Supernova

Supernova https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/438010/bmid_supernova-Xaf-438010.jpg 5 488 488

Renegáti série

< 3. díl

Nova a Adrian se ze všech sil snaží zabránit odhalení svých skrytých identit. Zatímco zuří bitva mezi jejich alter egy a odlišnými světy, v nichž se pohybují, nad Gatlon City se vznáší daleko nebezpečnější hrozba. Na světlo vyplouvají tajemství, lži i zrady… a dělení na padouchy a hrdiny už dávno není tak snadné. Nova s Adrianem musí sjednotit zdánlivě nesmiřitelné strany konfliktu – pokud se jim to nepovede, mohou přijít o všechno. I o sebe navzájem.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

Supernova , 2019

LilianaFalcon
12.07.2020 5 z 5

Páni. Třetí díl a nejlepší ze všech. Plný úžasně napsaných a načasovaných zvratů. Musím říct, že jsem byla napnutá jak kšandy prakticky celou knihu.
Furt jsem čekala, kdy to na Novu praskne, a jaké to bude mít následky. A i v tomhle autorka předčila má očekávání.
Spoustu zápletek z dřívějších dílů měla neskutečně promyšlených. Vážně smekám, naposedy jsem takhle smekala snad před JKR.
Občas jsem měla dojem, že se autorka u příběhu zarazila, sama sebe se zeptala, co asi čtenáři očekávají, že se stane a místo toho udělala pravý opak.
A ten epilog?! Pane jo. Tak ten jsem nečekala už vůbec.
Pak už to bylo jen skvělé.

Po dočtení musím říct, že je to asi jedna z nejlépe napsaných sérií, co jsem četla.
První díl byl teoreticky nejslabší, protože rozjezd působil pomalu, jak jsem se v tom všem měla problém zorientovat, ale víc asi autorce vytknout nemůžu.

izfnp
12.07.2020 3 z 5

Asi som v priebehu čakania na posledný diel stratila záujem, pretože čítanie zakončenia trilógie ma zrovna nenadchlo. A pri tom nebolo zlé. Len ma príbeh nechal vcelku chladnou. Nemám mu čo vytknúť, ale nadšenie skrátka neprišlo.

Som zvedavá na nadväzujúcu trilógiu, ktorá sure as hell príde. Bola som zvedavá, ako autorka stihne dotiahnuť všetky linky do konca (a jej prekvapenie na záver už je mi dve knihy jasné), ale i tak ma trochu sklamalo, že si to autorka nechala do ďalšej série. Prečítam si ju, ale asi nie nejak dychtivo.

Sabča92
10.07.2020 4 z 5

Supernova je nejtlustší díl z celé trilogie a na to, že má přes pět set stran se čte opravdu dobře. Renegátská série je originální young adult scifi série, která není samé kliše, naopak. Celý příběh je vyprávěn er formě, takže se nemusíte bát ani zdlouhavých myšlenek hlavních hrdinů. Ačkoliv podtitul této knihy zní: V lásce a anarchii je vše dovoleno, kniha není příliš o lásce. Autorka si všechny trumfy a akci, které rozhodně nebylo málo, nechala až na závěr. Supernova je nabytá akcí od začátku až do konce. Na tento díl se opravdu vyplatilo si počkat. Superhrdinové versus padouši mě velmi bavili. Chvíli jsem byla na jedné straně a pak nacházela obavy, zda nefandit spíše straně druhé. Po počátečních obavách jsem se velmi rychle začetla a byla jsem zvědavá, jak to celé dopadne. Musím říct, že to skončilo v podstatě tak, jak jsem očekávala. Ovšem potom přišel epilog, který všechno otočil o sto osmdesát stupňů! Upřímně, Marisse tleskám za skvělé zakončení série, která rozhodně vyvolává velkou řadu emocí a otázek, ale také si říká o další díl.

martina7276
09.07.2020 5 z 5

Souhlasim s Ajda300 - krasne prekvapive rozuzleni, promyslenost naskrz vsemi dily byla uzasna. Takze jo pohodove cteni!

Ajda300
08.07.2020 5 z 5

Úžasné zakončení série! Popravdě jsem vůbec netušila, jak to dopadne ani jak si autorka s koncem poradí, ale TOHLE předčilo všechna má očekávání! Doporučuji

ydnac
04.07.2020 5 z 5

Závěr celé série se mi líbil nejvíc :-) bylo tam hodně akce, překvapení, láska, přátelství a já jen budu doufat,že paní Meyerova pro nás brzy napíše další úžasné knihy :-)

Purple7
02.07.2020 4 z 5

Tuhle sérii miluju, ale závěr této knihy mi přišel trošku hollywoodsky řešený - ve spěchu a hodně na efekt. Proto ta hvězda dolů, jinak pecka. Jediné, co se mi +- podařilo odhadnout byl důvod odstranění Noviny rodiny, jinak jedno překvapení za druhým, zase o level výš než ostatní YA knihy. Narcissa, Phobia a epilog!!! K tomu není co dodat, to jsem si užila moc.

makik111
30.06.2020 5 z 5

Skvělé zakončení série o Renegátech. Autorka vymyslela svět, kterému není co vytknout. V jejím příběhu nejsou žádné mezery, vše do sebe dobře zapadá. Novu a Adriana jsem si oblíbila, i vývoj jakým prošli od prvního dílu. Za mě jedna z nejlepších sérií. Jediné co zbývá říct, škoda že už je konec. Epilog mě úplně odrovnal. Těším se na další knihu od autorky.

andrejci
24.06.2020 5 z 5

Páni. Tahle knížka rozhodně patří k nejlepším jaké jsem kdy četla. Skvělé zakončení série. Kniha byla plná akce, zvratů a překvapení. Od začátku to bylo nabité akcí a napětím. Nova a Adrien prostě bomba. Finální bitva byla skvělá. Všechno šlo rychle a najednou byl konec. Konec mě hodně překvapil. To s Phobiem jsem vůbec nečekala. Ani to s Adrienovou matkou. No a nakonec epilog. Prosím ať vyjde další knížka tohle bylo skvělé a byla jsem hodně překvapená. Autor nemám co vytknout- Snad jen to, že už to skončilo.
Tahle série rozhodně patří k těm nejlepším jaké jsem kdy četla a doslova mě srazila na kolona.

roman9276
24.06.2020 5 z 5

Boží zakončení série. Marissa mě hodně potěšila a nebojim se říct, že se jedná o nejlepší díl celý série. Romantická linka, která je nenásilně vpasována a zároveň se okolo ní celý děj netočil, jak jsme zvyklí z mnoha knih, byla příjemná. Dost dlouho jsem loboval za Anarchisty a Nova byla moje nejoblíbenější postava a měla hodně originální schopnosti, dal bych si říct s takovym darem. Celkově autorka tady vystavěla skvělej svět a dokázala lidem přiřknout úžasný síly, některý obyčejný, některý hodně specifický a některý totálně boží. Děj mě bavil od začátku do konce, i když za konec bych půl hvězdičky strhnul. Epilog jsem si musel ty vole přečíst dvakrát, než mi to docvaklo, co se to tam sakra stalo. Božsky zakomponovaný, ale na jednu stranu, je to finální díl a mě to dost naštvalo, protože bych tam ještě jednu kapitolku, co navazuje na epilog rozhodně ocenil, takhle byla skoro zbytečná a s moc otevřenym koncem.

barbb8k
21.06.2020 4 z 5

Závěr celé série mě nezklamal. Tato série se určitě zařadila mezi mé velmi oblíbené.
Do děje jsem se začetla a nedokázala se odtrhnout, protože se tam pořád něco dělo. V žádné chvíli jsem se nenudila.
V knize bylo strašné moc částí, které mě neskutečně překvapily a vůbec jsem je nečekala. Myslím, že se nic nedalo předvídat.
Romantická linka byla v této knize asi nejlepší. Oba dva naprosto miluju.

Závěr: celá série je fantastická, takže kdo ji ještě nečetl, tak to musíte napravit.

lapetitedeny
15.06.2020 4 z 5

Supernova představuje velkolepé finále renegátské série. A když říkám velkolepé, myslím to vážně – v téhle knize snad neexistuje kapitola, ve které by se nic nedělo. Pokud očekáváte, že bude napětí postupně stoupat až dospěje k vrcholu, pletete se. Marissa Meyer napětí hned zkraje vyžene nahoru, a to potom více či méně kolísá, až na konci se vystupňuje úplně.

Kniha neuvěřitelně rychle utíká, částečně i díky tomu, kolik se toho v tom posledním dílu ještě stihne stát. Je tady toho hodně, co je potřeba vyřešit a autorka neplýtvá časem. Velkou roli na čtivosti nicméně hraje i to, že autorka umí opravdu dobře psát a kniha se čte jedna báseň.

Postavy jsou stále stejně skvělé jako v předchozích dílech, možná ještě o něco lepší, protože je toho najednou více, s čím se musí vyrovnat, a tím se krásně ukazuje, jak dobře jsou vykreslené. Chemie mezi protagonisty funguje na jedničku. Velkým plusem je, že se romantická linka ani v závěru nevymkla kontrole a nestala se hnacím motorem celé knihy a namísto toho zde stále figuruje pouze jako jeden z prvků.

S postavami také souvisí fakt, že rozličnost a povahy protagonistů skvěle balancují všechno to napětí a knihu svým způsobem odlehčují. Ve výsledku se tak budete bát, budete zvědaví, ale budete se taky uculovat a smát.

Moc mě baví způsob, jakým se v Renegátech pracuje s myšlenkou dobra a zla. Marissa Meyer totiž na příběhu ukazuje, že nic není černobílé a každá mince má dvě strany. Nemůžete říct, že jsou Renegáti ti dobří a Anarchisti ti špatní a vybrat si jednu stranu není jednoduché. A přesně tak je to i v reálném světě, protože ten se taky nedělí (nebo by neměl) jen na ty „dobré“ a „špatné“.

Samotný závěr je určitě důstojným zakončením série, leč má pár much. Rozuzlení samo o sobě se moc povedlo, jen mi na cestě k němu není pár věcí úplně jasných. Zároveň bych si moc přála, aby toho autorka řekla o trochu více. Odhalení v epilogu knihy považuji za zbytečnou snahu vyvolat emoce, jako by jich samotné ukončení příběhu nevyvolalo ve čtenáři dostatek.

Trochu zklamáním nicméně bylo, že ani po dočtení celé série stále nemáme pořádnou představu o světě, ve kterém se kniha odehrává. Poprvé za celou sérii zde padla zmínka o městském státu, dá se tedy usuzovat, že tak to je i v případě Gatlonu? Znamená to ale, že je celý svět rozdělený na městské státy? Jak to funguje? Těch otázek je tady hodně a mě opravdu mrzí, že se autorka tak moc soustředila na děj a to jedno jediné město, že alespoň lehce nenastínila situaci mimo Gatlon.

Tak či tak, je Supernova bezesporu nejsilnější dílem celé série, která se může pochlubit opravdu nabitým dějem, který vás pohltí. Pár chyb by se našlo, ale ve výsledku je to stejně skvělá četba, kterou si užijete a pokud s přečtením série stále váháte, děláte velkou chybu. Supernova ode mě získává čtyři a půl hvězdičky.
----
Kniha mi byla poskytnuta na recenzi společností Albatros Media.

lena.o.knihach
15.06.2020 5 z 5

Věděla jsem, že to bude skvělé. Také mi bylo jasné, že se ani nenaděju a už budu na konci. Dokonce jsem počítala i s tím, že se Supernova zařadí mezi nejlepší knihy v letošním roce. Ale ten epilog? Co mi to ta autorka dělá?

V Renegátech nelze určit ten nejlepší nebo nejhorší díl. Všechny tři knihy jsou totiž nadupané až k prasknutí a dokud se prostě nedostanete až na samotný konec, nebudete vědět, kde vám hlava stojí.

Renegáti nebo Anarchisté? Toť otázka. V každém díle jsem na ně měnila názory a každou chvíli jsem fandila někomu jinému. O to víc mě to čtení bavilo. Neměla jsem jen jednoho supr čupr hrdinu, se kterým jsem to táhla až do konce.

A co je vůbec nejlepší? Dočkáte se přesně toho, co vám na obálce Supernovy slibují. Že je to epické ukončení bestselleru. Mají pravdu. Pokud jste na tom stejně jako já a nemáte moc v lásce superhrdiny typu Thor, Spiderman, Captain America a další.. tak tyhle v Renegátech si zamilujete.

Kasana
10.06.2020 3 z 5

3,5/5 abych byla přesnější. Ty první dva díly mě docela bavily: nebyly to nejlepší, co jsem četla, ale buďme k sobě upřímní: každému se líbí něco jiného. Nevím proč, ale v duchu to trochu srovnávám s Holubicí a hadem (protože mají ode mě stejné hodnocení) a toto je o něco lepší. Ale i tak, za mě nejslabší díl série.

Jsem ráda, že autorka vysvětlila mé největší otázky ohledně schopností. A ten začátek byl velmi dobrý, ať už za Adriana nebo za Novu. 3/4 knihy jsem přečetla jako nic a to jsem měla před zkouškou (kterou jsem naštěstí dala :D).

Hodně se to pokazilo tím koncem. Nebudu tu nic vypisovat, ať vám knihu nepokazím, ale tohle bylo tak ... očividné? Slovo laciné mi přijde až moc kruté na tuto skvělou sérii. Nic z toho mě nepřekvapilo a dost i štvalo. Některé postavy změnili během pár vteřin stranu bez jasnějšího důvodu nebo se chovali jinak šíleně. Až do momentu (ok, tady dám asi spoiler, pokud nechcete číst dál, prostě přeskočte na další odstavec), kdy se to kolem Agenta N zkomplikuje, je to ještě v celku dobré. Ale po něm? Když si ani jedna z těch postav neodnáší kvůli Agentovi N nic špatného, proč ho tam dávat? Takhle to působí trochu uměle a nemám nutkání o tom konci přemýšlet. Já taky miluji happy ending, ale taky mám ráda, když se nepoužívá metoda ex machina.

Prostě a jednoduše: celá ta série je vážně dobrá, a pokud mám vybrat nejlepší a nejhorší díl, tak nejlepší je první a nejhorší tenhle poslední. Stojí za přečtení.

8315
08.06.2020

(SPOILER) Ok, tak tohle miluji. Knížka byla napínavější a napínavější čím dál více. Na posledních pár kapitol jsem si i probrečela a ten konec? Magpie a Nova? WOW! I když jsem to už začínala tušit v kapitole, když vybuchl ten dům. Ten konec byl přesně podle mích představ. A jsem za to ráda, že mě nezklamal.

betule3
08.06.2020 5 z 5

Tak tohle byla fakt jízda! Rozhodně jedno z nejlepších zakončeních série,co jsem kdy četla. Příběh byl stejně čtivý, jako jsme na to byli zvyklí z předchozích dílů. Autorka zde vůbec nešetřila zvraty a napětím, kniha se prakticky nedala odložit.
Závěr jsem upřímně nečekala, moje odhady po přečtení předchozího dílu byly naprosto jiné. :D

_kesidy_
07.06.2020 4 z 5

(SPOILER) Jakooo ten konec mě fakt zklamal, čekala jsem něco víc. Doufala jsem ze na konci bude i nějaká závěrečná scéna s Novou a Adrianem. Nebo že Nová zjistila kdo je její setra. Ale tohle určitě ne. Nova, která pohrdala tou oslavou před rokem, se najednou ocitne na jednom z vozů.... proste je to nanic

kalinkacz
31.05.2020 4 z 5

Na závěr této ya trilogie jsme netrpělivě čekali.. Já osobně z něj měla trošku obavy, protože druhý díl byl takovým tím klasickým, výplňovým dílem... Naštěstí se ale potvrdily zahraniční recenze, které říkaly, že závěr je opět nadupaný akcí a čtenář bude spokojený... Já spokojená jsem, neříkám, že to nemělo jedinou chybičku, ale v ya je tohle jedna z těch originálnějších sérií, která není plná klišé a očekávaných zápletek... A za to dávám palec nahoru!

Lucci3
31.05.2020 4 z 5

(SPOILER) Supernova patří mezi jedno z nejlepších zakončení série, které jsem měla tu čest přečíst. V knize bylo hodně zvratů, některé byly očekávané, jiné překvapivé. Závěr byl přesně podle očekávání - padouch byl poražen, dobro zvítězilo. Způsob provedení překvapil.

V tomto díle jsem ještě více viděla inspiraci Romeem a Julií a klidně tuto trilogii označím za retelling tohoto příběhu.

Epilog vyprávěný z pohledu Magpie byl hezkým zakončením. Přesněji ta část, která popisovala změnu společnosti po závěrečné bitvě a oslavy vítězství. Kromě toho jsme se dozvěděli, že Magpie je sestra Novy, která přežila díky svým schopnostem. A to je právě to. Proč skončila v děcáku, když se o ní měl Kapitán Chromium postarat? To si nikdo nevšiml, že není od krve a dýchá? Při zamyšlení jsem došla ke dvoum možným závěrům, první - Magpie není Novina sestra, jen někdo, kdo prožil totéž,- druhý – autorku to napadlo až při psaní třetího dílu.

Zklamaná jsem byla z vězení pro superpadouchy. Na jednu stranu se dobře představovalo, avšak na druhou působilo zanedbaně.

Dobře zde byl popsán stav, kdy někomu stoupne do hlavy moc a chce si ji za každou cenu udržet. Vše, co Kapitán Chromium dělal, dělal pro to, aby nepřišel o moc a důvěru lidí ve městě.

Autorka skvěle zvládla vztahy mezi postavami. Působily přirozeně a jejich vývoj byl popsán velice reálně.

Samotné charaktery byly dobře napsané a ve většině případů působily uvěřitelně. Nejméně uvěřitelná mi připadal Genissa Clarková. V předchozích dílech se chovala jako obyčejný člověk, který touží po moci a užívá si legální ubližování lidem. V Supernově se její povaha změnila a stala se z sadistická a sobecká mrcha. Působí to na mě, jako by autorka potřebovala nějaké velké drama na pozadí a Genissa se jí hodila. Naopak se mi líbil vývoj Novy, změna jejího přesvědčení a představy, jak by měla společnost vypadat. Bylo to popsáno uvěřitelně a nepůsobilo to, že by se její názory změnily lusknutím prstu.

Lehkým zklamáním byla kvalita textu, ve kterém bylo velké množství překlepů. To však z části vynahradila nádherná obálka.

DannyLady
27.05.2020 5 z 5

EPICKÉ! Jiné slovo, jak shrnout tuto knihu a ukončení celé série mě nenapadá. Dala jsem si před čtením poslední knihy rereading prvního a druhého dílu, abych hned navázala s příběhem Supernovy. Už v rereadingu první knihy se mi začala v hlavě formovat teorie, jak to bylo doopravdy s Adrienovou mamkou a Novy rodinou - velice mě potěšilo, když se má teorie na konci knihy potvrdila. Ovšem kniha mi nabídla i docela dost šokujících momentů, které sem nečekala. Autorka si se čtenářem skvěle pohrává a nutí k zamyšlení nad konceptem dobra a zla. A epilog mě absolutně dostal do kolen. Očekávám od autorky alespoň krátkou novelu, aby mi toto jako vysvětlila. :D