář: Svět kde někdo trpí ale ani to nevnímá. Objeví se někdo kdo to vidí a všechno změní. Hlavní hrdinové se bouří, utíkají. Následuje vzpoura proti tomuto systému...Schválně kolik knih vám to připomíná? Většinu dystopií. Já mám dystopie ráda, dokonce mi ani nevadí tento obvyklý scénář. Vadí mi že se za celou knihu nic nestane. V Divergent nebo Hunger games vás čekají zvraty a napětí, tady ne. Ale překvapivě mi nevadila romantická zápletka která mě v akčňácích otravuje. Callum byl sympatický a jejich pomalý vztah sladký. Druhý díl si asi přečtu, ale nic od toho nečekám, myslím že by jste taky neměli. Originální nápad, podán suše, bez fantazie. Jak říkám, lehký nadprůměr.

Plusy: Krásný styl psaní, sympatické postavy, sympatický románek, vše detailně vysvětleno a popsáno, body za nápad.
Mínusy: Děj plyne po dystopickém scénáři a nic jiného nedělá. Na této knize nebylo vůbec nic zajímavého, nic vás nešokuje nic vás nenutí číst dál, žádné napětí. Kniha se četla dobře, ale trochu nudila, konec vyloženě zklamal. Málo akce. Až moc jednoduché, a příliš podobné jiným dystopiím.

julliette
16.05.2015

Páni. To je fakt pěkná originální kniha. Mezi lidmi se šíří virus, který po smrti člověka zresetuje. Wren, která byla mrtvá 178 minut(zastřelili ji), vstala z mrtvých a je z ní resetka, nejsilnější, nejnebezpečnější, nejnelidštější, jakou kdo kdy viděl v Texasu. Čím déle je člověk mrtvý, tím je v něm méně lidskosti, emocí, taky se rychleji hojí, je silnější. A Wren má za práci si libovolně vybírat nováčky a cvičit je. Teď si vybrala dvaadvacítku(je to skoro člověk), Calluma, který v ní vyvolal lidské pocity, jako by byla zase živá. Nakonec se do sebe zamilují. Wren a Callum přišli na to, že KLEZ vynalezla nějakou látku, která udělá nižší čísla agresivnějšími a divokými, jako bez emocí, ale samozřejmě mají i protilátku. Wren má v plánu vysvobodit všechny resety a přemístit je na místo, kde budou daleko od lidí. Vědci KLEZ tu látku zkoušeli na Wreniných kamarádech a oni ji napadali ve spánku a byli agresivní, aniž by si to pamatovali. Jí to dali taky. Wren pak s Callumem našli tu laboratoř a vzali protilátky, které jim a sobě posléze píchla. S lidskou pomocí pak přemístila všechny resety z polovojenské základny do vybudované resetí rezervace. Už nebudou utlačovaní, nebudou záměrně zraňovaní, nebudou žít v celách, nebudou zkoumaní, nebude záležet na jejich čísle a síle, nebudou využívaní. Budou prostě volní.

kklepkaa
06.05.2015

Kniha je napsaná celkem čtivě. Málokdy mi vadí, když upír není upír a nebo zombík není zombík. Alespoň můžu objevovat zas nový svět s novými pravidly a tady je to napsáno celkem logicky. Každopádně žádný výkřik to není, ale celkem dobře jsem u toho vypla :) Jsem zvědavá na druhý díl.

Vall
05.04.2015

Skvělá kniha. Ani chvíli jsem se u ni nenudila. Moc se mi líbil nápad, protoze je to zase něco jiného. Hlavni hrdiny jsem si oblíbila. Jediné malinke místo je asi až moc sladký konec ale jinak opravdu dobra kniha. :)

PeterDzurjaník
24.03.2015

V poslednom čase sa dá na trhu nájsť mnoho kníh so svetom dystopickej sci-fi venovanej dospievajúcej mládeži (najznámejšie sú asi série Hunger Games a Divergence). Otázkou teda je: je Reset niečím špeciálnym čím vybočuje z radu a zaslúži si tak prečítanie? Alebo ide o priemernú klasiku so zaľúbeným pubertálnym párom vymieňajúcich si prvé nesmelé bozky na pozadí rozvrátenej spoločnosti akých sa napísalo tucty?

Popravde, nachádza sa niekde medzi. Má svoje svetlé momenty keď si už začnete myslieť, že by príbeh mohol byť originálny, no vzápätí zasa upadne do priemernosti. Medzi to skvelé rozhodne patrí nápad. Zombíkov nájdete takmer na každom kroku – vo filmoch, hrách alebo knihách. Celá koncepcia vírusu oživujúceho mŕtvych je však prepracovaný do niečoho novšieho. Reseti nie sú žiadne tupé a pomalé mŕtvoly prahnúce po mozgoch a mäse. Naopak, sú rýchli, obratní, regenerujúci sa – až by sme mohli povedať, že predstavujú nový stupeň evolúcie človeka. Ale ani tu sa autorka nezastavila a koncept ešte rozšírila: strata emócií, rozdiel podľa toho koľko reset zostal mŕtvy, určitá hierarchia medzi resetmi – to všetko dáva prísľub zaujímavého a uveriteľného sveta.

Čitateľa netrápi mnohými dejovými linkami a intrigami (predsa len je kniha určená tínedžerom túžiacim po prehľadnom príbehu, kde je jasné kto je ten dobrý a kto bude asi ten zlý), ale dokáže prichádzať s osviežujúcimi vkladmi (Ever a jej „problém“, existencia rebelov).

Negatíva objavia skúsenejší čítajúci, ktorí majú prelúskaných už niekoľko kníh. Tým prídu postavy pomerne ploché, príbeh predvídateľný a podozrievavo pokukávajú ako sa hlavným hrdinom ich plány tak ľahko daria a všetko im vychádza. A zaznamenáte aj určité slovné spojenia, ktoré má autorka rada: že Wren často trhá kútikmi úst (samozrejme v prítomnosti Calluma, ktorému nechce ukázať ako ju baví), pichá ju u srdca a neustále by sa mu opierala o hruď. Ak máte skúsenosti s young adult, tak viete o na čo narážam. Ale aspoň budete pripravení. Mnoho čitateľov tiež uvádza, že im vadí ako sa s bezcitnej Wren stáva priam studnica emócií, ale podľa mňa autorka od prvej kapitoly naznačovala, že ohľadom absencie emócií u resetov ide skôr o legendu a Wren ich má od začiatku, len ich doteraz potlačovala.

Napriek vyššie spomenutým záporom však Reset neurazí a nepôsobí ako dielo nejakej zúfalej a frustrovanej paničky z domácnosti. Narazíte tu aj na akčné scény, dôležité rozhodnutia a svet rozdeľovaný nenávisťou medzi resetmi a ľuďmi. Kniha sa ľahko a rýchlo číta a za týždeň alebo dokonca víkend sa príjemne zabavíte. Teraz už len čakať či u nás vyjde aj druhý diel (Rebel), ktorý je aj dielom záverečným.

Ellstra
18.03.2015

Kniha má rozhodně zajímavý nápad, škoda, že jsme se nedozvěděli více o světě, kde se příběh odehrává - co se stalo nejen se zbytkem světa (jako u jiných knih) ale třeba i se zbytkem USA.
Myslím si, že se Wren změnila zbytečně moc. Ačkoli chápu pointu autorky, tedy vyvést z míry bezcitnou holku za pomoci přímočarého veselého kluka, jsem toho názoru, že se Wren mohla změnit, mohla chtít utéct, i třeba se do Calluma zamilovat, proč ne, ale nezdá se mi nutné, aby se z holky, které se nikdy nikdo nedotkl, stala přebornice v líbání.
Navíc se mi zdá, že jim všechny akce a plány nějak podezřele vychází. Ale tak kdo nemá rád happyendy?
Ale 4 hvězdičky za nápad, vtip, čtivost a popisy rvaček.
(I když to ke knize vyloženě nepatří, kdo proboha udělal tu knížku tak tlustou??? To, jak některá česká nakladatelství plýtvají papírem a ničí lidem záda, je odporné.)

zmrtvýchvstání

Amy Tintera