Supernova

Supernova https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/438010/bmid_supernova-Xaf-438010.jpg 5 488 488

Renegáti série

< 3. díl

Nova a Adrian se ze všech sil snaží zabránit odhalení svých skrytých identit. Zatímco zuří bitva mezi jejich alter egy a odlišnými světy, v nichž se pohybují, nad Gatlon City se vznáší daleko nebezpečnější hrozba. Na světlo vyplouvají tajemství, lži i zrady… a dělení na padouchy a hrdiny už dávno není tak snadné. Nova s Adrianem musí sjednotit zdánlivě nesmiřitelné strany konfliktu – pokud se jim to nepovede, mohou přijít o všechno. I o sebe navzájem.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

Supernova , 2019

bylonebylo
22.05.2020 4 z 5

Já a renegátská trilogie jsme si zprvu moc nerozuměly. K prvnímu dílu jsem měla extrémně vysoká očekávání a byla jsem pak hrozně zklamaná. Napodruhé to bylo trochu lepší, bavilo mě to a bylo to hrozně čtivé, ale na zadek mě to naposadilo. Druhý díl byl oukej. Víc si z něho nepamatuju (najít to v archivu?). Když se pak v @humbook blogerech vypsal konkurz na pdf reading copy Supernovy, stejně jsem ani nemohla odolat, ačkoli vím, že si ji stejně pořídím.
Hned na začátku musím uznat, že Supernova byla ze všech dílů nejlepší a absolutně tím tedy ospravedlnila prodloužení této série, která původně měla být jenom dualogie. Stejně jako ostatní díly to bylo čtivé, ale narozdíl od nich se to konečně nořilo do morálních dilematů, které se úplně nabízí. Úvahy postav, jestli vlastně Renegátům věří, mi přišlo mnohem zajímavější než v podstatě cokoli, co se v té sérii předtím odehrálo. Jen jsem nemohla přestat přemýšlet nad tím, že se nutně potřebuji přemístit do toho světa, abych viděla, jaká jsou fakta (třeba jak a jestli vůbec Renegáti chrání obyčejné), protože jsem si bez nich nedokázala udělat názor na to, jestli fandím Renegátům nebo Anarchistům. (Spoiler, nakonec jsem nefandila nikomu).
Rozdíly mezi postavami a jejich příslušnost k dané straně barikády se koncem začaly smývat a já měla oblíbence i neoblíbence jak mezi Renegáty, tak mezi Anarchisty. Často se mé sympatie rychle přelévaly, jak tomu například bylo u Danny, u níž to bylo o to zvláštnější, že jsem na ni dělala cosplay. Na jednu stranu jsem ji měla ráda a dosahovala jsem si podvědomě sebe na její místo, ale na druhou stranu mi připadala přespříliš správňácká (nejvíce se nabízí výraz self-righteous) a taková nafoukaná, jednoduše celkově nesympatická.
Vzhledem k tomu, že postav je tam jako (a více než) na orloji, nebudu se zabývat každou, ačkoli jsem toho schopna (mám nutkání psát o tom, jak se mělo Narcise dostat více prostoru), budu se věnovat hlavně našim hlavním hrdinům.
Z dvojice Nova - Adrian mě tedy vždycky bavila více Nova, protože její postava měla mnohem větší rozměr.
Je také u ní vidět nějaký charakterový posun, zatímco Adrian je celou dobu stejný neškodný dobrák. Jejich romantická linka? To je ale něco jiného. Renegáti (jako kniha, to si autoři nemohou vymyslet lepší názvy, aby v tom nebyl zmatek?) jsou pověstní svojí slowburn romancí. Na polibek tu budete čekat věky, ale autorka vás nezklame a rozhodně si nebudete říkat: na tohle jsem celou dobu čekala? Já jsem této dvojici nakonec naprosto propadla a o to více mě dostal konec.
Nejsem si jistá, jestli jsem s tím velkým finálem spokojená. Úplný konec a epilog byl famózní, ale měla jsem menší problém s finální bitvou, která podle mého udělala jasnou čáru mezi dobrem a zlém, čemuž se jinak autorka celé tři knihy úspěšně vyhýbala.
Pořád nejsem s to prohlásit Renegáty za masterpiece, ale teď aspoň vím, po čem s jistotou sáhnout, když si chci přečíst něco příjemného, co mi bude rychle mizet pod rukama.
*Knihu jsem dostala jako elektronickou reading copy díky facebookové skupině Humbook blogeři*

Vendulis
21.05.2020 4 z 5

Některé věci byly předvidatelné, některé pasáže bych klidně trošku zkrátila, ale jo..bylo to čtivé, napínavé, kniha mě vtáhla a nepustila, zhltla jsem ji jako malinu.

AnetPreisslerov
21.05.2020 3 z 5

Supernova začíná přesně tam, kde skončili Protivníci, takže tu nenajdeme žádnou časovou mezeru. Musím pochválit závěrečnou bitvu, která byla opravdu super a autorce se opravdu podařila. Celá kniha je napsána čtivě, ale musím se přiznat, že první polovinu knihy jsem se do samotného čtení musela nutit.
Akce je tu sice více než v předešlých částech, ale i tak mi přišlo, že děj dostal pořádný spád až po nějakých sto-dvě stě stranách.
Postavy jsou za mě prostě normální, již od Renegátů mi žádná z nich extra k srdci nepřirostla, ačkoli jsem si v druhém díle hlavní hrdiny oblíbila. Nova a Adrian jsou fajn páreček, občas se jejich vtípkům zasmějete a jejich slow-burn romance je jedna z těch nejlepších, co jsem kdy četla. Je to opravdu roztomilé, uvěřitelné a táhlé jako žvýkačka, takže nečekejte, že vám autorka něco z jejich love story dá jen tak.
Konec mě překvapil, ale s odstupem času vím, že jsem trochu něco takového vlastně předpokládala. Avšak epilog byl super a jen doufám, že další díly autorka neplánuje.
Co mě teda zamrzelo byl fakt, že se tu opět vyskytuje typický YA rys - smrt, která má v tomto žánru svou typickou podobu (nebudu popisovat do detailu, abych se případně zdržela možných spoilerů). Když na tento zvrat došlo, tak jsem se pouze pousmála, jelikož něco takového jsem ,,předpovídala" už od začátku.
Tento díl hodnotím jako silnější nadprůměr, jelikož byl opravdu více než dobrý. Zakončení série to bylo povedené, ale opět se neřadím k davu, který by to opěvoval až do nebes.

Boook-planet
20.05.2020 5 z 5

Marissa prostě umí psát a závěr renegátské trilogie to jen dokazuje. Ačkoliv má kniha něco málo přes pět set stran, tak vám doslova prolétne pod rukama. Neustále se v ní něco děje, jeden překvapivý zvrat střídá druhý, až to pomalu ani nestíháte sledovat. Od předchozího dílu se také velmi výrazně posunuly všechny postavy. Zejména pilotní protagonisté konečně vyrostli a přestali se chovat jako ufňukaní puberťáci. Celý cyklus se tu umně završuje a všechny dílky skládačky do sebe zapadají jako dobře namazaný stroj. "Supernovu" nebudete chtít dát z ruky a ten epilog?? Ten je šokující a naprosto vás emočně rozloží!

Ann1307
20.05.2020 4 z 5

Závěrečný díl trilogie Renegáti!
Mnozí na tenhle díl čekali velmi dlouho. Já zas tak dlouho ne.
Asi před rokem jsem si Renegáty přečetla, dala jsem jim 4* a řekla jsem si, že zbytek série si přečtu někdy časem...znáte to.
Když ale přišla možnost přečíst si závěr série ještě před jejím vydáním, rozhodla jsem se to zkusit a tady jsme! :)
Děkuji moc Humbook a Míše z @radsi_knihu za tuhle příležitost.

Na začátku měsíce jsem si dala rychlý rereading Renegátů a následně hned přečetla Protivníky, kteří se mi líbili o dost víc, než první díl (asi díky tomu prostoru pro romantickou linku).

Jsem moc ráda, že jsem si závěr série mohla přečíst, protože jsem konečně dočetla nějakou sérii!!Věřím, že sami víte, jak dobrý je to pocit.:)

Ze začátku jsem byla nadšená a zvědavá, jak se zvrat, který se odehrál na konci Protivníků vyvine. Pak se nějak začal vyvíjet a já byla upřímně trochu znuděná. I když tam byla spousta akce, kniha mě nenutila číst dál a dál. Začala jsem se obávat, že z ní upadnu do čtecí krize. Když už jsem četla, tak mě to bavilo, ale jakmile jsem měla důvod knihu odložit, klidně jsem to udělala. A to je u mě zlé znamení. :/
Ale řekla bych, že kniha za to nemůže. Celkově jsem poslední dobou trochu roztěkaná.
Naštěstí konec knihy vše zachránil. A ten epilog?!
Dávám 4*/5* za mě je stále nejlepší druhý díl, i když ho většina čtenářů považuje za nejslabší.
Sérii moc doporučuju!:)

live_n_read
19.05.2020 5 z 5

Děj byl hodně napínavý a originální. Knížka se moc dobře četla a pořád se něco dělo. Zamilovala jsem si několik postav, které byly moc dobře popsané a líbil se mi i jejich vývoj. Jinak to byl vážně skvělý a napínavý závěr celé série.

roso.mak
19.05.2020 5 z 5

Velmi slusne zakonceni serie. Sice konec zapletky je tuze romanticky, ale otevira autorce moznost pokracovani.

Zatoulana
19.05.2020 5 z 5

(SPOILER) Konec druhého dílu byl pro mé srdíčko dost náročný ale bylo to ve srovnání s třetím dílem nic. Kniha byla naprosto DOKONALÁ! Před autorkou smekám a padám na kolena ale upřímně při čtení jsem byla jako na trní a každé slovo jsem četla se zatajeným dechem. V první třetině jsem si už říkala (To snad není možné!?). Stále jsem jen myslela na Novu a Adriena, jak je jejich tajemství oslabují a brání v tom aby byli spolu.????
Za ty dva díly jsem si celkem našla sympatie i k Winstonovi. Bylo mi líto co se mu v druhém díle stalo.
Neuměla jsem si představit, co bude dál. Takže v této knize předvídatelnost nehledejte, protože alespoň za mě ani jeden scénář, který jsem si představovala se nevyplnil.
Ještě bych ráda ocenila autorky krátké upomínky u postav či událostí, které se staly v předchozích dílech. Čtenář je díky tomu vždy v obraze.

bara-z5649
19.05.2020 5 z 5

Skvělé zakončení série. Opravdu mě překvapilo, jak vše autorka krásně rozuzlila. Docela jsem se bála, že se to nepovede, ale udělala to skvěle!

Knihetty
18.05.2020 5 z 5

Letos už instagram proletělo hodně knih, které nastavily laťku opravdu vysoko. A i přesto
má 3. díl renegátské sci-fi ságy stále co nabídnout.
Po druhém, trochu vycpávkovém díle přichází finále, které si snad ani nezasloužíme. Styl
psaní, jakým Meyerová dokáže čtenáře vtáhnout, vás prostě dostane - a co se týče děje, má
v rukávu nejedno eso. Tahle kniha vás dokáže emočně vyždímat, ať už co se týče skvělých
postav, zápletky, nebo snad perfektně vestavěnou myšlenkou - kdo je zde vlastně ten zlý?
Autorka brilantně buduje děsivou atmosféru, dokáže vykreslit uvěřitelnou ‘šedou zónu’ a
neskutečně si hraje s psychikou hlavních protagonistů. Co k tomu říct?
Snad už jen 5/5✨. Tohle je prostě dokonalost.

knihomolkaŠárka
18.05.2020 5 z 5

Autorce se podařilo napsat neuvěřitelně strhující závěr série, který je plný zvratů a momentů, nad kterými budete jen žasnout. Nejsou zde žádná hluchá místa, romantická linka vůbec nezastiňuje hlavní děj a finální boj mezi Renegáty a Anarchisty je boží! ❤ Navíc ten epilog... Tu knihu potřebujete!