První osoba jednotného čísla

První osoba jednotného čísla https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/473892/bmid_prvni-osoba-jednotneho-cisla-fOk-473892.jpg 4 352 75

Od japonského vydání posledního románu Komturova smrt uběhly už více než čtyři roky. Haruki Murakami nyní přichází s novou sbírkou povídek, kterou identifikuje už názvem: První osoba jednotného čísla. Pro autora bylo dlouho typické, že psal v první osobě. Třetí vyprávěcí osobu začal používat až v pozdních dílech. Nejen tímto prvkem, ale i stylem a tématy se teď vrací ke kořenům. A také bilancuje. Máme tu osm textů, které si můžeme labužnicky vychutnat. Murakami píše o studentském životě v 60. letech minulého století, hovoří o lásce k jazzu nebo o obdivu ke skupině Beatles; ostatně spisovatel už dvě starší povídky nazval podle jejich písní: Drive My Car a Yesterday. V povídkách se dostávají ke slovu náhodná i záhadná setkání, autor popustí uzdu fantazii: slavný jazzový saxofonista Charlie Parker podle něj nezemřel roku 1955, ale dožil se 60. let. V úsměvné povídce Zpověď opice z Šinagawy se vypravěč na svých cestách dostane do malého hotýlku, kde narazí na mluvícího opičáka, který má rád hudbu Antona Brucknera a který mu ochotně umyje záda. Haruki Murakami v povídkovém souboru také bilancuje. Říká, že na přibývajících letech není zvláštní to, že člověk sám stárne. Překvapivé je spíš to, jak hrozně zestárli lidé z jeho generace, obzvláště ženy… Nečekejte poselství, vysvětlení nebo rozuzlení, ba ani překvapivé pointy ne. Povídky mají jinou schopnost – zůstanou vám v hlavě nadlouho. Možná už se jich nezbavíte nikdy.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Odeon

一人称単数 (Ičininšó Tansú) , 2020

Amazonka72
26.07.2022 4 z 5

Příjemná "osmihubka" mého oblíbeného autora. Některé povídky se mi líbily více, některé méně, každopádně celkový dojem je opět velmi pozitivní.
Za mě asi nejlepší povídka s mluvící opicí - tyto skryté metafory mám u Murakamiho asi nejraději. Díky povídkám "Charlie Parker hraje bossanovu" a "With the Beatles" jsme se přesunuli do oblasti muziky. Stejně tak v povídce "Karneval". Při čtení těchto textů mám vždy chuť pustit si jazz nebo Beatles a nechat se unášet atmosférou Murakamiho literárních děl.
Pokud máte chuť na něco lehčího z dílny tohoto japonského autora, tuto povídkovou knihu vřele doporučuji.

Gracian1964
26.07.2022 5 z 5

Ako svojmu obľúbenému autorovi nemôžem dať menej ako plný počet. Mám však radšej jeho obsiahlejšie diela, hlavne romány.

TheKaciZ
25.07.2022 5 z 5

Ako citatelka Murakamiho mam velmi rada prave jeho poviedky. Najoblubenejsi roman Kafka on the shore na mne nezanechal taku stopu ako tieto kratke pribehy. Myslim, ze v nich tkvie jeho genialita pisania. Tychto 8 poviedok teda zase nesklamalo. Ako to uz unho byva zvykom nechyba v nich samotarstvo, sny a preludy, fantasy, hudba a medziludske vztahy.

Dom95
18.07.2022 5 z 5

Od Murakamiho bych si přečetl klidně i nákupní seznam.
Některé povídky lepší, jiné slabší, ale baví mě, že je každá jeho povídka uvěřitelná (ano, i ta s mluvící opicí). Mnohdy jsem nevěděl, co je až pravda...a to hlavně díky tomu, že představitel je pořád stejný. A někdy i se jménem Haruki Murakami.

klaraj093
17.07.2022 4 z 5

Moje třetí kniha od autora a zatím ji pokládám za nejlepší. Přečetla jsem ji za jedno odpoledne. Svižně ubíhala a povídky jsou zajímavé. Určitě jsem s Murakamiho knihami neskončila, i když to není zrovna můj žánr.

keny
14.07.2022 3 z 5

Jsem k Murakamimu nekriticka, protože ho proste zboznuji, ale tady by bylo spravedlivé, vzhledem k hodnocení jiných knih, dát tak 3 a půl hvězdičky. Čtu raději jeho romány a čím obsáhlejší tím lepší. Když vidím počet stran pod 200 jsem smutná. Tak snad se ještě v blízké době dočkáme nějaké obsáhlé románové pecky

martin6849
10.07.2022 3 z 5

Hm... Asi si ta kniha tři hvězdičky úplně nezaslouží, ale při srovnání s jinými Murakamiho knihami nemůžu dát více. Některé texty (ani se mi moc nechce psát "povídky") byly fajn, nejvíce mě asi zaujaly "With the Beatles" a "Zpověď opice z Šinagawy", ale celkově mi to přišlo takové trošku nevyrovnané.

Enforcer
30.06.2022 4 z 5

Nejen první osoba jednotného čísla, ale také minulý čas. Murakami v této útlé osmikouskové sbírce vzpomíná na zašlé časy. Na lidi (většinou ženy), které potkal, na dobu, kdy se válel u baseballového hřiště a psal básně, na Beatles v roce 1965. Je to pěkné, ale něco tomu chybí - konkrétně důvod proč se autor rozhodl takto nevšedně bilancovat. Místo doslovu pana Bělíčka by se hodilo slovo samotného autora.

mart.in
30.06.2022 4 z 5

Klasika, některé povídky horší, některé lepší, některé skvělé (Smetana, Zpověď opice z Šinagawy). Rád čtu od Murakamiho všechno, ale u povídkových sbírek mi vždycky vadí, že ty povídky které mě zaujmou nenapsal radši jako plnohodnotné romány :).

ivetdos
23.06.2022 3 z 5

Tato sbírka povídek rozhodně nebyla špatná, některé povídky se mi líbily, ale většina z nich byla nezajímavá, řekla bych o ničem. Možná právě v tom tkví umění, kterému nerozumím :) ale já osobně knihu hodnotím jako průměr.

Menagerie
19.06.2022 5 z 5

Murakamiho povídky mám hrozně ráda, proto jsem si knížku předobjednala, abych si ji mohla co nejdříve přečíst. Je skvělá, dobře e čte, téměř jedním dechem. Poskytuje to, co od Murakamiho očekáváte - nevím, jak lépe ji charakterizovat.

eva3992
17.06.2022 5 z 5

Jméno, které snad každý alespoň někdy slyšel – Haruki Murakami. Jméno, které mně připadá, že je předurčeno pro umělce. Možná jeho knížky milujete, možná se jich trochu bojíte. Ať tak či tak, tuto knihu povídek si rozhodně přečtěte.

Název knihy – První osoba jednotného čísla – nám dává tušit, že se autor vrátil ke svým začátkům, kdy pro něj bylo typické, že psal v první osobě. Osm povídek nás zavede do Japonska, dočteme se v nich o životě, lásce, ženách, ale i o smrti, hudbě, sportu. V povídkách se prolíná realita, fantazie, fikce, ale vždy tak, že to působí přirozeně a uvěřitelně a při čtení si budete říkat: „Opravdu se může opice naučit mluvit?“.

Díky tomu, že autor používá vyprávění v první osobě, působí text neskutečně reálně, jako když nám vypráví svoje zážitky a my vlastně nevíme, co je pravda a co ne. Každá povídka mě pohltila a já si chvílemi připadala, že čtu celý román, nikoliv jen krátký text, protože tam bylo vše. Popisy, které zaujmou vaši představivost, ale i emoce. Postavy, ke kterým si dokážete okamžitě vybudovat vztah a prožívat jejich příběh společně s nimi. Murakami píše s lehkostí, věty krásně a přirozeně plynou.

Od autora jsem zatím četla pouze dvě knížky. Moje první setkání s ním byla krátká novelka Spánek, která si mě získala natolik, že jsem ihned věděla, že od něj budu potřebovat další knížky. Tou byla Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování. Současná novinka mě opět navnadila, abych se podívala po dalších Murakamiho knížkách a rozšířila si tak svůj čtecí obzor.

Pokud jste od autora ještě nic nečetli, je tato povídková sbírka ideální volbou to napravit. A pokud máte jeho knížky přečtené a načtené, tak rozhodně Vás tato potěší a rádi si ji zařadíte do knihovničky mezi ostatní.

slezmon
16.06.2022 3 z 5

Pro mě zatím nejslabší Murakamiho kniha.

Pitbullka
13.06.2022 3 z 5

Povídky, z nichž některé mě bavily více, jiné méně. Je to dost zvláštní čtení, které určitě nesedne každému, chvilkami melancholické, snové a hlavní postavou je vždy muž.

petrarka72
10.06.2022 3 z 5

Podivné až bizarní okamžiky v osmi povídkách autora, který má pro ně smysl. Žena volající při orgasmu cizí jméno; bezčasí během zapomenuté schůzky; dynamická existence neexistující nahrávky; láska, smrt a předčítání; básně o baseballu; maska ošklivosti; opice zcizující jména; a s cizí ženou v cizím oděvu. Také hudba na mnoho způsobů, submisivnost inteligence a slova, která všechno mění. Odřezky z jiných, zajímavějších a propracovanějších Murakamiho děl.