Ready player one - Hra začíná

Ready player one - Hra začíná

Píše se rok 2045 a svět, utápějící se v energetické a ekonomické krizi, je velmi chmurným místem k životu. Není divu, že většina lidí utíká před realitou do uměle vytvořeného vesmíru videoherního systému OASIS, kde mohou zapomenout na běžné starosti, vytvořit si novou identitu a jejím prostřednictvím se pak pohybovat po tisícovkách virtuálních planet, pracovat, studovat, bavit se a prožívat své sny. Navíc se tam někde skrývá i dědictví po tvůrci této videohry, miliardáři Jamesi Hallidayovi, který před svou smrtí zanechal ve skrytých koutech OASIS několik klíčů, jež mají hráčům ukázat cestu k pokladu. Trvá však dlouhých pět let, než se středoškolákovi Wadu Wattsovi podaří objevit první z nich. A potom vypukne hotové peklo, protože zájemců o dědictví, které nálezci zajistí doživotní bohatství a obrovskou moc, je nespočet a v cestě za svým cílem se neštítí žádných prostředků. Když se pak soupeření přenese z virtuálního světa do toho skutečného, končí veškerá legrace - tady už jde o život. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/11_/119273/ready-player-one-AXq-119273.jpg 4.6769

Ready Player One (2011)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Jota

amaenium

Jedna z mých neoblíbenějších sci-fi knih. Od začátku do konce jsem byla vpadena do děje, byla jsem velmi unešená z toho, že se v této knize spojuje tak nevšední budoucnost s odkazy na léta ještě před rokem 2000 a celá atmosféra videoher a virtuální reality byla prostě úžasná. Knihu považovala za nadčasovou, když se my sami nyní ocitáme ve světe virtuální reality.

Danago

Jako audiokniha je úžasná všechny zmiňované písničky v knize v audioknize zazní.
Četla jsem i poslouchala. Podle mě je to pro mladší čtenáře , taková počítačová pohádka pro náctileté, ale mě se to dobře četlo i poslouchalo. Je to naprosto něco jiného než já čtu, přesto rozhodně nelituji, že jsem jí věnovala svůj čas. Můžu doporučit obojí , ale audiokniha je boží :)

Alena_S

Od zápletky, která mi zněla jako "kluk hraje videohru a všichni to moc žerou", jsem moc nečekala - a byla jsem příjemně překvapená. Svižná, vtipná, chvílemi i uvěřitelná (snad až místy na ty záporáky) jízda na vlně "osmdesátek", a nemusíte být znalcem zmiňovaných her, abyste měli při čtení pocit, že se díváte na monitor spolu s hrdiny. Za což jsem ráda, protože mi pc hry nikdy moc nešly :-)

Ajrad1981

Sice jsem část života prožila v 80. letech, nicméně jaksi tu úplně první a navíc v trochu jiné zemi než v USA. Takže spoustu (většinu) věcí odkazujících na tuto dekádu vůbec neznám. A na rovinu říkám, že příležitosti rozšířit si obzory jsem se dobrovolně zřekla. Nechtělo se mi ani pouštět si písničky zmíněné v knize, natož koukat na filmy. O hraní videoher se ani zmiňovat nebudu, to mě nebralo a nebere, a když už na netu nějakou hrou ztrácím čas, tak rozhodně neběhám bludištěm, nezabíjím draky a nehledám poklad. V knížce je několik hodně dobrých napínavých pasáží, kdy se mi moc nechtělo knihu odkládat, ale člověk se k nim musí prokousat (pro mě) nezáživnými popisy videoher anebo rovnou technickým zařízením a to už je absolutní katastrofa, protože fakt nevím, co jsem to četla. Šlo mi to, abych tak řekla, jedním okem tam a druhým ven.
Každopádně kladně hodnotím ty napínavé pasáže. Dále popis virtuální reality OASIS. Vlastně i té reálné reality, byť tomu bylo věnováno málo prostoru, ale o tohle v příběhu nešlo. A vůbec celý ten nápad. Škoda, že tam bylo na můj vkus moc těch nezáživných nezábavných nezajímavých popisů.

Harry_

Nejlepší kniha o virtuální realitě a popkultuře 70.-90. let. Pro geeky a pařany příjemná povinnost, třebaže pro plné vychutnání všech odkazů je třeba trochu vyššího věku, než je u této skupiny obvyklý průměr :)

snupko

Knihu by som zaradil do podľa mňa už presýteného žánru "teenage adult dystopy". Už je to nejaký ten piatok, čo som si prisahal sklonený pred svojou knižnicou, že už po žiadnej knihe typu Vyhladované hry, trojdielny Divergenčný zmätok, Hostiteľ, Labyrint a tisíca vlna, nesiahnem, ale predsa. Vďaka záludnému triku môjho schizofrenického mozgu, som sa šikovne oklamal a stalo sa. A neľutujem ani stránku, lebo ono je to tak trochu iné. Iné rovná sa skvelé trafené do noty, teda v tomto prípade skôr do príkazového riadku. Čiže najlepšie by bolo, ak ste aspoň trochu geekom alebo máte medzi 30-40, čiže ste si prešli počítačovým vývinom od Ataričiek cez PP01 až po prvé IBM-ka a prepadli ste v tých dobách aspoň trochu hraniu a večnému náhravaniu, Basicu atď..bližšie info v knihe. Bavil som sa, vďaka ti Ernest Cline.

todilka

Zpočátku jsem se nemohla začíst, ale pak se to rozjelo a už jsem se pro změnu nemohla odtrhnout. Napínavý děj, uvěřitelné postavy a kruté poselství o možné budoucnosti lidstva. Tiše doufám, že tahle realita zůstane ještě chvíli na stránkách knih a plátnech kin. A do té doby tedy: Ready player one!
*čtenářská výzva 2017: Kniha odehrávající se v budoucnosti.

notsohappyanny

Po delší době jsem četla něco ,,složitějšího". Spoooustu slovíček okolo techniky jsem neznala, což mě velmi mrzí, protože bych si knihu mohla užít ještě víc. Místy úsměvná, čtivá kniha. Brzy se vrhnu i na Armadu:) 5/5

arram

Kniha, která mě mile překvapila. Děj krásně odsýpá a kniha je tak čtivá, že mi bylo líto ji odložit. I přes to, že občas je kniha předvídatelná, určitě stojí za přečtení!

galadrielin

Hlavní linie příběhu je předvídatelná, ale přesto je kniha zdařilá. Nastíněné vize budoucnosti, kdy se všichni budeme raději uchylovat do námi vysněného prostředí ve virtuální realitě, jsou velmi aktuální už dnes. Super čtení nejenom pro geeky.

SimaX

Dostal jsem co jsem očekával, jsem nad míru spokojen. Kniha se četla úplně sama, děj svištěl jak binární kód a odtrhnout se bylo nemožné. Knihu jsem s sebou tahal úplně všude a vždy když se naskytla jen chvilinka volna hned jsem se utíkal ponořit do světa OASIS.
Varování: Na knize vzniká závislost...

ANATS

Ač tady většina čtenářů tuto knihu chválí, já....já prostě nevím.......
Začíst jsem se nemohla a popravdě musím přiznat, že jsem ji chtěla i odložit. Zvláštní, těžko popsatelný pocit jsem při čtení měla......
Postavy, které zde vystupují mě nijak zvlášť k srdci nepřirostli. Většinu počítačových her jsem vůbec neznala.Přesto bych neřekla, že je tato kniha určena jen starší generaci. Autor se v ní dotýká i problematiky dnešních pubeťáků, kteří vyrůstají s tabletem v ruce. Dostupnost informací je obrovská, ale za jakou cenu?
Nahání mě to husí kůži po těle a neubráním se myšlenkám, že existuje možnost, že takto dopadneme i my. Vždyť i teď si říkám, že někteří lidé tráví až příliš mnoho času na sociálních sítích rozvíjením své virtuální identity. Kniha popisuje rok 2045, nyní je rok 2017. Technologie jde kupředu tak rychle, že to ani nestíháme pozorovat, za pár let se může stát téměř cokoliv. Teď je nemyslitelné, že by nás všechny pohltila nějaká hra. Ale co za pár let? Za pár let se možná všichni potkáme v OASIS.
Zvláštní, těžko popsatelný pocit, jsem při čtení měla.....možná proto, že to je daleká (nebo ne až tak moc daleká) realita :-(

elenai

Kniha pro geeky! Wow! Nemohla bych být šťastnější! V prostředí, v němž se příběh odehrává, jsem se cítila jako u nás na fakultě. Plus všechny ty úžasné odkazy na knihy, hry, filmy, hudbu... Prostě paráda. :) Přesto mám pár výhrad.
Hlavní postavy - tak půl na půl. Aech a Šóto se mi líbili moc, zato Art3emis a Parzival mi byli spíše protivní.
Konec byl předvídatelný už od začátku a naprosto klišoidní, ale budiž. Prostě to tak mělo být. Kdyby to dopadlo naopak, byla bych nejspíš naštvaná mnohem víc. Takže tu hvězdu dolů bych si měla dát spíš já za svou vlastní nespokojenost. :-D
Jsem si ovšem stoprocentně jistá, že se ke knize jednou vrátím, protože mi připomněla ty krásné časy samoty jen s mými knihami, seriály a hrami. :)

Wries

Asi bych hitpointy nepřekládal jako zásahové body a cooldown jako čas na vychladnutí, ale kolem a kolem je to splněný sen geeků od začátku do konce. Kniha se všemožnými referencemi na kulturu, hry i undergroundové osobnosti IT světa jenom hemží a je opravdu radost ji číst. Jen ten konec navozuje pocit, že i nerd si jednou zažije ten opojný pocit být s dívkou. A trilogie Zpátky do budoucnosti? No tak, to je fakt těžké, pokud tuto sérii neznám, mrknout na csfd, slečno (paní) Naďo? :) 4,6 z 5!

AshlinkaV

I když jsem některé staré počítačové hry vůbec neznala, tak to nevadilo (pro fanoušky to musí být ještě lepší :-) ). Autor mi je pěkně popsal, tak jsem si je mohla představit a nechat se lehce vtáhnout do příběhu bez přemýšlení co to asi je a jak to vypadá. Zajímavý námět a vzhledem k současnému rychlému rozvoji technologií a možností internetu i lehce představitelný scénář naší budoucí reality... Možná proto se mi to tak moc líbilo ;-)

teeyinka

Ze začátku jsem se nemohla začíst, ale pak jsem se nedokázala odtrhnout. Čtivé, napínavé, zkrátka super. Každopádně doufám, že k takové Oasis svět nedospěje. A pokud ano, tak že lidé budou mít stále důvody zůstávat v realitě...

Wyder

Tak jsem to přečetl za dva dny, což se mi opravdu nestalo snad od Modré sféry Jeffery Deavera (pokud bych měl čtenáře komentáře nasměrovat na něco podobně dobrého). Kniha je to bezesporu povedená, hodně odkazů na filmy i hry jsem pochopil, nebo o nich aspoň slyšel, ač jsem teda vyrůstal až v 90. letech a můj první PC byla 486ka:). Pro užití si knihy ale nemusíte být nějakým geekem, nebo dokonce noliferem, jako ústřední hrdinové děje. Vlastně stačí mít jen rád výpočetní techniku, scifi obecně a trošku toho zájmu o (pop)kulturu minulosti.

Jdu si pustit Válečné hry v rámci dodatečného studia kánonu a vy si to určitě přečtěte!

FMMMM

Oproti nedávno dočtené knihy Game, je toto počteníčko, které mě vtáhlo do děje a nechtělo pustit dokud to neskončí. Občas jsem měl pocit, jako kdyby kniha byla přepis nějaké online RPG hry. Něco pro mě. :-) Díky za doporučení!

Zornaddie

Super kniha

Lokina

Bombová kniha. Neuvěřitelně čtivá, zábavná, napínavá kniha s výborně propracovaným dějem a prostředím. Hlavní hrdina mi děsně přirostl k srdci. Už teď se těším na filmové zpracování a doufám, že to don Spielbergo natočí nejlépe, jak to umí. Protože to je zatraceně dobrá kniha.

Revasol

Úžasná jízda protkána hesly a názvy her, které v osmdesátkách znal snad každý Gamer na západě. Bohužel z pohledu "dobrovolného" osadníka bývalého východního bloku, kde ony epické hry z Améru musely projít dosti nekompromisním výběrem: "Co rozjedeme na Consulu nebo na Tesle a co dostaneme přes hranice," musím říct, že většina pro mě byla neznámá. To ale vůbec nevadí, protože hlavní proud knihy neznalostí osmdesátek není narušen. Spíše než sci-fi, bych ji nazval luxusní pohádkou s roztomilou lovestory, kde hrdinovi fandíte do poslední chvíle a doufáte, že tato pohádka skončí happyendem. Po dlouhé době kniha, ze které jsem nemohl odtrhnout od očí.
A koneckonců, co mi brání si ty luxusní hry tvořící kolébku video-herní civilizace zahrát teď. Díla jako Black Tiger, Zork, Adventure, Joust nebo Tempest, prostě nezestárnou.

RavuX

Velmi dobre becko se vsemi klady a zapory, ktere z toho plynou. Nenarocna forma, jednoduchy jazyk, odsypajici dej plny akce, nekolik zvratu, jemna romanticka linka a trochu uspechany konec. Nebo lepe receno konec s nevyuzitym potencialem. K nerusenemu cteni je treba ignorovat celou radu logickych lapsu a dejovych zaskobrtnuti pramenicich zrejme z teoreticky prilis narocneho tematu. Na druhou stranu nektere myslenky nebo pasaze byly vylozene skvele a atmosferou jako vystrizene z romanu 1984. Napriklad napad smluvne zavislych pracovniku odsouzenych k otrocke praci v odosobnene nenavidene korporaci. Realny svet a jeho podoba byl v knize jen naznacen jako neprilis zretelna kulisa nekde v dali, ale je fakt, ze o tom kniha zkratka nebyla. Osobni interest v popkulture 80. let nebo videohrach neni pro ctenare vubec nutny, i kdyz nektere reference cloveka znaleho potesi. Kniha je totiz zvlastni kombinaci totalni fikce (vlastne fikce uvnitr fikce) a faktografie. S ohledem na to, ze jde o velmi specificky druh literatury a podobny roman je v podstate unikatni, byla by chyba si knihu neprecist. Teda pokud nejste zaplivany sixter!

Johnsons007

Tak od této knihy jsem nevěděl, co mám čekat, ale po přečtení prvních stránek jsem byl doslova nadšen! Jelikož jsem již bohužel na počítačích vyrostl, bylo mi prostředí známé, neodcizené a celkem vlastní. 80.léta pro mě sice byla trochu neznámá, přesto jsem z některých starých filmů dokázal tu atmosféru chvílemi cítit. Kniha má hlavně v druhé polovině spád, konec byl tedy na můj vkus stručný a rychlý. Finále mohlo být propracovanější a pompéznější, každopádně pro mě jedna z nejlepších knih, kterou jsem za poslední dobu četl (poslední bylo Nepříjemně blízko a Metro 2033). Obecně bych hodnotil čtyřmi hvězdami. Kvůli prostředí, originalitě a propracovanosti však hodnotím pro sebe 4.6.

Morgause

Autor představil klasický a poměrně jednoduchý příběh o boji dobru proti zla, o ryzím charakteru, pevné vůli, přátelství, lásce, rivalitě a touze po absolutní moci, ale v naprosto originálním pojetí. Četlo se mi to naprosto skvěle, příběh mě vtáhl do děje a sama jsem se pokoušela přijít na to, co by se za jednotlivými hádankami mohlo skrývat. Dialogy i vykreslení možné podoby světa za nějakých ani ne 30 let byly věrohodné a skvěle propracované. Moc oceňuji i hlavní motiv příběhu: jít si za svým snem a za žádnou cenu se jej nevzdat, i když se zdá, že se všechny okolnosti postavily proti vám. Nevymýšlet tisíc důvodů, proč něco nejde, ale soustředit se a makat na plný plyn. A ještě se u toho jako bonus chvílemi i parádně pobavit.

zahadum

Dovolím si malú informáciu z Wikipédii :
Geek [gík] je spíše novodobý termín z angličtiny, označuje osobu většinou z oblasti informačních technologií, která je pro svůj obor zapálená, dokáže vyřešit i obtížné problémy v rámci oboru. Také se tímto termínem označují lidé se silným zápalem pro jakékoli téma nebo jsou zaměřeni na malou část nějakého oboru.

Kniha padla rýchlo ako nestabilná vláda kdesi v banánovej republike. Už viem prečo je to tak úspešná kniha a prečo si ju vzal ako svoj nový námet na film samotný S.Spielberg. Kniha je až nechutne podmanivá a dobre čitateľná. Namotá vás už od prvej stránky a nepustí až na samom konci. Knihu odporúčam čítať ľudom ktorým nie je cudzie slovo IT technológie, komiksy, staré seriály ( aj tzv. béčkové ), hry na hrdinov alebo minimálne byť milovníkom nejakej MMO hry ( postačí aj WOW ) títo ľudia budú v knihe doma keďže 80 % knihy je nabitých na tieto popkultúrne odkazy a v podstate celý dej sa pohybuje v intenciách ktoré " žerie len správny geek " :) Má to spád..má to akciu a má to aj žiaľ kopec nelogických prešľapov a niektoré bijú priamo do hlavy. Poukázať na ne sa nedá lebo všetko by to bolo prezrádzanie deja a to ja zásadne nerobím. Ak ich prehliadnete s úsmevom a nebudete sa zaoberať faktami, tak sa budete kráľovsky baviť ako autor dokázal spraviť " živú " knihu ! Niekto sa tu čudoval ako sa mohol hlavný hrdina naučiť toľko vecí ako sú filmy, seriály, komiksy a všetko o starých hrách na hrdinov ?! Niekde som čítal,že dnešný mladý človek trávi cca 30 % na sociálnych sieťach !!! Nemusíme rozoberať ako by sa dal ten čas využiť zmysluplnejšie ... a tak náš hrdina miesto zdieľania fotiek ako kaká jeho pes alebo twitovania ako zrovna raňajkuje alebo si čistí zuby sa ponoril do sveta ktorý miloval. A kniha Vám ho krásne ukáže...je to naivná jednohubka ale dobre sa číta a bola mi sympatická ..... € ako mena v roku 2045 ?:)))) dobre som sa zasmial..no však aj preto milujem sci-fi :) bavte sa !
p.s. a samozrejme v novodobom duchu je kniha politicky korektná :)

Lenka40

Tak tohle je moje druhá kniha ze světa počítačových her ,kterou jsem přečetla. Musím říct, že jsem měla trochu problém s těmi počítačovými výrazy a popisy. Chápu , že tam musely být , ale někdy mi to přišlo zbytečné a hlavně náročné se tím prokousat.
Ale jinak úžasný příběh , postavy moc pěkně vykreslené a závěr no paráda . Prostě akční příběh z virtuálního světa , který hrdiny zasáhne i ve světě reálném .

Teii-hime

Právě jsem dočetla, a tak se můj komentář možná bude řídit spíš momentálním afektem než s odstupem nahlíženou objektivitou. Ale pokusím se o ni - ano, v knize byla určitě spousta nelogických a za vlasy přitažených pasáží a některé z nich mě samotnou nutily k pozastavení (Jak je možné, že toho stihl tolik vidět, přečíst, hrát, zapamatovat si, umět...? Čím to že se z Horní pětky staly tak uznávané celebrity a IOI tolik vyhledávaní jedinci, když jejich pozice byla kolikrát dána náhodou a mohla se vlastně kdykoli změnit?), většinou jsem knize ale všechno "žrala i s navijákem". A hlavně jsem se od knihy zkrátka nemohla odtrhnout! A to ačkoli jsem nikdy nehrála videohry, nevidela většinu filmů a neznala většinu zmíněné hudby. I přesto si mě ta kniha dokázala tak získat, že jsem nedočkavě hltala každou stránku, tím víc, čím vím jsem se blížila závěru. Teď po dočtení se cítím trochu prázdná a vím, že mi svět OASISu a gunterů bude chybět... A to se opravdu podaří málokteré knížce, abych jejím dějem začala natolik žít, že se mi z něho nechce vracet do reality. Takže objektivně by hvězd možná pět nebylo, ale subjektivně bych jich dala klidně šest, kdyby to šlo!

montana

Těžko kritizovat knihu, která se ani nesnaží být něčím víc, než jen oddychovou ptákovinou pro nerdy. A tenhle úkol plní velmi dobře. Celá knížka defakto stojí pouze na tom, aby si u ní mohl čtenář zavýsknout "jéé, to znám" a cítit se velmi erudovaně. Částečně tak působí, že spíše parazituje na všech referencích, než že by je uctívala. Každopádně čte se velmi dobře a po sáhodlouhém úvodu má solidní spád.

honza9831

Po dlouhé době kniha, kterou jsem přečetl během dvou nocí. Napínavé se spádem. Kdybych mohl dám hvězdiček třeba dest.

Jonny

Už dlouho se mi nestalo, že bych narazil na knížku, díky které bych šel spát po půlnoci - tahle to zvládla.
Od 40. stránky jsem byl ponořený do příběhu a hltal jsem každé slovo.
Pokud jsem měl k něčemu výhrady, tak to byl "reálný svět". To že by se někdo stavěl s komíny (kvůli úspoře místa), mi připadá hodně přitažené za vlasy.
A dost mě iritovalo používání slova: programování/naprogramovat - dost často o žádné programování nešlo.

budoucnost hry virtuální realita

Ernest Cline