Setkání s Rámou

Setkání s Rámou https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29791/bmid_setkani-s-ramou-lMd-29791.jpg 4 1083 1083

Ráma série

Poté, co bylo v roce 2077 v Itálii zničeno meteoritem území o několika stech kilometrech čtverečních, rozhodli se nejvyšší představitelé lidstva vytvořit systém radarů a teleskopů, které by monitorovaly všechna tělesa prolétávající naší soustavou. A v roce 2130 zachytily radary těleso o mimořádných rozměrech. Navíc se pohybovalo po přímce, nikoliv po elipse jako ostatní asteroidy. Dostalo jméno Ráma a na čas se na něj pozapomělo. Teprve když se přiblížilo k Marsu, byla k němu vyslána sonda. Kamerové snímky vyrazily lidstvu dech. Ráma byl válec o délce 50 kilometrů a průměru 20 km. Jeho povrch byl úplně hladký a podle slabého gravitačního pole se dalo tušit, že je také dutý. Lidstvo se chystalo uvítat první návštěvu z hvězd.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Svoboda

Rendezvous with Rama , 1973

Palorizek85
12.04.2016 4 z 5

Výborná kniha od výborného autora...co dodat :)

woodward
26.03.2016 5 z 5

Setkání s Rámou mi jednak potvrdilo (pokud by takové potvrzení vůbec bylo zapotřebí), že Clarke je génius a také to, že je mistrem jednoduchosti. Předhodí čtenáři záhadu a rozvine v podstatě prostý, nekomplikovaný příběh o tom, jak se jeho hrdinové pokoušejí do záhady proniknout. Když příběh končí, čtenář je kupodivu spokojen, přestože záhada přetrvává téměř nedotčená. V tu chvíli je už totiž jasné, že autor vůbec neměl v úmyslu zkoumat mimozemskou civiizaci, ale daleko spíš samotné lidstvo.
Co se asi bude dít, až (jestli) jednou přijde chvíle takového setkání? Ve vyprávění o Rámovi dal autor lidstvu šanci, aby si to jaksi "vyzkoušelo nanečisto" - a výsledek je nejasný. Přístupy a postoje pozemských kosmonautů na palubě Rámy, a vědců a politiků zasedajících ve výborech vzdálených od místa dění miliony kilometrů, to všechno je nám předkládáno s pozoruhodným smyslem pro realitu. Úplně stejní lidé žijí dnes mezi námi. Co si počnou, jak zareagují, pokud (až) na nás vybafne z hloubi vesmíru nečekaná návštěva? Je dobře, že Arthur Clarke tuto otázku položil. Zajímalo by mě zda si ji kladou i ti, kdo by v případě takové eventuality nesli odpovědnost za rozhodování.

Cipi
21.03.2016 5 z 5

Výborná kniha s hutnou, temnou atmosférou. Zatím nejlepší co jsem od Clarka četl. Spolu s dalšími díly pojednává nejen o mimozemských bytostech, ale o stvoření všeho. I když druhý díl v první pulce trošku pokulhával, byla to skvělá serie a s postavami jsem opravdu žil.

mochr
12.02.2016 5 z 5

Velmi pěkně napsané a na konci jsme se nic nedozvědeli, ale Rámané všechno dělají třikrát...
Super vesmírné scifi s dokonalou vesmírnou lodí

tometal
31.01.2016 4 z 5

Příběhy Arthura C.Clarka jsem objevil, ještě jako kluk na základní škole a pokračoval dále na střední, kde jsem měl ve čtenářském deníku referát z knihy Konec dětství a dnes po třicítce stále jeho knihy vyhledávám a stále se nemění ta chuť nepoznaného, tajemného a byť tolik pravdivého.
Setkání s Rámou je příběhem u kterého vás stále doprovází pocit, kdy už se něco zásadního stane, fantazie pracuje naplno a čtenář zaměstnán výjevem tělesa dojde na konec knihy s pocitem, že příběhu něco chybělo, ale je to klam, jde zde právě o budování fantazie a odkazu do dalších příběhů.

biki
30.01.2016 5 z 5

Naprosto souhlasím s komentářem níže - TOTO je opravdová sci-fi a také jedna z vůbec nejlepších knih svého žánru. Málokomu se podaří, aby mimozemská civilizace byla skutečně cizí, ne-lidská.
Znovu si musím povzdechnout, že autoři takového kalibru jako byl A.C.Clarke a jeho vrstevníci, se dnes snad ani nevyskytují, a co horšího, ani se k nim kvalitou nepřibližují. Oni by totiž kromě řemeslné zručnosti měli mít asi také slušný rozhled v různých vědeckých oborech, i když připouštím, že to dnes není tak jednoduché.

JaroslavB
25.01.2016 5 z 5

Takhle má podle meho vypadat inteligentni sci-fi. Tahle knížka se nedá jen tak odložit a pritom je tak samozřejmě a jednoduše napsaná, že jí věřite každéslovo. Doufám, že Morgan Freeman dostane adaptaci i na stříbrné plátno...vizuálně by to mohlo být opravdu velkolepé.

david5746
06.01.2016 5 z 5

Super čtení, Clarke si vesmírný objekt propracoval do detaiů, čtenář se nenudí a jakoby tam byl. Co se s touto knihou stalo v dalších pokračováních i od dalšího autora, to už komentář nesnese.

Benjiki
30.12.2015 5 z 5

Jak málo stačí ke skvělé scifárně. Žádné bitvy, žádné roztodivné civilizace. Stačí čistý vědecký výzkum z kterého mrazí. Další díl jsem nikdy nepřečetl, nejspíš by jen zkazil požitek z neurčita. I když někdy možná.... Cesty vesmíru jsou nevyzpytatelné.

Rawen616
19.10.2015 5 z 5

Vynikající. Velmi uvěřitelné a do detailu promyšlené dobrodružství party astronautů při průzkumu mimozemského objektu nevídaných rozměrů, který je plný tajemných artefaktů. Napsáno tak dobře, že jsem tam byl s nimi a těšil se na každý další objev který poodhalí roušku tajemství Rámy.

józi.odkudkam
10.09.2015

Sir Arthur Charles Clark byl vystudovaným matematikem a tak nás hned první stránka vítá osmnácti číselnými údaji; ano, mysl, tehdy ještě šlechtice-čekatele, byla navýsost odborně organizovaná, svodům rodícího se postmodernismu hrdě vzdorující (robotická jiskrnost postav, jakože dialogů a hrst dědkovských pokusů o vtip, nechť jsou mými svědky), ve vedení děje (který zde má asi takovou roli jako školní exkurze pro leitmotiv výčtu zvířat v zoo) úsměvně těžkopádná, zato ale prodchnutá objevitelským nadšením a rozmáchlou obrazností. Ať tak, či onak, Ráma svou velikost ani dnes neschová a já bych tudíž po dvou večerech, co jsem s ním strávil, moc rád nekriticky zkonstatoval, že se mi četl stejně příjemně, jako kdysi před patnácti lety a vše tím uzavřel. Jenomže to nejde.
S úbytkem prvotního okouzlení jsem stále zřetelněji vnímal jistou suchopárnost toho přerostlého muzea geometrie v jehož útrobách jsem se ocitl a taky - SPOILER - mi nějak pořád není úplně jasná mechanika LETU Vážky: „ Jakmile se hnete od ústřední přímky, okolo níž se Ráma otáčí, znovu se projeví pseudováha působená odstředivou silou.“ Jak? Přejímá letadélko zrychlující rotaci nižžších vrstev vzduchu? I to je při bližším pohledu dost problematické..každopádně zrovna o tomhle, v rozporu s detailními popisy jiných jevů, nepadne ani slovo – UŽ NE SPOILER - Samotný konec je zas ale, co do vizuálních nápadů a pokornosti pointy (byť jí o rok dřív ve svém ve svém Pikniku u cesty trefili bří Strugačtí líp), opravdu kvalitní!
Pod čarou za 4****

Richie1
31.03.2015 4 z 5

Přesto, že od mého prvního čtení tohoto Clarkova románu uplynulo dlouhých 30 let, neztratila kniha nic ze své čtivosti a napínavosti. Opět jsem prožíval ono objevitelské nadšení a napětí průzkumníků Rámova světa. Ne nadarmo byl idolem kapitána Normana slavný mořeplavec a objevitel kapitán James Cook. Průzkumná mise vesmírného Endeavouru byla podobným objevitelským činem jako Cookovo obeplutí světa v druhé polovině 18. století.
Ráma vydal jen část svých tajemství, ale každé z nich bylo výborně vymyšleno. Clark prokázal své kvality i po technické stránce - přestože se jedná o již letitý román a některé technické popisy mohou připadat velmi zastaralé, celkově to je velmi povedeně vykreslený svět neznámé mimozemské technologie.
Kniha patří určitě do zlatého fondu žánru sci-fi. 85%

MartinST81
18.02.2015 5 z 5

Opus o Rámovi je mojí nejoblíbenější četbou. Clarke v nejlepší formě!

tlapička
27.01.2015

Jedna z nejlepších sci fi

opic 12
21.01.2015 3 z 5

Clarkovsky popisný děj muže být pro někoho problém,na sáhodlouhé rozjímací debaty zapomente. Vesmírně-technické scí-fko,celkově zajímavě poutavě napsáno,Arthur to zkrátka uměl podat.Když někdo nemá zájem,ještě to nemusí znamenat,že se nechce kamarádit,jen lidé si myslí,že vše se musí točit okolo nich.

jirincz
14.01.2015 3 z 5

Kniha mě zezačátku chytla hodně a četl jsem celkem dlouho do noci:-) Potom ale došlo k útlumu a snad sto stránek se ne zrovna záživně popisoval vnitřek Rámy a nic zásadního se nedělo. Kniha mě vrátila do hry jak přišli na scénu Merkuřané. Konec mě trochu zklamal. Ale celkově je to lehký nadprůměr, tak tři a půl hvězdičky... Jestli půjdu i do dalších, to je otázka, prý tak kvalitní nejsou...

Zdendin
02.01.2015 4 z 5

Aoutor přichází s neotřelým náhledem na setkání země s mimozemskou civilizací. Narozdíl od klasických klišé příběhů dnešní doby, poukazuje nejen na technickou odlišnost, ale ukazuje i zcela jiné uvažovaní mimozemské rasy. Ne každé scifi potřebuje tuny mrtvých emzáků. A.C.Clarke se drží v jakésy ose logického pokroku lidstva a příběh tak působí reálněji, čímž se dostane čtenáři lépe pod kůži.

zahadum
14.12.2014 4 z 5

Veľmi pôsobivé sci-fi ktoré je miestami mierne naivné čo pôsobí rušivo. Má však svoje tajomno...stále budete mať pocit ako keby ste vy osobne skúmali a pátrali po veľkom tajomstve ktoré sa náhle zjavilo v našej slnečnej sústave.

daymoon
24.11.2014 5 z 5

Velmi dobré čtení.

Atuin
13.10.2014 5 z 5

Taková kniha člověka nemůže nenadchnout.Člověk, který si potrpí (nejen) na A.C. Clarka, to ví už dávno předem než knihu otevře a dočte.