Průvodce literární hysterií 19. století

Průvodce literární hysterií 19. století https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/498920/bmid_pruvodce-literarni-hysterii-19-stol-TxA-498920.png 4 243 243

Průvodce českou literární historií 19. století od úspěšné influencerky. Ve škole nás naučili, že Babičku napsala Božena Němcová. Zív. Aktivnější učitelé pro zajímavost dodali, že to byla pěkná rajda, tedy Božena, nikoliv Babička. Aha – a to je všechno? Ani nápad! Literární hysterie instagramerky Karolíny Meixnerové alias @cojezoe zbavuje známé postavy české literatury nálepek a popisuje jejich životy tak, jak skutečně proběhly. Plus minus. Literatura je sexy, pojďte si ji zamilovat!... celý text

JointlieKat94
04.10.2022 5 z 5

Kniha obsahuje spoustu informací, povídky, medajlonky osobností, tipy ke čtení a taky tipy na výlety. :)

Zoe, tak tuhle holku sleduju na ig už docela dlouho a naprosto žeru všechno, do čeho se dá. Ona to prostě dělá ráda. :) díky ní se moje knihovna rozrostla o neuvěřitelný množství autorů, o kterých jsem se jen letmo něco ve škole dozvěděla. Opravdu, i za to může ona. A tak pro mě nebylo překvapením, že chystá knihu a musela jsem jí mít, těšila jsem se na každou stránku a písmenko. Její věci prostě člověka baví, zaujmou a donutěj ho, aby si o tom zjistil ještě víc.

Knize dávám jasných 5 hvězdiček i s tím, že jsem s ní měla pár menších problémů (ale to se dá chápat, je to prvotina a první pokus o něco takového, to prostě v Čechách ještě nikdo nenapsal, já to odpouštím!)

Část stran je nevyužita, a část je maximálně zaplněna. Myslím, že by se to dalo udělat trošku jinak. Kniha obsahuje i jisté "medajlonky" a informace o osobnostech, ty by klidně ty prázdné stránky mohly zaplnit, a nebylo by to na škodu. :)
Další bod je právě k těm plným stránkám, kdy jsem si našla ukončení věty, a vrátila se k medajlonku, nebo kdy byla stránka zakončena čárkou, a pokračování na druhé straně vedlo nejprve k medajlonku a následně až k pokračování věty. Často jsem se musela vracet.

Ale i přes to nechávám svých 5*, protože ačkoliv o spoustě věcí víme už z ig, nebo podcastu, tady se dozvídáme ještě mnohem víc věcí, a stejně zajímavých! Je tu i víc osobností, o kterých jsem neslyšela a nebo se o nich dozvěděla maximum možného! Vážně, prostě si to musíte přečíst! :)

Překvapil mě třeba Stroupežnický, Emil Frída (moc se mi líbila báseň Rytíř Smil :D) , nebo bratři Mrštíkovi, Sofie Podlipská.. prostě v jedné knize máte příběhy tolika lidí! A všechny jsou tak zajímavé! Takhle by se klidně dalo vyučovat na školách a ty děti by to bavilo, něco by z toho měli a jen tak to nezapomněli. :)

Líbilo se mi to maximálně, i přes ty dva nevydařené bodíčky to s radostí budu doporučovat všude, a svými novými znalostmi budu poučovat své okolí. :)

Velké díky Tobě, Zoe za to, že nás takhle obohacuješ a že jsi nás potěšila krásnou knihou (která má vlastně i super obrázky!)

P.S. ty povídky se mi líbily!

michaelevavrin
27.09.2022 5 z 5

Přiznám se, že jsem si původně Průvodce literární hysterií přečíst nechtěla. @cojezoe jsem sledovala na Instagramu a říkala jsem si, že mi drby o spisovatelích z 19. století stačej ve formě videí. Teď už ale vím, že nestačej!
Tohle bylo tak boží čtení Spojte si historickej román s pořádně spicy telenovelou a bulvárním časákem a vyjde vám z toho tahle knížka. Akorát lepší, protože se ty události a životy, o kterejch se v ní píše, fakt staly.
Možná si říkáte, proč by vás životy českejch spisovatelů z 19. století měly zajímat? Třeba proto, že se díky nim dozvíte, jak tehdy určitá část společnosti žila. A pokud máte lepší paměť než já, můžete občas zaperlit a tyhle historky vytáhnout k dobru u piva s kamarádama!
PS: víte, co mě zaujalo nejvíc? Že zatímco skoro všechny tehdy pokosila tuberkulóza, (reálná) Viktorka žila v lesích až do sedmdesáti ‍️:)

Pitbullka
19.09.2022 5 z 5

Naprosto skvěle zpracováno. Líbilo se mi i zasažení do historického kontextu. Žádné nudné papouškování informací, které známe ze školy. Velice zajímavé, poutavé a plno nových informací. Knížka by se měla určitě stát součástí výuky literatury, určitě by to začalo bavit více žáků.