Ponurá sluj

Ponurá sluj https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/744/ponura-sluj-744.jpg 4 177 11

Milí čtenáři, pokud nejste mořská okurka, sasanka nebo plíseň, nejspíš si příliš nelibujete ve vlhku. Možná byste se měli vyhnout i čtení této knihy, v níž se sourozenci Baudelairovi setkají s nepříjemným množstvím vlhkosti a tísně a klesají do hlubin moře i zoufalství. Tentokrát je potká příliš mnoho děsivých příhod, než aby se zde mohly vyjmenovat, a vy byste zajisté ani nechtěli vědět o té nejhorší, do níž jsou zapleteny houby, zoufalé hledání něčeho ztraceného, mechanická příšera, tíživá zpráva od ztraceného přítele a tanec. Obětavý autor se však zavázal zaznamenat skličující příběh sourozenců Baudelairových a musí vytrvat v bádání v temné sluji jejich životů. ... celý text

Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

A series of Unfortunate Events, Book the Eleventh: The Grim Grotto , 2004

trudoš
09.07.2023 3 z 5

Třebaže Lemony Snicket přidal na počtu stran, nedá se říct, že by se to do zápletky Ponuré sluje extra promítlo. Většina všeho toho prostoru navíc je vyplněna nedůležitými pojednáními, která by byla i vtipná, kdyby jen neopakovala komiku použitou v předchozích svazcích. A přiznám se, že ta absence odpovědí, která sourozence neustále míjí, mě už začíná trochu štvát. Doufal jsem, že se děj konečně pohne vpřed, ale začínám nabývat dojmu, že dřív než ve třináctce se nic podstatného nedozvíme. Je to sice pořád zábava, ovšem bez nějakého směřování, přičemž dokola se opakující koncepce zápletky mi protentokrát nesedla. A neřekl bych, že je to jen tím, že jsem si to dosud neuvědomil. Tenhle díl je prostě zbytečnost a nebýt sympatií k celé sérii, asi bych hodnotil i hůře. Je sice fajn, že uvnitř Olafova týmu to vře a že identita dalšího z jeho členů byla odhalena, jenže ono se s tím dál nepracuje. Což je ve zkratce největší slabina knihy - nápaditost jí nechybí, ale vlastně je to pořád to samé.

mia.com
15.01.2023 4 z 5

Jako dítě jsem tuhle sérii měla moc ráda, byla taková jiná, než ostatní knížky pro děcka. líbilo se mi, že se všechny vědecké vynálezy tváří, že by to fakt mohlo fungovat. Nicméně musím doporučit také film a seriál, obojí se mega povedlo.

Booky84
17.12.2022 5 z 5

Opět neuvěřitelné čtení, autor tedy umí napínat. Něco zodpoví a odhalí a stejně se objevují další otázky a nové záhady. Zajímavé vyprávění z ponorky či tajemné sluje a seznámení s novými postavami, i když ne všechny jsou mi sympatické.

anet8843
16.01.2020 5 z 5

Tento díl jsem si u rereadingu užila snad nejvíce. Vůbec jsem si ho už nepamatovala, ale totálně mě dostal. Miluju, jak autor nenásilně přináší řadu poučení, zde například koloběh vody či další nová slova do slovní zásoby mladších čtenářů. Ale co zbožňuji nejvíce jsou ty silné přesahy - romantický vztah Fiony a Klause, motiv sourozenecké lásky jako nerozdělitelné, příběh kapitána (co se stalo s jeho ženou?) a hromada dalších. Těším se hrozně na další díl a celkové finále, protože si ho moc nepamatuji.

pink_ivy
04.02.2019 3 z 5

Sourozenci Baudelairovi se dostávají z hor do ponorky, kde se opětovně snaží rozluštit alespoň nějaká tajemství, kterými je opředena organizace V.F.D. a zároveň se snaží na čas dorazit na poslední bezpečné místo, které V.F.D. ještě má.

Po několika posledních knížkách, které se mi líbili přišla Ponurá slůj, která mě moc nenadchla. Jednak asi kvůli prostředí a hlavně kvůli novým postavám, které se v příběhu objevili (kapitán ponorky a jeho dcera), a kteří mě hrozně iritovali. S každou přibývající knihou mi navíc pořád víc štve styl psaní autora, to co bylo na začátku vtipné už po jedenácté moc vtipné není. A klasicky se nic nedozvíme, jen spoustu dalších slov, které dokáže autor sestavit z písmen V.F.D.

Percabethka
07.10.2017 5 z 5

Líbí se mi, jak se postavy v průběhu série vyvíjí a stárnou. Teď už to ani zdaleka nejsou ti malí zmatení sirotci, za kterými přišel na pláž pan Poe. Jinak bych řekla, že je to asi nejnapínavější díl :) A ten koloběh vody... :D

bibi.r
11.01.2016 4 z 5

Rozhodně jeden z nejlepších dílů.
Dynamický a překvapivý, i když si autor stále jede po své zajeté linii.

Dinosaur
01.07.2015 4 z 5

(9/10) Ač je kniha povedená, jeden už začíná být nervózní z toho, že tu pořád máme stále více otázek než odpovědí. Tato kniha je také ideální pro ty, co se chtějí více dovědět o koloběhu vody. (06.08.2013)

Posli
09.04.2013 3 z 5

Konečně se aspoň něco dozvídám. Sice vyvstali další otázky, ale některé už mám aspoň trochu zodpovězené. Už mi začíná lézt na nervy autorův styl vyprávění, jak vždycky přeskočí úplně k něčemu jinému, ale díky tomu je to také originální. Neustále lituji, že jsem na tuto sérii nepřišla, když jsem byla mladší.určitě bych ji ocenila mnohokrát víc.

tondavon
15.05.2012 2 z 5

Pokud se u jedenáctého dílu knižní série nic nedozvíte a místo toho vyvstávají další otázky, stává se taková série značně podezřelou, že autor neodhadl své síly a utápí se v překombinované zápletce. Tento díl je bohužel naprosto stejný, jako všechny před ním. Nepopírám, že styl Daniela Handlera je zábavný (to je proč dávám dvě hvězdičky a ne jednu), ale takto neinvenční série se jen tak nevidí. Samozřejmě, že nechci být veden za ručičku, ale alespoň něco... Náznak!!!
Pro mě určitě největší zklamání z neproměněného potenciálu zábavnosti, mysterióznosti a příběhu. Pokud v dalším, a to již předposledním díle, nevysvětlí autor alespoň pár "záhad", může se poslední kniha série stát katastrofou plnou nesplněných očekávání.

Ps: Překlad zkratky VFD jako DP se jeví jako neuvěřitelná hloupost a tento díl je toho jasným příkladem.

studentik
30.10.2011 5 z 5

Kniha mě nadchla.Jsem velmi potěšen,že jsme objevili další otázky.

Daniel Handler
americká, 1970