Průvodce literární hysterií 19. století

Průvodce literární hysterií 19. století https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/498920/bmid_pruvodce-literarni-hysterii-19-stol-TxA-498920.png 4 242 242

Průvodce českou literární historií 19. století od úspěšné influencerky. Ve škole nás naučili, že Babičku napsala Božena Němcová. Zív. Aktivnější učitelé pro zajímavost dodali, že to byla pěkná rajda, tedy Božena, nikoliv Babička. Aha – a to je všechno? Ani nápad! Literární hysterie instagramerky Karolíny Meixnerové alias @cojezoe zbavuje známé postavy české literatury nálepek a popisuje jejich životy tak, jak skutečně proběhly. Plus minus. Literatura je sexy, pojďte si ji zamilovat!... celý text

eliska2126
03.06.2023 5 z 5

Tuhle knihu bych označila za opravdu unikátní počin. Tady jde vidět, že naše česká literatura 19. století se dá podat i zajímavě a zábavnou formou.

V knize se dozvíme spoustu drbů, zajímavosti o českých spisovatelích, stejně tak zde najdeme i tipy na knihy a na výlety po České republice.

Také oceňuju skvělé doprovodné ilustrace. U některých jsem se opravdu zasmála.

Tuhle knížku můžu určitě doporučit a smekám před @cojezoe_ za práci, kterou dělá a jak českou literaturu přibližuje lidem, které by to za jiných okolností asi ani nezajímalo.

Maki_Puchalovic
23.05.2023 4 z 5

Skvělá kniha, která mi zcela otevřela obzory světa literatury 19. století. Tato kniha vám poskytne mnoho skvělých tipů na výlety, knihy a především vám přiblíží tuto dobu ojedinělým způsobem.
Je ideálním průvodcem, pokud se potřebujete lépe orientovat v reáliích dané doby a porozumět jim. Nabídne vám spoustu nových informací o autorech a přispěje k tomu, abyste vše lépe pochopili a začalo vám to dávat smysl. Je až překvapivé, jak obtížné podmínky té doby byly, a právě tyto obtíže možná přispěly k tomu, že se vynořilo tolik úspěšných autorů.
Knihu rozhodně doporučuji všem milovníkům literatury.

sArKa236
21.05.2023 5 z 5

Doporučuji.
Knížka je velmi čtivá, popisuje život a okolnosti obklopující nejvýznamnější české autory doby. Nečekejte výčet děl nebo jejich obsahu, nečekejte rozbor k maturitě. Dozvíte se o začátcích, trablích, láskách a aférách, a o dalších zajímavostech, které nám učitelé zatajili.

Nasko
28.04.2023 5 z 5

Autorce se v mém případě povedl malý zázrak. Já, největší český odpůrce Babičky, Máje a další povinné četby, jsem si dobrovolně pořídila knihu o národním obrození, a celou ji přečetla až do konce. A co je nejhorší, přišla mi zajímavá.

Lituju, že se mi kniha nedostala do rukou před maturitou. (Protože ještě neexistovala.) Moje češtinářka, taková milá postarší paní ze staré školy, která by se u zde popisovaných milostných životů autorů a neobvyklých fun factů pravděpodobně začala křižovat, toho asi lituje méně... Ale trochu pikantnější ta ústní část zkoušky evidentně být mohla. Drby, rodinná tajemství a další zvláštnosti se totiž rozhodně pamatují lépe, než v jakém roce se kdo narodil.

Trochu zbytečný mi přišel prostor na poznámky za každou kapitolou, protože kdo proboha píše do knihy... Ale chápu, že pokud to má někdo jako studijní materiál a ne jako prostou zábavu na dubnové večery, možná to využije. Za mě bohužel kapku zbytečné. Jinak ale skvělý text, lidsky psané, vtipné... Chci určitě i tu další chystanou knihu. :)

laurs
27.04.2023 3 z 5

Asi nejlepší věc na téhle knize je to, že vůbec vznikla. Jsem si jistá, že spoustě lidem přinese nové informace a pobavení. A vlastně i já jsem se dozvěděla některé nové věci.
Největší problém vidím v chaotickém grafickém zpracování textu a zároveň v jazyce, který je občas podobně chaotický.
Další kniha určitě bude dokonalejší v těchto slabších místech. Mám ale ještě jeden návrh! Bylo by super vpisovat do textu nějaké odkazy na odbornější literaturu, ze kterých autorka čerpala. Občas jsou totiž informace a zajímavosti z osobního života autorů skutečně peprné, a tak by bylo fajn přečíst si o tom něco i z jiného zdroje. Dát na konec krátký seznam použité literatury mi přijde málo.

Radkak
18.04.2023 3 z 5

Bylo zábavné, čtivé a krátké, takže to člověk sfoukne během pár dnů. Vadil mi jazyk, kterým je to psané. Místy příliš familiární a bulvarizující. Dílo autorů se vůbec nezmiňuje, pouze jenom pikantnosti jejich života. Překvapil mě velmi krátký seznam použité literatury, asi to autorka prostě všechno ví.

Iva095
26.03.2023 5 z 5

Životy známých spisovatelů shrnuty vtipnou formou. Pěkná, poučná knížka.

lencin
19.03.2023 4 z 5

Nejsem úplně cílová skupina, ale i tak se mi to docela líbilo. Trochu drby, ale na druhou stranu i zajímavé souvislosti.

roso.mak
12.03.2023 5 z 5

Skvělé, zábavné a nenásilně poučné.

NaiTenshi
10.03.2023 4 z 5

Kdo Karolíny tvorbu zná, tak mu styl psaní vadit nebude, ba naopak. Oceňuju, že se autorka snažila přiblížit životy obrozenců laické veřejnosti a text je, na rozdíl od různých akademických děl, srozumitelný. Průvodce jsem přečetla za pár dnů a rozhodně jsem se nenudila. Grafická stránka je sice trochu chaotická, ale tipy na knihy přišly vhod.

Lenka2533
10.03.2023 5 z 5

Tato knížka mi padla do oka na první pohled. Také jsem díky ní začala sledovat autorku na instagramu a více se zajímat o českou klasickou literaturu :)
Obsah knihy mě neskutečně bavil, čtení jsem si moc užívala. Občas jsem se zasmála a občas se mi zatajil dech.
Knížka mi předala hodně informací, ať už nějaké perličky ze životů zmiňovaných autorů, tak i opravdu důležité informace. Také si určitě přečtu některé ze zmiňovaných děl.
Jsem strašně vděčná, že jsem na knihu narazila a měla možnost si ji přečíst. Díky za toto dílo! :) Někdy se k ní určitě vrátím. Opravdu doporučuji.
Už se těším na další autorčinu knihu!

Durancie
27.02.2023 5 z 5

Vtipná kniha podávající souhrn života a děl našich slavných básníků a spisovatelů 19. století. Připomíná mi edici Děsivé dějiny, na které jsem vyrostla. Rozhodně si přečtu zmiňované knižní tipy.

hungryreader00
21.02.2023 3 z 5

Zpracování je děs. Je to nepřehledné, člověk musí listovat jak blbec, aby neztratil nit, když text narušují různé poznámky a tipy. Bylo to sice většinou podnětné, ale opravdu rušivé. Osobně mám výhrady i k rádoby cool ilustracím, přijde mi to přehnaně podbízivé. A těch překlepů! Doufám, že příští kniha už na tom bude lépe.
Samotný text mě bavil, když pominu to, že autorka měla potřebu prokládat vyprávění sem tam nějakými nespisovnými slovy, hovorovými výrazy apod., ačkoliv by dílo krásně fungovalo i bez toho. Mě to rozčilovalo, ale kdo ví. Třeba to někomu bude vyhovovat.

Kikulka97
17.02.2023 4 z 5

K těmto mainstreamovým knihám přistupuji vždy lehce skepticky. Ale přiznám se, že toto dílo pro mě bylo milým i nemilým překvapením zároveň. Začněme negativy - po přečtení na váš může padnout mírná až silná deprese, protože prakticky žádný z vyjmenovaných autorů prakticky nezažil šťastný život a happyend (v knize byl zmíněn jen jeden). Druhým a pro mě daleko podstatnějším negativem je fakt, že zajímavosti (tipy na výlety a četbu) nejsou prakticky rozlišitelné od samotného textu. Nejednou sem i stalo, že jsem strávila poměrně dlouhou dobu rozlišením toho, co je text zajímavosti a co navazující text z předchozí strany. Pro některé to může být drobná chyba, ale mě to při čtení docela otravovalo.
A teď k těm pozitivům - hodně oceňuju čtivost a ve většině případů i lehkost textu, stejně jako narážky a domněnky autorky. A hodně VELKÉ PLUS jsou tipy na méně známou literaturu spisovatelů - zatím jsem takto přečetla tři tipy a musím říct, že všechna doporučená díla pro mě byla příjemnou novinkou, o které bych maximálně zavadila a Wikipedii.

Šebestová3
08.02.2023 1 z 5

Myšlenka dobrá...ale těch zajímavostí čili špeků je tam ve výsledku až tolik, že to k té literatuře už nenaláká, ale naopak ji to úplně přebije ... a co (zvlášť v publikaci o literatuře) neodpouštím je množství chyb a překlepů!!! Autorka má zjevně problém se skloňováním, navíc napíše jednou Kutná hora podruhý Kutná Hora...a čtenáři vyber si.

Elsasbooks
05.02.2023 4 z 5

Zajímavý vhled do zákulisního života českých významných osobností. Ztratila jsem opět další iluze o umělcích jako takových... Kniha se velmi dobře četla, měla jsem ji přečtenou za jeden den. Za mě bych ale úplně odstranila stránky, do kterých si má čtenář zapisovat – za mě zbytečné. Dále mi připadalo, že některé kusy textů na sebe nenavazovaly a akorát to člověka mátlo, že v jednu chvíli četl o jedné osobě a náhle mu tuto linii přerušil rušivý medailonek o někom jiném. Dále mi vadilo hodně překlepů a stylistických chyb, příště bych zvážila pečlivější korekturu knihy, ale i přes tyto moje poznatky mohu knihu doporučit dále.

Audrina
03.02.2023 5 z 5

Pokud člověk patří mezi ty, kteří mají o českých autorech 19. století nějaké povědomí, tolik nových informací se v knize nedočte. To jsem ale nevnímala ani jako její úděl. Mně pomohla utřídit některé údaje, a především jsem se nesmírně čtivou formou dozvěděla spoustu pikantností na národní obrozence. Pro středoškolské studenty je to perfektní čtení.

kikies
28.01.2023 5 z 5

Příjemné, čtivé, nápadité, přehledné, zajímavé i pro nefanoušky, vtipné (i když někdy je ten vtip tak trochu na sílu). Mně osobně moc nesedly ilustrace, ale vnímám je jako vhodný doplněk. Zcela obecně mohu podotknout, že tleskám jakýmkoli počinům, které se snaží zpřístupnit a zatraktivnit mnohdy suše a nezáživně podávané učivo. A zde se to jednoznačně podařilo. Tudy vede cesta k modernímu vzdělávání!

ses3
23.12.2022 3 z 5

Nemůžu říct, že se mi kniha nelíbila, ale přišlo mi, že se autorka snaží být vtipná za každou cenu a občas mi kniha přišla trochu nepřehledná (v národním obrození se úplně neorientuji, což se možná u čtenáře takové knihy předpokládá)

zsykorova
16.12.2022 5 z 5

Hrozně jsem se na knížku těšila a musím říct, že to bylo mnohem lepší než jsem čekala. Moje obrozenecké srdéčko zaplesalo.